Surmia wielkokwiatowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Surmia wielkokwiatowa
Ilustracja
Kwiat, liść i kora
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd jasnotowce
Rodzina bignoniowate
Rodzaj surmia
Gatunek surmia wielkokwiatowa
Nazwa systematyczna
Catalpa speciosa Ward. ex Engelm.[2]
Bot. Gaz. 5: 1. 1880
Pokrój surmii wielokwiatowej

Surmia wielokwiatowa, surmia okazała[2], katalpa wytrzymała (Catalpa speciosa) – gatunek drzewa liściastego z rodziny bignoniowatych. Naturalne występowanie gatunku to obszar środkowo-wschodniej[2] części Ameryki Północnej. W Polsce uprawiana i często jest mylona z innymi uprawianymi gatunkami surmii[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Drzewo dorastające w Polsce przeciętnie do wysokości 15 metrów[2], w swoim naturalnym środowisku na obszarach Ameryki Północnej do 30 metrów wysokości i o koronie około 12 metrów średnicy.
Liście
Jajowate o długości od 15 do 30 cm, z długim zaostrzonym wierzchołkiem, od spodu liści owłosione miękkim kutnerem, młode liście barwy zielonej, liście zazwyczaj nie są podzielone na klapy[2].
Kwiaty
Pojedyncze duże, około 6 cm długości, zebrane w kwiatostanach o długości do 15 cm, barwa podobna do kwiatów surmii bignoniowej, o silnym zapachu, pojawiają się na przełomie czerwca i lipca.
Owoce
Nieliczne, o średnicy około 1,5 cm i długości nawet do 45 cm[2].

Wymagania[edytuj | edytuj kod]

Wymagania tego gatunku, nie odbiegają znacząco od wymagań surmii żółtokwiatowej i bigoniowej, drzewo wykazuje dużą tolerancję w stosunku do gleby, jest światło- i cieniolubna. Wykazuje się również dużą wytrzymałością na zanieczyszczenia miejskie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2012-06-22].
  2. a b c d e f g h Włodzimierz Seneta, Jakub Dolatowski: Dendrologia. Warszawa: PWN, 2011, s. 466, 467. ISBN 978-83-01-15369-4.