Wigry Suwałki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SKS Wigry Suwałki
Ilustracja
Herb Wigier Suwałki
Pełna nazwa Suwalski Klub Sportowy Wigry Suwałki
Przydomek Biało-Niebiescy, Wigierki
Barwy biało-niebieskie[1]
Data założenia 1947
Liga II liga
Państwo  Polska
Adres Zarzecze 26
16-400 Suwałki
Stadion Stadion Miejski w Suwałkach
Prezes Polska Dariusz Mazur
Trener Polska Dawid Szulczek
Asystent trenera Polska Waldemar Warchoł
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój
Strona internetowa

Suwalski Klub Sportowy Wigry Suwałki – polski piłkarski klub sportowy założony w 1947 roku w Suwałkach. Barwy klubu to biało-niebieskie. 8 czerwca 2014 roku Wigry Suwałki po raz pierwszy w swojej historii awansowały do I ligi.

Dawniej w Wigrach poza piłką nożną działało osiem innych sekcji sportowych, w których klub osiągał sukcesy głównie na szczeblu regionalnym. Mimo to, niektórzy zawodnicy występowali w reprezentacji Polski w swoich dyscyplinach. Zawodnicy hokeja na trawie, którzy zdołali reprezentować kraj to: Tomasz Bacewicz, Dariusz Bolesta, Jacek Chrzanowski, Grzegorz Dziadkowski, Andrzej Kaszkiel, Artur Nowacki, Bogdan Pawłowski i Marek Sowulewski. W reprezentacji piłki ręcznej wystąpili Wojciech Baranowski, Krzysztof Szargiej oraz Stanisław Wiszowaty. Natomiast Ewa Darlukiewicz, Dorota Jańczuk-Bogusz, Beata Skibicka, Małgorzata Wołyniec-Majka oraz Ryszard Kaczyński i Krzysztof Olszewski wystąpili w siatkarskich reprezentacjach Polski[2].

Inne sekcje[edytuj | edytuj kod]

Mimo iż obecnie Wigry Suwałki są klubem wyłącznie piłkarskim, w swojej wieloletniej historii posiadały wiele innych sekcji sportowych, m.in.: boksu, brydża sportowego, hokeja na trawie, narciarstwa, piłki ręcznej kobiet i mężczyzn, piłki siatkowej kobiet i mężczyzn, strzelectwa sportowego i tenisa stołowego[3].

Sekcja tenisa stołowego w strukturach Wigier istniała przez 11 lat, od 1965 roku do 1976 roku. Według byłych zawodników sekcji, rozwiązanie jej nastąpiło m.in. z braku większych sukcesów drużyny. W późniejszych latach sekcję dwukrotnie próbowano reaktywować (w 1974 i 1976 roku), próby te jednak nie zakończyły się sukcesem[4].

Sekcje strzelecką oraz narciarską otwarto w 1974 roku. Strzelectwo klubowi zostało przekazane przez Ligę Obrony Kraju, która przedtem kierowała tym sportem w Suwałkach. Zawodnicy sekcji strzeleckiej odnosili sukcesy na szczeblu wojewódzkim, medalistami zostali: Wiesława Letkiewicz, Alina Regucka, Mirosław Litwiniuk, Adam Tabak, Adam Wądołowski. Sekcja trwała dwa lata i została rozwiązana jesienią 1976 roku[5]. Sekcja narciarstwa nizinnego przekazana Wigrom została przez Ludowe Zespoły Sportowe. Na wniosek ówczesnego kierownika sekcji Józefa Jasionowskiego nosiła ona nazwę „KS Wigry Sekcja Narciarska w Dowspudzie”. Działalność zawieszono w 1980 roku ze względu na brak szkoleniowców[6].

