Sui Wendi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sui Wendi
Ilustracja
Cesarz Wen na fragmencie Zwoju Trzynastu Cesarzy, autorstwa Yan Libena (ok. 600 - 673). Zbiory Museum of Fine Arts w Bostonie
Cesarz Chin
Okres

od 581
do 604

Następca

Sui Yangdi

Dane biograficzne
Dynastia

Sui

Data urodzenia

541

Data śmierci

604

Dzieci

Sui Yangdi

Sui Wendi, 隋文帝 (imię prywatne Yang Jian, 楊堅) (541604) – cesarz chiński w latach 581604, założyciel dynastii Sui, który ponownie zjednoczył podzielone od ponad trzech wieków Chiny.

Yang Jian urodził się w 541 r. we wpływowej rodzinie w Chinach północnych. Pierwszy tytuł wojskowy otrzymał mając 14 lat. Yang Jian był bardzo utalentowany i szybko awansował w służbie swoich władców, cesarza Wu z Północnej dynastii Zhou, jednej z Dynastii Północnych. W nagrodę za zasługi w dziele rozszerzenia władzy cesarza na większą część Chin północnych córka Yang Jiana została żoną następcy tronu, późniejszego cesarza Xuana. Po śmierci tegoż w 580, Yang Jian jako jego teść, przechwycił władzę jako regent.

W 581 r. Yang Jian zwyciężył w walce o tron i został uznany za nowego cesarza. Nie zadowolił się jednak tytułem władcy Chin północnych. W 588 r. dokonał najazdu na Chiny południowe. Najazd zakończył się sukcesem i w 589 r. Yang Jian stał się władcą całych Chin.

W czasie swego panowania zbudował nową stolicę zjednoczonego cesarstwa. Rozpoczął również budowę Wielkiego Kanału, który łączy 2 największe rzeki Chin: Jangcy i Huang He. Budowa została zakończona za panowania jego syna, Yangdi.

Znaczenie rządów Wendi jest porównywane ze znaczeniem rządów Karola Wielkiego w Europie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Praca zbiorowa, 2005, Wielka Historia Świata, t.4, Polskie Media Amer.Com, str. 158, ISBN 83-7425-029-1.