Survivor (reality show)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Survivor
Gatunek Reality show
Kraj produkcji USA
Oryginalny język angielski
Twórcy Michael Simon, Don Roy King, Mark Burnett
Muzyka tytułowa David Vanacore, Russ Landau
Liczba odcinków 441
Liczba serii 29
Produkcja
Produkcja Mark Burnett, Charlie Parsons, Jeff Probst
Narracja Jeff Probst
Czas trwania odcinka 45 minut
Pierwsza emisja
Data premiery 31 maja 2000
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone CBS
Polska AXN, TVP2, TV4
Lata emisji od 2000

Survivor – popularny reality show wyprodukowany przez amerykańską stację CBS. W Polsce program emitowany jest jako "Ryzykanci", natomiast polska wersja na analogicznych zasadach, została zrealizowana w 2004 roku od nazwą Wyprawa Robinson i wyemitowany przez telewizję TVN, następnie zaś, począwszy od roku 2017 pod nazwą Wyspa Przetrwania na antenie telewizji Polsat. W programie współzawodnicy są odizolowani od świata w odległym miejscu i współzawodniczą o gotówkę i inne nagrody. Survivor oparty jest na Szwedzkim programie Ekspedycja Robinson, który jest jednym z pierwszych reality show, ponieważ pokazywał rzeczywistość życia w TV. W USA powstały 34 edycje (Survivor: Borneo, Survivor: The Australian Outback, Survivor: Africa, Survivor: Marquesas, Survivor: Thailand, Survivor: The Amazon, Survivor: Pearl Islands, Survivor: All-Stars, Survivor: Vanuatu, Survivor: Palau, Survivor: Guatemala, Survivor: Panama, Survivor: Cook Islands, Survivor: Fiji, Survivor: China, Survivor: Micronesia, Survivor: Gabon, Survivor: Tocantins, Survivor: Samoa, Survivor: Heroes vs. Villains, Survivor: Nicaragua, Survivor: Redemption Island, Survivor: South Pacific, Survivor: One World, Survivor: Philippines, Survivor: Caramoan, Survivor: Blood vs. Water, Survivor: Cagayan, Survivor: San Juan del Sur, Survivor: Worlds Apart, Survivor: Cambodia/Second Chance, Survivor: Kaoh-Rong, Survivor: Millenials vs. Gen X oraz Survivor: Game Changers). Wiadomo również, że stacja wyemituje dwa kolejne, nagrane już sezony (Survivor: Heroes vs. Healers vs. Hustlers oraz Survivor: Ghost Island). W Polsce TVP2 wyemitowała 6 pierwszych sezonów (Borneo, The Australian Outback, Africa, Marquesas, Thailand, The Amazon), natomiast TV4 i TV6 cztery edycje, a mianowicie Survivor: Africa, Marquesas, Thailand oraz The Amazon. W telewizji AXN wyemitowano edycje: Borneo, The Australian Outback, Africa, Marquesas, Thailand, The Amazon, Pearl Islands Panama, All-Stars, Vanuatu Islands Of Fire, Palau, Guatemala The Mayan Empire, Panama Exile Island, Cook Islands, Fiji, China, Micronesia Fans vs Favorites , Gabon Earths Last Eden, Samoa, Heroes vs. Villains, Nicaragua.

Formuła gry[edytuj]

 • W grze bierze udział od 16 do 20 obcych sobie uczestników. Wyjątkami od tej zasady są wyłącznie tak zwane sezony all stars (dotychczas edycje 8, 20, 31 oraz 34), w których udział biorą gracze poprzednich edycji, nierzadko mających ze sobą styczność w grze w przeszłości, sezony, w których gracze powracający stanowią połowę obsady (dotychczas edycje 16, 26, oraz 27) lub jej niewielką część (dotychczas edycje 11, 22, 23 oraz 25) a także sezony bazujące na formacie blood vs. water (dotychczas edycje 27 i 29), w których każdemu z graczy towarzyszy jedna osoba bliska w świecie prywatnym (krewny, partner lub współmałżonek).
 • Liczba kobiet i mężczyzn jest za każdym razem równa. Dotychczas zdarzyły się wyłącznie dwa wyjątki od tej reguły spowodowane nieprzewidzianymi przez producentów przypadkami (rezygnacja jednej z uczestniczek sezonu 14 tuż przed startem oraz ewakuacja dwóch sióstr z uwagi na stan zdrowia jednej z nich w sezonie 29).
 • Uczestnicy są na starcie gry podzieleni na rywalizujące ze sobą plemiona, z których każde ma swoją lokalnie brzmiącą nazwę oraz kolor. W początkowych sezonach dominował podział na dwa plemiona, w najnowszych zaś coraz częstszą tendencją jest podział trójplemienny. Najwięcej plemion startowych, bo aż po cztery, miały sezony 12 oraz 13. W trakcie gry, począwszy już od sezonu 3, dochodzi zazwyczaj do przynajmniej jednego przemieszania składu grup.
 • Inicjalnie przydział do plemion odbywał się w sposób przypadkowy, mając na uwadze wyłącznie wyrównany stosunek płci i wieku pomiędzy grupami. Z czasem, zależnie od motywu poszczególnego sezonu, producenci coraz częściej zaczęli stosować określone wyznaczniki, takie jak np. podział ze względu na płeć, wiek, etniczność, wykonywany zawód, czy stopień doświadczenia w grze (w sezonach, w których gracze powracający mierzyli się z nowymi).
 • Plemiona rywalizują ze sobą o nagrody (najczęściej jedzenie lub formy komfortu) oraz immunitet, chroniący grupę od Rady Plemienia. Na Radę Plemienia (najczęściej jedna w każdym odcinku) udaje się plemię przegrane i po moderowanej przez prowadzącego dyskusji eliminuje ze swojego grona jedną osobę poprzez tajne głosowanie. Wskazany gracz odpada z programu (wyjątkiem były dotychczas trzy sezony z tak zwaną Wyspą Odkupienia, na której wygnani uczestnicy rywalizowali ze sobą o prawo powrotu do gry na pewnym etapie). Formuła gry dopuszcza, a wręcz inicjuje umawianie się uczestników co do głosowania, co daje podłoże do strategii, spisków i sojuszy będących uznawane za główny sens programu (oficjalne motto zachęca do "przechytrzenia" konkurentów).
 • Mniej więcej w połowie gry plemiona łączone są w jedno. Od tego momentu uczestnicy rywalizują w konkurencjach o indywidualny immunitet. Przed każdą Radą Plemienia chroniona jest nim tylko jedna osoba. Zwycięzca ma jednak prawo odstąpienia immunitetu na rzecz innego gracza. W całej historii zdarzyły się jak dotąd jedynie trzy takie przypadki, z czego dwa skończyły się eliminacją osoby rezygnującej z immunitetu na tej samej Radzie Plemienia.
 • Na wynik Rad Plemienia mogą doraźnie wpływać różne niespodzianki zależne od konkretnego sezonu. Dotychczas wprowadzano między innymi ukryte immunitety (możliwe do znalezienia w otoczeniu, anulują wszystkie głosy oddane na danego uczestnika lub wskazaną przez niego osobę i eliminują gracza, który otrzymał następną w kolejności największą liczbę głosów), kradzież głosu wybranej osoby, możliwość oddania podwójnego głosu, czy też tak zwany immunitet dziedziczny, możliwy do jednorazowego wykorzystania przez uczestnika na ściśle określonych etapach, który w razie własnej eliminacji trzeba przekazać "w spadku" komuś innemu. W sezonie 34 doszło do kontrowersyjnej sytuacji, w której to w wyniku nawarstwienia różnych form immunitetów użytych przez pozostałych uczestników na tej samej Radzie Plemienia, jedna z zawodniczek, Cirie Fields, odpadła z gry automatycznie, będąc jedyną osobą nieposiadającą żadnej ochrony.
 • Zasady rozstrzygania remisu na Radzie Plemienia zmieniały się wraz z kolejnymi sezonami. W początkowych, czynnikiem decydującym była ilość głosów oddanych na danego uczestnika na wszystkich poprzednich Radach Plemienia, a w przypadku dalszego remisu, konkurencja z wiedzy o otoczeniu (w ten sposób rozstrzygnięto remis między Lindsey Rychter a Carlem Bilancione w sezonie 3, na niekorzyść tego drugiego). Później wprowadzono stosowaną do czasów obecnych zasadę losowania kamieni. W przypadku braku możliwości osiągnięcia konsensusu przez grupę, dwie objęte remisem osoby uzyskują immunitet, odpada zaś losowo wybrany gracz spośród pozostałych. Natomiast w przypadku remisu na etapie ostatniej czwórki graczy, czynnikiem decydującym jest każdorazowo konkurencja na najszybsze rozpalenie ognia i osiągnięcie na tyle wysokiego płomienia, by przepalił on zawieszoną na odpowiedniej wysokości linkę.
 • Gra kończy się w momencie pozostania w rywalizacji finałowej dwójki (do sezonu 12) lub trójki uczestników (wszystkie późniejsze z wyjątkiem 16, 18 i 28). Wówczas to loża "sędziów" złożona z, zależnie od sezonu, od siedmiu do dziesięciu ostatnio wyeliminowanych osób, poprzez głosowanie wybiera spośród finalistów zwycięzcę.

Regulamin gry[edytuj]

 • Nie można dzielić się zwycięstwem w konspiracji przed innymi, ponieważ grozi to natychmiastowym wydalaniem z gry.
 • Z wyjątkiem sporadycznych zadań, włączając w to zapasy albo ograniczoną walkę, jakaś inna fizyczna przemoc między graczami skończy się natychmiastowym wydalaniem z gry.
 • Podczas Rady Plemienia, gracze nie mogą głosować sami na siebie ani nie mogą popsuć tajnego głosowania albo odmówić oddania głosu. Gracze muszą też pokazać do kamery na kogo zagłosowali.
 • Uczestnicy muszą przestrzegać amerykańskiego jak również miejscowego prawa.
 • Uczestnicy nie mogą opuścić Rad Plemienia, ani nie mogą odmówić uczestnictwa w konkursach o immunitet i o nagrodę rzeczową, chyba że gra im to zaoferuje (tak jak w przypadku Survivor: Gwatemala i Survivor: Exile Island).
 • Kiedy jedno plemię ma więcej graczy niż drugie, to musi wyznaczyć graczy, którzy nie wezmą udziału w konkursie grupowym, by liczba obu plemion była równa. Ta reguła została zmieniona tylko w Survivor: Australian Outback, ponieważ Jeff Probst uznał, że liczebna różnica zawodników żadnemu zespołowi nie pomoże ani nie utrudni zadania. Początkowe reguły z Survivor: Africa stwierdzały, że jeśli jakiś gracz zdobędzie nagrodę rzeczową, nie może brać udziału w konkursie o immunitet. W Survivor: Palau w epizodach 7 i 8 plemię Koror miało ośmiu graczy, podczas gdy plemię Ulong tylko trzech (później dwóch), co zmusiło twórców programu do pozwolenia różnym graczom Koror wziąć z powrotem udział w konkursach. Jedynym warunkiem było to, że tych samych 2-3 graczy nie mogło uczestniczyć w każdym kolejnym konkursie. Katie Gallagher i Janu Tornell, obie z sezonu Survivor: Palau, najrzadziej brały udział w konkursach spośród wszystkich graczy (każda przesiedziała 7 konkursów na 8 epizodów).
 • Członkowie jednego plemienia nie mogą zaatakować albo odwiedzić obozu innego plemienia, chyba że dojdzie do połączenia plemion. Uczestnicy nie mogą też odwiedzać kempingu ekipy TV. Było pięć wyjątków do tej reguły:
  • W 1 sezonie, kiedy Kelly Wiglesworth została zaproszona do obozu TV, chociaż był przerobiony na miejscowy bar (było to częścią nagrody).
  • W 2 sezonie, kiedy Michael Skupin został ranny zaprowadzono go do namiotu ekipy, by tam czekał na przylot helikoptera medycznego.
  • W 4 sezonie, kiedy za wygraną w konkursie plemię Maraamu dostało dwie minuty na splądrowanie obozu Rotu.
  • W czasie 7 sezonu przywilej do "łupów" przeciwnego plemienia był często częścią nagrody.
  • Podczas jednego z epizodów w Gwatemali członkowie plemienia Yaxha odwiedzili plemię Nakum i zaprosili ich do swojego obozu na przyjęcie urodzinowe jednej z uczestniczek.
  • Podczas 13 sezonu 3 uczestników jednego plemienia przypadkowo weszło na teren drugiego myśląc, że to obca niezamieszkała wyspa.
 • W zależności od kraju, w którym program ma miejsce, uczestnicy nie mogą zabijać chronionych gatunków zwierząt i roślin.

Nagrody[edytuj]

Każdy gracz otrzymuje wynagrodzenie za udział w programie w zależności od tego, jak długo przetrwał. Nagrody w All-Stars są jak następuje: 2 miejsce = 250 000 USD; 3 = 125 000 USD; 4 = 100 000 USD. W większość sezonów osoba na drugim miejscu otrzymuje 100 000 USD, a za trzecie – 85 000 USD. Sonja Christopher, pierwsza osoba, która opuściła grę w pierwszym sezonie programu, otrzymała 2500 USD. Tina Wesson, pierwsza osoba, która opuściła Survivor: All-stars, otrzymała 25 000 USD. Nagrody w innych sezonach dla szesnastu uczestników są nieznane. Zwycięzca otrzymuje milion dolarów oraz samochód. Wszyscy gracze otrzymują też dodatkowe 10 000 USD za występ w zjeździe podsumowującym edycję.

Survivor w USA[edytuj]

Program Pora emisji Premiera Koniec TV Sezon Miejsce Oglądalność
(w milionach)
Data Premiere
Oglądalność
(w milionach)
Data Finał
Oglądalność
(w milionach)
Reunion
Oglądalność
(w milionach)
1. Survivor: Borneo Środa 8:00PM 31 maja 2000[1] 15,51 23 sierpnia 2000 51,69[1] 36,70[2] 1999-2000 n/a 28,30[3]
2. Survivor: Australian Outback Czwartek 8:00PM 28 stycznia 2001[4] 45,37sb 3 maja 2001[5] 36,35 28,01 2000-2001 #1 29,80[6]
3. Survivor: Africa 11 października 2001[7] 23,84 10 stycznia 2002[8] 27,26 19,05 2001-2002 #5 20,69[9]
4. Survivor: Marquesas 28 lutego 2002[10] 23,19 19 maja 2002[11] 25,87 17,89 #4 20,77[12]
5. Survivor: Thailand 19 września 2002[13] 23,05 19 grudnia 2002[14] 24,08 20,43 2002-2003 #6 21,21[15]
6. Survivor: Amazon 13 lutego 2003[16] 23,26 11 maja 2003[17] 22,29 17,65 #8 19,97[15]
7. Survivor: Pearl Islands 18 września 2003[18] 21,50 14 grudnia 2003[19] 25,23 21,87 2003-2004 #6 20,72[20]
8. Survivor: All-Stars 1 lutego 2004[21] 33,54sb 9 maja 2004[22] 24,76 23,92 #4 21,49[23]
9. Survivor: Vanuatu 16 września 2004[24] 20,06 12 grudnia 2004[25] 19,72 15,23 2004-2005 #6 19,64[26]
10. Survivor: Palau 17 lutego 2005[26] 23,66 15 maja 2005[27] 20,80 15,48 #5 20,91[28]
11. Survivor: Guatemala 15 września 2005[29] 18,41 11 grudnia 2005[30] 21,18 15,21 2005-2006 #8 18,30[28]
12. Survivor: Panama 2 lutego 2006[31] 19,20 14 maja 2006[32] 17,07 11,65 #11 16,82[33]
13. Survivor: Cook Islands 14 września 2006[34] 18,00 17 grudnia 2006 16,42 13,53 2006-2007 #13 15,75[35]
14. Survivor: Fiji 8 lutego 2007[36] 16,68 13 maja 2007 13,63 11,43 #15 14,83[37]
15. Survivor: China 20 września 2007[36] 15,35 16 grudnia 2007 15,10 12,22 2007-2008 #13 14.05[38]
16. Survivor: Micronesia 7 lutego 2008 14,02 11 maja 2008 12,92 10,84 #17 12,65[39]
17. Survivor: Gabon 25 września 2008 13,05[40] 14 grudnia 2008 13,77 11,74 2008–2009 #15 13,81[41]
18. Survivor: Tocantins 12 lutego 2009 13,63[42] 17 maja 2009 12,94[43] 11,59[43] #19 12,92[41]
19. Survivor: Samoa 17 września 2009[44] 11,66[45] 20 grudnia 2009 13,97[46] 11,68[46] 2009–2010 #26 12,34[47]
20. Survivor: Heroes vs. Villains 11 lutego 2010[48] 14,15[49] 16 maja 2010 13,46[50] 10,65[50] #25 12,60[47]
21. Survivor: Nicaragua Środa 8:00PM 15 września 2010[51] 12,23[52] 19 grudnia 2010 13,58[53] 11,19[53] 2010–2011 #11 13,61[54]
22. Survivor: Redemption Island 16 lutego 2011 11,17[55] 15 maja 2011 13,30[56] 10,97[56] #18 12,59[54]
23. Survivor: South Pacific

24. Survivor: One World

25. Survivor: Philippines

26. Survivor: Caramoan

27. Survivor: Blood vs. Water

28. Survivor: Cagayan

29. Survivor: San Juan del Sur

30. Survivor: Worlds Apart

31. Survivor: Second Chance

14 września 2011[57]

15 lutego 2012

19 września 2012

13 lutego 2013

18 września 2013

26 lutego 2014

2011–2014

Miejsce organizacji[edytuj]

Kontynent Miejsce (Numer sezonu)
Afryka Kenia (3), Gabon (17)
Ameryka Centralna Gwatemala (11), Nikaragua (21, 22, 29, 30), Panama (7, 8, 12)
Ameryka Południowa Brazylia (6, 18)
Azja Chiny (15), Malezja (1), Tajlandia (5), Filipiny (25, 26, 27, 28), Kambodża (31, 32)
Oceania Australia (2), Fidżi (14, 33, 34, 35, 36), Markizy (4), Palau (10, 16), Samoa (19, 20, 23, 24), Vanuatu (9), Wyspy Cooka (13)

Opisy wybranych sezonów[edytuj]

Survivor: The Amazon[edytuj]

Survivor: The Amazon był szóstą odsłoną popularnego programu telewizyjnego Survivor. Został nakręcony w 2002 roku. Jego 13 odcinków emitowano w amerykańskiej stacji CBS co tydzień od 13 lutego 2003 do 11 maja 2003. Natomiast w Polsce emitowano go na stacji AXN od 17 lutego 2007 roku, w TVP2 od 31 sierpnia 2007 roku oraz w TV4 od 21 kwietnia 2012 roku. Prowadzącym był Jeff Probst natomiast producentami Mark Burnett i Chaelie Parsons.

Szesnastu nieznajomych zostało wysłanych do amazońskiej dżungli, aby toczyć tam walkę o milion dolarów. Uczestnicy zostali podzieleni według płci na dwa plemiona: Jaburu (szczep żeński) i Tambaqui (szczep męski). Po połączeniu razem tworzyli plemię o nazwie Jacaré.

Uczestnicy[edytuj]

Rozbitek Plemię początkowe Przemieszanie
odcinek 5.
Połączone plemię Status w grze Suma głosów
Ryan Aiken
23, Ellicott City, MD
Tambaqui
1. wyeliminowany
3. dnia
4
Janet Koth
47, Manchester
Jaburu
2. wyeliminowana
6. dnia
5
Daniel Lue
27, Houston
Tambaqui
3. wyeliminowany
9. dnia
7
Joanna Ward
31, Orangeburg
Jaburu
4. wyeliminowana
12. dnia
4
Jeanne Hebert
41, North Attleboro
Jaburu
Tambaqui
5. wyeliminowana
15. dnia
5
Shawna Mitchell
23, Redwood City
Jaburu
Jaburu
6. wyeliminowana
18. dnia
6
Roger Sexton
56, Valencia, CA
Tambaqui
Tambaqui
Jacare
7. wyeliminowany
21. dnia
11
Dave Johnson
24, Pasadena
Tambaqui
Tambaqui
8. wyeliminowany
1. członek sądu
24. dnia
8
Deena Bennett
35, Riverside
Jaburu
Jaburu
9. wyeliminowana
2. członek sądu
27. dnia
6
Alex Bell
32, Los Angeles
Tambaqui
Jaburu
10. wyeliminowany
3. członek sądu
30. dnia
6
Christy Smith
24, Basalt
Jaburu
Tambaqui
11. wyeliminowana
4. członek sądu
33. dnia
9
Heidi Strobel
24, Buffalo
Jaburu
Tambaqui
12. wyeliminowana
5. członek sądu
36. dnia
3
Butch Lockley
50, Olney
Tambaqui
Tambaqui
13. wyeliminowany
6. członek sądu
37. dnia
5
Rob Cesternino
24, Wantagh
Tambaqui
Jaburu
14. wyeliminowany
7. członek sądu
38. dnia
4
Matthew Von Ertfelda
33, Waszyngton
Tambaqui
Jaburu
Finalista
6
Jenna Morasca
21, Pittsburgh
Jaburu
Jaburu
Zwyciężczyni
3

Survivor: Pearl Islands[edytuj]

Survivor: Pearl Islands – Panama to siódma z kolei odsłona popularnego reality show Survivor. Została nakręcona w 2003 roku, zadebiutowała w USA w stacji CBS dnia 18 września 2003 roku. W Polsce seria ta została wyemitowana przez stację AXN pod nazwą "Robinsonowie: Wyspy Perłowe" Miejscem walki rozbitków są Wyspy Perłowe, grupa wysp położonych w Zatoce Panamskiej. O ile poprzedni sezon związany był z dżunglą, ten jest oparty na kulturze pirackiej. Uczestnicy zostali podzieleni na dwa plemiona: Drake (od Francisa Drake'a, angielskiego korsarza, który w latach 1577-1580 odbył wyprawę dookoła świata) oraz Morgan (na cześć Henry'ego Morgana. Po połączeniu plemię nazwano Balboa (na cześć Vasco Núñez de Balboa, hiszpańskiego odkrywcy, gubernatora i konkwistadora, założyciela pierwszej stałej europejskiej kolonii na kontynencie amerykańskim w Acla w pobliżu Darién w obecnej Panamie w 1511 roku). Survivor: Wyspy Perłowe był najczęściej oglądanym sezonem od czasu emisji drugiej edycji. Było ku temu wiele powodów: nietypowe zwroty akcji (jak np. powrót wyeliminowanych uczestników jako plemię The Outcasts, możliwość rabowania obozu przeciwnego plemienia, zakopany skarb) oraz barwni, niezapomniani uczestnicy (Rupert Boneham, Jon Dalton) Survivor: Wyspy Perłowe został wydany na DVD 7 lutego 2006 roku.

Uczestnicy[edytuj]

Uczestnicy Początkowe plemię Plemię po połączeniu Status w grze Suma głosów
Nicole Delma
24, Hermosa Beach, CA
Morgan
1. wyeliminowana
3. dnia
7
Ryan Shoulders
23, Clarksville
Morgan
2. wyeliminowany
6. dnia
6
Lillian Morris
Powróciła do gry jako outcast
Morgan1
3. wyeliminowana
9. dnia1
5
Burton Roberts
Powrócił do gry jako outcast
Drake1
4. wyeliminowany
12. dnia1
5
Michelle Tesauro
22, Pittstown, NJ
Drake
5. wyeliminowana
15. dnia
6
Trish Dunn
42, Annapolis, MD
Drake
6. wyeliminowana
18. dnia
4
Shawn Cohen
28, Nowy Jork
Drake
7. wyeliminowany
19. dnia
5
Osten Taylor
27, Boston
Morgan
Zrezygnował z gry
19. dnia
2
Andrew Savage
40, Chicago
Morgan
Balboa
8. wyeliminowany
21. dnia
6
Ryan Opray
31, Los Gatos
Morgan
9. wyeliminowany
1. sędzia
24. dnia
8
Rupert Boneham
39, Indianapolis
Drake
10. wyeliminowany
2. sędzia
27. dnia
7
Tijuana Bradley
27, Saint Louis, MO
Morgan
11. wyeliminowana
3. sędzia
30. dnia
5
Christa Hastie
24, Los Angeles
Drake
12. wyeliminowana
4. sędzia
33. dnia
7
Burton Roberts
31, San Francisco
Drake
13. wyeliminowany
5. sędzia
36. dnia1
10
Darrah Johnson
22, Liberty, MS
Morgan
14. wyeliminowana
6. sędzia
37. dnia
6
Jon Dalton
29, Danville
Drake
15. wyeliminowany
7. sędzia
38. dnia
7
Lillian Morris
51, Cincinnati, OH
Morgan
Finalistka1 10
Sandra Diaz-Twine
29, Fort Lewis, WA
Drake
Zwyciężczyni 0

Przebieg gry[edytuj]

Tytuł odcinka Data premiery Konkurencje Wyeliminowani Stosunek głosów Rezultat
o nagrodę o immunitet
Beg, Barter, Steal 2003-09-18 Brak Drake Nicole 7-1 1. wyeliminowana
3. dnia
To Quit or Not to Quit 2003-09-25 Drake Drake Ryan S 6-2 2. wyeliminowany
6. dnia
United We Stand, Divided We... ? 2003-10-02 Drake Drake Lillian 5-1 3. wyeliminowana
9. dnia1
Pick a Castaway... Any Castaway 2003-10-09 Drake Morgan Burton 5-2 4. wyeliminowany
12. dnia1
Everyone's Hero 2003-10-16 Morgan Morgan Michelle 6-1 5. wyeliminowana
15. dnia
Me and My Snake 2003-10-23 Drake Morgan Trish 4-2 6. wyeliminowana
18. dnia
What the...?, część I 2003-10-30 The Outcasts2 Brak Shawn 4-1 7. wyeliminowany
19. dnia
Osten Nie
głosowano
Zrezygnował z gry
19. dnia
What the...?, część II 2003-11-06 Brak Burton3 Andrew 6-4 8. wyeliminowany
21. dnia
Shocking! Simply Shocking! 2003-11-13 Rupert4 Rupert Ryan O 8-1 9. wyeliminowany
24. dnia
Swimming With Sharks 2003-11-20 Burton5, Lill Burton Rupert 5-2-1 10. wyeliminowany
27. dnia
The Great Lie 2003-11-26 Jon Darrah6 Tijuana 5-2 11. wyeliminowana
30. dnia
Would You Be My Brutus Today? 2003-12-04 Darrah, Lill, Jon Darrah Christa 4-2 12. wyeliminowana
33. dnia
Mutiny 2003-12-11 Burton Darrah Burton 3-2 13. wyeliminowany
36. dnia1
Flames and Endurance 2003-12-14 None Sędziowie7 Darrah 3-1 14. wyeliminowana
37. dnia
None Lillian Jon 1-0 15. wyeliminowany
38. dnia
Spotkanie 2003-12-14 Głosy sędziów Lillian 6-1 Finalistka1
Sandra Zwyciężczyni
 1. Lillian Morris i Burton Roberts zostali wyeliminowani, a następnie powrócili do gry 20. dnia, więc zajęli dwa różne miejsca w grze. Losowanie zdecydowało, że zarówno Lillian Morris, jak i Burton Roberts, wrócili do swoich poprzednich plemion.
 2. Właściwie to nie był konkurs o nagrodę; w konkurencji uczestniczyły 3 plemiona: Drake, Morgan i The Outcasts, czyli 6 osób wyeliminowanych wcześniej z gry. To właśnie oni wygrali tę konkurencję i otrzymali szansę powrotu do gry.
 3. Burton zdobył immunitet, lecz przekazał go Rupertowi w czasie Rady Plemienia. Burton go nie potrzebował, gdyż wracając do gry, on i Lillian automatycznie otrzymali immunitet na najbliższą Radę Plemienia.
 4. Rupert wygrał nagrodę, ale przekazał ją Burtonowi.
 5. Burton i Lillian zdobyli nagrodę. Burton przekazał ją Jonowi, natomiast Lillian zachowała ją dla siebie.
 6. Początkowo to Burton wygrał immunitet, lecz musiał go szybko oddać, gdy Jeff Probst zauważył, że Burton popełnił błąd podczas konkurencji. Napisał słowo "liaison" bez środkowej litery "i". Z tego powodu konkurencja odbyła się jeszcze raz, nie uczestniczyli w niej ci, co poprzednio popełnili błąd, a więc m.in. Burton. Darrah zdobyła immunitet.
 7. Konkurencja o immunitet polegała na poprawnym odpowiadaniu na kolejne pytania. Uczestniczyli w niej: Lill, Jon, Sandra, Darrah oraz pięciro sędziów. Wygrali sędziowie, co znaczyło, że nikt z walczących o milion dolarów graczy nie był bezpieczny podczas głosowania.

Survivor Fiji[edytuj]

Survivor Fiji był czternastą edycją programu. Zdjęcia kręcono na wyspie Vuana Levu od 30 października 2006 do 7 grudnia 2006. Do rywalizacji przystąpiło 19 zawodników pochodzenia amerykańskiego przydzielonych do dwóch plemion Ravu i Moto. Przez 39 dni byli zdani tylko na siebie . Prowadzącym był Jeff Probst natomiast producentami Mark Burnett i Chaelie Parsons. Edycja ta była nadawana przez CBS w czwartki od 8 lutego 2007 do 13 maja 2007.

Uczestnicy[edytuj]

Rozbitek Plemię początkowe Przemieszanie
odcinek 6.
Połączone plemię Na wyspie Suma głosów
Jessica deBen
27, Los Angeles
Ravu 1 wyeliminowana
3 dni
6
Erica Durosseau
27, Lake Charles
Ravu 2 wyeliminowana
6 dni
6
Sylvia Kwan
52, Ross
Ravu1 3 wyeliminowana
8 dni
6
Gary Stritesky
55, Ramsey
Moto opuścił grę
10 dni
0
Liliana Gomez
25, Oxnard
Moto 4 wyeliminowana
11 dni
6
Rita Verreos
38, San Antonio
Ravu 5 wyeliminowana
14 dni
6
Anthony Robinson
32, Compton
Ravu Ravu 6 wyeliminowany
16 dni
10
James "Rocky" Reid
28, Los Angeles
Ravu Ravu 7 wyeliminowany
1. sędzia
19 dni
5
Lisette "Lisi" Linares
36, Los Angeles
Moto Ravu2 8 wyeliminowana
2. sędzia
21 dni
7
Michelle Yi
23, Cincinnati
Ravu Moto Bula Bula 9 wyeliminowana
3. sędzia
24 dni
3
Edgardo Rivera
28, Miami Beach
Moto Ravu 10 wyeliminowany
4. sędzia
27 dni
5
Mookie Lee
25, Wheeling
Ravu Ravu 11 wyeliminowany
5. sędzia
30 dni
6
Alex Angarita
28, Los Angeles
Moto Ravu 12 wyeliminowany
6. sędzia
33 dni
9
Stacy Kimball
27, Boulder
Moto Moto 13 wyeliminowana
7. sędzia
36 dni
4
Kenward "Boo" Bernis
34, Lafayette
Moto Moto 14 wyeliminowany
8. sędzia
37 dni
5
Yau-Man Chan
54, Martinez
Ravu Moto 15 wyeliminowany
9. sędzia
38 dni
5
Andria (Dre) "Dreamz" Herd
25, Wilmington
Moto Ravu Finalista 0
Cassandra Franklin
42, Los Angeles
Moto Moto Finalista 0
Earl Cole
35, Santa Monica
Ravu Moto Zwycięzca 8
 1. Sylvia trzeciego dnia gry podzieliła szczepy. Została wysłana na Wyspę Wygnania. Nazajutrz dołączyła do przegranego szczepu – Ravu – po tym jak Jessica została przegłosowana.
 2. Lisi nie została wybrana w skład nowych szczepów. Pojechała więc na Wygnanie po czym dołączyła do przegranych – Ravu – po tym jak Anthony odpadł.