Sekcję bokserską otwarto w 1974 roku. Pierwszym kierownikiem został Antoni Żuk, zaś naborem kandydatów zajmował się Jan Sawicki. Brak profesjonalnego trenera, warunków oraz funduszy na zgrupowania i większą liczbę walk spowodowały zawieszenie działalności sekcji po kilku latach istnienia. W tym czasie w Wigrach pojawiło się kilku utalentowanych zawodników, m.in. Marek Galiński i Romuald Turonek, jednakże nie zdobyli oni większych sukcesów. Sekcję reaktywowano w 1988 roku i działała ona do 1994 roku. Był to okres największych sukcesów suwalskiego pięściarstwa, zawodnicy Wigier zdobywali medale i tytuły mistrzów okręgu. Najzdolniejszym pięściarzem suwalskiego klubu w tamtym czasie był Arkadiusz Kuś, który poza mistrzostwami okręgu odnotowywał także sukcesy na arenie ogólnopolskiej: brąz i srebro w juniorskich mistrzostwach Polski oraz zwycięstwa w turnieju O Puchar Mistrzów Olimpijskich[7].

Sekcję brydża sportowego otwarto w 1983 roku i grała w białostockiej klasie okręgowej. Kierownikiem drużyny był Ryszard Hajdak. Sekcję tę zamknięto w roku 1984[8].

Sekcję hokeja na trawie otwarto w 1986 roku. Drużyny które grały pod szyldem Wigier były to zespoły młodzieżowe i juniorskie. Jednym z największych sukcesów suwalskiej sekcji było zdobycie tytułu mistrza Polski w halowej odmianie hokeja na trawie w 1989 roku. Dobra postawa młodej suwalskiej drużyny zaowocowała epizodami niektórych zawodników w reprezentacji Polski. Sekcję rozwiązano w 1992 roku ze względu na problemy finansowe klubu. Jednak po krótkiej przerwie w rozgrywkach, trener tamtej drużyny – Roman Twerdyk, założył nowy zespół kontynuujący tradycje tamtej drużyny pod nazwą „UKS Orły”. Klub ten rozgrywa swoje mecze do tej pory i nazywa się Orły Suwałki[9].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wiek XX[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Historia Wigier Suwałki.

W 1946 roku przy 57. Pułku Piechoty powstał klub WKS Suwałki (Wojskowy Klub Sportowy Suwałki). Drużyna ta, zajęła trzecie miejsce w finale mistrzostw okręgu białostockiego (drugi stopień rozgrywek ligowych w Polsce). Rok później, zespół przyjął nazwę WKS Wigry Suwałki – tę datę dzisiaj przyjmuje się za oficjalne utworzenie klubu. Drużyna pod nowym szyldem wywalczyła drugie miejsce w A Klasie mistrzostw okręgu białostockiego (drugi stopień rozgrywek ligowych). Rok później zajęła miejsce czwarte i nie wywalczyła awansu ani do I ligi ani do startującej od przyszłego sezonu II ligi. Tym samym w kolejnym sezonie (1949) zespół grał dalej w A Klasie mistrzostw okręgu białostockiego, ale która stanowiła już trzeci stopień rozgrywek ligowych. Zespół zajął w tamtym sezonie czwarte miejsce[10].

Lata sześćdziesiąte XX w. to dla Wigier okres w którym były średniakiem ligi okręgowej (z początku III stopnia rozgrywek w kraju, od sezonu 1966/67 IV stopnia rozgrywek w kraju). Suwalczanie najczęściej notowali miejsca najczęściej poza podium ligowej klasyfikacji. Lepsze wyniki zaczęli osiągać dopiero pod koniec dekady, kiedy to dwukrotnie zwyciężyli w finale szczebla wojewódzkiego Pucharu Polski i zajęli drugie miejsce w lidze. Były zawodnik Wigier, Ryszard Sawicki w monografii z okazji 60-lecia klubu za brak satysfakcjonujących wyników w tamtym czasie obarczył działaczy klubu. Uważał, iż w klubie podejmowano zbyt dużo decyzji politycznych. Za niesłuszną uznał strategię obraną przez Wigry, która bazowała na połączeniu grupy suwalczan z zawodnikami odbywającymi w Suwałkach służbę wojskową. Według niego, za mało troski wykazywano wobec suwalczan[11].

