Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie” – szlak turystyczny w Suwałkach zawierający plenerowe figurki dziesięciu krasnali, bohaterów baśni O krasnoludkach i o sierotce Marysi autorstwa pochodzącej z Suwałk Marii Konopnickiej[1][2].

Opis szlaku[edytuj | edytuj kod]

Szlak został zainspirowany wrocławskimi krasnalami[3]. Uruchomiono go w listopadzie 2013[4]. Koszt wykonania krasnoludków wraz z tablicami informacyjnymi wyniósł 54 112 zł[4]. Szlak współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego[4].

Szlak prowadzi obok najważniejszych obiektów kulturalno-turystycznych Suwałk, umożliwiając ich poznanie[1][2]. Przebiega od Aquaparku na północy miasta do stadionu piłkarskiego klubu Wigry Suwałki na południu[1].

Na szlaku znajduje się dziesięć figurek krasnali, położonych w ośmiu lokalizacjach[1][4]. Figurki krasnali z brązu wykonała wytwórnia rzeźby Piotra Makały we Wrocławiu[1][2]. Rzeźby wzorowane są na ilustracjach Jana Marcina Szancera do książki O krasnoludkach i o sierotce Marysi[1]. Wysokość figurek to około 30 cm[5].

Nazwa szlaku nawiązuje do wierszowanego prologu baśni Marii Konopnickiej:

Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie![4]

Lista figurek[edytuj | edytuj kod]

Lp. Imiona Charakterystyka Adres Lokalizacja
1. Pietrzyk miłośnik sportów ul. Jana Pawła II 7 przed wejściem do Aquaparku
2. Modraczek miłośnik muzyki i kwiatów zbieg ulic Karola Brzostowskiego i Jana Pawła II przy fontannie przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury
3. Koszałek Opałek kronikarz pasaż Grande-Synthe naprzeciwko Domu Handlowego „Arkadia”
4. 5. Król Błystek i Kocie Oczko plac Marii Konopnickiej przy pomniku Marii Konopnickiej
6. Podziomek łasuch ul. Chłodna na słupie latarni oświetleniowej
7. Sikorek miłośnik ptaków Park im. Konstytucji 3 Maja w pobliżu fontanny
8. 9. Pakuła i Mikuła strażnicy ul. Tadeusza Kościuszki 31 przed wejściem do Muzeum im. Marii Konopnickiej
10. Żagiewka miłośnik ziół ul. Zarzecze 26 przed wejściem do budynku administracyjno-socjalnego na terenie stadionu piłkarskiego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie”. Pogodne Suwałki. Oficjalny portal miasta Suwałki. [dostęp 2020-03-18].
  2. a b c Suwalskie krasnale na drodze Marii Konopnickiej. TVP3. [dostęp 2018-08-20].
  3. Dziesięć krasnali na szlaku. Suwalki.info. [dostęp 2018-08-20].
  4. a b c d e https://um.suwalki.pl/krasnoludki-sa-wsrod-nas/. Pogodne Suwałki. Oficjalny portal miasta Suwałki, 2013-11-13. [dostęp 2018-08-24].goły link w tytule
  5. 30 cm, a ile radości! Rozglądaj się w Suwałkach. Krasnoludki opanowały miasto. Wyborcza.pl Białystok. [dostęp 2018-08-24].