Geodeta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Geodeta przeprowadzający pomiary (Lipsk, 1952)
Studenci Wydziału Geodezji Politechniki Gdańskiej.

Geodeta – osoba zajmująca się geodezją.

Przed II wojną światową zawód geodety polegał na zajmowaniu się geodezją jako dyscypliną naukową (dziedziną wiedzy), natomiast osoba zajmująca się miernictwem – wykonująca prace geodezyjne związane z pomiarami małych powierzchni (geodezja niższa) – nazywała się mierniczym przysięgłym i była osobą wykonującą zawód zaufania publicznego. Taki podział należał do polskiej tradycji i został zmieniony z powodów politycznych po 1945[1].

Aby geodeta mógł pełnić samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, musi mieć odpowiednie uprawnienia zawodowe[2].

Kompetencje opisane w ustawie[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z obowiązującym prawem geodezyjnym i kartograficznym, stosowane potocznie określenie „geodety uprawnionego” nie występuje a jedynie wskazuje, że wykonywanie samodzielnych funkcji przez geodetę upoważnia do[3]:

  1. kierowania pracami geodezyjnymi i pracami kartograficznymi, podlegającymi zgłoszeniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, oraz sprawowania nad nimi bezpośredniego nadzoru;
  2. wykonywania czynności rzeczoznawcy z zakresu prac geodezyjnych i kartograficznych, podlegających zgłoszeniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego;
  3. pełnienia funkcji inspektora nadzoru z zakresu geodezji i kartografii;
  4. wykonywania czynności technicznych i administracyjnych związanych z rozgraniczaniem nieruchomości;
  5. wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych niezbędnych do dokonywania wpisów w księgach wieczystych oraz prac, w wyniku których mogłoby nastąpić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego.

Ponadto, jeżeli przy wykonywaniu funkcji mierniczych górniczych, asystentów mierniczych górniczych lub biegłych sądowych jest niezbędne prowadzenie prac geodezyjnych i kartograficznych podlegających obowiązkowi zgłoszenia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, osoby wykonujące te prace powinny posiadać uprawnienia zawodowe zgodnie z przepisami ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne[4] – być geodetą uprawnionym.

Organizacje międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ryszard Hycner, Paweł Hanus: Wykonawstwo geodezyjne. Katowice: Wydawnictwo Gall, 2007. ISBN 978-83-60968-01-7.
  2. Uprawnienia zawodowe. gugik.gov.pl. [dostęp 2016-05-26].
  3. Art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.
  4. Art. 47 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]