Survivor: Borneo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Survivor: Borneo
Rodzaj programu Reality show
Kraj produkcji USA
Język angielski
Prowadzący Jeff Probst
Data premiery 31 maja 2000
Liczba odcinków 13
Czas trwania odcinka 45 min
Produkcja
Produkcja Mark Burnett
Charlie Parsons
Jeff Probst
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone CBS
Polska TVP2, TVP3, AXN

Survivor: Borneo (w Polsce znany jako Ryzykanci lub Robinsonowie) – pierwsza seria amerykańskiego reality show Survivor. Początkowo program był nadawany pod nazwą Survivor, ale został zmieniony na Survivor: Pulau Tiga, by odróżnić go od kolejnych edycji. Później, żeby uniknąć pomyłki z dziesiątym sezonem – Survivor: Palau zmieniono jego nazwę na obecną[1]. Program był nagrywany od 13 marca do 20 kwietnia 2000 roku na wyspie Pulau Tiga u wybrzeży Borneo w Malezji, a 31 maja rozpoczęto jego emisję w telewizji CBS. W Polsce nadawany był przez TVP2, TVP3 oraz AXN.

23 sierpnia 2000 r. finałowy odcinek oglądało w USA około 51 milionów widzów, a 125 milionów widziało przynajmniej jakąś jego część[2]. Richard Hatch, Jenna Lewis, Rudy Boesch, Susan Hawk i Colleen Haskell zostali jeszcze zaproszeni do uczestnictwa w ósmym sezonie programu – Survivor: All-Stars.

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Szesnastu uczestników zostało podzielonych na plemiona Pagong i Tagi. Jednej grupie zaczął przewodzić Rudy, a drugiej B.B. W pierwszych konkursach górą byli Pagong, jednak ich wewnętrzne konflikty i mobilizacja Tagi wyrównały grę. W obu grupach zaczęto się też pozbywać osób, które uznawano za najsłabsze. Rich, Kelly, Sue i Rudy zawiązali w Tagi silny sojusz, który pomógł im dotrwać do połączenia plemion, podczas gdy członkowie Pagong zdali się na przywództwo Gretchen.

Po połączeniu powstało plemię Rattana, które zamieszkało w obozie Tagi. Chociaż obie grupy miały początkowo taką samą liczbę osób, to niezorganizowane plemię Pagong, podczas pierwszej wspólnej Rady Plemienia, rozdrobniło swoje głosy i straciło szansę na zdobycie przewagi. Tagi tymczasem wyeliminowali ich liderkę i zdobyli przewagę liczebną, po czym systematycznie usuwali kolejnych członków Pagong. Po odejściu Colleen w sojuszu zaczęły się kłótnie, z powodu Kelly, która się wyłamała i postanowiła głosować inaczej. Grupa usiłowała się jej pozbyć, ale ta wygrała trzy konkursy o immunitet z rzędu, a z gry odpadli kolejno Sean, Sue i Rudy. Kelly wspólnie z Richardem weszli do finału.

Podczas finałowej Rady Plemienia sędziowie zdecydowali, że zwycięstwo należy się Richardowi, choć otrzymał on zaledwie jeden głos więcej niż Kelly.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Szesnastu uczestników zostało podzielonych na dwa plemiona, Pagong i Tagi. Po wyeliminowaniu sześciu osób, obie grupy zostały połączone i utworzyły plemię Rattana. Siedem kolejnych osób, które odpadły utworzyło skład sędziowski, który wyłonił zwycięzcę.

