Survivor (reality show)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryzykanci
Survivor
Nazwa formatu Expedition Robinson
Rodzaj programu reality show
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Prowadzący Jeff Probst
Wydawca CBS Television Distribution
Data premiery 31 maja 2000
Lata emisji od 2000
Pora emisji środa 20.00 (ET) (1, od 21)
czwartek 20.00 (ET) (2–20)
Liczba odcinków (liczba sezonów) 520 (35 edycji)
Czas trwania odcinka ok. 43 minut
Format nadawania SDTV (1–16)
HDTV (od 17)
Produkcja
Produkcja Survivor Productions LLC
Castaway Television Productions
Mark Burnett Productions (2000–12)
One Three Media (2012–14)
United Artists Media Group (2014–15)
MGM Television (2016–)
Stacja telewizyjna CBS
Nagrody 7 nagród Emmy, nominowany każdego roku
Strona internetowa

Survivor – popularny reality show wyprodukowany przez amerykańską stację CBS. W Polsce program emitowany był jako „Ryzykanci”. W programie współzawodnicy są odizolowani od świata w odległym miejscu i współzawodniczą o gotówkę i inne nagrody. Survivor oparty jest na Szwedzkim programie Ekspedycja Robinson, który jest jednym z pierwszych reality show, ponieważ pokazywał rzeczywistość życia w telewizji. W USA powstało 38 edycji.

W Polsce TVP2 wyemitowała 6 pierwszych sezonów, natomiast TV4 i TV6 cztery edycje – od 3. do 6. W telewizji AXN wyemitowano edycje: 1–17 oraz 19–21.

Polska wersja na analogicznych zasadach, została zrealizowana w 2004 roku od nazwą Wyprawa Robinson i wyemitowany przez telewizję TVN, następnie zaś, począwszy od roku 2017 pod nazwą Wyspa przetrwania na antenie telewizji Polsat

Formuła gry[edytuj | edytuj kod]

 • W grze bierze udział od 16 do 20 obcych sobie uczestników. Wyjątkami od tej zasady są wyłącznie tak zwane sezony All stars (dotychczas edycje 8, 20, 31 oraz 34), w których udział biorą gracze poprzednich edycji, nierzadko mających ze sobą styczność w grze w przeszłości, sezony, w których gracze powracający stanowią połowę obsady (dotychczas edycje 16, 26, oraz 27) lub jej niewielką część (dotychczas edycje 11, 22, 23 oraz 25), a także sezony bazujące na formacie Blood vs. Water (dotychczas edycje 27 i 29), w których każdemu z graczy towarzyszy jedna osoba bliska w świecie prywatnym (krewny, partner lub współmałżonek).
 • Liczba kobiet i mężczyzn jest za każdym razem równa. Dotychczas zdarzyły się wyłącznie dwa wyjątki od tej reguły spowodowane nieprzewidzianymi przez producentów przypadkami (rezygnacja jednej z uczestniczek edycji 14. tuż przed startem oraz ewakuacja dwóch sióstr z uwagi na stan zdrowia jednej z nich w edycji 29.).
 • Uczestnicy są na starcie gry podzieleni na rywalizujące ze sobą plemiona, z których każde ma swoją lokalnie brzmiącą nazwę oraz kolor. W początkowych sezonach dominował podział na dwa plemiona, w najnowszych zaś coraz częstszą tendencją jest podział trójplemienny. Najwięcej plemion startowych, bo aż po cztery, miały edycje 12. oraz 13. W trakcie gry, począwszy już od edycji 3., dochodzi zazwyczaj do przynajmniej jednego przemieszania składu grup.
 • Inicjalnie przydział do plemion odbywał się w sposób przypadkowy, mając na uwadze wyłącznie wyrównany stosunek płci i wieku pomiędzy grupami. Z czasem, zależnie od motywu poszczególnego sezonu, producenci coraz częściej zaczęli stosować określone wyznaczniki, takie jak np. podział ze względu na płeć, wiek, etniczność, wykonywany zawód, czy stopień doświadczenia w grze (w sezonach, w których gracze powracający mierzyli się z nowymi).
 • Plemiona rywalizują ze sobą o nagrody (najczęściej jedzenie lub formy komfortu) oraz immunitet, chroniący grupę od Rady Plemienia. Na Radę Plemienia (najczęściej jedna w każdym odcinku) udaje się plemię przegrane i po moderowanej przez prowadzącego dyskusji eliminuje ze swojego grona jedną osobę poprzez tajne głosowanie. Wskazany gracz odpada z programu (wyjątkiem były dotychczas trzy sezony z tak zwaną Wyspą Odkupienia, na której wygnani uczestnicy rywalizowali ze sobą o prawo powrotu do gry na pewnym etapie). Formuła gry dopuszcza, a wręcz inicjuje umawianie się uczestników co do głosowania, co daje podłoże do strategii, spisków i sojuszy będących uznawane za główny sens programu (oficjalne motto zachęca do „przechytrzenia” konkurentów).
 • Mniej więcej w połowie gry plemiona łączone są w jedno. Od tego momentu uczestnicy rywalizują w konkurencjach o indywidualny immunitet. Przed każdą Radą Plemienia chroniona jest nim tylko jedna osoba. Zwycięzca ma jednak prawo odstąpienia immunitetu na rzecz innego gracza. W całej historii zdarzyły się jak dotąd jedynie trzy takie przypadki, z czego dwa skończyły się eliminacją osoby rezygnującej z immunitetu na tej samej Radzie Plemienia.
 • Na wynik Rad Plemienia mogą doraźnie wpływać różne niespodzianki zależne od konkretnej edycji. Dotychczas wprowadzano m.in. ukryte immunitety (możliwe do znalezienia w otoczeniu, anulują wszystkie głosy oddane na danego uczestnika lub wskazaną przez niego osobę i eliminują gracza, który otrzymał następną w kolejności największą liczbę głosów), kradzież głosu wybranej osoby, możliwość oddania podwójnego głosu, czy też tak zwany immunitet dziedziczny, możliwy do jednorazowego wykorzystania przez uczestnika na ściśle określonych etapach, który w razie własnej eliminacji trzeba przekazać „w spadku” komuś innemu. W edycji 34. doszło do kontrowersyjnej sytuacji, w której to w wyniku nawarstwienia różnych form immunitetów użytych przez pozostałych uczestników na tej samej Radzie Plemienia, jedna z zawodniczek, Cirie Fields, odpadła z gry automatycznie, będąc jedyną osobą nieposiadającą żadnej ochrony.
 • Zasady rozstrzygania remisu na Radzie Plemienia zmieniały się wraz z kolejnymi sezonami. W początkowych, czynnikiem decydującym była ilość głosów oddanych na danego uczestnika na wszystkich poprzednich Radach Plemienia, a w przypadku dalszego remisu, konkurencja z wiedzy o otoczeniu (w ten sposób rozstrzygnięto remis w edycji 3). Później wprowadzono stosowaną do czasów obecnych zasadę losowania kamieni. W przypadku braku możliwości osiągnięcia konsensusu przez grupę, dwie objęte remisem osoby uzyskują immunitet, odpada zaś losowo wybrany gracz spośród pozostałych. Natomiast w przypadku remisu na etapie ostatniej czwórki graczy, czynnikiem decydującym jest każdorazowo konkurencja na najszybsze rozpalenie ognia i osiągnięcie na tyle wysokiego płomienia, by przepalił on zawieszoną na odpowiedniej wysokości linkę.
 • Gra kończy się w momencie pozostania w rywalizacji finałowej dwójki (do edycji 12.) lub trójki uczestników (wszystkie późniejsze z wyjątkiem 16., 18. i 28.). Wówczas to loża „sędziów” złożona z, zależnie od edycji, od siedmiu do dziesięciu ostatnio wyeliminowanych osób, poprzez głosowanie wybiera spośród finalistów zwycięzcę.

