Superinteligencja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Superinteligencja lub nadludzka inteligencjaosoba przewyższająca intelektualnie każdego istniejącego człowieka, praktycznie we wszystkich aspektach, w tym również kreatywnością, mądrością i umiejętnościami społecznymi[1][2][3]. Hipotetycznymi przykładami superinteligencji mogą być postludzie, sztuczne inteligencje lub przedstawiciele cywilizacji pozaziemskich. „Superinteligencja” to również określenie poziomu inteligencji takiej osoby.

Możliwość powstania superinteligencji jest jednym z obszarów badań nad sztuczną inteligencją. Choć współcześnie istnieją programy komputerowe przewyższające każdego człowieka w niektórych intelektualnych zadaniach, takich jak gra w szachy czy w scrabble (patrz postęp w sztucznej inteligencji), nie są one uważane za superinteligencje, ponieważ nie dorównują człowiekowi w innych zadaniach. Hipoteza o możliwości stworzenia superinteligencji jest jedną z podstaw koncepcji osobliwości technologicznej.

W pewnych kontekstach precyzuje się podział na słabą i silną superinteligencję. Słaba superinteligencja to intelekt przewyższający człowieka jedynie szybkością myślenia. Taką superinteligencją mógłby hipotetycznie być program symulujący pracę mózgu człowieka w tempie szybszym niż naturalny. Silna superinteligencja to intelekt przewyższający człowieka jakościowo, podobnie jak człowiek przewyższa jakościowo inne zwierzęta[1]. Twórcy SF spekulują również, że może istnieć wiele poziomów superinteligencji, z których każdy przewyższa jakościowo poprzedni i jest dla niego niepojęty[4].

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Wiele mitów i religii zakłada istnienie istot przewyższających intelektualnie ludzi, takich jak bogowie czy demony. Motyw nadludzkich inteligencji występuje też powszechnie w fantastyce naukowej, m.in. w powieściach i opowiadaniach Vernora Vingego, Teda Chianga, Stanisława Lema i Jacka Dukaja.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Nick Bostrom. How long before superintelligence?. „Linguistic and Philosophical Investigations”. 5 (1), s. 11–30, 2006. 
  2. Transhumanistyczne FAQ. [dostęp 2011-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-20)].
  3. What Is a Superintelligence? WiseGeek.
  4. M. Alan Kazlev, Stephen Inniss, Todd Drashner: Singularity Levels. orionsarm.com, 2001-12-31. [dostęp 2017-05-24]. (ang.).