Jenna Lewis odpadła z gry jako dziewiąta i została drugim sędzią
Rudy Boesch dotarł do finałowej trójki
Uczestnicy Początkowe plemię Plemię po połączeniu Status w grze Suma głosów
Sonja Christopher
63, Walnut Creek
Tagi
1. wyeliminowana
3. dnia
4
B.B. Andersen
64, Mission Hills
Pagong
2. wyeliminowany
6. dnia
6
Stacey Stillman
27, San Francisco
Tagi
3. wyeliminowana
9. dnia
6
Ramona Gray
29, Edison
Pagong
4. wyeliminowana
12. dnia
6
Dirk Been
23, Spring Green
Tagi
5. wyeliminowany
15. dnia
4
Joel Klug
27, Sherwood
Pagong
6. wyeliminowana
18. dnia
4
Gretchen Cordy
38, Clarksville
Pagong
Rattana
7. wyeliminowana
21. dnia
4
Greg Buis
24, Gold Hill
Pagong
8. wyeliminowany
1. sędzia
24. dnia
6
Jenna Lewis
22, Franklin
Pagong
9. wyeliminowana
2. sędzia
27. dnia
11
Gervase Peterson
30, Willingboro
Pagong
10. wyeliminowany
3. sędzia
30. dnia
6
Colleen Haskell
23, Miami
Pagong
11. wyeliminowana
4. sędzia
33. dnia
7
Sean Kenniff
30, Brooklyn
Tagi
12. wyeliminowany
5. sędzia
36. dnia
9
Susan Hawk
38, Palmyra
Tagi
13. wyeliminowana
6. sędzia
37. dnia
7
Rudy Boesch
72, Richmond
Tagi
14. wyeliminowana
7. sędzia
38. dnia
8
Kelly Wiglesworth
22, Las Vegas
Tagi
Zdobywczyni II miejsca 0
Richard Hatch
39, Newport
Tagi
Zwycięzca 6
Suma głosów jest liczbą głosów, jaką otrzymali uczestnicy podczas wszystkich Rad Plemienia, w których mogli zostać wyeliminowani z programu. Nie są w to wliczane głosy otrzymane podczas Finałowej Rady Plemienia.

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Odcinek 1: „The Marooning”[edytuj | edytuj kod]

 • Konkurs o nagrodę i immunitet: Plemiona muszą dopłynąć do tratwy umieszczonej na wodzie i zapalić swoje pochodnie. Następnie wrócić nią na brzeg, przenieść w pobliże dużego posągu i zapalić czarkę. W czasie przenoszenia tratwy żadna z pochodni nie może zgasnąć. Plemię, które zrobi to jako pierwsze wygrywa.
  • Nagroda: Płaszcze przeciwdeszczowe.

Szesnaście osób zaczęło przygodę życia. Podzieleni na dwa plemiona – Pagong i Tagi rozpoczęli walkę z rywalami i dziką przyrodą. Pierwsze zadanie obu ekip polega na założeniu obozu, rozpaleniu ognia i zdobyciu pożywienia. W plemieniu Tagi, inicjatywę przejmuje Rudy, który zaczyna wydawać polecenia innym. Pomimo tego, nikt nie wie od czego zacząć i dopiero wskazówki Richarda pomagają opanować chaos w grupie. Z kolei w Pagong przywództwo obejmuje B.B. W czasie kiedy jego grupa stara się zbudować schronienie, Colleen i Greg udają się na samotną wędrówkę po okolicy. W obozie Tagi, ciągłe uwagi Rudy’ego drażnią Stacey, która postanawia się go pozbyć. Pierwszy konkurs o immunitet wygrywa plemię Pagong. Podczas Rady Plemienia przegłosowane zostaje odejście Sonji, przez którą grupa Tagi przegrała konkurs.

Odcinek 2: „The Generation Gap”[edytuj | edytuj kod]

 • Konkurs o immunitet: Każdy uczestnik musi zjeść żywą larwę chrząszcza. Jeśli ktoś odmówi jego plemię automatycznie przegra.

W Pagong docenione zostają zasługi B.B. dla grupy, który jest coraz bardziej lubiany. W Tagi, Richard ujawnia, że jest gejem, ale nie mówi tego Rudy’emu, gdyż boi się, że ten nie będzie chciał się z nim przyjaźnić. Następnego dnia B.B. jest sfrustrowany widząc jak leniwe jest jego plemię, przez co popada w konflikt z innymi. Na dodatek Ramona zaczyna chorować. W konkursie o immunitet, każdy członek plemienia musi zjeść żywą larwę chrząszcza. Ponieważ obie grupy wykonują zadanie dochodzi do dogrywki, w której Stacey pokonuje Gervase i szybciej zjada dwie larwy. Zwycięskie plemię Tagi dziękuje Stacey, a Pagong udają się na swoją pierwszą Radę Plemienia, na której z gry odpada skonfliktowany B.B.