Regulamin gry[edytuj | edytuj kod]

 • Nie można dzielić się zwycięstwem w konspiracji przed innymi, ponieważ grozi to natychmiastowym wydalaniem z gry.
 • Z wyjątkiem sporadycznych zadań, włączając w to zapasy albo ograniczoną walkę, jakaś inna fizyczna przemoc między graczami skończy się natychmiastowym wydalaniem z gry.
 • Podczas Rady Plemienia, gracze nie mogą głosować sami na siebie ani nie mogą popsuć tajnego głosowania albo odmówić oddania głosu. Gracze muszą też pokazać do kamery na kogo zagłosowali.
 • Uczestnicy muszą przestrzegać amerykańskiego jak również miejscowego prawa.
 • Uczestnicy nie mogą opuścić Rad Plemienia, ani nie mogą odmówić uczestnictwa w konkursach o immunitet i o nagrodę rzeczową, chyba że gra im to zaoferuje (tak jak w przypadku Survivor: Gwatemala i Survivor: Exile Island).
 • Kiedy jedno plemię ma więcej graczy niż drugie, to musi wyznaczyć graczy, którzy nie wezmą udziału w konkursie grupowym, by liczba obu plemion była równa. Ta reguła została zmieniona tylko w Survivor: Australian Outback, ponieważ Jeff Probst uznał, że liczebna różnica zawodników żadnemu zespołowi nie pomoże ani nie utrudni zadania. Początkowe reguły z Survivor: Africa stwierdzały, że jeśli jakiś gracz zdobędzie nagrodę rzeczową, nie może brać udziału w konkursie o immunitet. W Survivor: Palau w epizodach nr 7 i 8 plemię Koror miało ośmioro graczy, podczas gdy plemię Ulong tylko trzoje (później dwoje), co zmusiło twórców programu do pozwolenia różnym graczom Koror wziąć z powrotem udział w konkursach. Jedynym warunkiem było to, że tych samych 2–3 graczy nie mogło uczestniczyć w każdym kolejnym konkursie. Katie Gallagher i Janu Tornell, obie z sezonu Survivor: Palau, najrzadziej brały udział w konkursach spośród wszystkich graczy (każda przesiedziała 7 konkursów na 8 epizodów).
 • Członkowie jednego plemienia nie mogą zaatakować albo odwiedzić obozu innego plemienia, chyba że dojdzie do połączenia plemion. Uczestnicy nie mogą też odwiedzać kempingu ekipy telewizyjnej. Było pięć wyjątków do tej reguły:
  • w 1. sezonie, kiedy Kelly Wiglesworth została zaproszona do obozu telewizji, chociaż był przerobiony na miejscowy bar (było to częścią nagrody);
  • w 2. sezonie, kiedy Michael Skupin został ranny zaprowadzono go do namiotu ekipy, by tam czekał na przylot helikoptera medycznego;
  • w 4. sezonie, kiedy za wygraną w konkursie plemię Maraamu dostało dwie minuty na splądrowanie obozu Rotu;
  • w czasie 7. sezonu przywilej do „łupów” przeciwnego plemienia był często częścią nagrody;
  • podczas jednego z epizodów w Gwatemali członkowie plemienia Yaxha odwiedzili plemię Nakum i zaprosili ich do swojego obozu na przyjęcie urodzinowe jednej z uczestniczek;
  • podczas 13. sezonu 3 uczestników jednego plemienia przypadkowo weszło na teren drugiego myśląc, że to obca niezamieszkała wyspa.
 • W zależności od kraju, w którym program ma miejsce, uczestnicy nie mogą zabijać chronionych gatunków zwierząt i roślin.

