COBOL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

COBOL (ang. COmmon Business Oriented Language) – język programowania stworzony z głównym przeznaczeniem do prac programistycznych w dziedzinach ekonomii i biznesu.

Historia[edytuj]

Prace nad COBOL-em zostały rozpoczęte w 1959 roku na spotkaniu Short Range Committee w Pentagonie, zorganizowanym przez Charlesa Phillipsa z amerykańskiego departamentu obrony. Komitet miał na celu doraźnie (short range) określić wspólny język programowania dla środowisk przemysłowych. W skład komitetu wchodziło:

Planowane komitety średniego i dalekiego zasięgu albo nie działały albo nie zostały nawet utworzone. Ostatecznie uformował się podkomitet złożony z sześciu osób:

Po dalszych pracach w styczniu 1960 roku specyfikacja języka została ogłoszona drukiem przez rząd USA i nazwana COBOL-60. Prace nad COBOL-em trwały około 6 miesięcy, jest on używany od ponad 40 lat.

Zalety i wady[edytuj]

Chociaż COBOL posiada wspaniałe możliwości tworzenia własnej dokumentacji i ma dobre typy danych[potrzebny przypis], ma także wiele wad, patrząc przez pryzmat współczesnych języków programowania[potrzebny przypis]:

Osobliwością języka COBOL jest składnia, którą starano się uczynić jak najbardziej podobną do naturalnego języka angielskiego. Np. dodanie do siebie wartości zmiennych A i B z umieszczeniem wyniku w zmiennej C zapisuje się w COBOLu następująco:[potrzebny przypis]

ADD A TO B GIVING C.

Kropka w COBOL-u pełni rolę podobną do średnika w większości imperatywnych języków programowania (tzn. kończy zapis instrukcji).

COBOL jest językiem nienawidzonym przez wielu naukowców i programistów, według Waltera Brighta "języki programowania są tworzone przez programistów dla programistów i tak powinno być. Ostatnim językiem napisanym dla menedżerów był COBOL, nigdy nie słyszałem aby ktoś powiedział o nim coś dobrego"[1]. Edsger Dijkstra powiedział o COBOL-u, "używanie COBOL-a kaleczy mózg, nauczanie COBOL-a powinno być uznane za przestępstwo"[2][1]. Twórca języka programowania Perl Larry Wall powiedział "wiedziałem, że będę nienawidził ten język jak tylko zobaczyłem, że używa on komendy "PERFORM" zamiast "DO""[1], a według Charlesa Petzolda "COBOL jako narzędzie programowania jest tak samo seksowny jak klucz nasadowy"[1]. Według słownika hackerskiego Jargon File "to jest słaby, przegadany, sflaczały język używany przez dziurkaczy kart do wykonywania nudnych, bezmyślnych czynności na mainframe'owych dinozaurach. COBOL jest synonimem zła"[1].

Program "Hello world" w języku COBOL[edytuj]

IDENTIFICATION DIVISION.
PROGRAM-ID. HELLO-WORLD.
*
ENVIRONMENT DIVISION.
*
DATA DIVISION.
*
PROCEDURE DIVISION.
PARA-1.
DISPLAY "Hello world!".
*
EXIT PROGRAM.
END PROGRAM HELLO-WORLD.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy