Symbionese Liberation Army

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uzbrojony Donald DeFreeze

Symbioniczna Armia Wyzwolenia (ang. Symbionese Liberation Army) – amerykańska lewicowa organizacja terrorystyczna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założona w 1973 roku w Kalifornii[1]. W tym samym roku jej działacze zabili dyrektora szkoły Marcusa Fostera z Oakland. Morderstwo wstrząsnęło amerykańską opinią publiczną[1]. Zabójstwo potępione zostało także przez inne lewicowe ugrupowania rewolucyjne[2]. W lutym 1974 roku terroryści porwali Patricię Hearst[1] będącą dziedziczką fortuny magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta[2]. Terroryści wyłudzili od Williama Randolpha Hearsta dwa miliony dolarów okupu[2]. Pieniądze przeznaczone zostały w całości na zakup jedzenia dla ubogich[2]. Po wpłaceniu okupu Patricia Hearst nie została zwolniona przez SLA[2]. Zamiast tego sama wstąpiła do SLA[2]. W kwietniu 1974 roku Patricia Hearst wraz z innymi bojownikami wzięła udział w napadzie na bank[2]. W maju 1974 roku członkowie grupy wdali się w strzelaninę z policją w Los Angeles. W wymianie ognia śmierć poniosło sześciu radykałów[1].

W lutym 1975 roku bojownicy okradli bank w Sacramento a w kwietniu tego samego roku bank w Carmichael. W Carmichael napastnicy zastrzelili jednego z klientów banku[2]. Do końca roku SLA została rozbita[1]. Bojownicy zostali zabici, aresztowani lub ukryli się[1]. Ostatnim członkiem SLA, który ukrywał się przed organami ścigania, była Sara Jane Olson. Była ona sprawczynią zamachu bombowego na radiowóz policji w kwietniu 1975 roku. Została schwytana dopiero w 1999 roku[2].

List gończy za członkami SLA. Wśród poszukiwanych znajduje się Patricia Hearst

Założycielem i liderem SLA był Donald DeFreeze ukrywający się pod pseudonimem „General Field Marshal Cinque Mtume“[2]. DeFreeze zginął w strzelaninie z policją w maju 1974 roku[2]. Inni ważni członkowie: William Harris, Nancy Ling Perry, Patrycja Soltysik, William Wolfe. Emblematem SLA była siedmiogłowa kobra[3].

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Była formacją rewolucyjno-marksistowską[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Symbionese Liberation Army. encyclopedia.com. [dostęp 2017-11-08]. (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l Symbionese Liberation Army, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2017-11-08] (ang.).
  3. Jarosław Tomasiewicz: Terroryzm na tle przemocy politycznej (Zarys encyklopedyczny), Katowice 2000, s. 202

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]

Jacek Bukowski: Patty czy Tania. Historia Patrycji Hearst. Warszawa 1977