Nagrody dla uczestników[edytuj | edytuj kod]

Każdy gracz otrzymuje wynagrodzenie za udział w programie w zależności od tego, jak długo przetrwał.

Zwycięzca otrzymuje milion dolarów, a w początkowych edycjach także samochód.

W większości sezonów osoba na drugim miejscu otrzymuje 100 000 USD, a za trzecie – 85 000 USD. Nagrody w All-Stars są jak następuje: 2. miejsce – 250 000 USD; 3. – 125 000 USD; 4. – 100 000 USD.

Sonja Christopher, pierwsza osoba, która opuściła grę w pierwszym sezonie programu, otrzymała 2500 USD. Tina Wesson, pierwsza osoba, która opuściła Survivor: All-stars, otrzymała 25 000 USD. Nagrody w innych sezonach dla szesnastu uczestników są nieznane.

Wszyscy gracze otrzymują też dodatkowe 10 000 USD za występ w zjeździe podsumowującym edycję.

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Edycja Sezon Premiera Finał Pora emisji Oglądalność
(w milionach)
1. Survivor: Borneo 1999-2000 31 maja 2000[1] 23 sierpnia 2000 środa 20.00 28,30[2]
2. Survivor: Australian Outback 2000-2001 28 stycznia 2001[3] 3 maja 2001[4] czwartek 20.00 29,80[5]
3. Survivor: Africa 2001-2002 11 października 2001[6] 10 stycznia 2002[7] 20,69[8]
4. Survivor: Marquesas 28 lutego 2002[9] 19 maja 2002[10] 20,77[11]
5. Survivor: Thailand 2002-2003 19 września 2002[12] 19 grudnia 2002[13] 21,21[14]
6. Survivor: Amazon 13 lutego 2003[15] 11 maja 2003[16] 19,97[14]
7. Survivor: Pearl Islands 2003-2004 18 września 2003[17] 14 grudnia 2003[18] 20,72[19]
8. Survivor: All-Stars 1 lutego 2004[20] 9 maja 2004[21] 21,49[22]
9. Survivor: Vanuatu 2004-2005 16 września 2004[23] 12 grudnia 2004[24] 19,64[25]
10. Survivor: Palau 17 lutego 2005[25] 15 maja 2005[26] 20,91[27]
11. Survivor: Guatemala 2005-2006 15 września 2005[28] 11 grudnia 2005[29] 18,30[27]
12. Survivor: Panama 2 lutego 2006[30] 14 maja 2006[31] 16,82[32]
13. Survivor: Cook Islands 2006-2007 14 września 2006[33] 17 grudnia 2006 15,75[34]
14. Survivor: Fiji 8 lutego 2007[35] 13 maja 2007 14,83[36]
15. Survivor: China 2007-2008 20 września 2007[35] 16 grudnia 2007 14.05[37]
16. Survivor: Micronesia 7 lutego 2008 11 maja 2008 12,65[38]
17. Survivor: Gabon 2008–2009 25 września 2008 14 grudnia 2008 13,81[39]
18. Survivor: Tocantins 12 lutego 2009 17 maja 2009 12,92[39]
19. Survivor: Samoa 2009–2010 17 września 2009[40] 20 grudnia 2009 12,34[41]
20. Survivor: Heroes vs. Villains 11 lutego 2010[42] 16 maja 2010 12,60[41]
21. Survivor: Nicaragua 2010–2011 15 września 2010[43] 19 grudnia 2010 środa 20.00 13,61[44]
22. Survivor: Redemption Island 16 lutego 2011 15 maja 2011 12,59[44]
23. Survivor: South Pacific 2011–2012 14 września 2011[45] 18 grudnia 2011 12,77[46]
24. Survivor: One World 15 lutego 2012 13 maja 2012 11,64[46]
25. Survivor: Philippines 2012–2013 19 września 2012 16 grudnia 2012 11,85[47]
26. Survivor: Caramoan 13 lutego 2013 12 maja 2013 10,82[47]
27. Survivor: Blood vs. Water 2013–2014 18 września 2013 15 grudnia 2013 11,30[48]
28. Survivor: Cagayan 26 lutego 2014 21 maja 2014
29. Survivor: San Juan del Sur 2014–2015 24 września 2014 17 grudnia 2014 11,35[49]
30. Survivor: Worlds Apart 25 lutego 2015 20 maja 2015
31. Survivor: Cambodia 2015–2016 23 września 2015 16 grudnia 2015 10,99[50]
32. Survivor: Kaôh Rōng 17 lutego 2016 18 maja 2016
33. Survivor: Millennials vs. Gen X 2016–2017 21 września 2016 14 grudnia 2016 10,32[51]
34. Survivor: Game Changers 8 marca 2017 24 maja 2017
35. Survivor: Heroes vs. Healers vs. Hustlers 2017–2018 27 września 2017 grudzień 2017
36. Survivor: Ghost Island luty 2018 maj 2018