Lata sześćdziesiąte to również okres pojawienia się w klubie utalentowanych zawodników. Największym z nich był Zbigniew Kwaśniewski – jeden z symboli Wigier. Wychowanek suwalskiego klubu słynął głównie z nienagannej techniki. Kwaśniewski po czterech sezonach spędzonych w Wigrach, przeniósł się do trzecioligowego Włókniarza Białystok, później do pierwszoligowej Gwardii Warszawa, a następnie do Odry Opole, gdzie był podopiecznym Antoniego Piechniczka. Selekcjoner kadry pozytywnie się o nim wypowiadał. Jego zdaniem, gdyby Kwaśniewski urodził się w większym mieście niż Suwałki i wcześniej wszedł na najwyższy piłkarski poziom, to zrobiłby bardziej owocną karierę i byłby czołową postacią w reprezentacji Polski. Pomimo tego, suwalczanin wystąpił w dwóch spotkaniach reprezentacji Polski. Innym zawodnikiem z którym Kwaśniewski występował we Włókniarzu Białystok, a wcześniej grał z nim w Wigrach był Ryszard Karalus. O obliczu suwalskiego zespołu w udanych wojewódzkich rozgrywkach PP stanowili: najlepszy suwalski strzelec Tadeusz Siejewicz oraz strzelający bramki w ważnych meczach Józef Eleksin[11].

W roku 196, swój epizod w barwach Wigier zaliczył utytułowany piłkarz Henryk Apostel, który zdobył m.in. mistrzostwo Polski (z Polonią Bytom w 1962 r.), Puchar Polski (z Legią Warszawa w 1964 r.) oraz debiut w reprezentacji kraju (w 1962 r.). Do suwalskiej jednostki wojskowej został zesłany z Legii Warszawa za karę. W barwach suwalskiego klubu wystąpił w kilku meczach[11].

Lata siedemdziesiąte XX w. uchodzą za najbardziej sprzyjające Wigrom. Klub wtedy się rozwijał, a na polskich boiskach został zapamiętany z ambitnych meczów w Pucharze Polski. Do Suwałk przyjeżdżały wtedy pierwszoligowe kluby Legia Warszawa i Gwardia Warszawa, czy drugoligowe: Zawisza Bydgoszcz, Motor Lublin, Ursus Warszawa i Górnik Wałbrzych. Dzięki tym meczom Wigry nie raz gościły na łamach ogólnopolskiego Przeglądu Sportowego[12].

Wiek XXI[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze dwudziestolecie XXI wieku[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2001/2002[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2001/2002 występujące w starej III lidze Wigry Suwałki były typowane do zajęcia miejsca w środkowej strefie tabeli. Bolączką suwalczan w tamtym sezonie były mecze wyjazdowe, w których doznali to dziewięciu porażek. Łącznie Biało-Niebiescy, poza swoim stadionem w siedemnastu meczach zdobyli zaledwie czternaście punktów. Zgodnie z przedsezonowymi przewidywaniami, Wigry uzbierały 49 pkt i ostatecznie zajęły ósme miejsce w tabeli, wyprzedzając Hutnik Warszawa rezultatem w meczach bezpośrednich[13].

Wigry swoje występy w Pucharze Polski w sezonie 2001/2002 zakończyły na ćwierćfinale szczebla wojewódzkiego. Pierwszy mecz Suwalczanie zwyciężyli 3-1 z Kolejarzem Czeremcha. W ćwierćfinale zagrali z ŁKS’em Łomża i przegrali po rywalizacji w rzutach karnych 4-3. Tym samym, odpadli z krajowego pucharu[14].

Sezon 2002/2003[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2002/2003 Wigry rozpoczęły słabą serią – w pierwszych pięciu meczach zdobyły zaledwie dwa punkty. Po pierwszych dziesięciu kolejkach, Biało-Niebiescy stali się głównym faworytem do spadku[16]. W kolejnych meczach, nie odwrócili swojego losu i po pełnym sezonie, suwalczanie uzyskali 14 miejsce ze zdobyczą zaledwie trzydziestu punktów. Wigry nie popisały się również bilansem bramek. Zdobywając ich trzydzieści jeden w trzydziestu meczach i tracąc czterdzieści trzy, wyniósł on -12 bramek[17].

W Pucharze Polski Wigry Suwałki odpadły już w po pierwszym meczu w 1/4 szczebla okręgu Podlaskiego ZPN’u z MKS Mielnik wynikiem 2-1[18].

Sezon 2003/2004[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2003/2004 kierownictwo Wigier miało nadzieję na włączenie się do walki o powrót do III ligi[22]. Jednakże już po rundzie jesiennej Suwalczanie musieli zweryfikować swoje plany na sezon, gdyż główny rywal do walki o zwycięstwo w lidze – ŁKS Łomża po pierwszej rundzie zdobył komplet punktów i szansa na awans stała się jedynie teoretyczna. Ostatecznie, Wigry zajęły drugie miejsce w tabeli z dorobkiem 50 punktów i stratą 17 do lidera. Suwalczanie zremisowali aż osiem spotkań co było drugim wynikiem pod tym względem w lidze[23]. Najlepszym strzelcem w drużynie został Marcin Trzaskalski, który zdobył osiem bramek[24].

Wigry swoje występy w Pucharze Polski zakończyły na porażce po serii rzutów karnych w ćwierćfinale szczebla wojewódzkiego z Ruchem Wysokie Mazowieckie[25].

Sezon 2004/2005[edytuj | edytuj kod]

Przed rozpoczęciem sezonu 2004/2005 oficjalnie ustalono cele dla suwalskiego zespołu – awans do wyższej klasy rozgrywkowej[29]. Spełnienie tych zamiarów miało zapewnić sprowadzenie do Suwałk znanego trenera – Mariana Geszke[26], który podczas obejmowania tego stanowiska zapewniał przebudowę drużyny i zmianę jej stylu gry[29]. Stawiane cele udało się zrealizować – Wigry zwyciężyły ligę zdobywając 74 pkt. Strzeliły najwięcej bramek (74) i straciły najmniej (19)[28]. Najlepszym strzelcem w drużynie został Kamil Szarnecki z 15 bramkami na koncie[30].

Wigry swoje występy w Pucharze Polski zakończyły na porażce w półfinale szczebla wojewódzkiego z ostatecznym zwycięzcą tych rozgrywek – Supraślanką Supraśl[31].

Sezon 2005/2006[edytuj | edytuj kod]

W trakcie przygotowań do sezonu 2005/2006 za cel stawiano utrzymanie się w lidze[32]. Zespół podołał stawianym wymaganiom, przez cały sezon utrzymywał się ponad kreską wyznaczającą zespoły zagrożone spadkiem do niższej klasy rozgrywkowej. Ostatecznie, Wigry zajęły 9 miejsce w ligowej tabeli ze zdobyczą 33pkt, wyprzedzając Unię Skierniewice lepszym bilansem meczów bezpośrednich[45]. Najlepszym strzelcem został Daniel Ołowniuk, który strzelił siedem bramek[46].

Wigry odpadły w 1/8 finału wojewódzkiego Pucharu Polski po porażce z Wissą Szczuczyn[47].

Sezon 2006/2007[edytuj | edytuj kod]

Wigry słabo rozpoczęły sezon. Pierwsze zwycięstwo w lidze Biało-Niebiescy odnieśli dopiero w 8. kolejce z Mazowszem Grójec. Suwalczanie zakończyli rundę jesienną na 14. miejscu w ligowej tabeli z dorobkiem 12 pkt. Słaba dyspozycja drużyny w pierwszej połowie sezonu była powodem rozwiązania kontraktu z dotychczasowym trenerem Zbigniewem Kieżunem. W trakcie przerwy zimowej jako zawodnika łączącego z obowiązkami trenera drużyny przedstawiono Piotra Stokowca. Pod kierownictwem nowego trenera drużyna zaczęła osiągać lepsze wyniki - w lidze przegrała zaledwie 3 z 15 spotkań. Ostatecznie Wigry zajęły 12. miejsce w lidze z 34 pkt.

Wigry swoje występy w Pucharze Polski zakończyły na porażce w półfinale szczebla wojewódzkiego z Jagiellonią II Białystok (2:2, porażka po rzutach karnych 1:3).

Piotr Stokowiec w tym sezonie zakończył oficjalnie swoją karierę zawodniczą. Wraz z zakończeniem sezonu Stokowiec postanowił również o zakończeniu obowiązków trenerskich w Wigrach na rzecz nowej pracy w Widzewie Łódź gdzie zaproponowano mu stanowisko koordynatora grup młodzieżowych[48]. Nowym trenerem Wigier został wielokrotny były reprezentant Polski Zbigniew Kaczmarek.


Sezon 2007/2008[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2007/2008 Biało-Niebiescy mieli walczyć o miejsce premiowane awansem do zreorganizowanej II ligi. Nowy trener, Zbigniew Kaczmarek miał do dyspozycji jedną z najmłodszych kadr w lidze. Mimo tego, drużyna spisywała się nadspodziewanie dobrze: nie przegrała żadnego meczu wyjazdowego w rundzie jesiennej, straciła zaledwie sześć bramek i wciąż miała szansę na awans do nowej I ligi. Ostatecznie suwalczanie z dorobkiem 56 pkt. zajęli trzecią pozycję w lidze, która dała awans do nowej II ligi. Po zakończeniu sezonu media opisywały Wigry jako rewelację sezonu[108]. Najlepszym strzelcem zespołu został Daniel Ołowniuk z 8 bramkami na koncie[107].

Sezon 2008/2009[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2008/2009 Wigry rozpoczęły z zamiarem utrzymania się w zreorganizowanej II lidze[119]. W tym celu, przed rozpoczęciem rozgrywek sprowadzono również nowych zawodników[120]. W rundzie jesiennej suwalczanie zaprezentowali się nadspodziewanie dobrze – trzykrotnie obejmowali pozycję wicelidera. W drugiej połowie rozgrywek drużyna zaprezentowała słabszą formę (przegrywając m.in. 6 meczów) i ostatecznie zajęła 9 miejsce z dorobkiem 53 pkt[121]. Najlepszym strzelcem drużyny został Daniel Ołowniuk (9 bramek)[122].

Sezon 2009/2010[edytuj | edytuj kod]

Przed rozpoczęciem sezonu 2009/2010 kierownictwo klubu nie wypowiadało się w mediach o celach na sezon, co było spowodowane dużymi przetasowaniami kadrowymi[191][192]. Po zakończeniu rozgrywek na jesień, Wigry uplasowały się na 9 pozycji ze stratą 9 punktów do lidera. Po zimowych wzmocnieniach, media sugerowały iż wiosną suwalczanie mogą włączyć się w walkę o awans[193]. Ostatecznie klub zajął 8 miejsce z dorobkiem 56pkt, a najlepszym strzelcem został Gražvydas Mikulėnas.

Kadra[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Wigier Suwałki.