Odcinek 3: „Quest for Food”[edytuj | edytuj kod]

 • Konkurs o nagrodę: Zawodnicy muszą przepłynąć przez podwodną rurę do zatopionej skrzyni ze skarbem. Kiedy wszyscy to zrobią mogą zanurkować i wyciągnąć ją na brzeg. Plemię, które zrobi to pierwsze wygrywa.
  • Nagroda: Sprzęt do połowu ryb.
 • Konkurs o immunitet: Każde grupa musi zbudować nosze, pobiec do lasu, w którym przebywa jeden z ich członków, a następnie przenieść go na plażę, do namiotu pierwszej pomocy.

W plemieniu Tagi, Stacey nadal chce się pozbyć Rudy’ego, więc usiłuje zawiązać sojusz kobiet, ale niechętna jest temu Susan. W Pagong, Greg i Colleen znajdują duży, błotnisty dół czym sprawiają dużą radość swojej grupie. Udaje im się również złapać szczura, którego po upieczeniu zjadają, łącznie z niezdecydowanym Gervase’em i Ramoną. W konkursie o nagrodę lepsze okazuje się plemię Tagi, które otrzymuje sprzęt do połowy ryb. Dobry nastrój psuje jedynie Dirk, który drażni każdego swoim czytaniem Biblii. W konkursie o immunitet górą jest plemię Pagong. Podczas Rady Plemienia przegłosowana zostaje Stacey, którą wielu uważa za najsłabszą.

Odcinek 4: „Too Little, Too Late?”[edytuj | edytuj kod]

 • Konkurs o nagrodę: Zadaniem zawodników jest zrobienie znaku S.O.S. który będzie najlepiej widoczny z samolotu.
  • Nagroda: Hamaki, ręczniki i poduszki, plus jedna dodatkowa rzecz wybrana przez każde plemię.
 • Konkurs o immunitet: Każda z grup musi wykonać pięcioczęściowe zadanie. Pierwsza osoba płynie do boi, nurkuje i wyławia z wody butelkę z mapą. Druga biegnie przez ruchomy most do dwóch innych osób czekających przy łodzi. Po otrzymaniu butelki płyną wzdłuż brzegu do kolejnego zawodnika, który rozbija ją, sprawdza mapę i biegnie do dżungli szukać sznurowej drabinki z kluczem. Ostatnia dwójka musi zlokalizować zakopaną skrzynie, wydobyć ją i przynieść na linię startu z kluczem w zamku. Plemię, które pierwsze wykona zadanie wygrywa.

W plemieniu Pagong, Ramona powraca do zdrowia i zaczyna pracować, by pokazać reszcie grupy, że jest silna. Jednakże Jenna ostrzega ją, że może być już dla niej za późno. W Tagi, Sean i Dirk usiłują łowić ryby, ale szczęście im nie dopisuje. Po bezowocnych próbach Sean postanawia zbudować kręgielnię. Z kolei Richard, Kelly, Rudy i Susan zawiązują sojusz. Podczas konkursu o imunitet Gervase ma problem w czasie sprintu przez dżunglę, przez co jego plemię przegrywa. Na Radzie Plemienia odpada Ramona.

Odcinek 5: „Pulling Your Own Weight”[edytuj | edytuj kod]

 • Konkurs o nagrodę: Każde z plemion wybiera trzy osoby, które będą strzelały do celu z różnych rzeczy. Pierwsza otrzymuje broń, druga procę, a trzecia włócznię.
  • Nagroda: Owoce i kurczaki.
 • Konkurs o immunitet: Jedna osoba z każdego plemienia wiosłuje łódką wokół boi i zabiera inne osoby czekające w wodzie. Grupa, która pierwsza zbierze wszystkich swoich członków i dopłynie na brzeg wygrywa.

W Tagi, Dirk i Sean nadal bezskutecznie usiłują łowić ryby, zamiast pomagać w obozie. Susan mówi im, że tracą tylko czas i narażają się innym swoją bezczynnością. W Pagong panuje przygnębiająca atmosfera po kolejnej przegranej, jednak w konkursie o nagrodę szczęście im dopisuje i dzięki Joelowi wygrywają kurczaki oraz owoce. Dirk i Sean zaczynają w końcu pomagać w obozie, ale większość osób i tak uważa ich za odludków. Pagong decydują, że pozostawią kurczaki przy życiu, żeby niosły im jajka. W konkursie o immunitet lepsze okazuje się plemię Pagong, które wygrywa dzięki Gervase’owi. Zawiedzeni członkowie Tagi obwiniają Kelly o przegraną, ale na Radzie Plemienia przegłosowany zostaje Dirk.