Miejsce organizacji[edytuj | edytuj kod]

Kontynent Miejsce (Numer edycji)
Afryka Kenia (3), Gabon (17)
Ameryka Centralna Gwatemala (11), Nikaragua (21, 22, 29, 30), Panama (7, 8, 12)
Ameryka Południowa Brazylia (6, 18)
Azja Chiny (15), Malezja (1), Tajlandia (5), Filipiny (25, 26, 27, 28), Kambodża (31, 32)
Oceania Australia (2), Fidżi (14, 33, 34, 35, 36), Markizy (4), Palau (10, 16), Samoa (19, 20, 23, 24), Vanuatu (9), Wyspy Cooka (13)

Opisy wybranych sezonów[edytuj | edytuj kod]

Edycja 6.: Survivor: The Amazon[edytuj | edytuj kod]

Survivor: The Amazon był szóstą odsłoną popularnego programu telewizyjnego Survivor. Został nakręcony w 2002 roku. Jego 13 odcinków emitowano w amerykańskiej stacji CBS co tydzień od 13 lutego 2003 do 11 maja 2003. Natomiast w Polsce emitowano go na stacji AXN od 17 lutego 2007 roku, w TVP2 od 31 sierpnia 2007 roku oraz w TV4 od 21 kwietnia 2012 roku. Prowadzącym był Jeff Probst natomiast producentami Mark Burnett i Chaelie Parsons.

Szesnastu nieznajomych zostało wysłanych do amazońskiej dżungli, aby toczyć tam walkę o milion dolarów. Uczestnicy zostali podzieleni według płci na dwa plemiona: Jaburu (szczep żeński) i Tambaqui (szczep męski). Po połączeniu razem tworzyli plemię o nazwie Jacaré.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Rozbitek Plemię początkowe Przemieszanie
odcinek 5.
Połączone plemię Status w grze
Ryan Aiken
23, Ellicott City, MD
Tambaqui
1. wyeliminowany
3. dnia
Janet Koth
47, Manchester
Jaburu
2. wyeliminowana
6. dnia
Daniel Lue
27, Houston
Tambaqui
3. wyeliminowany
9. dnia
Joanna Ward
31, Orangeburg
Jaburu
4. wyeliminowana
12. dnia
Jeanne Hebert
41, North Attleboro
Jaburu
Tambaqui
5. wyeliminowana
15. dnia
Shawna Mitchell
23, Redwood City
Jaburu
Jaburu
6. wyeliminowana
18. dnia
Roger Sexton
56, Valencia, CA
Tambaqui
Tambaqui
Jacare
7. wyeliminowany
21. dnia
Dave Johnson
24, Pasadena
Tambaqui
Tambaqui
8. wyeliminowany
1. członek sądu
24. dnia
Deena Bennett
35, Riverside
Jaburu
Jaburu
9. wyeliminowana
2. członek sądu
27. dnia
Alex Bell
32, Los Angeles
Tambaqui
Jaburu
10. wyeliminowany
3. członek sądu
30. dnia
Christy Smith
24, Basalt
Jaburu
Tambaqui
11. wyeliminowana
4. członek sądu
33. dnia
Heidi Strobel
24, Buffalo
Jaburu
Tambaqui
12. wyeliminowana
5. członek sądu
36. dnia
Butch Lockley
50, Olney
Tambaqui
Tambaqui
13. wyeliminowany
6. członek sądu
37. dnia
Rob Cesternino
24, Wantagh
Tambaqui
Jaburu
14. wyeliminowany
7. członek sądu
38. dnia
Matthew Von Ertfelda
33, Waszyngton
Tambaqui
Jaburu
Finalista
Jenna Morasca
21, Pittsburgh
Jaburu
Jaburu
Zwyciężczyni

Edycja 7.: Survivor: Pearl Islands[edytuj | edytuj kod]