Nr Poz. Piłkarz
2 OB Polska Paweł Gierach
6 OB Polska Grzegorz Aftyka
8 PO Polska Michał Ozga
9 NA Polska Kamil Adamek
10 NA Polska Michał Żebrakowski
11 PO Polska Gabriel Romanowski
15 PO Polska Jakub Świątek
17 PO Polska Oskar Furst
18 OB Polska Christian Suski
23 PO Polska Daniel Liszka
29 PO Polska Bartłomiej Babiarz
30 BR Polska Hieronim Zoch
34 OB Polska Adrian Piekarski
Nr Poz. Piłkarz
44 OB Polska Adrian Karankiewicz (kapitan)
55 PO Polska Jakub Kunicki
56 BR Polska Karol Kapuściński
67 BR Polska Jan Balawejder
77 PO Polska Cezary Sauczek
88 NA Polska Sebastian Zackiewicz
89 PO Polska Bartosz Gużewski
90 PO Polska Denis Gojko
94 PO Polska Patryk Czułowski
96 BR Polska Piotr Słowikowski
99 NA Polska Kacper Wełniak
? OB Słowacja Martin Dobrotka

Numery zastrzeżone[edytuj | edytuj kod]

Nr Poz. Piłkarz
7 PO Polska Rafał Trocki

Obecny Zarząd[edytuj | edytuj kod]

Zarząd Klubu[194]
Prezes
Dariusz Mazur
Wiceprezes
Kamil Makarewicz
wiceprezes
Marek Wołągiewicz

Sztab szkoleniowy[edytuj | edytuj kod]

Funkcja Imię i nazwisko
Trener Polska Dawid Szulczek
Asystent trenera Litwa Donatas Vencevičius
Trener bramkarzy Polska Karol Salik
Kierownik drużyny Polska Zbigniew Kowalewski
Trener ds. przygotowania motorycznego Polska Adam Pomian
Fizjoterapeuta Polska Daniel Terlecki
Fizjoterapeuta Polska Rimas Lewkiewicz

Barwy, herb i przydomki[edytuj | edytuj kod]

Najpopularniejszym przydomkiem Wigier jest „biało-niebiescy”, pochodzący od barw noszonych przez suwalskich piłkarzy.

Wigry posiadają barwy biało-niebieskie. Najprawdopodobniej pochodzą one od kolorystyki krajobrazu regionu z którego pochodzi klub – biel i odcienie błękitu nawiązują do licznych rzek i jezior (przede wszystkim największego – Wigry) znajdujących się na Suwalszczyźnie.

Herb Wigier ma kształt niebieskiego koła z białą, szeroką obwódką. Na niej znajduje się napis Suwalski Klub Sportowy „Wigry”, oraz rok założenia klubu – 1947. Na tle niebieskiego koła znajdują się trzy ciemnoniebieskie falujące pasy, oznaczające rzeki oraz dwa białe żagle. Trzy rzeki są nawiązaniem do trzech suwalskich rzek z herbu powiatu suwalskiego, żagle zaś do jeziora Wigry, tytularnego symbolu regionu z którego pochodzi klub. Na tle powyższych elementów, znajduje się wyrazista, granatowa litera „W” – inicjał nazwy klubu.

Najnowsza wersja herbu została zmieniona o napisy znajdujące się wokół głównego motywu. Dotychczasowy „Suwalski Klub Sportowy Wigry” zastąpiono „KS Wigry • Suwałki”. Data odnosząca się do roku założenia klubu, pozostała bez zmian.

Kibice i rywale[edytuj | edytuj kod]

Wigry są klubem który posiada kibiców jedynie w regionie. Największa ich liczba znajduje się w samych Suwałkach oraz pobliskich miejscowościach, między innymi: Olecko, Przebród, Szypliszki, Filipów, Jeleniewo, Stary Folwark, Nowa Wieś, Krzywe, Sobolewo, Mała Huta, Poddubówek, Tartak. Zorganizowane grupy kibicowskie, które działały na przestrzeni lat to „Vis Maior '99", "Blue Boys '22" i „Lucyfers '04"[195][196].

Najzagorzalsi fani Wigier Suwałki zasiadają na Sektorze II głównej trybuny. Kibice zasiadający w tym sektorze, przygotowują oprawy meczowe i dopingują Biało-Niebieskich przez pełne 90 minut spotkania. Zdecydowana większość fanów z tego sektora to ludzie młodzi, uczęszczający jeszcze do szkół gimnazjalnych, średnich bądź wyższych. Sympatycy klubu, często organizują zbiórki pieniędzy na meczach, w celach dofinansowania wyjazdów na mecze wyjazdowe albo pomocy rodzinom byłych piłkarzy. Dodatkowo fani Wigier założyli Klub Kibica w którym można pozyskać pamiątki związane z klubem, tj. szaliki, koszulki, bluzy, co też jest źródłem finansowania opraw meczowych[197].

