Synagoga w Raciborzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Synagoga w Raciborzu
Ilustracja
Na tym skwerze znajdowała się synagoga
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Racibórz

Adres

ul. Szewska

Data budowy

1889

Data zburzenia

1958

Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Raciborzu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Raciborzu”
Ziemia50°05′28″N 18°13′19″E/50,091000 18,222000

Synagoga w Raciborzu – prawdopodobnie w Raciborzu istniały trzy synagogi, lecz żadna z nich nie przetrwała do dzisiaj. Pierwsza, według podań ludowych znajdowała się na miejscu obecnego kościoła św. Mikołaja, druga przy ul. Sukienniczej, obecnie róg ul. Solnej i Leczniczej, a ostatnia, rozebrana w latach pięćdziesiątych przy Szewskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1495 roku ludność żydowska posiadała już synagogę, która mieściła się przy ul. Sukienniczej, obecnie róg ul. Solnej i Leczniczej. Jednak stracili ją wraz z przymusem opuszczenia miasta 1 marca 1510 roku.

W 1825 roku gmina żydowska zakupiła ona za 1650 talarów działkę przy obecnej ulicy Szewskiej pod przyszłą synagogę. Jej budowa trwała dwa lata i zakończyła się w 1830 roku. Budynek synagogi został wybudowany w stylu klasycystycznym oraz posiadał odrębne miejsca dla kobiet i mężczyzn, a jego największą ozdobą była sprowadzona z Barcelony menora.

W 1887 roku, wskutek powiększania się liczby członków gminy żydowskiej w miejscu dotychczasowej synagogi rozpoczęto budowę nowej, a prace zakończono w 1889 roku. Efektem prac była nowa większa synagoga wybudowana w imponującym stylu mauretańskim. Synagoga do lat 50 XX wieku istniała, przetrwała pożar podczas Nocy Kryształowej w 1938 roku oraz II wojnę światową. Została rozebrana po wojnie z polecenia władz PRL-u w 1958 roku. Synagoga znajdowała się na ulicy Szewskiej, a obecnie na miejscu synagogi znajduje się skwer.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]