Survivor: Pearl Islands – Panama to siódma z kolei odsłona popularnego reality show Survivor. Została nakręcona w 2003 roku, zadebiutowała w USA w stacji CBS dnia 18 września 2003 roku. W Polsce seria ta została wyemitowana przez stację AXN pod nazwą "Robinsonowie: Wyspy Perłowe" Miejscem walki rozbitków są Wyspy Perłowe, grupa wysp położonych w Zatoce Panamskiej. O ile poprzedni sezon związany był z dżunglą, ten jest oparty na kulturze pirackiej. Uczestnicy zostali podzieleni na dwa plemiona: Drake (od Francisa Drake'a, angielskiego korsarza, który w latach 1577-1580 odbył wyprawę dookoła świata) oraz Morgan (na cześć Henry'ego Morgana. Po połączeniu plemię nazwano Balboa (na cześć Vasco Núñez de Balboa, hiszpańskiego odkrywcy, gubernatora i konkwistadora, założyciela pierwszej stałej europejskiej kolonii na kontynencie amerykańskim w Acla w pobliżu Darién w obecnej Panamie w 1511 roku). Survivor: Wyspy Perłowe był najczęściej oglądanym sezonem od czasu emisji drugiej edycji. Było ku temu wiele powodów: nietypowe zwroty akcji (jak np. powrót wyeliminowanych uczestników jako plemię The Outcasts, możliwość rabowania obozu przeciwnego plemienia, zakopany skarb) oraz barwni, niezapomniani uczestnicy (Rupert Boneham, Jon Dalton) Survivor: Wyspy Perłowe został wydany na DVD 7 lutego 2006 roku.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy Początkowe plemię Plemię po połączeniu Status w grze
Nicole Delma
24, Hermosa Beach, CA
Morgan
1. wyeliminowana
3. dnia
Ryan Shoulders
23, Clarksville
Morgan
2. wyeliminowany
6. dnia
Lillian Morris
Powróciła do gry jako outcast
Morgan
3. wyeliminowana
9. dnia1
Burton Roberts
Powrócił do gry jako outcast
Drake
4. wyeliminowany
12. dnia1
Michelle Tesauro
22, Pittstown, NJ
Drake
5. wyeliminowana
15. dnia
Trish Dunn
42, Annapolis, MD
Drake
6. wyeliminowana
18. dnia
Shawn Cohen
28, Nowy Jork
Drake
7. wyeliminowany
19. dnia
Osten Taylor
27, Boston
Morgan
Zrezygnował z gry
19. dnia
Andrew Savage
40, Chicago
Morgan
Balboa
8. wyeliminowany
21. dnia
Ryan Opray
31, Los Gatos
Morgan
9. wyeliminowany
1. sędzia
24. dnia
Rupert Boneham
39, Indianapolis
Drake
10. wyeliminowany
2. sędzia
27. dnia
Tijuana Bradley
27, Saint Louis, MO
Morgan
11. wyeliminowana
3. sędzia
30. dnia
Christa Hastie
24, Los Angeles
Drake
12. wyeliminowana
4. sędzia
33. dnia
Burton Roberts
31, San Francisco
Drake
13. wyeliminowany
5. sędzia
36. dnia1
Darrah Johnson
22, Liberty, MS
Morgan
14. wyeliminowana
6. sędzia
37. dnia
Jon Dalton
29, Danville
Drake
15. wyeliminowany
7. sędzia
38. dnia
Lillian Morris
51, Cincinnati, OH
Morgan
Finalistka1
Sandra Diaz-Twine
29, Fort Lewis, WA
Drake
Zwyciężczyni

Edycja 14.: Survivor: Fiji[edytuj | edytuj kod]

Survivor: Fiji był czternastą edycją programu. Zdjęcia kręcono na wyspie Vuana Levu od 30 października 2006 do 7 grudnia 2006. Do rywalizacji przystąpiło 19 zawodników pochodzenia amerykańskiego przydzielonych do dwóch plemion Ravu i Moto. Przez 39 dni byli zdani tylko na siebie . Prowadzącym był Jeff Probst natomiast producentami Mark Burnett i Chaelie Parsons. Edycja ta była nadawana przez CBS w czwartki od 8 lutego 2007 do 13 maja 2007.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Rozbitek Plemię początkowe Przemieszanie
odcinek 6.
Połączone plemię Na wyspie
Jessica deBen
27, Los Angeles
Ravu 1 wyeliminowana
3 dni
Erica Durosseau
27, Lake Charles
Ravu 2 wyeliminowana
6 dni
Sylvia Kwan
52, Ross
Ravu 3 wyeliminowana
8 dni
Gary Stritesky
55, Ramsey
Moto opuścił grę
10 dni
Liliana Gomez
25, Oxnard
Moto 4 wyeliminowana
11 dni
Rita Verreos
38, San Antonio
Ravu 5 wyeliminowana
14 dni
Anthony Robinson
32, Compton
Ravu Ravu 6 wyeliminowany
16 dni
James "Rocky" Reid
28, Los Angeles
Ravu Ravu 7 wyeliminowany
1. sędzia
19 dni
Lisette "Lisi" Linares
36, Los Angeles
Moto Ravu 8 wyeliminowana
2. sędzia
21 dni
Michelle Yi
23, Cincinnati
Ravu Moto Bula Bula 9 wyeliminowana
3. sędzia
24 dni
Edgardo Rivera
28, Miami Beach
Moto Ravu 10 wyeliminowany
4. sędzia
27 dni
Mookie Lee
25, Wheeling
Ravu Ravu 11 wyeliminowany
5. sędzia
30 dni
Alex Angarita
28, Los Angeles
Moto Ravu 12 wyeliminowany
6. sędzia
33 dni
Stacy Kimball
27, Boulder
Moto Moto 13 wyeliminowana
7. sędzia
36 dni
Kenward "Boo" Bernis
34, Lafayette
Moto Moto 14 wyeliminowany
8. sędzia
37 dni
Yau-Man Chan
54, Martinez
Ravu Moto 15 wyeliminowany
9. sędzia
38 dni
Andria (Dre) "Dreamz" Herd
25, Wilmington
Moto Ravu Finalista
Cassandra Franklin
42, Los Angeles
Moto Moto Finalista
Earl Cole
35, Santa Monica
Ravu Moto Zwycięzca