Survivor 15: China[edytuj]

Uczestnicy[edytuj]

Rozbitek Początkowy szczep Szczep po 5. odc Połączone plemię Status w grze Suma głosów
Steve "Chicken" Morris
48, Marion
Zhan Hu 1. wyeliminowany
3. dnia
5
Ashley Massaro
28, East Northport, Nowy Jork
Zhan Hu 2. wyeliminowana
6. dnia
8
Leslie Nease
38, Tega Cay, Karolina Południowa
Fei Long 3. wyeliminowana
9. dnia
6
Dave Cruser
37, Simi Valley
Zhan Hu 4.wyeliminowany
12. dnia
6
Aaron Reisberger
31, Venice
Fei Long Zhan Hu 5. wyeliminowany
15. dnia
3
Sherea Lloyd
26, Atlanta
Zhan Hu Fei Long 6. wyeliminowana
D18. dnia
6
Jaime Dugan
22, Columbia
Zhan Hu Zhan Hu Hae Da Fung
7. wyeliminowana
1. członek sądu
21. dnia
7
Jean-Robert Bellande
36, Las Vegas
Fei Long Fei Long
8. wyeliminowany
2. członek sądu
24. dnia
12
Michael "Frosti" Zernow
20, Chicago
Zhan Hu Fei Long
9 wyeliminowany
3. członek sądu
27. dnia
7
James Clement
30, Lafayette
Fei Long Zhan Hu
10. wyeliminowany
4. członek sądu
30. dnia
9
Erik Huffman
26, Nashville
Zhan Hu Zhan Hu
11. wyeliminowany
5. członek sądu
33. dnia
5
Peih-Gee Law
29, Marina del Rey, Kalifornia
Zhan Hu Zhan Hu
12. wyeliminowana
6. członek sądu
36. dnia
8
Denise Martin
40, Douglas
Fei Long Fei Long
13. wyeliminowana
7. członek sądu
38. dnia
3
Amanda Kimmel
23, Kalispell Montana
Fei Long Fei Long Finalistka (3 miejsce)
1
Courtney Yates
26, Nowy Jork
Fei Long Fei Long Finalistka (2 miejsce)
2
Todd Herzog
22, Pleasant Grove
Fei Long Fei Long Zwycięzca 5
Suma głosów jest liczbą głosów, jaką otrzymali uczestnicy podczas wszystkich Rad Plemienia, w których mogli zostać wyeliminowani z programu. Nie są w to wliczane głosy otrzymane podczas Finałowej Rady Plemienia.

Przebieg głosowań[edytuj]

Początkowe plemię Plemię po przemieszaniu Plemię po połączeniu
Odcinek #: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Spotkanie
Wyeliminowani: Chicken
5/8 głosów
Ashley
6/7 głosów
Leslie
6/8 głosów
Dave
5/6 głosów
Aaron
3/5 głosów
Sherea
5/7 głosów
Jaime
7/10 głosów
Jean-Robert
5/9 głosów
Frosti
7/8 głosów
James
5/7 głosów
Erik
4/6 głosów
Peih-Gee
4/5 głosów
Denise
3/4 głosów
Amanda
1/7 głosów
Courtney
2/7 głosów
Todd
4/7 głosów
Głosujący Oddany głos
Todd Leslie Sherea Jaime Jean-Robert Frosti James Erik Peih-Gee Denise Głosy sędziów
Courtney Jean-Robert Jean-Robert Jaime Jean-Robert Frosti James Erik Peih-Gee Denise
Amanda Leslie Sherea Jaime Jean-Robert Frosti James Erik Peih-Gee Denise
Denise Leslie Sherea Jaime Peih-Gee Frosti James Erik Peih-Gee Todd Courtney
Peih-Gee Chicken Ashley Dave Aaron Jean-Robert James Frosti Todd Todd Todd Todd
Erik Chicken Ashley Dave Aaron Jean-Robert James Frosti James Todd Amanda
James Leslie Peih-Gee Jaime Jean-Robert Frosti Peih-Gee Todd
Frosti Chicken Ashley Dave Sherea Jaime Jean-Robert Erik Courtney
Jean-Robert Leslie Sherea Jaime James Todd
Jaime Chicken Ashley Dave Aaron Jean-Robert Todd
Sherea Chicken Ashley Dave Jean-Robert
Aaron Leslie James
Dave Ashley Ashley Sherea
Leslie Jean-Robert
Ashley Peih-Gee Dave
Chicken Ashley

Survivor: Micronesia – Fans vs. Favorites[edytuj]

Survivor: Micronesia – Fans vs. Favorites był szesnastą edycją widowiska amerykańskiej stacji CBS o nazwie Survivor. W programie brało udział 20 uczestników: 10 największych wielbicieli tego reality show oraz 10 zawodników z poprzednich sezonów. Początkowo uczestnicy zostali podzieleni na dwa plemiona: Plemię Fanów (Airai) oraz plemię Ulubieńców (Malakal). Po połączeniu razem tworzyli plemię Dabu. Widzowie niemal jednogłośnie uważają tę edycję za jedną z najlepszych. Dzięki licznym zwrotom akcji (jak np. powrót Wyspy Wygnańców czy ukryty immunitet, który odegrał w tej edycji bardzo ważną rolę) oraz rekorodową ilością eliminacji z zaskoczenia, był to najbardziej emocjonujący i nieprzewidywalny sezon w historii programu. Po raz kolejny prowadzącym był Jeff Probst, natomiast producentami Mark Burnett i Chaelie Parsons.

Uczestnicy[edytuj]

Uczestnicy Początkowe plemię Plemię po przemieszaniu Plemię po połączeniu Statut gry Łączna ilość głosów
Jon "Jonny Fairplay" Dalton
33, Danville, Virginia
Brał udział w Survivor: Pearl Islands
Malakal 1 wyeliminowany
Dzień 3
9
Mary Sartain
29, Emeryville, California
Airai 2 wyeliminowana
Dzień 6
6
Yau-Man Chan
55, Martinez, California
Brał udział w Survivor: Fiji
Malakal 3 wyeliminowany
Dzień 8
6
Michael "Mikey B" Bortone
34, Los Angeles
Airai 4 wyeliminowany
Dzień 11
6
Joel Anderson
32, Avondale, Arizona
Airai Malakal 5 wyeliminowany
Dzień 14
6
Jonathan Penner
45, Los Angeles, California
Brał udział w Survivor: Cook Islands
Malakal Airai Opuścił grę
z powodu kontuzji
Dzień 15
0
Chet Welch
48, Ford City, Pennsylvania
Airai Malakal 6 wyeliminowany
Dzień 17
12
Kathleen "Kathy" Sleckman
45, Glen Ellyn, Illinois
Airai Airai Zrezygnowała
Dzień 19
0
Tracy Hughes-Wolf
43, Fredericksburg, Virginia
Airai Malakal 7 wyeliminowana
Dzień 20
7
Ami Cusack
34, Golden, Colorado
Brała udział w Survivor: Vanuatu
Malakal Malakal 8 wyeliminowana
Dzień 21
4
Eliza Orlins
25, Nowy Jork
Brała udział w Survivor: Vanuatu
Malakal Airai Dabu 9 wyeliminowana
Pierwszy sędzia
Dzień 24
8
Oscar "Ozzy" Lusth
26, Venice, California
Brał udział w Survivor: Cook Islands
Malakal Malakal 10 wyeliminowany
Drugi sędzia
Dzień 27
9
Jason Siska
22, Fox River Grove, Illinois
Airai Airai 11 wyeliminowany
Trzeci sędzia
Dzień 30
8
James Clement
30, Lafayette, LA
Brał udział w Survivor: China
Malakal Airai Opuścił grę
z powodu kontuzji
Czwarty sędzia
Dzień 15
3
Alexis Jones
24, Los Angeles, California
Airai Airai 12 wyeliminowana
Piąty sędzia
Dzień 33
2
Erik Reichenbach
22, Pinckney, Michigan
Airai Malakal 13 wyeliminowany
Szósty sędzia
Dzień 36
7
Natalie Bolton
32, Los Angeles, California
Airai Airai 14 wyeliminowana
Siódmy sędzia
Dzień 37
3
Cirie Fields
37, Norwalk, Connecticut
Brała udział w Survivor: Panama
Malakal Malakal 15 wyeliminowana
Ósmy sędzia
Dzień 38
3
Amanda Kimmel
23, Los Angeles, California
Brała udział w Survivor: China
Malakal Malakal Finalistka 01
Parvati Shallow
25, Los Angeles, California
Brała udział w Survivor: Cook Islands
Malakal Airai Zwyciężczyni 4
Suma głosów jest liczbą głosów, jaką otrzymali uczestnicy podczas wszystkich Rad Plemienia, w których mogli zostać wyeliminowani z programu. Nie są w to wliczane głosy otrzymane podczas Finałowej Rady Plemienia.
 1. Amanda użyła ukrytego immunitetu, w związku z tym oddane przeciwko niej cztery głosy zostały unieważnione.

Survivor: Gabon – Earth's Last Eden[edytuj]

Survivor: Gabon – Earth's Last Eden był siedemnastym sezonem popularnego reality-show Survivor. Pierwszy odcinek został wyemitowany w amerykańskiej stacji CBS dnia 25 września 2008 roku. Po raz pierwszy w historii programu, 39-dniowe zmagania uczestników walczących o tytuł Ostatniego Ocalałego i milion dolarów, nagrywane były w jakości high definition. W rywalizacji wzięło udział osiemnaścioro rozbitków, przydzielonych do dwóch plemion: Kota i Fang. Program ponownie poprowadził Jeff Probst. W tym sezonie, gracze zesłani na Wyspę Wygnańców mogli dokonać wyboru: wskazówka do miejsca ukrycia immunitetu albo luksus. Jeśli czuli się zagrożeni lub chcieli umocnić swoją pozycję w grze, zazwyczaj decydowali się na skorzystanie ze wskazówki. Jeśli natomiast mieli pewność, że są bezpieczni lub zdawali sobie sprawę, że ukryty immunitet został już znaleziony, korzystali z licznych udogodnień.

