Przejdź do zawartości

Sycylijczyk (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sycylijczyk
The Sicilian
Gatunek

dramatyczny, gangsterski

Rok produkcji

1987

Data premiery

23 października 1987

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

115 min

Reżyseria

Michael Cimino

Scenariusz

Steve Shagan
Gore Vidal (niewymieniony w napisach)

Główne role

Christopher Lambert
John Turturro
Joss Ackland
Barbara Sukowa
Terence Stamp

Muzyka

David Mansfield

Zdjęcia

Alex Thomson

Montaż

Françoise Bonnot

Produkcja

Joann Carelli
Michael Cimino
Bruce McNall
Sidney Beckerman

Wytwórnia

Gladden Entertainment

Dystrybucja

20th Century Fox

Budżet

16,5 mln dolarów

Sycylijczyk (ang. The Sicilian) – amerykański dramat kryminalny z 1987 roku w reżyserii Michaela Cimino, oparty na powieści Maria Puzo pod tym samym tytułem. Choć jest ona powiązana z Ojcem chrzestnym (opowiada o dwuletnim pobycie Michaela Corleonego na Sycylii), to z powodu praw autorskich wszystkie odniesienia do rodziny Corleone zostały usunięte z filmu[1].

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Początek lat 50. XX wieku. Wyjęty spod prawa Salvatore Giuliano razem z grupą partyzantów usiłuje uwolnić Sycylię od włoskich rządów i przekształcić ją w jeden ze stanów USA. W tym celu rabuje bogatych konserwatywnych właścicieli ziemskich, a łupy przekazuje chłopom, którzy traktują go jak wybawiciela. Jednak wraz ze wzrostem popularność rośnie także jego ego, więc po pewnym czasie dochodzi do wniosku, że jest już poza władzą swojego protektora, którym jest mafijny boss, don Masino Croce. Niezadowolony z tego powodu mafioso wydaje wyrok śmierci na Salvatorego.

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

Ogromny sukces Ojca chrzestnego sprawił, że Mario Puzo zgodził się za milion dolarów sprzedać prawa do swojej powieści Sycylijczyk. David Begelman, szef wytwórni Gladden Entertainment, która zajęła się realizacją filmu, obsadził w roli reżysera Michaela Cimino[2]. Później, jak ujawnił reżyser jednemu z producentów, Begelman ingerował w scenariusz oraz obsadę filmu. Cimino chciał bowiem obsadzić w roli głównej Christophera Lamberta, jednak Begelman miał wątpliwości, czy ten francuski aktor nadaje się do roli włoskiego bohatera w anglojęzycznym filmie. Ostatecznie Begelman zgodził się, żeby Cimino zrobił obraz według własnej wizji[2].

Kolejny problemem okazało się pominięcie w napisach filmowych scenarzysty Gore’a Vidala, który złożył z tego powodu pozew do sądu przeciwko związkowi zawodowemu oraz scenarzyście Stevenowi Shaganowi. Poczuł się przez nich oszukany, bo chociaż w dużej mierze to on przerobił powieść Puza na scenariusz, to nie umieszczono jego nazwiska w filmie. Ostatecznie jednak wygrał z nimi w sądzie[3].

Zdjęcia

[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu kręcono wiosną i latem 1986 roku na Sycylii[2]. Pod koniec kwietnia Begelman i producent Bruce McNall odkryli, że budżet filmu został przekroczony, a jego produkcja jest opóźniona. Żeby zmniejszyć koszty, zawieszono część ekipy. Dodatkowym problemem był też jeden z członków mafii, który kontrolował okolicę, w której kręcono zdjęcia. Cimino zasugerował producentom, żeby spotkali się z tym człowiekiem i przełamali impas. Podczas rozmowy okazało się, że chciałby on zagrać w filmie. Producenci dali więc rolę nie tylko jemu, ale też miejscowym ludziom, których obsadzili w roli statystów. W ten sposób problem został rozwiązany, a ekipa filmowa zyskała swobodny dostęp do wszystkich okolicznych miejsc i ludzi[2].

Postprodukcja

[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu zdjęć Cimino rozpoczął półroczny montaż filmu. Gotowy materiał miał blisko 150 minut, choć w kontrakcie z producentami była mowa jedynie o 120 minutach. Mimo to reżyser nalegał, żeby taką wersję przedstawić wytwórni 20th Century Fox, która miała zająć się jego dystrybucją. Jednakże jeszcze przed jego obejrzeniem dyrektorzy wytwórni stwierdzili, że film jest za długi, przez co liczba jego pokazów w kinach każdego dnia będzie mniejsza i zaczęli się domagać jego skrócenia[2].

Kiedy producenci przedstawili reżyserowi żądania wytwórni, wpadł on we wściekłość, ale zgodził się je spełnić. Kilka dni później dostarczył nową, 120-minutową wersję filmu, z której usunął wszystkie sceny akcji. Widząc to, szef wytwórni Gladden Entertainment, David Begelman, natychmiast zadzwonił do reżysera, który stwierdził tylko, że jego kontrakt pozwala mu na dowolny montaż pod warunkiem, że film trwa 120 minut. Sprawa ostatecznie zakończyła się w sądzie arbitrażowym, który uznał, że reżyser poprzez wycięcie scen akcji okradł producentów, którzy wyłożyli pieniądze na ich realizację. W końcu film został skrócony do 115 minut i zmontowany na nowo[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. The Sicilian – Trivia. imdb.com. [dostęp 2014-08-06]. (ang.).
  2. a b c d e f Bruce McNall, Michael D’Antonio: Fun While It Lasted: My Rise and Fall In the Land of Fame and Fortune. Wyd. 1. Hyperion, 2003, s. 103-105, 113-115. ISBN 978-0-7868-6864-3.
  3. Roderick Mann. Vidal Sues to Get Credit on 'Sicilian'. „Los Angeles Times”, s. 10, 1987-02-14. Los Angeles. 

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]