Edycja 15.: Survivor: China[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Rozbitek Początkowy szczep Szczep po 5. odc Połączone plemię Status w grze
Steve "Chicken" Morris
48, Marion
Zhan Hu 1. wyeliminowany
3. dnia
Ashley Massaro
28, East Northport, Nowy Jork
Zhan Hu 2. wyeliminowana
6. dnia
Leslie Nease
38, Tega Cay, Karolina Południowa
Fei Long 3. wyeliminowana
9. dnia
Dave Cruser
37, Simi Valley
Zhan Hu 4.wyeliminowany
12. dnia
Aaron Reisberger
31, Venice
Fei Long Zhan Hu 5. wyeliminowany
15. dnia
Sherea Lloyd
26, Atlanta
Zhan Hu Fei Long 6. wyeliminowana
D18. dnia
Jaime Dugan
22, Columbia
Zhan Hu Zhan Hu Hae Da Fung
7. wyeliminowana
1. członek sądu
21. dnia
Jean-Robert Bellande
36, Las Vegas
Fei Long Fei Long
8. wyeliminowany
2. członek sądu
24. dnia
Michael "Frosti" Zernow
20, Chicago
Zhan Hu Fei Long
9 wyeliminowany
3. członek sądu
27. dnia
James Clement
30, Lafayette
Fei Long Zhan Hu
10. wyeliminowany
4. członek sądu
30. dnia
Erik Huffman
26, Nashville
Zhan Hu Zhan Hu
11. wyeliminowany
5. członek sądu
33. dnia
Peih-Gee Law
29, Marina del Rey, Kalifornia
Zhan Hu Zhan Hu
12. wyeliminowana
6. członek sądu
36. dnia
Denise Martin
40, Douglas
Fei Long Fei Long
13. wyeliminowana
7. członek sądu
38. dnia
Amanda Kimmel
23, Kalispell Montana
Fei Long Fei Long Finalistka (3. miejsce)
Courtney Yates
26, Nowy Jork
Fei Long Fei Long Finalistka (2. miejsce)
Todd Herzog
22, Pleasant Grove
Fei Long Fei Long Zwycięzca

Edycja 16.: Survivor: Micronesia – Fans vs. Favorites[edytuj | edytuj kod]

Survivor: Micronesia – Fans vs. Favorites był szesnastą edycją widowiska amerykańskiej stacji CBS o nazwie Survivor. W programie brało udział 20 uczestników: 10 największych wielbicieli tego reality show oraz 10 zawodników z poprzednich sezonów. Początkowo uczestnicy zostali podzieleni na dwa plemiona: Plemię Fanów (Airai) oraz plemię Ulubieńców (Malakal). Po połączeniu razem tworzyli plemię Dabu. Widzowie niemal jednogłośnie uważają tę edycję za jedną z najlepszych. Dzięki licznym zwrotom akcji (jak np. powrót Wyspy Wygnańców czy ukryty immunitet, który odegrał w tej edycji bardzo ważną rolę) oraz rekorodową ilością eliminacji z zaskoczenia, był to najbardziej emocjonujący i nieprzewidywalny sezon w historii programu. Po raz kolejny prowadzącym był Jeff Probst, natomiast producentami Mark Burnett i Chaelie Parsons.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy Początkowe plemię Plemię po przemieszaniu Plemię po połączeniu Statut gry
Jon "Jonny Fairplay" Dalton
33, Danville, Virginia
Brał udział w Survivor: Pearl Islands
Malakal 1 wyeliminowany
Dzień 3
Mary Sartain
29, Emeryville, California
Airai 2 wyeliminowana
Dzień 6
Yau-Man Chan
55, Martinez, California
Brał udział w Survivor: Fiji
Malakal 3 wyeliminowany
Dzień 8
Michael "Mikey B" Bortone
34, Los Angeles
Airai 4 wyeliminowany
Dzień 11
Joel Anderson
32, Avondale, Arizona
Airai Malakal 5 wyeliminowany
Dzień 14
Jonathan Penner
45, Los Angeles, California
Brał udział w Survivor: Cook Islands
Malakal Airai Opuścił grę
z powodu kontuzji
Dzień 15
Chet Welch
48, Ford City, Pennsylvania
Airai Malakal 6 wyeliminowany
Dzień 17
Kathleen "Kathy" Sleckman
45, Glen Ellyn, Illinois
Airai Airai Zrezygnowała
Dzień 19
Tracy Hughes-Wolf
43, Fredericksburg, Virginia
Airai Malakal 7 wyeliminowana
Dzień 20
Ami Cusack
34, Golden, Colorado
Brała udział w Survivor: Vanuatu
Malakal Malakal 8 wyeliminowana
Dzień 21
Eliza Orlins
25, Nowy Jork
Brała udział w Survivor: Vanuatu
Malakal Airai Dabu 9 wyeliminowana
Pierwszy sędzia
Dzień 24
Oscar "Ozzy" Lusth
26, Venice, California
Brał udział w Survivor: Cook Islands
Malakal Malakal 10 wyeliminowany
Drugi sędzia
Dzień 27
Jason Siska
22, Fox River Grove, Illinois
Airai Airai 11 wyeliminowany
Trzeci sędzia
Dzień 30
James Clement
30, Lafayette, LA
Brał udział w Survivor: China
Malakal Airai Opuścił grę
z powodu kontuzji
Czwarty sędzia
Dzień 15
Alexis Jones
24, Los Angeles, California
Airai Airai 12 wyeliminowana
Piąty sędzia
Dzień 33
Erik Reichenbach
22, Pinckney, Michigan
Airai Malakal 13 wyeliminowany
Szósty sędzia
Dzień 36
Natalie Bolton
32, Los Angeles, California
Airai Airai 14 wyeliminowana
Siódmy sędzia
Dzień 37
Cirie Fields
37, Norwalk, Connecticut
Brała udział w Survivor: Panama
Malakal Malakal 15 wyeliminowana
Ósmy sędzia
Dzień 38
Amanda Kimmel
23, Los Angeles, California
Brała udział w Survivor: China
Malakal Malakal Finalistka
Parvati Shallow
25, Los Angeles, California
Brała udział w Survivor: Cook Islands
Malakal Airai Zwyciężczyni