Odcinki[edytuj]

Afryka – seria III[edytuj]

Nr odcinka
Opis
1
Program realizowany w naturalnym środowisku Kenii, w Afryce Wschodniej. Zwycięzca wygrywa milion dolarów. Uczestników gry podzielono na dwa plemiona – Samburu i Boran, wyposażono w mapy i porzucono w sercu dzikiej Kenii. Pierwsze zadanie obu ekip polega na znalezieniu obozowisk i zabezpieczeniu ich przed dzikimi zwierzętami. Plemiona muszą też przynieść wodę z wodopoju i rozpalić ogień, by zagotować wodę. Więcej szczęścia ma plemię Samburu, którego poczynaniami kieruje Frank, co nie podoba się młodszej części ekipy. Samburu wygrywają pierwszy konkurs. Pokonana ekipa Boran organizuje radę plemienia, podczas której mają przegłosować wydalenie jednej osoby.
2
Plemię Samburu dzieli się na dwa odłamy. Starsi krytykują młodych za lenistwo i próbują przeciągnąć na swoją stronę Silasa, który według nich wyróżnia się na tle młodych. Ci ostatni są oburzeni na Franka, który narzuca im swoje spartańskie obyczaje. W plemieniu Boran mężczyźni są zawiedzeni postawą kobiet, które bardzo źle znoszą ciężary życia w Kenii i osłabiają ekipę. Potwierdza się to podczas kolejnego konkursu, który wygrywa ekipa Samburu i to jej przypada bezcenny immunitet. Zawiodła szczególnie Kim, ale powody do obaw przed Radą Plemienia ma także Clarence, który naraził się ekipie, oraz chorująca Jessie.
3
Zaostrza się rozłam i konflikt w Samburu. "Młodzi" nie mogą wybaczyć "starszym" intryg i krętactw. "Starsi" mówią, że plemię musi się pozbyć leni i słabeuszy. Silas zdradza frakcję Franka i postanawia trzymać z młodymi. Siły znowu są wyrównane. Nastroje w plemieniu pogarsza przegrany konkurs. Cenna nagroda i beczka czystej wody trafia do obozu Boran. Załamana ekipa Samburu przegrywa także rywalizację o immunitet i udaje się na radę plemienia, podczas której po cztery głosy otrzymują Lindsey i Carl. Rozwiązanie przynosi dogrywka.
4
W szeregach Samburu zaczynajš się rządy "młodych", którzy ustalają nowe reguły gry. Lindsey otwarcie dąży do odwetu. Mityguje ją Silas. Starszych namawia do zachowania plemiennej solidarności. Mimo rozłamu Samburu wygrywają konkurs o nagrody rzeczowe i wracają do obozu z cennymi wiktuałami. Sprawczynią przegranej Boran jest znowu Kim, ale koledzy okazują jej dużo zrozumienia. Zgranie pozwala plemieniu Boran drugi raz z rzędu zdobyć immunitet. Sytuacja w ekipie Samburu przed rozpoczęciem rady plemienia jest jasna: odejdzie ktoś z trójki "starszych".
5
Kres planom ekipy Silasa i obawom starszej części plemienia Samburu kładzie dramatyczny zwrot w grze. Oto bowiem Silas, Teresa i Frank przechodzą do ekipy Boran, a ich miejsce zajmują Kelly, Lex i Tom. Lindsey czuje się zagrożona, zwłaszcza, że nowe plemię Boran jest pewnym faworytem w konkursach siłowych. Jej obawy potwierdza przebieg rywalizacji o nagrodę rzeczową: wygrywa ekipa Boran, która wraca do obozu z trzema kurami i kogutem. Inaczej jest podczas konkursu o immunitet: frakcja Ethana "oddaje" zwycięstwo rywalom, by podczas rady plemienia przegłosować odejście Silasa, który byłby dla nich groźny po połączeniu plemion.
6
W obu ekipach trwają spekulacje po niejasnej wypowiedzi Jeffa na temat połączenia plemion. Perspektywa przesunięcia tego wydarzenia niepokoi zwłaszcza plemię Boran, któremu zaczyna brakować żywności. W konkursie o nagrodę rzeczową górą jest ekipa Samburu, która otrzymuje obfity lunch. W rywalizacji o immunitet role się odwracają, a Samburu muszą odbyć radę plemienia. Jej przebieg określa niedyskrecja Brandona, który zbyt głośno naradza się z Lindsey. Podczas głosowania dochodzi do remisu między nią i Tomem. Przeważają głosy, które Lindsey zebrała podczas poprzednich rad plemienia i to ona musi odejść.
7
Dochodzi do długo oczekiwanego połączenia ekip. Nowe plemię otrzymuje nazwę Moto Maji i zamieszkuje w obozie Boran. Walka w pierwszym, po zjednoczeniu, konkursie jest bardzo zacięta. Chodzi nie tylko o immunitet. Nadchodzące głosowanie wyłoni ostatnią osobę, która pożegna się z programem. Kolejni "przegrani" będą sędziami turnieju. Największą wytrwałością i kondycją wykazuje się Teresa i to ona otrzymuje immunitet. Zbliżająca się rada plemienia może być ostatnią dla Brandona i Kelly osłabionych odejściem Silasa i Lindsey. Z gry odpada jednak skonfliktowany ze swoją ekipą Clarence.
8
Na półmetku programu jest okazja, by powrócić do jego najciekawszych fragmentów oraz obejrzeć zdjęcia, których wcześniej nie pokazano. Pierwsze dni upłynęły Ryzykantom na walce z naturą o wodę i ogień. Sukcesy na tym polu miały wpływ na przebieg konkursów, decydowały bowiem o kondycji fizycznej i psychicznej uczestników. Od początku wydaje się, że lepiej zorganizowana i zgrana jest ekipa Boran. Po odejściu Diane i Jessie "odstaje" od niej tylko Clarence. W zespole Samburu przewagę zdobywają "młodzi", których brutalne i chaotyczne rządy kończą się, gdy dochodzi do wymieszania ekip. Połączenie plemion, pod nieobecność Silasa i Lindsey oraz po odejściu Clarence'a, otwiera nowy rozdział rywalizacji.
9
Lex podejrzewa, że to Kelly była przeciw niemu podczas głosowania i jest zdecydowany wymierzyć jej sprawiedliwość. Zwycięzcą konkursu o nagrodę rzeczową zostaje Ethan, który dzieli się trofeum z Lexem. Pod ich nieobecność w obozie dochodzi do prób przewartościowania sojuszy, co uwidacznia się podczas głosowania po konkursie o immunitet, którego zdobywcą zostaje Ethan. Z gry odpada Kelly, ale tylko jednym głosem przegrywa z Lexem, co bardzo niepokoi tego ostatniego.
10
W obozie panuje trudna atmosfera po poprzedniej radzie plemienia i pożegnaniu Kelly. Emocje budzi postawa Lexa, który porozumiał się z Brandonem wbrew woli innych członków swojego sojuszu. W konkursie o nagrodę rzeczową najlepiej wypada para: Frank – Brandon. Obydwaj uczestnicy zaskakują wszystkich swoją sprawnością fizyczną. O dalszym przebiegu gry decyduje jednak wynik rywalizacji o immunitet. Tym razem silniejszy okazuje się Lex, będąc świadomym, że jego szanse w ewentualnym głosowaniu są niepewne. W tej sytuacji z programu musi odejść niedawny sojusznik Lexa – Brandon.
11
Po odejściu Brandona, w trudnej sytuacji jest Lex, który "zdradził" dotychczasowy sojusz, wiążąc się właśnie z Brandonem. Napięcie w obozie opada, gdy zamiast konkursu o nagrodę rzeczową uczestnicy gry otrzymują zaproszenie na licytację, podczas której każdy może zjeść wybrany posiłek. Rozluźniony Frank rozgaduje się i wygłasza kilka uwag, które oburzają resztę plemienia. Gdy pierwszy kandydat do odejścia, Lex, zdobywa immunitet, to właśnie Frank musi odejść z gry.
12
Układ sił w plemieniu komplikuje się. Nadal zagrożony jest Lex, ale odejść mogą także osamotnione Kim Powers i Theresa. Lex walczy dalej i po wygranym konkursie zaprasza Toma do "podziału" nagrody. Theresa też nie składa broni i próbuje zmontować sojusz kobiet przeciw mężczyznom. Zwycięzcą konkursu o immunitet zostaje Tom, a to oznacza, że podczas głosowania najwięcej emocji przeżyją Kim i Lex. Po bardzo wyrównanej walce odpada Kim.
13
Wyczerpani fizycznie i stęsknieni za domem uczestnicy konkursu otrzymują listy od swoich bliskich. Nieco pokrzepieni przystępują do konkursu. Zwycięzcą i zarazem właścicielem samochodu zostaje Lex. Niechętna mu reszta plemienia zaczyna jeszcze bardziej spiskować przeciwko niemu. Kiedy wydaje się, że dni Lexa są policzone, znowu los mu sprzyja. Wygrywa konkurs o immunitet i teraz to Teresa, ostatnia w grze reprezentantka ekipy Samburu, jest najbardziej zagrożona. Teresa podejmuje próbę ratowania swojej skóry i przyznaje się Lexowi, że oddała przeciw niemu głos, który on przypisywał Kelly. Głosowanie przebiega bez niespodzianek i z gry odpada Teresa.
14
W grze pozostały cztery osoby. Czarnym charakterem grupy wciąż jest Lex. Mimo to układ sił przed dwoma ostatnimi konkursami o immunitet i głosowanie wcale nie jest jasny. W finale znajdują się Kim i Ethan.

Po pożegnaniu z obozem Kim i Ethan idą na ostatnią Radę Plemienia. Ostatecznie sędziowie przyznają zwycięstwo Ethanowi, doceniając jego ambicje, uczciwość i chęć walki.

Markizy – seria IV[edytuj]

