Jeff Probst

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeff Probst

Jeffrey Lee „Jeff” Probst (ur. 4 listopada 1962 r. w Wichita w stanie Kansas) – amerykański reporter, producent i prowadzący program Survivor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Wichita, ale wychowywał głównie w Bellevue w stanie Waszyngton. Po ukończeniu szkoły średniej w 1979 r. rozpoczął studia na Seattle Pacific University. Później pracował dla Boeinga jako producent i narrator marketingowych kaset wideo.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Karierę telewizyjną rozpoczął w 1996 r. prowadząc półgodzinny program Backchat, w którym odpowiadał na listy od widzów. Dwa lata później, w 1998 r. telewizja VH1 wybrała go na gospodarza programu Rock & Roll Jeopardy! którym był przez trzy lata. W tym samym czasie pracował także jako korespondent dla Access Hollywood. Wcześniej prowadził rozmaite programy w KIRO - TV, lokalnym oddziale stacji CBS w Seattle.

W 2000 r. poprowadził pierwszą edycję programu Survivor, który przyniósł mu nie tylko ogromną popularność, lecz także nagrodę Emmy. Jak sam stwierdził ciężko pracował, by spotkać się z twórcą serii, Mark’em Burnettem i zasugerować mu, by wybrał go na gospodarza programu[1]. Świetnie sprawdził się w tej roli, a powiedzenie „Twoje plemię przemówiło. Czas na ciebie” wygłaszane do zawodnika opuszczającego program, stało się jego znakiem rozpoznawczym.

W 2001 r. został scenarzystą i reżyserem filmu Finder’s Fee, który zrobił dla wytwórni LionsGate film. W produkcji zagrali m.in. James Earl Jones, Robert Forster, Matthew Lillard i Ryan Reynolds. Premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Seattle, gdzie obraz zdobył nagrody w kategoriach najlepszy film oraz najlepszy reżyser. Doceniono go także na innych festiwalach m.in. Method Fest Independent Film Festival, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz[2]. W latach 2002-2004 pracował przy animowanym programie Fillmore! w którym użyczał swojego głosu jednej z postaci.

Działalność charytatywna[edytuj | edytuj kod]

W wolnych chwilach działa w fundacji Elizabeth Glaser Pediatric AIDS Foundation (EGPAF). Jako jej przedstawiciel zainicjował spotkanie uczestników Survivor: Africa ze szpitalem w Wambie w Kenii, by mogli dostarczyć do niego dary. W rezultacie szpital stał się oficjalnym „podopiecznym” fundacji i regularnie otrzymuje z niej wsparcie w postaci testów i leków przeciwko HIV oraz niezbędnego zaopatrzenia. Może też liczyć na pomoc konsultantów i pedagogów.

Także program Survivor pomaga fundacji w zbieraniu funduszy, poprzez wystawianie na aukcji ebay przedmiotów i charakterystycznych rekwizytów z każdej edycji. Aukcje rozpoczynają się zaraz po finale każdego sezonu. Do tej pory uzbierano w ten sposób blisko milion dolarów.

W 2007 r. założył niekomercyjny projekt The Serpentine Project, dzięki któremu młodzież ma szansę na realizację swoich marzeń.

20 października 2008 r. TV Guide doniósł, że Probst przygotowuje dla telewizji CBS nowy program pt. Live For The Moment, w który przedstawieni będą ludzie z nieuleczalnymi chorobami[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1997 r. poślubił Shelley Wright, z którą rozwiódł się po pięciu latach małżeństwa[4]. W 2005 r. zaczął spotykać się 26-letnią uczestniczką Survivor: Vanuatu, Julie Berry. Jednak w wywiadzie udzielonym trzy lata później, ujawnił że nie są już razem.

W 1999 r. został wyświęcony na pastora przez Uniwersalny Kościół Życia. Ujawnił to podczas specjalnego odcinka Survivor: All Stars, kiedy to zaoferował udzielić ślubu Robowi Mariano i Amber Brkich. Udzielił również ponownego ślubu swoim rodzicom z okazji 35 rocznicy małżeństwa[5].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

 • W 2001 r. magazyn People wybrał go jednym z 50 najpiękniejszych ludzi roku.
 • W 2003 r. został nominowany do nagrody Awards Choice Teen w kategorii najlepszy gospodarz programu reality show.
 • Za Survivor: Palau zdobył nagrodę Emmy dla najlepszego prowadzącego.
 • 21 września 2008 r. wygrał pierwszą Primetime Emmy Award. Tę samą nagrodę otrzymał jeszcze w 2009 i 2010 roku.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Po każdej edycji Survivor zachowuje sobie na pamiątkę pochodnię[6].
 • Jego rodzinnym miastem jest Wichita w Kansas, ale kiedy nie podróżuje po świecie mieszka w Los Angeles.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jeff Probst - Yahoo! TV (ang.). tv.yahoo.com. [dostęp 2015-09-16].
 2. Finder's Fee (2001) Awards (ang.). imdb.com. [dostęp 2017-07-22].
 3. Jeff Probst Creating New Reality Series for CBS - Today's News: Our Take (ang.). tvguide.com. [dostęp 2015-09-16].
 4. Jeff Probst Biography (1962-) (ang.). filmreference.com. [dostęp 2015-09-16].
 5. Jeff Probst Biography (ang.). talkshows.about.com. [dostęp 2015-09-16].
 6. Celeb Watch: 'Survivor' host Jeff Probst will survive - and thrive (ang.). usatoday.com. [dostęp 2015-09-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]