Szkolna Kasa Oszczędności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szkolna Kasa Oszczędności (SKO) – istniejący od lat 20. XX w. szkolny system oszczędzania, w ramach którego uczniowie gromadzą pieniądze na specjalnych rachunkach bankowych. System został zainicjowany przez Pocztową Kasę Oszczędności. Po II wojnie światowej system był rozwijany przez Powszechną Kasę Oszczędności.

Współcześnie jest prowadzony m.in. przez PKO Bank Polski[1] i niektóre banki spółdzielcze[2]. W 2012 roku PKO Bank Polski uruchomił system kont SKO dostępnych przez Internet[3]. Głównym założeniem programu jest upowszechnianie idei oszczędzania, szerzenia postaw przedsiębiorczych wśród dzieci i młodzieży oraz promowania współpracy w grupie rówieśników. Według informacji własnych PKO BP z systemu SKO korzysta 150 tysięcy dzieci w niemal 5 tysiącach szkół w całej Polsce[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Już w XVIII w. Komisja Edukacji Narodowej postulowała o rozszerzenie programów nauczania o aspekt finansowy, jednak z realizacją tego pomysłu trzeba było poczekać do początków XX w., gdy na ziemiach polskich zaczęto tworzyć szkolne kasy oszczędności. Pierwsza z nich powstała w 1906 r. w Sokalu. Prawne uregulowanie funkcjonowania SKO nastąpiło w 1925 r. wraz z wydaniem przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Stanisława Grabskiego, specjalnego okólnika, w którym wskazywał, że „młodzieży szkolnej należy wpajać umiejętność i zasady oszczędzania pieniędzy”. Jednym ze sposobów realizacji tego celu miało być tworzenie SKO. W roku szkolnym 1934/1935 r. kuratelę nad działalnością SKO objęła Pocztowa Kasa Oszczędności. Do wybuchu II wojny światowej (w jej trakcie działalność została zawieszona) SKO działały w blisko 14 tysiącach szkół różnych typów, skupiając ponad milion członków.

Działalność SKO wznowiono w 1947 roku. Kolejne lata to okres największego wzrostu liczby szkół uczestniczących w programie – do 1957 roku założono je w niemal 20 tysiącach placówek w całym kraju. W 1971 roku prowadzenie SKO przez Powszechną Kasę Oszczędności (powstała w 1950 r. w miejsce zlikwidowanej Pocztowej Kasy Oszczędności) zostało uregulowane zarządzeniem Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego. W 1999 roku PKO Bank Polski zdefiniował prowadzenie SKO w swoim statucie jako jedno z zadań banku[5].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku PKO Bank Polski wprowadził SKO do internetu, tworząc serwis bankowości internetowej dedykowany dzieciom w wieku 6-13 lat (www.sko.pkobp.pl)[6]. System SKO dostępny w ramach serwisu bankowości internetowej oznacza odejście od papierowych książeczek i dopisywania odsetek przez nauczyciela[7]. Dzięki serwisowi SKO dzieci mają możliwość sprawdzania stanu oszczędności i lokowania ich w wirtualnych skarbonkach, a za systematyczność w oszczędzaniu premiowane są odznakami (jako element rywalizacji). Dziecko nie może samodzielnie dysponować własnymi pieniędzmi, czyli na przykład wykonywać przelewów zewnętrznych. Tego typu operacje są zarezerwowane dla nauczyciela lub rodzica. Uczeń może poprzez serwis bankowości internetowej podglądać stan środków zgromadzonych na koncie SKO i decydować na jakie cele odkłada oszczędności. Pieniądze na rachunkach SKO każdego dziecka są oprocentowane, a kapitalizacja odsetek następuje w cyklu tygodniowym. Szkoła uruchamia SKO na podstawie umowy z bankiem na prowadzenie kasy przy danej szkole. Rachunki SKO dzieci podpięte są do konta SKO szkoły i funkcjonują jako odrębny, indywidualny rachunek. W ramach SKO szkoła ma również możliwość otworzenia rachunku Rady Rodziców[8].

Działania edukacyjne realizowane przez nauczycieli wspierane są poprzez zestaw materiałów dydaktycznych (tzw. scenariuszy lekcji), które swoim patronatem objął Minister Edukacji Narodowej oraz większość wojewódzkich kuratoriów oświaty.

Za rewitalizację Szkolnych Kas Oszczędności PKO Bank Polski otrzymał m.in. następujące nagrody:

 • „Projekt roku 2012” (nagroda Kapituły VII Kongresu Gospodarki Elektronicznej),
 • „Najbardziej innowacyjny bank w 2012 roku” (nagroda w konkursie Liderów Świata Bankowości),
 • wyróżnienie Gazety Bankowej „Lider Informatyki Instytucji Finansowych 2012” w kategorii „Bankowość elektroniczna i e-finanse”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Szkolne Kasy Oszczędności (5-13), www.pkobp.pl [dostęp 2016-11-18].
 2. TalentowiSKO Banków Spółdzielczych, www.talentowisko.pl [dostęp 2016-11-18].
 3. SKO – historia. PKO Bank Polski.
 4. SKO w liczbach.
 5. Historia SKO PKO Banku Polskiego | 80 lat SKO | PKO Bank Polski, www.pkobp.pl [dostęp 2016-11-18].
 6. Serwis internetowy SKO.
 7. Szkolne Kasy Oszczędności (5-13), www.pkobp.pl [dostęp 2016-11-18].
 8. Szkolne Kasy Oszczędności (5-13), www.pkobp.pl [dostęp 2016-11-18].