Nr odcinka
Opis
1
Program realizowany w naturalnym środowisku dziewiczych wysp Markiz w Polinezji. Uczestników gry podzielono na dwa plemiona: Rotu i Maraamu, po czym wysadzono u wybrzeży wyspy. Pierwsze zadanie obu ekip polega na założeniu obozu, rozpaleniu ognia oraz zdobyciu wody i pożywienia. Więcej szczęścia ma plemię Maraamu, które wieczorem może się ogrzać przy ognisku. W drugim obozie Kathy walczy o przywództwo z Johnem. Mimo tego konfliktu plemię Rotu wygrywa pierwszy konkurs i zdobywa immunitet. Podczas rady plemienia pokonana ekipa Maraamu przegłosowuje odejście irytującego i nazbyt ambitnego Petera.
2
Ekipa Rotu rozumie, że w jedności siła. Młodzi uznają zasługi i talenty Kathy, która uzyskuje wymarzony status "żywicielki plemienia". Zgranemu zespołowi sprzyja także szczęście. W tej sytuacji plemię Rotu z łatwością wygrywa kolejne dwa konkursy, nie dając szans skłóconej ekipie Maraamu. Zwycięzcy otrzymują cenne nagrody: sprzęt do podwodnych polowań, powiększając w ten sposób swoją przewagę nad rywalami.
3
John i Robert odnoszą bolesne kontuzje, ale ekipa Rotu nadal idzie jak burza i wygrywa kolejne dwa konkursy. Źródłem sukcesu są: dyscyplina, wysokie morale i zgoda w grupie. Zupełnie inny klimat panuje w obozie Maraamu. Wbrew deklaracjom wszystkich członków plemienia nie pomogła nawet szczera "do bólu" rozmowa po ostatnim głosowaniu. Mnożą się pretensje do despotycznego Huntera i do obozowych leniuchów – Sary i Seana.
4
Po odejściu Huntera w ekipie Maraamu karty rozdaje samozwańczy przywódca Rob. Jego panowanie jest jednak krótkie. W grze następuje dramatyczny zwrot: po losowaniu do ekipy Maraamu przechodzą Neleh, Kathy i Paschcal, natomiast Vecepia, Rob i Sean dołączają do plemienia Rotu, w którym czeka na nich pięcioro "starych" członków ekipy z Johnem na czele. W konkursie o immunitet górą znów jest drużyna Rotu.
5
Los uśmiecha się do plemienia Maraamu, które odnosi pierwsze konkursowe zwycięstwo. Radość jest tym większa, że w nagrodę triumfujšca ekipa ma prawo splądrować obóz rywali. Jak na ironię, uzyskane w ten sposób łupy przyczyniają się do wygranej Maraamu w konkursie o immunitet. W zgranym dotychczas zespole Rotu zaczynają się tarcia.
6
Pierwsze skrzypce w obozie Rotu gra John. Sean i Rob zawierają z nim sojusz, ale nie zamierzają ślepo słuchać jego rozkazów. Na skutek pomyłki Johna i Roba teoretycznie słabsze plemię Maraamu wygrywa konkurs, którego stawką jest królewska uczta. Zwycięzcy nie mogą nadziwić się odejściu Gabe'a, które odczytują jako oznakę ostrego konfliktu w obozie Rotu. Dobra passa kończy się i wkrótce Maraamu przegrywają konkurs o immunitet.
7
Następuje połączenie ekip Rotu i Maraamu. Rodzicami chrzestnymi nowego plemienia Soliantu są Kathy i Rob, którzy przy okazji zawierają "pakt o nieagresji". Rob demaskuje sojusz Johna i w obozie zaczyna wrzeć. Wszyscy zarzucają sobie wzajemnie krętactwa i intrygi. Kolejna rada plemienia może się skończyć szczególnie nieprzyjemnie dla Roba i Kathy, która nie kryje oburzenia postawą Johna i reszty osób ze starej ekipy Rotu.
8
W obozie Soliantu rośnie napięcie. Sean i Kathy wiedzą, że są zagrożeni, ale próby zawiązania sojuszu wymierzonego w grupę Johna są bezowocne z powodu postawy Neleh i Paschala. Nastroje zmieniają się po konkursie o immunitet, podczas którego grupa Johna daje pokaz siły i arogancji, forsując zwycięstwo Tammy i eliminując z walki pozostałą piątkę w kolejności sugerującej przebieg przyszłych głosowań.
9
Na półmetku rywalizacji autorzy serii przypominają najciekawsze przygody 16 ryzykantów i prezentują zdjęcia, których jeszcze widzowie nie oglądali. Widz powróci do konkursów, w których ze zmiennym szczęściem walczyły obie ekipy. Zobaczy ośmiu uczestników programu, którzy już odpadli z gry. Dowie się więcej o przyczynach ich porażek. Przede wszystkim zaś pozna kulisy przełomowej Rady Plemienia, która zakończyła się odejściem Johna i przyniosła zmianę układu sił w plemieniu Soliantu.
10
Po odejściu Johna zawiązany przez niego sojusz szybko się kruszy. Tammy kłóci się z nielojalną Zoe, która wypiera się związków z grupą Johna i nadskakuje Seanowi i jego ekipie. Robert i Tammy próbują zawrzeć układ z Seanem i Vecepią. Ci jednak boją się intrygi i pozostają wierni porozumieniu z Kathy, Paschalem i Neleh. Konkurs o immunitet oznacza walkę o przetrwanie dla Tammy, Zoe i Roberta.
11
Głównym tematem rozmów wygłodniałych uczestników gry jest jedzenie, toteż wszyscy z zapałem walczą w konkursie, którego stawką jest kąpiel i posiłek na pokładzie luksusowego statku. Zwycięski Pascal dzieli się nagrodą z Neleh, która po powrocie do obozu jest tak szczęśliwa i rozgadana, że zaczyna irytować resztę grupy, a Sean zarzuca jej dwulicowość. Konkurs o immunitet to "być albo nie być" dla Tammy i Roberta. Zwycięstwo tego ostatniego oznacza, że z gry odpada Tammy, która zostaje trzecim sędzią.
12
Podczas pierwszego konkursu uczestnicy gry spotykają się ze swoimi bliskimi, a zwycięska Kathy może nawet zaprosić syna do obozu. Nastrój w ekipie jest znacznie lepszy, choć Sean i Vecepia mają coraz więcej zastrzeżeń do Neleh. W konkursie o immunitet najlepsza okazuje się Vecepia. Kathy wie, że po ewentualnym odejściu Roberta zostanie sama między związanymi sojuszem parami Neleh-Paschal i Sean-Vecepia.
13
Sean okazuje się najlepszy w pierwszym konkursie. W nagrodę otrzymuje luksusowy samochód, wzrasta u niego chęć dalszej walki o główną nagrodę. Narasta konflikt między sojuszami Sean-Vecepia i Neleh-Paschal. Obie strony zabiegają o przychylność Kathy, która pozostaje neutralna i jest stosunkowo bezpieczna. To ona jest najlepsza w konkursie o immunitet i rozstrzygnie o dalszym przebiegu gry.
14
Przed ostatnimi dwoma konkursami w najgorszej sytuacji jest osamotniona Vecepia. Jeśli chce pokonać Paschala i Neleh, musi zdobyć immunitet. Udaje jej się to. Podczas Rady Plemienia przyjmuje propozycję sojuszu z Kathy. Po patowym głosowaniu trzeba przeprowadzić losowanie, po którym z gry odpada Paschal. Trudy ostatniego konkursu najgorzej znosi Kathy i rezygnuje z walki.
15
Finalistki konkursu – Neleh i Vecepia – żegnają się z obozem Soliantu. Ruszają na ostatnią Radę Plemienia, by stanąć przed siedmiorgiem sędziów, którzy do niedawna byli ich rywalami. Przed głosowaniem odbywa się debata na temat postawy finalistek. Jedni sędziowie chwalą je za spryt i wytrwałość, drudzy wytykają Vecepii koniunkturalność, a Neleh dwulicowość. Wygląda na to, że wygra kandydatka budząca mniej emocji negatywnych, bo głosy poparcia rozkładają się po równo. Nazwisko zwyciężczyni, która otrzyma milion dolarów, gospodarz programu ogłosi podczas uroczystości na Manhattanie.
16
Zamknięcie czwartej serii "Ryzykantów". Kilka miesięcy po wielkim finale uczestnicy gry spotykają się w nowojorskim Parku Centralnym na wieczorze wspomnień i dobrej zabawy. Dawne konflikty i niesnaski poszły w niepamięć. Teraz można powrócić do najbardziej zabawnych i wzruszających chwil programu. Ryzykanci stają do ostatniego konkursu, z którego wszyscy wychodzą zwycięsko i otrzymują nagrody. Na zakończenie gospodyni wieczoru, Rosie O'Donnell, zaprasza na spotkanie z Jeffem Probsem, który kończy przygotowania do piątej serii programu na wyspie Taratell w Tajlandii.

Tajlandia – seria V[edytuj]