Odcinek 6: „Udder Revenge”[edytuj | edytuj kod]

 • Konkurs o nagrodę: Plemiona ścigają się do baraku, w którym znajdują się trzy przedmioty (otwieracz do konserw, nóż i wojskowy hełm). Grupa, która pierwsza przyniesie wszystkie rzeczy na linię startu wygrywa.
  • Nagroda: Konserwy i czekolada
 • Konkurs o immunitet: Zadanie polega na pokonaniu wojskowego toru przeszkód. Dwie osoby z każdej grupy muszą przebiec przez pierwszą część toru, na końcu którego czeka dwóch innych zawodników. Ci muszą rozwiązać łamigłówkę i pobiec na metę.

Każde z plemion zastanawia się jak będzie wyglądało połączenie. Tagi obawiają się, że zostaną przewyższeni liczebnie przez rywali. Podobnie uważa Joel z Pagong, który wierzy w przewagę swojego plemienia. Colleen uważa go za idiotę, ponieważ zanim dojdzie do połączenia, wiele może się jeszcze zmienić. Z kolei Gervase naraża się kobietom mówiąc, że są głupsze od krowy. W Tagi, Richard zaczyna chodzić nago po obozie, czym wprowadza w zakłopotanie pozostałych. Podczas konkursu o nagrodę przypadkowo popełnia błąd, który kosztuje jego grupę zwycięstwo. Tymczasem w Pagong, Gervase próbuje utworzyć z Joel’em sojusz przeciwko kobietom, które chcą się ich pozbyć. Po zwycięstwie Tagi w konkursie o immunitet, kobiety z Pagong przekonują Grega do usunięcia Joela.

Odcinek 7: „The Merger”[edytuj | edytuj kod]

 • Konkurs o immunitet: Zawodnicy muszą wstrzymać oddech i jak najdłużej wytrzymać pod wodą. Trzy najlepsze osoby przechodzą do drugiego etapu, w którym muszą uwolnić boje przywiązane do podwodnej drabiny. Osoba, która pierwsza wypuści wszystkie boje zdobywa immunitet.

Ponieważ zbliża się połączenie plemion, jedna osoba z każdej grupy udaje się na wizytację do obozu przeciwników. Jenna odwiedza obóz Tagi, a Sean Pagong. Następnie oboje spotykają się w neutralnym miejscu, żeby zdecydować, gdzie zamieszkają obie grupy i jak nazwą nowe plemię. Otrzymują też jedzenie, wino i wygodne łóżka z baldachimem. Nazajutrz podejmują decyzję, że zamieszkają w obozie Tagi, a plemię nazwą Rattana. Wkrótce wszyscy świętują połączenie, z wyjątkiem Rudy’ego, który jest poirytowany większą liczbą osób w obozie. W pierwszym indywidualnym konkursie zwycięża Greg, który po zaciętej walce pokonuje Seana. Pomimo wyrównanej liczby głosów obu plemion, na Radzie Plemienia przegłosowana zostaje Gretchen, którą Tagi uznają za liderkę Pagong. Z kolei Pagong, zamiast głosować wspólnie zaprzepaścili swoje głosy oddając je na różne osoby.

Odcinek 8: „Thy Name Is Duplicity”[edytuj | edytuj kod]

 • Konkurs o nagrodę: Każda osoba strzela do celu z łuku. Ta, która trafi najdokładniej wygrywa.
  • Nagroda: Film z domu oraz możliwość jego nagrania dla rodziny.
 • Konkurs o immunitet: Każda osoba zostaje połączona ze sznurem biegnącym wzdłuż sześciu ponumerowanych punktów, z których musi zabrać kolorowy proporzec. Po zebraniu wszystkich może przekroczyć linię mety.

