Sylwester Braun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez InternetArchiveBot (dyskusja | edycje) o 21:15, 29 paź 2021. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Sylwester Braun
{{{alt grafiki}}}
Sylwester Braun podczas powstania (pierwszy z prawej zwrócony tyłem)
Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1909
Warszawa

Data i miejsce śmierci

9 lutego 1996
Warszawa

Miejsce spoczynku

cmentarz Powązkowski w Warszawie

Zawód, zajęcie

geodeta, fotograf

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Grób Sylwestra Brauna na cmentarzu Powązkowskim

Sylwester Braun ps. „Kris” (ur. 1 stycznia 1909 w Warszawie, zm. 9 lutego 1996 tamże) – żołnierz Armii Krajowej, znany ze zdjęć dokumentujących powstanie warszawskie.

Życiorys

Syn Andrzeja i Rozalii z Chabalewskich[1], absolwent wydziału geodezji Politechniki Warszawskiej, pracownik Biura Planowania Miasta, żołnierz Organizacji Wojskowej „Wilki” następnie ZWZAK. Znany jako twórca fotografii dokumentujących wydarzenia okresu okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego. Był fotoreporterem działającym jako Polowy Sprawozdawca Wojskowy (PSW).
Do Referatu Fotograficznego Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej dołączył dopiero w pierwszych dniach powstania. Nie był więc szkolony na fotoreportera wojennego. Ze wszystkich jego zdjęć ocalały jedynie te dokumentujące powstanie warszawskie. Wykonał ich ok. 3000, zachowało się 1520. W swoim mieszkaniu przy ul. Kopernika 28 miał pracownię i laboratorium. Zdjęcia najczęściej robił w Śródmieściu. Charakterystyczne dla jego pracy jest fotografowanie seriami – zazwyczaj nie robił pojedynczych zdjęć. Ukazał dramat powstania i zagłady miasta za pomocą najprostszych środków – wszystkie fotografie są zrobione Leicą standard, na filmach małoobrazkowych Agfy. Wyszedł z Warszawy po kapitulacji, 6 października. Zbiegł z transportu do obozu jenieckiego, w styczniu 1945 powrócił do stolicy, aby zabrać ukryte negatywy.
Wyjechał do Szwecji, a w 1964 do Stanów Zjednoczonych.
W 1981 archiwum negatywów powstańczych przekazał Muzeum Warszawy. Zmarł w Warszawie. Spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 27, rząd 6, grób 1)[2].

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (26 lipca 1994) za wybitne zasługi w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w działalności polonijnej i kombatanckiej[3]

Publikacje

Galeria zdjęć Sylwestra Brauna z powstania warszawskiego

Przypisy

Linki zewnętrzne