Kibice suwalskich Wigier przyjaźnią się z kibicami Granicy Kętrzyn[195][196], w 2020 roku będą świętować 20-lecie "zgody". Od kilku lat kibice Wigier mają tzw. układ z kibicami Olimpii Grudziądz.


Od 2015 roku działa Stowarzyszenie Kibiców Wigier Suwałki "FORZA WIGRY". Poza działalnością na trybunie mocno angażują się w życie miasta i działalność charytatywną, społeczną, patriotyczną i sportową. Od kilku lat prowadzą swoje akcje

- Biało Niebieski Mikołaj- zbiórka słodyczy, w której zebraną przez VII edycji prawie 3 tony słodyczy. Trafiły one między innymi do Domu Dziecka w Pawłówce i w Suwałkach, Szkoły Bajka czy Świetlicy Przystań.

- Pomagamy Czworonogom- zbiórka karmy, która od 5 lat trafia do podaugustowskiego schroniska Sonieczkowo i podopiecznych Fundacji Zwierzęta Nieczyje

- Biało Niebieskie Miasto- powstało ponad 30 murali promujący klub Wigry i sport (przede wszystkim piłka nożna i sporty walki)

- sprzątanie mogił Bohaterów Polski przed takimi dniami jak 1 marca, 2 maja, 1 sierpnia czy 1 listopada

- organizacja turniejów charytatywnych

- organizacja biegu "Suwałki Wyklętym"

- organizacja Młodzieżowego Marszu Niepodległości

- wyremontowanie Świetlicy Przystań

i wiele innych.

Główni rywale Wigier nie zmieniali się na przestrzeni lat, są to kluby z regionu m.in.: Jagiellonia Białystok, ŁKS 1926 Łomża, Sparta Augustów i Mazur Ełk[195][196].

Stadion Miejski w Suwałkach[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Stadion Miejski w Suwałkach.
 • Nazwa: Stadion Miejski w Suwałkach[198]
 • Adres: ul. Zarzecze 26
 • Pojemność: 2910 (wszystkie miejsca siedzące)
 • Trybuna gości: 160 miejsc
 • Trybuna kryta: 910 miejsc
 • Oświetlenie: 1200 luksów
 • Boisko: 105 × 68 m

Stadion może pomieścić 2910 osób (wszystkie miejsca siedzące) w tym 200 miejsc VIP i 160 miejsc dla gości. Nowy stadion został oddany w 2011 roku a jego koszt budowy wyniósł ponad 23 mln zł. W ramach modernizacji zamontowano podgrzewaną murawę, telebim, oraz cztery trzydziestometrowe słupy oświetleniowe, a od strony ulicy Zarzecze powstała zadaszona trybuna mogąca pomieścić około tysiąca widzów. Budynek znajdujący się za nową trybuną przejął wszystkie funkcje starej siedziby klubu, która została przekształcona w hotel. Na początku września 2012 roku został oddany do użytkowania sektor gości który posiada 160 miejsc siedzących, trybuna została umiejscowiona w koronie stadionu, nieopodal sektora IV, czyli kibicowskiego „młyna”.

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Na początku drużyną kierowali najbardziej doświadczeni zawodnicy. Później trenerami zostawali zawodnicy którzy kończyli karierę, m.in. Roman Dziedziech i Zdzisław Wierżajtys. Pierwszym profesjonalnym trenerem był sprowadzony z Gorzowa Wielkopolskiego Tadeusz Sieja[199].