Wśród członków dawnego Pagong panuje przygnębienie po przegłosowaniu przez Tagi ich przywódczyni. Z kolei Richard zaczyna się niepokoić tym, że ktoś na niego zagłosował podczas Rady Plemienia. Podczas konkursu o nagrodę Jeff pokazuje każdemu (z wyjątkiem Jenny, której film nie dotarł) jednominutowy zwiastun nagrody, jaką jest nagranie wideo z domu. Ponieważ konkurs wygrywa Greg, może on w całości zobaczyć nagranie od siostry i wysłać jej własne. Sfrustrowana Jenna zamiast oglądać z pozostałymi film Grega ćwiczy strzelanie z łuku. Wkrótce wielu dostrzega, że Richard lubi Grega za jego uczciwą grę. W konkursie o immunitet najlepszy okazuje się Gervase. Na Radzie Plemienia Tagi postanawiają pozbyć się Grega, gdyż obawiają się jego fizycznej przewagi w konkursach i manipulacyjnych zdolności.

Odcinek 9: „Old and New Bonds”[edytuj | edytuj kod]

 • Konkurs o nagrodę: Zawodnicy poruszają się po szesnastobocznym, sznurowym polu. Na każdym z boków znajduje się medalion z numerem zawodnika. Pierwsza osoba, która zbierze wszystkie medaliony wygrywa.
  • Nagroda: Jedzenie z grilla oraz listy z domu.
 • Konkurs o immunitet: Uczestnicy stają na polu złożonym z kwadratowych płyt i po kolei się ruszają. Po każdym ruchu odwracają kwadrat, na którym już stali. Ostatnia osoba, która wciąż będzie miała swobodę ruchu wygrywa.

Kiedy Richardowi udaje się złowić ryby, wiele osób zaczyna doceniać jego umiejętności. Jednak Rudy, który miał zająć się ich przyrządzeniem nie dopilnował odpowiednio ognia i ryby nie zdążyły się ugotować, przez co wiele z nich zmarnowano. Podczas konkursu o nagrodę, w którym do wygrania są m.in. listy z domu, na zwycięstwo bardzo liczy Jenna, która w poprzednim konkursie nie otrzymała nagrania od rodziny. Jednak najlepsza okazuje się Colleen, która o włos pokonuje Kelly. Ponieważ otrzymuje możliwość podzielenia się nagrodą, bez wahania wskazuje Jennę. Po konkursie Richard zaczyna świętować swoje trzydzieste dziewiąte urodziny chodząc nago po obozie, co zaczyna irytować wiele osób, zwłaszcza Colleen i Jennę. W konkursie o immunitet zwycięża Rudy. Przed Radą Plemienia Tagi postanawiają wykorzystać „alfabetyczną strategię” Seana, wiedząc, że następna w jego hierarchii do usunięcia jest Jenna. Ponieważ nie był on w żadnym sojuszu uważał, że ta strategia głosowania jest najuczciwsza, ale nie wiedział, że Tagi postanowią to wykorzystać.

Odcinek 10: „Crack In the Alliance”[edytuj | edytuj kod]

 • Konkurs o nagrodę: Zadaniem uczestników jest przejście z jednego końca balansującej belki na drugi. Osoba, która zrobi to jako pierwsza i nie spadnie wygrywa.
  • Nagroda: Kawałek pizzy oraz telefon do domu.
 • Konkurs o immunitet: Zawodnicy muszą w ciągu kilku minut zebrać drewno na rozpałkę i ułożyć z niego stos. Następnie wziąć swoją pochodnię i podpłynąć do platformy, żeby ją zapalić, po czym z ogniem wrócić na brzeg i podpalić swój stos. Osoba, której ognisko najszybciej przepali sznur wygrywa.

Po odejściu Jenny wiele osób czuje ulgę, gdyż jej drażliwa osobowość nieraz działała innym na nerwy. Wszyscy wiedzieli też, że Sean na nią głosował, w przeciwieństwie do Kelly, która wyłamała się swoim sojusznikom z Tagi. Ci czując się zdradzeni zaczęli rozważać zastąpienie jej Seanem, który mógłby być bardziej wartościowy. W poczcie drzewnej zaskoczeni uczestnicy znajdują cygara oraz wiadomość o narodzinach syna Gervasea. W konkursie o nagrodę Gervase minimalnie pokonuje Richarda, dzięki czemu w nagrodę może zadzwonić do swojej rodziny i zapytać jak się miewa dziecko. Dzieli się też z innymi pizzą. Konkurs o immunitet z łatwością wygrywa Richard. Jego sojusznicy uznają, że należy wyeliminować Gervasea, który w konkursach jest groźniejszym przeciwnikiem niż Colleen.