Edycja 17.: Survivor: Gabon – Earth's Last Eden[edytuj | edytuj kod]

Survivor: Gabon – Earth's Last Eden był siedemnastym sezonem popularnego reality-show Survivor. Pierwszy odcinek został wyemitowany w amerykańskiej stacji CBS dnia 25 września 2008 roku. Po raz pierwszy w historii programu, 39-dniowe zmagania uczestników walczących o tytuł Ostatniego Ocalałego i milion dolarów, nagrywane były w jakości high definition. W rywalizacji wzięło udział osiemnaścioro rozbitków, przydzielonych do dwóch plemion: Kota i Fang. Program ponownie poprowadził Jeff Probst. W tym sezonie, gracze zesłani na Wyspę Wygnańców mogli dokonać wyboru: wskazówka do miejsca ukrycia immunitetu albo luksus. Jeśli czuli się zagrożeni lub chcieli umocnić swoją pozycję w grze, zazwyczaj decydowali się na skorzystanie ze wskazówki. Jeśli natomiast mieli pewność, że są bezpieczni lub zdawali sobie sprawę, że ukryty immunitet został już znaleziony, korzystali z licznych udogodnień.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Variety: 'Survivor' Finale Racks Up Phenomenal Ratings (ang.). Variety, 25 sierpnia 2000.
 2. E! Online: "Survivor" Sequel Takes on "Friends" (via WNDU) (ang.). EOnline, 19 grudnia 2000.
 3. Reality TV World: 'Survivor: All-Stars' to premiere after Super Bowl XXXVIII on Sunday, February 1 (ang.). Reality TV World, 17 listopada 2003.
 4. Zap2It: 'Survivor' Finale Reaches 41 Million (ang.). Zap2It, 4 maja 2001.
 5. E! Online: CBS Wins Season (via WNDU) (ang.). EOnline, 25 maja 2001.
 6. Hollywood.com: News Roundup: Carey makes McBeal guest appearance (ang.). Hollywood.com, 22 października 2001. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-29)].
 7. Zap2It: 'Survivor' Finale Draws 27 Million Viewers (ang.). Zap2It, 11 stycznia 2002.
 8. Media Life Magazine: Mercy, it's a killer of a midseason (ang.). Media Life Magazine, 16 stycznia 2002.
 9. Zap2It: 'Survivor: Thailand' Debut Draws Tribe of Young Viewers (ang.). Zap2It, 20 września 2002.
 10. Media Life Magazine: There are finales and, yes, finales (ang.). Media Life Magazine, 22 maja 2002.
 11. CBS: CBS Unveils The Identities of The Castaways For 'Survivor: Thailand'. CBS, 15 sierpnia 2002.
 12. Hollywood.com: News Roundup: A Hero Will Rise Again (ang.). Hollywood.com, 23 września 2001. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-29)].
 13. Reality TV World: 'Survivor: Thailand' finale draws big ratings (ang.). Reality TV World, 23 grudnia 2002.
 14. a b E! Online: TV Season Wraps; "CSI" Rules (ang.). E! Online, 22 maja 2003. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-05-24)].
 15. Zap2It: 'Survivor' Finds A Way To Beat the Heat in Thursday Premieres (ang.). Zap2It, 14 lutego 2003.
 16. Reality TV World: 'Survivor: The Amazon' finale places 3rd in weekly ratings, draws 22.29 million viewers (ang.). Reality TV World, 13 maja 2003.
 17. StudioBriefing and WENN: Movie & TV News @ IMDb.com (ang.). StudioBriefing and WENN, 24 września 2003.
 18. Reality TV World: 'Survivor: Pearl Islands' finale dominates, draws over 25 million viewers (ang.). Reality TV World, 16 grudnia 2003.
 19. Reality TV World: Donald Trump disses Martha Stewart's 'Apprentice,' blames her for his own ratings problems (ang.). Reality TV World, 20 października 2005.
 20. StudioBriefing and WENN: Movie & TV News @ IMDb.com (ang.). StudioBriefing and WENN, 4 lutego 2004.
 21. Reality TV World: 'Survivor: All-Stars' finale averages 24.8 million viewers, over 28 million watch Rob's marriage proposal (ang.). Reality TV World, 4 maja 2004.
 22. Media Life Magazine: A new tribe clears its pipes (ang.). Media Life Magazine, 16 września 2004.
