Synogarlica rdzawosterna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Synogarlica rdzawosterna
Streptopelia mayeri[1]
(Prévost, 1843)
Synogarlica rdzawosterna
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd gołębiowe
Rodzina gołębiowate
Podrodzina gołębie
Rodzaj Streptopelia
Gatunek synagorlica rdzawosterna
Synonimy
  • Columba mayeri Prevost, 1843[2]
  • Nesoenas mayeri (Prévost, 1843)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 EN pl.svg

Synogarlica rdzawosterna (Streptopelia mayeri) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae). Występuje endemicznie na Mauritiusie. Zagrożony wyginięciem.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Głowa, szyja, wierzch i spód ciała różowawe, bielejące na czole, policzkach i górnej części gardła. Z wierzchu ciała barwa różowa ciemnieje. Górna część grzbietu i skrzydła brązowe, momentami w odcieniu oliwkowym lub rudawym. Niższa część grzbietu i kuper szare, kuper posiada kasztanowy odcień. Pokrywy nadogonowe i sterówki cynamonowe. Zewnętrzna para sterówek na chorągiewkach zewnętrznych płowa. Pokrywy podogonowe różowe. Pokrywy podskrzydłowe szarobrązowe. Tęczówka żółta, dziób żółty, lecz czerwony u nasady. Nogi i stopy czerwone. Niektóre osobniki u nasady dzioba i na brodzie posiadają pojedyncze brązowawe pióra. Wymiary średnie (okazy pochodzące z Muzeum Brytyjskiego): całkowita długość około 39,3 cm, w tym 16,5 cm na ogon i 2,1 cm na dziób. Skrzydło mierzy około 21,6 cm, skok 3,3 cm[4].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Całkowity zasięg występowania obejmuje około 80 km² w południowo-zachodniej części Mauritiusu; w pozostałych gatunek wyginął[5]. Środowisko życia stanowią wilgotne górskie lasy, w których występują rośliny z rodzajów Callophyllum i Syzygium oraz Labourdonnaisia glauca i Sideroxylon puberulem[6].

Behawior[edytuj | edytuj kod]

Występuje zarówno pojedynczo, jak i parami i w małych grupach. W poszukiwaniu pożywienia może przelecieć do 8 km. Żywi sięOwocami i jagodami, zbieranymi z drzew lub z ziemi; należą do roślin z gatunków np. Nuxia verticilata, Apholia theiformis, Erythrospermum monticolum, Lantana camara, Diospyros tesselaria i Pittosporum senacia, zjada również liście roślin z rodzajów Eugenia i Ligustrum. Zawołanie stanowi głos kuu-ah, kuu-ah, kuu, woo-woo-woo. Odzywa się również ra-ra-rark-rark[6].

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

Lęgi rozpoczynają się wczesnym styczniem. Gniazdo, umieszczone na drzewie, stanowi luźna platforma z patyków. W lęgu dwa białe jaja. Inkubacja trwa 13-18 dni. Młode są w pełni opierzone po około 20 dniach od wyklucia[6].

Status, zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Według IUCN synagorlica rdzawosterna posiada status gatunku zagrożonego wyginięciem (EN, Endangered). Populacja na wolności szacowana jest na 240-260 osobników, prowadzi się jednak rozród w niewoli. Zagrożenie stanowi wycinka lasów oraz drapieżnictwo ze strony introdukowanych gatunków, jak makak jawajski (Macaca fascicularis) oraz mangusta złocista (Herpestes auropunctatus). Gatunek spotykany na trzech obszarach uznanych za Important Bird Area[5]. W grudniu 2016 rozpoczęto translokację ptaków z niewoli do Vallée de Ferney. Do czerwca 2017 wypuszczono 30 ptaków[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 676917 Streptopelia mayeri, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Columba mayeri, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 2014-02-13]
  3. Nesoenas mayeri [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2014-02-13] (ang.).
  4. Tomasso Salvadori: Catalogue of Birds in the British Museum. T. 21. Columbae. 1893, s. 327.
  5. a b Pink Pigeon Nesoenas mayeri. BirdLife International. [dostęp 24 listopada 2013].
  6. a b c David Gibbs, Eustace Barnes i John Cox: Pigeons and Doves. A guide to the Pigeons and Doves of the world. Londyn: Christopher Helm. ISBN 978-1-8734-0360-0.
  7. Jean Hugues Gardenne & Obaka Torto: Reintroducing the pink pigeon and echo parakeet in Mauritius. BirdLife International, 5 września 2017. [dostęp 18 września 2017].