Odcinek 11: „Long Hard Days”[edytuj | edytuj kod]

 • Konkurs o nagrodę: Zawodnicy odpowiadają na pytania dotyczące Borneo. Osoba, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi wygrywa.
  • Nagroda: Wycieczka jachtem oraz karta Visa.
 • Konkurs o immunitet: Uczestnicy stają obok siebie na pięciu deskach. Co pewien czas jedna z nich jest odejmowana. Osoba, która utrzyma się najdłużej na ostatniej desce wygrywa.

W sojuszu Tagi zaczynają się zgrzyty z powody Kelly, która ciągle plotkuje z Colleen należącą do Pagong. Sean wygrywa konkurs o nagrodę i wspólnie z Kelly udaje się na wycieczkę jachtem, na którym ze niespodziewanie spotyka swojego tatę. Później zabiera go również do obozu, żeby poznał innych współplemieńców. Rich jest poirytowany tym, że Sean nie wybrał jego, tylko Kelly. Colleen obawiając się wyniku głosowania, bardzo chce zdobyć nietykalność podczas konkursu. Nie wie jednak, że Tagi postanowili pozbyć się nie jej, a Kelly, którą uznali za nielojalną. Przypadek jednak sprawia, że to właśnie Kelly wygrywa immunitet. W tej sytuacji sojusz Tagi postanawia usunąć z gry Colleen, która jest ostatnim członkiem plemienia Pagong.

Odcinek 12: „Death of an Alliance”[edytuj | edytuj kod]

 • Konkurs o nagrodę: Zawodnicy muszą wskoczyć do błotnistego dołu i w ciągu pięciu minut nanieść na siebie taką ilość błota jaką zdołają. Następnie wrócić i całe błoto zeskrobać do wiadra. Nie mogą go jednak nosić w rękach. Wygrywa osoba, której wiadro będzie najcięższe.
  • Nagroda: Zimne piwo oraz możliwość zobaczenia pierwszych pięciu minut tego sezonu.
 • Konkurs o immunitet: „Survivor Witch Project”: Jeff opowiada zawodnikom ludową historię z Borneo. Po jej wysłuchaniu wszyscy udają się do lasu, gdzie umieszczono maski z pytaniami. Pierwsza osoba, która zbierze wszystkie maski i poprawnie odpowie na pytania wygrywa.

Po odejściu Colleen w obozie pozostali już tylko członkowie Tagi, którzy coraz mniej sobie ufają. Zwłaszcza Kelly i Sean czują się wyobcowani i zagrożeni wykluczeniem. Nastrój w obozie zaognia się jeszcze bardziej, kiedy Kelly i Sue wdają się w ostrą awanturę o swój sojusz i ostatnie głosowanie. Rich próbuje załagodzić spór, jednak przyznaje, że ta kłótnia działa na jego korzyść. Następnego dnia wszyscy opowiadają o tym, jak bardzo tęsknią za domem. W konkursie o nagrodę Kelly minimalnie pokonuje Sue, dzięki czemu jako pierwsza może zobaczyć pierwsze pięć minut programu. Po powrocie do obozu na nowo wybucha między nimi dyskusja. W końcu zgadzają się zachowywać wobec siebie uprzejmie, chociaż Sue mówi, że nie chce jej w finałowej trójce. Również Sean czuje się zagrożony i postanawia za wszelką cenę zdobyć immunitet, jednak trzeci raz z rzędu wygrywa go Kelly. W tej sytuacji odpada niebędący w żadnym sojuszu Sean.

Odcinek 13: „Season Finale”[edytuj | edytuj kod]

 • Pierwszy konkurs o immunitet: Zawodnicy odpowiadają na pytania dotyczące sędziów. Ten kto udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi wygrywa.

