Szachy błyskawiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Szachy błyskawiczne – termin określający krótką partię szachową, w której każdy z graczy ma do dyspozycji nie więcej niż 10 minut[1][a]. W środowisku szachowym popularnym określeniem partii błyskawicznej jest blitz (to niemieckie słowo oznacza błyskawicę).

Opis gry[edytuj | edytuj kod]

W szachach błyskawicznych każdy z rozgrywających otrzymuje do dyspozycji łączny niewielki czas do namysłu rozłożony na całą partię, bez określenia liczby wykonanych posunięć w ustalonym czasie, jak ma to miejsce w normalnej partii turniejowej (przykładowo, pierwszych 30 posunięć należy wykonać w ciągu 1 godziny, a następne do końca partii w ciągu następnej 1 godziny) – zwykle jest to 5 minut, ale także spotyka się 3 minuty, a czasem nawet 1 minutę.

W blitzu nie prowadzi się dokumentacji przebiegu partii (czyli jej zapisu na specjalnych blankietach – w partii turniejowej jest obowiązek prowadzenia przez każdego z grających takiego zapisu pod groźbą przegrania partii). W blitzu przegrywa się partię w przypadku: mata, przekroczenia czasu (i zareklamowania tego przez przeciwnika), wykonania nieprawidłowego (i zareklamowanego przez przeciwnika) posunięcia (na przykład zagrania skoczkiem jak gońcem lub niezejścia z szachu). Pamiętać też należy, że nie każde przekroczenie czasu przez przeciwnika gwarantuje wygraną – konieczne jest posiadanie materiału do dania hipotetycznego mata, aby uznać takie przekroczenie za wygraną.

W szachach błyskawicznych zdarzają się sytuacje sporne – nieraz konfliktowe – dlatego aby je załagodzić, wymaga się od grających, a także od sędziów prowadzących zawody, sporej kultury osobistej. Turnieje, ze względu na swoją szybkość, są bardzo widowiskowe. Organizowane są w blitzu mistrzostwa miast, okręgu, kraju, kontynentu oraz mistrzostwa świata. Partie typu blitz są rozgrywane jako dogrywki w najważniejszych turniejach szachowych, i często z powodu dużej ilości remisów w szachach klasycznych to one wyłaniają zwycięzcę. W szachach błyskawicznych istnieje powiedzenie, że gracz ma dwóch przeciwników: oponenta i czas.

Dzięki zdobyczom technicznym szachy błyskawiczne zyskują szeroką popularność jako sport elektroniczny. Rozgrywki te charakteryzują się pewnymi różnicami (oferują na przykład opcję kolejkowania posunięć, w celu zaoszczędzenia czasu, zwanych premove’ami), brak możliwości wykonania ruchu niezgodnego z zasadami gry czy chwytania bierek przed wykonaniem ruchu. Tego typu rozgrywki zyskały uznanie czołowych arcymistrzów szachowych, z których wielu prowadzi kanały tematyczne (np. na portalach Twitch czy YouTube), gdzie udostępniają swoje partie i dyskutują z publicznością[3].

Założenia[edytuj | edytuj kod]

Wielu szachistów niemających większych szans w partiach dłuższych gra bardzo dobrze w blitza, rywalizując z przeciwnikami z o wiele lepszym rankingiem. W tym systemie bardzo ważna jest umiejętność zapamiętywania sytuacji i grania z pamięci – istotne jest tzw. granie od ręki, czyli przesuwanie figur bez analizy sytuacji w bezpieczne miejsce. Ruch wykonywany przez zawodnika może być w istocie beznadziejny (np. położona bierka może zostać związana z królem), ale ze względu na czas drugi zawodnik najczęściej koncentruje się na zagraniu, które zaplanował na czasie przeciwnika i istnieje bardzo małe ryzyko, że nieoczywisty błąd zostanie wykorzystany. W końcówkach, gdy zostaje po kilkanaście sekund, zawodnik mający przewagę najczęściej koncentruje się na jak najszybszym zamatowaniu, a gracz ze stratą stara się unikać mata (jednocześnie nie próbując odrobić strat, gdyż gra ofensywa pochłania relatywnie więcej czasu niż obrona przed matem). W blitzu stosowane są taktyki niemające racji bytu w normalnych szachach – polegają one na zaskoczeniu przeciwnika oryginalnym debiutem (który w istocie może mieć sporo wad, jednak bardzo trudnych do zauważenia przy tym tempie gry) lub stosowaniem wielu ofiar, które zmuszają przeciwnika do chwili namysłu. Bardzo częstym elementem gry są celowe podstawienia figur pod bicie (jeżeli przeciwnik nie zauważy, podstawiona figura może wyrządzić mu wiele szkód).

W blitzu poddania partii zdarzają się o wiele rzadziej niż w szachach z dłuższym czasem do namysłu. Wynika to z tego, że gracz mający stratę (nawet bardzo znaczną) może liczyć na nieprawidłowe posunięcie przeciwnika lub na przekroczenie przez niego czasu.

