Szczepan Jankowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szczepan Jankowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 grudnia 1900
Wudzyn
Data i miejsce śmierci 7 kwietnia 1990
Bydgoszcz
Miejsce spoczynku cmentarz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa
Zawód kompozytor, organista, dyrygent
Odznaczenia
Pro Eccelesia et Pontifice

Szczepan Jankowski (ur. 26 grudnia 1900 w Wudzynie koło Bydgoszczy, zm. 7 kwietnia 1990 w Bydgoszczy) – polski niewidomy kompozytor, organista i dyrygent z kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim w Bydgoszczy.

Jego ojciec był kowalem[1]. Szczepan Jankowski na skutek odry[1] stracił wzrok w wieku 8[1]-9 lat. Od 1915 uczył się w Bydgoskim Konserwatorium Muzycznym, a następnie w latach 1926-1930 w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu, uzyskując dyplom organisty-wirtuoza. W 1935 rozpoczął zaoczne studia na Akademii Muzycznej w Lipsku i Monachium. W 1936 zdobył pierwszą nagrodę w Berlinie[2]. Naukę miał kontynuować w Paryżu. Uzyskał w 1939 stypendium Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Jednak dalsze studia uniemożliwił wybuch II wojny światowej.

Od 1921 pracował jako drugi organista w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim w Bydgoszczy. W 1928 został w tym samym kościele samodzielnym organistą. W 1925 roku wraz z księdzem dr. Łuczakiem założył chór „Panien Różańcowych”[3] Od 1928 współpracował z chórem „Harmonia”. W czasie wojny w utwory liturgiczne wplatał muzykę patriotyczną[4]. Po wojnie koncertował w Polsce i za granicą grając (propagując) muzykę kościelną, za co od papieża Pawła VI w 1964 otrzymał medal „Pro Eccelesia et Pontifice”. Po zakończeniu wojny rozpoczął współpracę z chórem dziecięcym[3].

Skomponował ponad sto trzydzieści utworów, w tym cztery msze. Nuty zapisywał alfabetem Braille’a.

Koncertował w Polskim Radio, w katedrze oliwskiej, w Chełmnie i bydgoskiej Farze[1].

3 kwietnia 2008 została odsłonięta tablica pamiątkowa przy ul, Śniadeckich 55 w Bydgoszczy, na domu, w którym mieszkał Szczepan Jankowski, a dnia 8 listopada 2010[2] odbyło się uroczyste nadanie nazwy ulicy ku jego czci[5].

Pierwsza żona Władysława z domu Łuczkowska, z którą miał dwóch synów - starszy Arkady[6], młodszy syn Olaf podobnie jak ojciec został organistą[1]. Po śmierci pierwszej żony ponownie zawarł związek małżeński z Krystyną[6].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]