Sułtanat Kilwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
مملكة كلوه
Sułtanat Kilwa
Położenie Sułtanatu Kilwa
Ustrój polityczny monarchia absolutna
Typ państwa sułtanat
Pierwszy władca Ali ibn al-Hassan Shirazi
Ostatni władca Muhammad ibn Rukn ad Din
Data powstania 957
Podział ziem przez portugalskich osadników w
1513
Religia dominująca islam, sunnizm

Sułtanat Kilwa (arab. مملكة كلوه) – średniowieczne państwo położone w Kilwa (obecnie Tanzania), które zajmowało terytorium wybrzeża Suahili. Zostało założone w X wieku przez perskiego księcia Sziraz[1] Ali ibn al-Hassan Shirazi[2], którego następcy sprawowali władzę do 1277 roku. Następnie władzę przejęła rodzina Mahdali aż do czasu portugalskiej inwazji w 1505 roku. W 1513 roku państwo to zostało podzielone na wiele mniejszych, z których wiele znalazło się w strefie wpływów Sułtanatu Omanu.

W 1944 roku na plaży Jensen Bay na australijskiej wyspie Marchinbar (Wyspy Wessel, Terytorium Północne) znaleziono niewielką ilość miedzianych monet z inskrypcją w języku arabskim, które później zidentyfikowano jako pochodzące z Kilwy. Do tej pory tylko raz dokonano podobnego odkrycia identycznych monet poza terytorium Afryki – podczas wykopalisk w Omanie. Napis na odszukanych monetach odczytano jako identyfikujący jednego z sułtanów. Na tej postawie część historyków przypuszcza, że mogło to być pierwsze udokumentowane odkrycie Australii (powszechnie uważany za odkrywcę Australii jest Holender Willem Janszoon)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. James Hastings, Encyclopedia of Religion and Ethics Part 24, Kessinger Publishing, 2003, s. 847.
  2. شاكر مصطفى, موسوعة دوال العالم الأسلامي ورجالها الجزء الثالث, (دار العلم للملايين:1993), s. 1360.
  3. Jonathan Gornall: Were the African coins found in Australia from a wrecked Arab dhow? (ang.). W: The National [on-line]. 2013-05-29. [dostęp 2017-02-18].