Szachy superbłyskawiczne[edytuj | edytuj kod]

Szachy superbłyskawiczne[4], inaczej szachy typu bullet (słowo to w języku angielskim oznacza nabój), to odmiana szachów błyskawicznych, w których każdy z graczy ma od 1 do 3 minut na całą partię. W szachach tych najistotniejszym elementem jest bardzo szybkie wykonywanie dozwolonych posunięć oraz gra z pamięci.

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze oficjalne mistrzostwa świata rozegrano w 1988 roku w Kanadzie, a następne dopiero po osiemnastoletniej przerwie.

Rok / Miasto System Medaliści Wyniki
1988
Saint John
pucharowy
 1. Michaił Tal
 2. Rafael Waganian
[1]
2006
Riszon Le Syjon
kołowy
 1. Rosja Aleksandr Griszczuk
 2. Rosja Piotr Swidler
 3. Azerbejdżan Tejmur Radżabow
[2]
2007
Moskwa
dwukołowy
 1. Ukraina Wasyl Iwanczuk
 2. Indie Viswanathan Anand
 3. Rosja Aleksandr Griszczuk
[3]
2008
Ałmaty
kołowy
 1. Kuba Leinier Domínguez
 2. Ukraina Wasyl Iwanczuk
 3. Rosja Piotr Swidler
[4]
2009
Moskwa
dwukołowy
 1. Norwegia Magnus Carlsen
 2. Indie Viswanathan Anand
 3. Ukraina Siergiej Kariakin
[5]
2010
Moskwa
dwukołowy
 1. Armenia Lewon Aronian
 2. Azerbejdżan Tejmur Radżabow
 3. Norwegia Magnus Carlsen
[6]
2012
Astana
dwukołowy
 1. Rosja Aleksandr Griszczuk
 2. Norwegia Magnus Carlsen
 3. Rosja Siergiej Kariakin
[7]
2013
Chanty-Mansyjsk
szwajcarski
 1. Wietnam Lê Quang Liêm
 2. Rosja Aleksandr Griszczuk
 3. Ukraina Rusłan Ponomariow
[8]
2014
Dubaj
szwajcarski
 1. Norwegia Magnus Carlsen
 2. Rosja Jan Niepomniaszczij
 3. Stany Zjednoczone Hikaru Nakamura
[9]
2015
Berlin
szwajcarski
 1. Rosja Aleksandr Griszczuk
 2. Francja Maxime Vachier-Lagrave
 3. Rosja Władimir Kramnik
[10]
2016
Doha
szwajcarski
 1. Rosja Siergiej Kariakin
 2. Norwegia Magnus Carlsen
 3. Rosja Daniił Dubow
[11]
2017
Rijad
szwajcarski
 1. Norwegia Magnus Carlsen
 2. Rosja Siergiej Kariakin
 3. Indie Viswanathan Anand
[12]
2018
Petersburg
szwajcarski
 1. Norwegia Magnus Carlsen
 2. Polska Jan-Krzysztof Duda
 3. Stany Zjednoczone Hikaru Nakamura
[13]
2019
Moskwa
szwajcarski
 1. Norwegia Magnus Carlsen
 2. Stany Zjednoczone Hikaru Nakamura
 3. Rosja Władimir Kramnik
[14]
2021
Warszawa
szwajcarski
 1. Francja Maxime Vachier-Lagrave
 2. Polska Jan-Krzysztof Duda
 3. Francja Alireza Firuzdża
[15]
2022
Ałmaty
szwajcarski
 1. Norwegia Magnus Carlsen
 2. Stany Zjednoczone Hikaru Nakamura
 3. Armenia Hajk Martirosjan
[16]
2023
Samarkanda
szwajcarski
 1. Norwegia Magnus Carlsen
 2. Rosja Daniił Dubow
 3. Rosja Władisław Artiemjew
[17]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze mistrzostwa świata kobiet rozegrano w 2010 roku w Moskwie (zawody sędziował Andrzej Filipowicz).

Rok / Miasto System Medalistki Wyniki
2010
Moskwa
dwukołowy
 1. Ukraina Kateryna Łahno
 2. Rosja Tatjana Kosincewa
 3. Rosja Walentina Gunina
[18]
2014
Chanty-Mansyjsk
dwukołowy
 1. Słowenia Anna Muzyczuk
 2. Gruzja Nana Dzagnidze
 3. Rosja Tatjana Kosincewa
[19]

Mistrzostwa Polski[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych rozgrywane są od roku 1966 (mężczyźni) oraz 1972 (kobiety). Najwięcej tytułów mistrzów kraju na swoim koncie posiadają: wśród mężczyzn arcymistrz Włodzimierz Schmidt (16 zwycięstw), natomiast wśród kobiet arcymistrzyni Hanna Ereńska-Barlo (11 zwycięstw).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Od 10 września 2020 w serwisie szachowym Chess.com partie 10-minutowe zaliczane są do szachów szybkich. Ma to na celu dokładniejszą kalkulację punktów rankingowych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Przepisy gry Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE).
 2. 10 Minute Chess Now Rapid Rated, Bullet Ratings Increased [online], chess.com [dostęp 2022-10-11].
 3. Twitch [online], Twitch [dostęp 2020-07-19].
 4. Zakłady na szachy, SureBety.pl.