Sue Monk Kidd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sue Monk Kidd
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 sierpnia 1948
Sylvester (Georgia)

Zawód, zajęcie

pisarka

Strona internetowa

Sue Monk Kidd (ur. 12 sierpnia 1948 w Sylvester (Georgia), USA) – amerykańska pisarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentką wydziału pielęgniarskiego w Texas Christian University, który ukończyła w 1970 roku. Przez ponad dwadzieścia lat pracowała w swoim zawodzie, a także jako instruktor opieki zdrowia.

Pierwszą powieść napisała na konkurs ogłoszony przez organizację Guideposts. Jej fragmenty zostały opublikowane w czasopiśmie Reader’s Digest. Dzięki temu otrzymała posadę edytora w Guideposts.

Powieści[edytuj | edytuj kod]

Jej dwie pierwsze książki "God’s Joyful Surprise" (1988) i "When the Heart Waits" (1990) są napisane w formie pamiętników przeżyć duchowych i kontemplacji nad wiarą chrześcijańską.
Opublikowana w 1996 "The Dance of the Dissident Daughter" zawiera poglądy feministyczne pisarki.
W 2002 ukazała się powieść "The Secret Life of Bees" (Sekretne życie pszczół), która przyniosła jej światowy rozgłos. Adaptowano ją do przedstawienia teatralnego, a w roku 2008 powstał na jej podstawie film, w reżyserii Giny Prince-Bythewood.
Trzy lata później ukazała się powieść "The Mermaid Chair" (również sfilmowana w 2006 roku).
W 2006 pod wspólnym tytułem "Firstligt" opublikowano pierwsze próby literackie Sue Monk Kidd. Książka zawiera opowieści z życia pisarki, jej przemyślenia i medytacje.
Kolejna powieść ukazała się w roku 2009 i nosi tytuł "Traveling with Pomegranates". Jej współautorką jest córka pisarki; Ann Kidd Taylor. Książka ta posiada charakter pamiętnika z podróży.
W 2014 roku wydane zostały Czarne skrzydła (The Invention of Wings), opowiadające o czasach niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]