Stworzenie Adama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stworzenie Adama
Creazione di Adamo
Ilustracja
Autor

Michał Anioł

Data powstania

1511

Medium

fresk

Wymiary

280 × 570 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Watykan

Lokalizacja

Kaplica Sykstyńska

Obraz jest szeroko obecny w kręgu świadomości cywilizacji łacińskiej. Przykład przedstawienia na jabłku rąk znajdujących się w jego centrum zawiera konotacje do dzieła Michała Anioła, opowieści z Księgi Rodzaju i jabłka Adama

Stworzenie Adama (wł. Creazione di Adamo) – fresk autorstwa Michała Anioła, ukończony około 1511 roku, znajdujący się w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie.

Wszystkie freski w Kaplicy Sykstyńskiej zostały wykonane przez Michała Anioła na polecenie papieża Juliusza II. Przedstawiają one sceny ze Starego Testamentu i nawiązują do ówczesnych trendów w sztuce (między innymi do antropocentryzmu)[1].

Opis sceny[edytuj | edytuj kod]

Fresk przedstawia scenę z Księgi Rodzaju (Rdz 1,27)[2], w której Bóg daje życie Adamowi, pierwszemu człowiekowi.

Jahwe jest przedstawiony jako starszy człowiek z brodą. Ciało Boga jest bardzo bliskie klasycznemu pięknu oraz idealnym proporcjom[1]. Spoczywa na rozłożystej purpurowej szacie, razem z kilkoma cherubinami. Jego lewe ramię obejmuje kobietę, prawdopodobnie Ewę, która dopiero czeka w niebie na bycie stworzoną. Adam przedstawiony jest na tle zielonych ogrodów i błękitnych wód Edenu. Prawe ramię Boga wysuwa się, aby przekazać „iskrę życia” do palca Adama. Palce Boga i Adama znajdują się w bardzo niewielkiej odległości od siebie.

Kontrowersyjny pępek[edytuj | edytuj kod]

Zaobserwowano, że czerwone płótno wokół Boga ma kształt ludzkiej macicy[3], a zielony szal przypomina pępowinę[4]. Ta hipoteza wyjaśniałaby posiadanie pępka przez Adama, który nie urodził się z kobiety, ale został stworzony i jako taki nie powinien go posiadać[4].

Według innej interpretacji, czerwone płótno jest porównywane z kształtem ludzkiego mózgu[5].

Galeria – detale[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stworzenie Adama – Michał Anioł. Encyklopedia malarstwa – MagazynSztuki.pl, 24-09-2012. [dostęp 2013-09-20]. (pol.).
  2. Rdz 1,27
  3. Stokes, Adrian (1955). Michelangelo. A study in the nature of art. City University London: Tavistock Publications. s. 89.
  4. a b Bruschini, Enrico (2004). Masterpieces of the Vatican. Vatican City: Edizioni Musei Vaticani. ISBN 88-811-7088-4; ISBN 978-8-881-17088-3. s. 112.
  5. Meshberger, Frank Lynn (10 October 1990). "An Interpretation of Michelangelo's Creation of Adam Based on Neuroanatomy". JAMA. 264 (14): 1837–41.