Kilka dni przed finałem wszyscy w obozie zastanawiają się, jak ich gra została odebrana przez innych. Kelly mówi, że była zestresowana i czuła się jak wyrzutek, gdyż nie była bezpieczna, ale teraz zamierza zrobić coś dla siebie. Tymczasem Rich, Rudy i Sue planują jej eliminację, ale ich plany krzyżuje kolejna wygrana Kelly w konkursie o immunitet. Podczas Rady Plemienia dochodzi do remisu pomiędzy Sue i Richardem, więc ponownie głosują jedynie Rudy i Kelly. Ponieważ Kelly postanawia zmienić swój głos, to Sue odpada z gry.

 • Drugi konkurs o immunitet: Każdy członek plemienia staje na małym palu i dotyka stojącego na środku symbolu nietykalności. Osoba, która wytrwa najdłużej wygrywa.

Dzień przed finałem uczestnicy zostają bardzo wcześnie obudzeni przez Jeffa, który mówi im, żeby przygotowali się do ostatniego konkursu o immunitet oraz długiej podróży łodzią, która będzie ich rytuałem przejścia. W czasie kilkugodzinnego konkursu o immunitet, Rich oświadcza, że nie pokona Kelly i dobrowolnie się poddaje. Po ponad czterech godzinach Rudy popełnia przypadkowy błąd, który kosztuje go nietykalność i miejsce w finale, ponieważ Kelly postanowiła wybrać Richa uważając, że ma z nim większe szanse na wygraną.

Ostatniego dnia, finaliści programu – Richard i Kelly – żegnają się z obozem i wyruszają na decydującą Radę Plemienia, by stanąć przed siedmiorgiem sędziów, którzy do niedawna byli ich rywalami. Po pytaniach i przemowach, w tym słynnej mowie Sue o „szczurze i wężu” dochodzi do głosowania, którego zwycięzcą zostaje Rich. (Głosy 4-3)

Przebieg głosowań[edytuj | edytuj kod]

Początkowe plemiona Połączone plemię
Odcinek #: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Finał
Wyeliminowani: Sonja
4/8 głosy
B.B.
6/8 głosów
Stacey
5/7 głosów
Ramona
4/7 głosy
Dirk
4/6 głosy
Joel
4/6 głosy
Gretchen
4/10 głosy
Greg
6/9 głosów
Jenna
4/8 głosy
Gervase
5/7 głosów
Colleen
4/6 głosy
Sean
4/5 głosy
Remis Susan
2/2 głosy
Rudy
1 głos
Głosujący Głosy
Richard Stacey Stacey Dirk Gretchen Greg Jenna Gervase Colleen Sean Susan
Kelly Rudy Rudy Dirk Gretchen Greg Sean Gervase Sean Sean Richard Susan Rudy
Rudy Sonja Stacey Dirk Gretchen Greg Jenna Gervase Colleen Sean Susan Susan
Susan Sonja Stacey Dirk Gretchen Greg Jenna Gervase Colleen Sean Richard
Sean Sonja Stacey Rudy Colleen Greg Jenna Gervase Colleen Susan
Colleen B.B. Ramona Joel Richard Jenna Richard Sean Sean
Gervase B.B. Colleen Jenna Susan Jenna Richard Sean
Jenna B.B. Ramona Joel Gervase Greg Richard
Greg Ramona Jenna Joel Jenna Jenna
Gretchen B.B. Ramona Joel Rudy
Joel B.B. Ramona Jenna
Dirk Sonja Stacey Susan
Ramona B.B. Colleen
Stacey Rudy Rudy
B.B. Ramona
Sonja Rudy
Głosy sędziów
Finaliści: Kelly
3/7 głosy
Richard
4/7 głosy
Sędzia Głosy
Rudy Richard
Susan Richard
Sean Richard
Colleen Kelly
Gervase Kelly
Jenna Kelly
Greg Richard

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W 1998 r. telewizja CBS poszukując nowego formatu zaproponowała Markowi Burnett’owi, żeby przedstawił swój pomysł na program typu reality show. Jego idea opierała się na szwedzkim programie Ekspedycja Robinson i przewidywała umieszczenie szesnastu ludzi na bezludnej wyspie u wybrzeży Borneo. Ich codzienne zmagania miało rejestrować dziesięć kamer, a co trzy dni miała się odbywać Rada Plemienia, po której jedna z osób opuszczałaby wyspę. Zawodnik, który by przetrwał do końca otrzymałby milion dolarów.

