Synagoga Brodzka w Odessie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Synagoga Brodzka w Odessie
Symbol zabytku nr rej. 51-101-1064
Ilustracja
Synagoga Brodzka w Odessie
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Odessa

Adres

róg ul. Puszkina i Żukowskiego

Styl architektoniczny

florencko-romański

Architekt

F. Morandi

Rozpoczęcie budowy

1840

Ukończenie budowy

1850

Położenie na mapie Odessy
Mapa konturowa Odessy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Synagoga Brodzka w Odessie”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga Brodzka w Odessie”
Położenie na mapie obwodu odeskiego
Mapa konturowa obwodu odeskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Synagoga Brodzka w Odessie”
Ziemia46°28′47,21″N 30°44′31,21″E/46,479781 30,742003
Synagoga Brodzka w Odessie
Synagoga Brodzka w Odessie
Stary wygląd Synagogi Brodzkiej, 19 St.
Ogrodzenie Synagogi Brodzkiej

Synagoga Brodzka w Odessie, zwana Główną lub Starą (ukr. Головна синагога, Hołowna synagoga lub Бродська синагога, Brodska sуnagoga) – żydowska bóżnica znajdująca się na rogu ulic Puszkina i Żukowskiego, jedyna zachowana synagoga w Odessie spośród żydowskich domów modlitewnych znajdujących się tu przed I wojną światową.

Powstała w latach 1840–1850 na rogu ulic Jewrejskiej i Ryszeliewskiej według projektu F. Morandiego jako pierwsza synagoga postępowa na terenie Rosji. Nazwę swą wzięła od pierwszego kantora i rabina, który nią zarządzał, W. Blumentala z Brodów w Galicji. Przedstawiała sobą dwukondygnacyjny gmach o półokrągłych oknach, zbudowany w stylu florencko-romańskim.

W czasach radzieckich obiekt był wykorzystywany jako hala sportowa. W 1996 roku zdecydowano o jego zwrocie lokalnej gminie żydowskiej. Pierwsze po latach modły odbyły się we wrześniu 1996 roku z okazji nowego roku. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku bóżnica przeszła generalny remont - m.in. odtworzono bimę i zbudowano łaźnię rytualną.

W budynku synagogi oprócz sal modlitewnych mieści się m.in. gabinet rabina Odessy Szlomo Bakszta, redakcja tygodnika "Or Sameach" oraz programu telewizyjnego pod tym samym tytułem oraz biuro lokalnej gminy żydowskiej. W znajdującym się koło bóżnicy pomieszczeniu ma siedzibę biblio- i filmoteka, odbywają się seminaria oraz zajęcia z religii i języka hebrajskiego. Od 1998 roku odbywają się tu wykłady w ramach nowo powstałej jesziwy (zajęcia prowadzą rabini z Izraela).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]