Nr odcinka
Opis
1
Program realizowany w naturalnym środowisku tropikalnej wyspy Taratell w Tajlandii. Seniorzy grupy – Jana i Jake – dobierają sobie skład plemion. Ekipa Jany – Chuay Gahn – wydaje się starsza i słabsza. Jake wybrał ludzi młodych i sprawnych. Jego plemię – Sook Jai – potwierdza swoją przewagę podczas pierwszego konkursu o immunitet. Pokonana ekipa Jany odbywa radę plemienia i przegłosowuje odejście Johna, któremu zarzucono wodzowskie skłonności i przerost ambicji. Atmosfera w obozie Sook Jai gęstnieje. Ostry spór dotyczy hierarchii celów i podziału pracy.
2
Trwa dobra passa plemienia Sook Jai, które wygrywa oba konkursy. Cenna nagroda – haczyki, żyłka i sieć – powodują, że zwycięska ekipa rośnie w siłę. Sfrustrowana ekipa Chuay Gahn musi odbyć drugą z rzędu radę plemienia. Głównymi kandydatami do odejścia są: apodyktyczna Helen i osłabiona chorobą Tanya.
3
Plemię Chuay Gahn wraca do gry. Po pierwszym konkursie zwycięska ekipa podejmuje dwóch komandosów, którzy wyjaśniają, gdzie na wyspie można znaleźć żywność. Sielską atmosferę przerywa skandal: Ghandia ujawnia, że Ted okazuje jej nadmierną "serdeczność". Z powodu sporu nie ucierpi jednak Rada Plemienia, ponieważ ekipa Chuay Gahn zdobywa immunitet. Przegrane plemię Sook Jai przegłosowuje odejście Jeda, który uchodzi za lenia.
4
Pogłębia się konflikt w obozie Chuay Gahn. Mężczyźni popierają Teda, kobiety – Ghandię. Stephanie z Sook Jai nie może wybaczyć swoim współplemieńcom, że przegłosowali odejście Jeda. Dziewczyna jest jednak bezpieczna, ponieważ jej ekipa wygrywa oba konkursy, a na Radzie Plemienia znów zjawia się pokonane plemię Chuay Gahn. Ghandia na próżno próbuje namówić kobiety do wspólnego głosowania i to ona odpada z gry.
5
Robb z plemienia Sook Jai ma wypadek podczas kąpieli w morzu. Także ekipa Chuay Gahn ponosi stratę: w czasie nocnego przypływu z winy Teda ginie łódź z siecią rybacką na pokładzie. Mimo to wzmocnione po aukcji żywności plemię zwycięża w konkursie o immunitet. Pokonana ekipa Sook Jai udaje się na Radę Plemienia, po której z gry odpada skłócona z większością grupy Stephanie.
6
Plemię Sook Jai wygrywa pierwszy konkurs i idzie na wystawne tajskie przyjęcie, podczas którego Robb daje się poznać reszcie grupy z nowej, ciekawszej strony. Trwają spekulacje na temat połączenia plemion. Zbliża się konkurs o immunitet. Stawką jest stosunek sił w obu ekipach w chwili, gdy powstanie nowe plemię. Po zaciętej walce zwycięża prowadzona przez Teda ekipa Chuay Gahn. Sook Jai przegłosowują odejście Robba. Oba plemiona liczą teraz po pięć osób.
7
Do obu obozów dociera list z zaproszeniem na spotkanie plemion. Posłańcy wizytują obozy Sook Jai i Chuay Gahn, aby wybrać miejsce które będzie wygodniejsze dla dziesięciu osób. Wieczorem na plaży Chuay Gahn odbywa się wielkie przyjęcie zapoznawcze. Nazajutrz dziesięciu "ryzykantów" udaje się na konkurs o immunitet. Na miejscu Jeff uzmysławia im, że nie doszło do połączenia plemion. Chuay Ghan znów są górą. Podczas Rady Plemienia pokonanej ekipy Sook Jai odbywa się sąd nad postawą Shii Ann oskarżanej o zdradę.
8
Członkowie Chuay Gahn nie mogą pojąć, dlaczego ekipa Sook Jai wróciła z Rady Plemienia bez Shii Ann. Mimo pozorów serdeczności obie grupy odnoszą się do siebie nieufnie. Napięcie rośnie po kolejnym przegranym przez Sook Jai konkursie o immunitet. Po kolejnej radzie plemienia z gry odpada Erin. To właśnie ona zostaje pierwszym z sędziów, którzy wybiorą ostatecznego zwycięzcę.
9
Następuje długo oczekiwane połączenie plemion. Członkowie nowej ekipy Tarutao oglądają fragmenty kaset wideo nagranych przez swoich bliskich. Całą kasetę obejrzy tylko zwycięzca pierwszego konkursu. Najlepszy okazuje się Brian. Rywale mogą podziwiać jego żonę, dom i luksusowy samochód. Zwycięzcą pierwszego indywidualnego konkursu o immunitet jest Clay i tylko on może być pewny, że nie będzie musiał odejść po Radzie Plemienia.
10
Po odejściu Kena stara ekipa Sook Jai swoją szansę widzi w skłóceniu członków dawnej ekipy Chuay Gahn z Tedem, który podczas głosowania otrzymał trzy głosy. Brian – zwycięzca pierwszego konkursu – zaprasza na wycieczkę Claya, a nie Teda, z którym zawarł sojusz. Po konkursie o immunitet pewna swego może być tylko Helen. Przed głosowaniem najwięcej powodów do obaw mają Penny i Jake ze starego plemienia Sook Jai.
11
Twórcy serialu przypominają najciekawsze wydarzenia pierwszych 30 dni gry oraz prezentują zdjęcia, których wcześniej widzowie nie mieli okazji zobaczyć. Poznamy zaskakujące upodobania i obyczaje Ryzykantów. Dowiemy się, jakie były okoliczności wypadków, które rzutowały na przebieg gry. Poznamy kulisy zażyłości, a potem kłótni Teda z Ghandią.
12
Jake – osamotniony po odejściu Penny – próbuje wykorzystać pierwsze niesnaski między członkami starej ekipy Chuay Ghan. W pierwszym konkursie, wymagającym poświęcenia, do walki stają bliscy sześciorga Ryzykantów. Zwycięża mąż Helen i to on spędzi dobę w obozie Tarutao. W konkursie o immunitet najlepszy okazuje się Ted. Wydaje się, że godziny obecności Jake'a w grze są policzone.
13
Po odejściu Jake'a w grze pozostaje pięć osób ze starego plemienia Chuay Gahn. Wynik kolejnego głosowania jest otwartą sprawą. Ted zaczyna nabierać wątpliwości co do postawy Briana i po wygranym konkursie postanawia cieszyć się nagrodą w towarzystwie Helen. Immunitet zdobywa Brian. Wydaje się, że kolejnym kandydatem do odejścia jest krytykowany za lenistwo Clay.
14
Naturalną konsekwencją odejścia Teda powinien być sojusz kobiet – Helen i Jan – przeciw mężczyznom. W grze pozostają Brian i Clay. Dla Helen sojusz jest jedynym rozwiązaniem, ponieważ wszyscy wiedzą, że usiłowała dogadać się z Tedem za plecami swoich dotychczasowych przyjaciół. Brian zdobywa immunitet i wraz z Clayem proponują Jan wspólne głosowanie przeciw Helen. Jan ma wątpliwości.
15
Brian konsekwentnie realizuje swój plan gry. W walce o immunitet z łatwością pokonuje Claya i Jan. W rezultacie podczas głosowania może wybrać rywala, z którym wolałby się zmierzyć w finale. Na ostatniej, bardzo burzliwej radzie plemienia zjawiają się Brian i Clay. Grono sędziów, złożone z siedmiorga Ryzykantów, którzy wcześniej odpadli z gry, musi zadecydować, kto bardziej zasłużył na tytuł Mistrza Przetrwania i milion dolarów.
16
Wszyscy Ryzykanci spotykają się w telewizyjnym studiu. Analizują przebieg rywalizacji. Tłumaczą swoje decyzje i zachowania. Poznajemy zwycięzcę rywalizacji, który wygrał, ale tylko jednym głosem. W tym kontekście ciekawie brzmią komentarze sędziów, którzy uczestniczyli w finałowym głosowaniu. Jeff Probs, gospodarz spotkania, przypomina też najciekawsze fragmenty i kulisy gry, zwłaszcza awanturę, którą Ghandia zrobiła Tedowi.

Amazonia – seria VI[edytuj]

Nr odcinka
Opis
1
Szósta seria "Ryzykantów" – popularnego reality show, w którym szesnaścioro ochotników różniących się rasą, wiekiem i pochodzeniem społecznym, walczy o przetrwanie w tropikalnych warunkach Amazonii. Pierwszy raz w historii programu jeden uczestnik jest niepełnosprawny – dziewczyna imieniem Christie nie słyszy. Uczestników podzielono na dwa plemiona. W ekipie Jaburu jest osiem kobiet. Plemię Tambaqui tworzy ośmiu mężczyzn. Zgodnie z oczekiwaniami, mężczyźni szybciej i lepiej urządzają obozowisko, ale – ku ich zaskoczeniu – w konkursie o immunitet lepiej wypadają kobiety. Mężczyźni muszą odbyć Radę Plemienia i głosowanie, po którym z gry odpada winiony za porażkę w konkursie i krytykowany za lenistwo Ryan.
2
Lepiej zorganizowane i teoretycznie silniejsze plemię mężczyzn przegrywa w konkursie, którego stawką jest bezcenna przynęta na ryby. Kobiety wydają się bardziej zdeterminowane i zgrane. W ekipie dochodzi jednak do pęknięcia. Porażka w konkursie o immunitet kończy dobrą passę Jaburu. Przed Radą Plemienia najbardziej zagrożone są: niesłysząca, marginalizowana przez grupę Christie oraz sprawczyni pęknięcia w ekipie, oskarżana o nieuczciwą walkę Janet. Po głosowaniu z gry odpada właśnie Janet.
3
Trwa czarna seria ekipy mężczyzn. W pierwszym konkursie górą znów są kobiety, które otrzymują nagrodę w postaci przyborów kąpielowych. Mimo sukcesów plemię jest coraz wyraźniej podzielone. W konkursie o immunitet ponownie lepsze okazuje się plemię Jaburu. Po głosowaniu z gry odpada Daniel, który mimo wytrwałych prób nie zdołał zbudować silnego sojuszu.
4
Mężczyźni przerywają złą passę i wygrywają w obu konkursach. Matt, który jest osamotniony po odejściu Dana i Ryana, zdobywa uznanie ekipy jako wytrawny wędkarz. Po przegranej w konkursie o immunitet ekipa Jaburu udaje się na Radę Plemienia. Osłabiona chorobą Shawna sugeruje, że jest gotowa wycofać się z gry, ale sojusz Deeny przegłosowuje odejście Joanny, która nie tylko jest niebezpieczną rywalką, ale ma też trudny charakter.
5
Po odejściu Joanny ekipą kobiet nieformalnie kieruje Deena, która ma jednak świadomość, że jej postępowanie w sprawie Shawny oburza Jeanę. Inaczej jest w obozie mężczyzn, gdzie panuje pełna harmonia. Następuje niespodziewany zwrot wydarzeń. Dochodzi do spotkania Jenny z Dave'em. W nowych plemionach rodzą się nowe przyjaźnie i sojusze. Pojawienie się mężczyzn w obozie Jaburu powoduje, że Shawna szybko wraca do zdrowia. W konkursie o immunitet lepsze okazuje się plemię Jaburu. W obozie Tambaqui dochodzi do próby sił przed Radą Plemienia.
6
Po powrocie z rady plemienia członkowie Tambaqui ślubują solidarność. W obozie Jaburu bryluje Shawna, która przed wymieszaniem plemion wydawała się u kresu sił. Teraz ma oparcie w mężczyznach, zwłaszcza w Aleksie, co denerwuje część ekipy. Plemię Tambaqui ma dobrą passę i wygrywa w obu konkursach. Rob i Deena z pokonanego plemienia Jaburu zawierają sojusz. W tej sytuacji wynik głosowania jest nie do przewidzenia.
7
Dochodzi do połączenia dotychczasowych plemion. Nowe plemię otrzymuje nazwę Jacare. Wszystko wskazuje na to, że powstanie silny sojusz mężczyzn, którzy mają przewagę liczebną nad kobietami. Na czele tych ostatnich stoi Deena, która nie znosi apodyktycznego, pewnego siebie Rogera – samozwańczego przywódcy mężczyzn. W konkursie o immunitet najlepsza okazuje się Deena, jest więc spokojna o swój los podczas rady plemienia, która przynosi zaskakujące rozstrzygnięcia.
8
Wszyscy uczestnicy gry są przerażeni zachowaniem Matta. Rob tak bardzo boi się o swoje bezpieczeństwo, że proponuje Mattowi sojusz, ale jego rzeczywistymi stronnikami pozostają Alex, Deena, Heidi i Jenna. Ich celem jest Dave, który – zwłaszcza w oczach Roba – ma opinię denerwującego efekciarza. Niechęć do Dave'a rośnie po wygranym przez niego konkursie. Podczas wspólnej kolacji Dave proponuje Deenie układ o nieagresji. Immunitet zdobywa Jenna. Wydaje się, że los Matta jest przesądzony.
9
Alex wygrywa pierwszy konkurs. Na wypad do restauracji zaprasza Jennę. Tymczasem Deena namawia Roba i Heidi do głosowania przeciw Aleksowi, którego uważa za najgroźniejszego rywala. Jej potencjalni sojusznicy są dotknięci propozycją. Heidi przekazuje szczegóły rozmowy Aleksowi i Jennie. Immunitet zdobywa Matt. W tej sytuacji Rob, Alex, Jenna i Heidi postanawiają głosować przeciw Deenie.
10
W tym odcinku – podsumowanie dotychczasowego przebiegu gry. Przypominamy sobie najciekawsze chwile rywalizacji. Poznajemy kulisy kłótni i sojuszów. Jest też sporo zabawy. Oglądamy sceny, których wcześniej nie widzieliśmy – na przykład prowadzone przez Christy zajęcia z języka migowego.
11
Członkowie sojuszu – Alex, Rob, Jenna i Heidi – czują się tak silni, że lekceważą obowiązki. Christy, Butch i Matthew buntują się, ale pracują za całą ekipę. Podczas konkursu-licytacji Ryzykanci otrzymują listy z domu. Jenna z ulgą odbiera dobre wiadomości o chorej mamie. Alex wykłada Robowi swoją strategię, która zapewni mu miejsce w finałowej czwórce. Rob uruchamia plan awaryjny, broniąc własnej skóry. Po zwycięstwie w konkursie o immunitet całkowicie panuje nad sytuacją.
12
Heidi i Jenna są osamotnione po odejściu Alexa i zaskoczone zdradą Roba. Dziewczyny kontratakują, proponując Christy nowy sojusz. Zwycięzcą pierwszego konkursu jest Matthew, dzięki któremu wszyscy uczestnicy gry mogą się spotkać ze swoimi bliskimi przy suto zastawionym stole. Korzystając ze zmiany nastroju w obozie, Rob próbuje ponownie dogadać się z Jenną, która jednak zdobywa immunitet i to ona rozdaje karty. Podczas rady plemienia decydujący głos należy do Christy, która do końca nie chce opowiedzieć się po żadnej stronie.
13
Rob usiłuje porozumieć się z Jenną i Heidi, które nie mogą mu wybaczyć głosowania przeciw Alexowi. Matt, zwycięzca pierwszego konkursu, dzieli się nagrodą z Robem. Panowie raczą się przysmakami z rusztu, a tymczasem ogień pochłania szałas i rzeczy uczestników. Sprawcą pożaru jest Butch. Matt zwycięża także w konkursie, którego stawką jest immunitet. Przed radą plemienia w najgorszej sytuacji są Jenna i Heidi.
14
Po odejściu Heidi w grze pozostają cztery osoby: Matt, Rob, Butch i osamotniona Jenna. Mężczyźni ustalają, że podczas kolejnej rady plemienia będą głosować przeciw niej. Plan okazuje się nieaktualny, kiedy Jenna wygrywa w pierwszym konkursie o immunitet. Matt umawia się z nią po kryjomu na wspólne głosowania aż do finału. Z gry odpada Butch. Trwa dobra passa Jenny, która po zaciętej walce zwycięża w ostatnim konkursie o immunitet i to ona zdecyduje, z kim zmierzy się w wielkim finale.
15
Po wielkim finale szóstej serii ;Ryzykantów;, w którym Jenna zdecydowanie pokonuje Matta, następuje wielka gala w Nowym Jorku. Na scenie zasiadają wszyscy uczestnicy rywalizacji. Na widowni zaś gromadzą się bohaterowie poprzednich edycji programu. Po części oficjalnej czas na wspomnienia, analizę przebiegu rywalizacji i wyjaśnienie zaszłości i nieporozumień, które wystąpiły między uczestnikami.

Przypisy

 1. a b Variety: 'Survivor' Finale Racks Up Phenomenal Ratings (ang.). Variety, 25 sierpnia 2000.
 2. CBS News: The Million-Dollar Man (ang.). CBS News, 24 sierpnia 2000.
 3. E! Online: "Survivor" Sequel Takes on "Friends" (via WNDU) (ang.). EOnline, 19 grudnia 2000.
 4. Reality TV World: 'Survivor: All-Stars' to premiere after Super Bowl XXXVIII on Sunday, February 1 (ang.). Reality TV World, 17 listopada 2003.
 5. Zap2It: 'Survivor' Finale Reaches 41 Million (ang.). Zap2It, 4 maja 2001.
 6. E! Online: CBS Wins Season (via WNDU) (ang.). EOnline, 25 maja 2001.
 7. Hollywood.com: News Roundup: Carey makes McBeal guest appearance (ang.). Hollywood.com, 22 października 2001. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-29)].
 8. Zap2It: 'Survivor' Finale Draws 27 Million Viewers (ang.). Zap2It, 11 stycznia 2002.
 9. [http://www.medialifemagazine.com/news2002/jan02/jan14/3_wed/news1wednesday.html Media Life Magazine: Mercy, it's a killer of a midseason] (ang.). Media Life Magazine, 16 stycznia 2002.
 10. Zap2It: 'Survivor: Thailand' Debut Draws Tribe of Young Viewers (ang.). Zap2It, 20 września 2002.
 11. [http://www.medialifemagazine.com/news2002/may02/may20/3_wed/news4wednesday.html Media Life Magazine: There are finales and, yes, finales] (ang.). Media Life Magazine, 22 maja 2002.
 12. CBS: CBS Unveils The Identities of The Castaways For 'Survivor: Thailand'. CBS, 15 sierpnia 2002.
 13. Hollywood.com: News Roundup: A Hero Will Rise Again (ang.). Hollywood.com, 23 września 2001. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-29)].
 14. Reality TV World: 'Survivor: Thailand' finale draws big ratings (ang.). Reality TV World, 23 grudnia 2002.
 15. a b E! Online: TV Season Wraps; "CSI" Rules (ang.). E! Online, 22 maja 2003. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-05-24)].
 16. Zap2It: 'Survivor' Finds A Way To Beat the Heat in Thursday Premieres (ang.). Zap2It, 14 lutego 2003.
 17. Reality TV World: 'Survivor: The Amazon' finale places 3rd in weekly ratings, draws 22.29 million viewers (ang.). Reality TV World, 13 maja 2003.
 18. StudioBriefing and WENN: Movie & TV News @ IMDb.com (ang.). StudioBriefing and WENN, 24 września 2003.
 19. Reality TV World: 'Survivor: Pearl Islands' finale dominates, draws over 25 million viewers (ang.). Reality TV World, 16 grudnia 2003.
 20. Reality TV World: Donald Trump disses Martha Stewart's 'Apprentice,' blames her for his own ratings problems (ang.). Reality TV World, 20 października 2005.
 21. StudioBriefing and WENN: Movie & TV News @ IMDb.com (ang.). StudioBriefing and WENN, 4 lutego 2004.
 22. Reality TV World: 'Survivor: All-Stars' finale averages 24.8 million viewers, over 28 million watch Rob's marriage proposal (ang.). Reality TV World, 4 maja 2004.
 23. Media Life Magazine: A new tribe clears its pipes (ang.). Media Life Magazine, 16 września 2004.
 24. Zap2It: Tepid 'Survivor: Vanuatu' Premiere Still Beats NBC (ang.). Zap2It, 17 września 2004.
 25. Reality TV World: 'Survivor: Vanuatu' finale averages nearly 20 million viewers, but ABC's 'Housewives' still wins its hour (ang.). Reality TV World, 14 grudnia 2004.
 26. a b Reality TV World: 'Survivor: Palau' debuts to the show's biggest ratings in years, destroys 'Joey' (ang.). Reality TV World, 21 lutego 2005.
 27. Reality TV World: CBS's 'Survivor: Palau' finale averages 20.8 million viewers, but still trails ABC's 'Housewives' (ang.). Reality TV World, 19 maja 2005.
 28. a b Zap2It: 'Guatemala' Finale Outrates Past Two 'Survivors' (ang.). Zap2It, 12 grudnia 2005.
 29. Media Life Magazine: So spooky: Sci-fi me-toos start strong (ang.). Media Life Magazine, 21 września 2005.
 30. Reality TV World: 'Survivor: Guatemala' ends with a bang, delivers best finale ratings since 'Survivor: All-Stars' (ang.). Reality TV World, 15 grudnia 2005.
 31. E! Online: "Survivor" Aligns with "Stars" (ang.). E! Online, 7 lutego 2006. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-29)].
 32. Ratings for May 8-14, 2006 (ang.). ABC Medianet, 16 maja 2006.
 33. Ratings for 2005-2006 season (ang.). ABC Medianet, 31 maja 2006.
 34. Mediaweek: The Programming Insider (ang.). Mediaweek, 20 września 2006.
 35. What CBS must do to revive 'Survivor' (ang.). Media Life Magazine, 15 grudnia 2006.
 36. a b "Survivor" Heads For Fiji (ang.). CBS, 12 stycznia 2007.
 37. 2006-07 primetime wrap (ang.). Hollywood Reporter, 25 maja 2007. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-05-28)].
 38. Survivor: China Ratings – Nielsen Ratings for CBS' Survivor: China for the 2007-2008 Season – TV Ratings, Nielsen Ratings, Television Show Ratings | TVbytheNumbers.com
 39. Broadcast TV Ratings for Sunday, May 11, 2008
 40. Overnight Nielsen TV Ratings Thursday, September 25, 2008: A Paler Shade of Grey's Boosts ABC – TV Ratings, Nielsen Ratings, Television Show Ratings. TVbytheNumbers.com. [dostęp 2010-05-05].
 41. a b ABC Medianet. ABC Medianet, 2009-05-19. [dostęp 2010-05-05].
 42. Robert Seidman: American Idol, The Mentalist and NCIS lead weekly broadast viewing. TVbytheNumbers, 2009-02-18. [dostęp 2009-02-18].
 43. a b ABC Medianet. ABC Medianet, 2009-05-19. [dostęp 2010-05-05].
 44. Matt Mitovich: Fall TV: CBS Announces Premiere Dates. W: TV Guide Online [on-line]. June 24, 2009. [dostęp 2009-06-24].
 45. Robert Seidman: Thursday night broadcast original final numbers. tvbythenumbers.com, 2009-09-18.
 46. a b Robert Seidman: TV Ratings: New episodes of Big Bang Theory, Two and a Half Men, Survivor and NCIS propel CBS to top of charts. tvbythenumbers.com, 2009-12-22. [dostęp 2009-12-22].
 47. a b Final 2009-10 Broadcast Primetime Show Average Viewership – TV Ratings, Nielsen Ratings, Television Show Ratings. TVbytheNumbers.com. [dostęp 2010-06-16].
 48. Kate Stanhope: Survivor Reuniting Former Cast Members for Heroes vs. Villains. W: TV Guide.com [on-line]. December 21, 2009. [dostęp 2009-12-21].
 49. Robert Seidman: Thursday Broadcast Finals: Grey's Anatomy, The Mentalist Tick Up, Private Practice, 30 Rock Tick Down. TVbytheNumbers.com, February 12, 2010. [dostęp February 12, 2010].
 50. a b TV Ratings Top 25: American Idol Back On Top With Both Viewers and Adults 18-49. W: TV by the Numbers [on-line]. May 18, 2010. [dostęp January 28, 2011].
 51. CBS Announces 2010-2011 Premiere Dates. July 22, 2010. [dostęp July 23, 2010].
 52. Robert Seidman: ‘Survivor’ & ‘Big Brother’ Rise in Finals; ‘Outlaw’ Falls. TVbytheNumbers.com, September 16, 2010. [dostęp September 16, 2010].
 53. a b Sunday Final Ratings: 'Survivor: Nicaragua' Finale; Plus Patriots/Packers Final Numbers. W: TV by the Numbers [on-line]. December 21, 2010. [dostęp December 21, 2010].
 54. a b Nellie Andreeva: Full 2010-11 Season Series Rankings. W: Deadline Hollywood [on-line]. Mail.com Media Corporation, 2011-05-27. [dostęp 2011-05-27].
 55. The Premiere of "Criminal Minds: Suspect Behavior" Sweeps Time Period in Viewers and Key Demographic. February 17, 2011. [dostęp February 17, 2011].
 56. a b CBS Places First in Viewers and Adults 25-54 in the Next-to-Last Full Week of the 2010-2011 Season. May 17, 2011. [dostęp May 22, 2011].
 57. CBS Announces 2011-2012 Premiere Dates. CBS, June 29, 2011. [dostęp June 29, 2011].