Ponieważ pomysł spodobał się producentom, w październiku 1999 r. stacja rozpoczęła castingi. Do programu zgłosiło się ponad sześć tysięcy chętnych, spośród których wybrano czterdzieści osiem osób. Wszyscy zostali poddani fizycznym oraz psychologicznym ocenom, po których producenci wybrali finałową szesnastkę oraz dwie dodatkowe osoby, które miały pełnić role zastępców[1].

W czasie, kiedy zawodnicy czekali na rozpoczęcie gry, ekipa programu przygotowywała wyspę do zmagań konkursowych, usuwała szkodliwe elementy oraz sprawdzała miejsca, w których mogą występować niebezpieczne zwierzęta. Trzy tygodnie przed programem na miejsce przybyli operatorzy, którzy rozpoczęli zdjęcia próbne. Z kolei po drugiej stronie wyspy od miejsca ulokowania zawodników, powstały kwatery dla producentów i członków ekipy filmowej. Były to tradycyjne przyczepy z bieżącą wodą, telewizją oraz telefonem[3].

7 marca 2000 r. uczestnicy przybyli z Los Angeles do Kota Kinabalu w Malezji. Stamtąd zostali przetransportowani łodziami na wyspę Pulau Tiga. Do czasu wejścia na łodzie nie wolno im było ze sobą rozmawiać. Następnie każda z grup zamieszkała na swojej plaży otoczona dzikimi zwierzętami i 32 km² tropikalnego lasu[1].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • To jedyny sezon, w którym skrzynia z milionem dolarów była ustawiona podczas Rady Plemienia. Była to także jedyny edycja, w której głosy sędziów zostały ujawnione natychmiast po głosowaniu, a nie kilka miesięcy później z udziałem publiczności, jak to już miało miejsce w Survivor: Australian Outback.
 • W 2006 r. Richard został uznany winnym uchylania się od zapłacenia podatku od swojego miliona dolarów nagrody i skazany na 51 miesięcy więzienia.
 • Finał Survivor: Borneo osiągnął najwyższy wynik oglądalności w historii programu niż jakikolwiek inny odcinek.
 • Wielu ludzi zastanawiało się czy Kelly wygrałaby, gdyby obstawiła poprawny numer jaki kazał im wybrać Greg. Jednakże sam Greg przyznał, że Richard miał jego głos na 100% i nigdy nie zagłosowałby na Kelly.

Ranking[edytuj | edytuj kod]

Program ze średnią oglądalnością 28,3 miliona widzów, okazał się hitem letniego sezonu w USA.[4]

Odcinek Data emisji Ocena/Udziały
18–49
Oglądalność
(w milionach)
"The Marooning" May 31, 2000 6.1/20 15.51
"The Generation Gap" June 7, 2000 7.5/25 18.10
"Quest For Food" June 14, 2000 9.4/29 23.25
"Too Little Too Late?" June 21, 2000 9.8/33 24.20
"Pulling Your Own Weight" June 28, 2000 9.6/31 23.98
"Udder Revenge" July 5, 2000 10.6/33 24.50
"The Merger" July 12, 2000 10.4/34 24.50
"Thy Name is Duplicity" July 19, 2000 11.4/35 26.15
"Old and New Bonds" July 26, 2000 11.9/36 27.18
"Crack in the Alliance" August 2, 2000 11.9/38 27.41
"Long Hard Days" August 9, 2000 12.1/38 28.00
"Death of the Alliance" August 16, 2000 12.7/38 28.67
"The Final Four" August 23, 2000 22.8/54 51.69

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Mark Burnett; Martin Dugard (2000). Survivor: The Ultimate Game. New York, New York: TV Books. s. 237.
 2. Variety: 'Survivor' Finale Racks Up Phenomenal Ratings
 3. Mark Burnett, Charlie Parsons-Executive Producer, Jeff Probst-Host (2004). Never Before Seen Footage (DVD). Paramount Pictures
 4. Survivor Season 1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]