Szkoła Średnia nr 10 we Lwowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szkoła Średnia nr 10
Szkoła średnia
Ilustracja
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Lwów

Adres

ul. Tarasa Czuprynki 1, 79013 Lwów, Ukraina

Data założenia

16 października 1816

Patron

św. Maria Magdalena

Liczba uczniów

powyżej 300

Wicedyrektorzy

Wiera Szerszniowa,

Położenie na mapie Lwowa
Mapa konturowa Lwowa, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Szkoła Średnia nr 10”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Szkoła Średnia nr 10”
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Szkoła Średnia nr 10”
Ziemia49°50′02,6″N 24°00′58,6″E/49,834056 24,016278
Strona internetowa
Tablica Romana Szuchewycza na fasadzie szkoły Marii Magdaleny

Szkoła Średnia nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie – założona w 1816 roku jako Lwowska Szkoła Trywialna imienia św. Marii Magdaleny, współcześnie jedna z dwóch średnich szkół we Lwowie z polskim językiem nauczania.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lata 1816-1918[edytuj | edytuj kod]

Szkoła powstała w 1816 roku. Rozpoczęcie jej działalności jest ściśle związane z Kościołem pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Placówka otrzymała imię owej świętej. Do roku 1845 lekcje miały charakter koedukacyjny, później utworzono dwie osobne szkoły dla chłopców i dziewcząt.

Po utracie niepodległości, szkoła znalazła się na terenie zaboru austriackiego. Językiem wykładowym do 1848 stał się niemiecki. W 1875 ustanowiona została Rada Szkolna Okręgowa, co dawało szkole pewną autonomię.

„Złoty okres”[edytuj | edytuj kod]

Lata 1934-1939 są w kronikach szkolnych zwane "złotym okresem". Ogromny udział w szybkim rozwoju szkoły tego czasu miał dyrektor Mieczysław Opałek. Zaczęto organizować wystawy szkolne, które były wtedy zjawiskiem oryginalnym, a zarazem odbiegającym od rutyny nauczania.

II wojna światowa i czasy późniejsze[edytuj | edytuj kod]

Z powodu wybuchu wojny rok szkolny 1939/1940 nie rozpoczął się. Duże znaczenie w tym czasie miały organizacje harcerskie, m.in. "Pogotowie Harcerskie", w którym działali uczniowie szkoły. W budynku placówki umieszczona została I Ochotnicza Kampania Harcerska, która brała udział w obronie Lwowa we wrześniu 1939 roku (jej dowódcą był por. Zbigniew Czekański).

Czasy radzieckiej Ukrainy to trudny okres historii szkoły. Językiem nauczania pozostał język polski, jednak szkole odebrano imię patronki i zastąpiono go liczbą 10, a dyrekcja zmagała się z trudnościami materialnymi. W 1961 roku władze radzieckie odebrały szkole status szkoły średniej. Szkoła borykała się z problemem braku podręczników, a dodatkowo musiała walczyć z sowiecką ideologią, która była narzucana systemowi nauczania. Duże znaczenie miały zajęcia pozalekcyjne, koła zainteresowań, na których uczniowie nie tylko zdobywali wiedzę, ale też uczyli się prawidłowych postaw moralnych.

Lata 1945-1990 to czas walki o polskość. Szkoła nieraz zagrożona była zamknięciem. Po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku przywrócono szkole status szkoły średniej.

W latach 90. Rada Miejska Lwowa umieściła na budynku szkoły tablicę poświęconą ukraińskiemu zbrodniarzowi wojennemu Romanowi Szuchewyczowi.

Szkoła od wielu lat walczyła o przywrócenie swojej historycznej nazwy[1]. 27 lipca 2013 roku Rada Miejska Lwowa uchwaliła decyzję o przywróceniu szkole historycznego imienia Św. Marii Magdaleny[2][3].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Szkoła liczy 300 uczniów i 35 nauczycieli. Budynek składa się z 16 sal lekcyjnych, sali sportowej oraz biblioteki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Jubileusz Szkoły 1816-1996” Ryszard Czekajowski i Teresa Kulikowicz-Dutkiewicz