Symlek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SYMLEK
Autor ZETO Olsztyn
Język programowania COBOL
System operacyjny GEORGE-2, DOS
Rodzaj system zarządzania bazą danych
Strona internetowa
Projektantki systemu: mgr Zofia Stramska (z lewej), mgr Barbara Ilukowicz (z prawej), w środku dyrektor ZETO Olsztyn mgr Bogusław Guźlak

SYMLEK (System Automatycznej Oceny Hodowlanej Krów) – ogólnopolski system informatyczny obejmujący wszystkie zagadnienia związane z oceną bydła mlecznego. Pierwsze prace nad nim rozpoczęto w 1972 roku[1]. Właścicielem zbiorczej bazy danych jest Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt (dokonano cesji na Polską federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka), a nadzór informatyczny sprawuje ZETO Olsztyn.

Działanie systemu reguluje ustawa z dnia 12 marca 2004 roku o zmianie ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz.U. z 2004 r. nr 91, poz. 866).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projektantkami są Zofia Stramska i Barbara Illukowicz z ZETO Olsztyn[2], które opracowywały ten system w latach 1972-1975[1]. System składał się z dwóch podsystemów oceny wartości krowy[2]. Oceniany był stan użytkowy oraz wartość hodowlana[2]. Elementami oceny były: ilość udojonego mleka, zawartość tłuszczu i białka w mleku, płodność, zużycie, wykorzystanie paszy[1]. Dane zbierane były co miesiąc[1]. Początkowo system wdrażany był na komputerach serii Odra 1300 (system operacyjny GEORGE-2), następnie na maszynach Jednolitego Systemu (system operacyjny DOS)[1]. Językiem programowania był COBOL[1]. System SYMLEK jest stale modernizowany. Aktualnie system jest eksploatowany na procesorze mainframe IBM zSeries pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego z/OS. SYMLEK w obecnej wersji wykorzystuje bazę danych ADABAS (język programowania NATURAL). Jednostki zajmujące się nadzorem nad hodowlą oraz hodowcy indywidualni mają dostęp do bazy (zgodnie z systemem uprawnień) poprzez sieć INTERNET (technologia ApplinX firmy Software AG).

Odbiorcami systemu były m.in. Centralna Stacja Hodowli Zwierząt w Warszawie[2], Okręgowa Stacja Hodowli Zwierząt w Olsztynie[2], Kętrzyńskie Zjednoczenie Rolniczo-Przemysłowe[2], Zjednoczenie PGR w Olsztynie[2]. Od 1977 został wprowadzony w całym kraju[1]. Był największym systemem informatycznym w polskim rolnictwie na początku lat 80. XX wieku[1]. W 1980 obejmował 17 stacji i ponad 1 mln krów[1], na początku XXI wieku obejmował 650 000 krów z 18 000 gospodarstw oraz 9 mln krów w bazach archiwalnych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Z. Stramska, B. Illukowicz: SYMLEK – system oceny hodowlanej krów w: Informatyka 2/1981 s. 29-30
  2. a b c d e f g Koordynacja w: Informatyka 4/1978 s. 28
  3. SYMLEK

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]