 23. Zap2It: Tepid 'Survivor: Vanuatu' Premiere Still Beats NBC (ang.). Zap2It, 17 września 2004.
 24. Reality TV World: 'Survivor: Vanuatu' finale averages nearly 20 million viewers, but ABC's 'Housewives' still wins its hour (ang.). Reality TV World, 14 grudnia 2004.
 25. a b Reality TV World: 'Survivor: Palau' debuts to the show's biggest ratings in years, destroys 'Joey' (ang.). Reality TV World, 21 lutego 2005.
 26. Reality TV World: CBS's 'Survivor: Palau' finale averages 20.8 million viewers, but still trails ABC's 'Housewives' (ang.). Reality TV World, 19 maja 2005.
 27. a b Zap2It: 'Guatemala' Finale Outrates Past Two 'Survivors' (ang.). Zap2It, 12 grudnia 2005.
 28. Media Life Magazine: So spooky: Sci-fi me-toos start strong (ang.). Media Life Magazine, 21 września 2005.
 29. Reality TV World: 'Survivor: Guatemala' ends with a bang, delivers best finale ratings since 'Survivor: All-Stars' (ang.). Reality TV World, 15 grudnia 2005.
 30. E! Online: "Survivor" Aligns with "Stars" (ang.). E! Online, 7 lutego 2006. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-29)].
 31. Ratings for May 8-14, 2006 (ang.). ABC Medianet, 16 maja 2006.
 32. Ratings for 2005-2006 season (ang.). ABC Medianet, 31 maja 2006.
 33. Mediaweek: The Programming Insider (ang.). Mediaweek, 20 września 2006.
 34. What CBS must do to revive 'Survivor' (ang.). Media Life Magazine, 15 grudnia 2006.
 35. a b "Survivor" Heads For Fiji (ang.). CBS, 12 stycznia 2007.
 36. 2006-07 primetime wrap (ang.). Hollywood Reporter, 25 maja 2007. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-05-28)].
 37. TV By The Numbers by zap2it.com, tvbythenumbers.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 38. Broadcast TV Ratings for Sunday, May 11, 2008
 39. a b ABC Medianet. ABC Medianet, 2009-05-19. [dostęp 2010-05-05].
 40. Matt Mitovich: Fall TV: CBS Announces Premiere Dates. W: TV Guide Online [on-line]. June 24, 2009. [dostęp 2009-06-24].
 41. a b Final 2009-10 Broadcast Primetime Show Average Viewership – TV Ratings, Nielsen Ratings, Television Show Ratings. TVbytheNumbers.com. [dostęp 2010-06-16].
 42. Kate Stanhope: Survivor Reuniting Former Cast Members for Heroes vs. Villains. W: TV Guide.com [on-line]. December 21, 2009. [dostęp 2009-12-21].
 43. CBS Announces 2010-2011 Premiere Dates. CBS, July 22, 2010. [dostęp July 23, 2010].
 44. a b Nellie Andreeva: Full 2010-11 Season Series Rankings. W: Deadline Hollywood [on-line]. Mail.com Media Corporation, 2011-05-27. [dostęp 2011-05-27].
 45. CBS Announces 2011-2012 Premiere Dates. CBS, June 29, 2011. [dostęp June 29, 2011].
 46. a b Nellie Andreeva, Full 2011-2012 TV Season Series Rankings, „Deadline”, 25 maja 2012 [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 47. a b The Deadline Team, Full 2013-2014 TV Season Series Rankings, „Deadline”, 22 maja 2014 [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 48. The Deadline Team, Full 2013-2014 TV Season Series Rankings, „Deadline”, 22 maja 2014 [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 49. Lisa de Moraes, Full 2014-15 TV Season Series Rankings: Football & ‘Empire’ Ruled, „Deadline”, 22 maja 2015 [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 50. Lisa de Moraes, Full 2015-16 TV Season Series Rankings: ‘Blindspot’, ‘Life In Pieces’ & ‘Quantico’ Lead Newcomers, „Deadline”, 26 maja 2016 [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 51. Lisa de Moraes, Final 2016-17 TV Rankings: ‘Sunday Night Football’ Winning Streak Continues, „Deadline”, 26 maja 2017 [dostęp 2017-11-18] (ang.).