Okres urzędowania Imię i nazwisko
1 Sezon 1971-1972 Polska Tadeusz Sieja[200]
2 Sezon 1972-1973 brak danych o trenerze
3 Sezon 1973-1974 brak danych o trenerze
4 Sezon 1974-1975 brak danych o trenerze
5 Sezon 1975-1976 (mistrzostwa okręgu + 1-3. kolejka eliminacji o awans do II ligi) Polska Bogusław Malec[201]
6 Sezon 1975-1976 (4-6. kolejka eliminacji o awans do II ligi)
Sezon 1976-1977 (1-22. kolejka)
Polska Józef Polkowski[201][202]
7 Sezon 1976-1977 (23-26. kolejka)
Sezon 1977-1978 (1-9. kolejka)
Polska Krzysztof Bedyński[202][203]
8 Sezon 1977-1978 (10-26. kolejka)
Sezon 1978-1979
Polska Józef Polkowski[203][204]
9 Sezon 1979-1980
Sezon 1980-1981
Polska Janusz Michalczyk[205][206]
10 Sezon 1981-1982 (1-11. kolejka) Polska Jerzy Szaławiga[207]
11 Sezon 1981-1982 (12-26. kolejka)
Sezon 1982-1983 (1-16. kolejka)
Polska Józef Polkowski[207][208]
12 Sezon 1982-1983 (17-26. kolejka)
Sezon 1983-1984 (1-6. kolejka)
Polska Kazimierz Lewandowski[208][209]
13 Sezon 1983-1984 (7-13. kolejka) Polska Wiesław Rykaczewski[209]
14 Sezon 1983-1984 (14-26. kolejka)
Sezon 1984-1985 (1-13. kolejka)
Polska Grzegorz Szerszenowicz[209][210]
15 Sezon 1984-1985 (14-26. kolejka) Polska Zbigniew Serafin[210]
16 Sezon 1985-1986
Sezon 1986-1987 (1-23. kolejka)
Polska Emil Gleń[211][212]
17 Sezon 1986-1987 (24-26. kolejka) Polska Wiesław Rykaczewski[212]
18 Sezon 1987-1988
Sezon 1988-1989
Sezon 1989-1990 (1-18. kolejka)
Polska Stefan Liszewski[213][214][215]
19 Sezon 1989-1990 (19-36. kolejka) Polska Janusz Michalczyk[215]
20 Sezon 1990-1991 Polska Józef Kawałko[216]
21 Sezon 1991-1992
Sezon 1992-1993 (1-6. kolejka)
Polska Stefan Liszewski[217][218]
22 Sezon 1992-1993 (7-30. kolejka)
Sezon 1993-1994
Polska Henryk Śliwiński[218][219]
23 Sezon 1994-1995 (1-15. kolejka) Rosja Anatolij Kozłow[220]
24 Sezon 1994-1995 (16-30. kolejka) Polska Wiesław Rykaczewski[220]
25 Sezon 1995-1996 (1-29. kolejka) Polska Wojciech Niedźwiedzki[221]
26 Sezon 1995-1996 (30. kolejka) Polska Czesław Niewiarowski[221]
27 Sezon 1996-1997
Sezon 1997-1998
Polska Grzegorz Szerszenowicz[222][223]
28 Sezon 1998-1999 Polska Stefan Liszewski[224]
29 Sezon 1999-2000 (1-24. kolejka) Polska Henryk Śliwiński[225]
30 Sezon 1999-2000 (25-34. kolejka) Polska Romuald Wiszniewski[225]
31 Sezon 2000-2001 Polska Stefan Liszewski[226]
32 Sezon 2001-2002 Polska Jan Złomańczuk[227]
33 Sezon 2002-2003 (1-8. kolejka) Polska Henryk Śliwiński[228]
34 Sezon 2002-2003 (9-11. kolejka) Polska Jacek Machiński[228]
35 Sezon 2002-2003 (12-15. kolejka) Polska Henryk Leonowicz[228]
36 Sezon 2002-2003 (16-30. kolejka) Polska Stefan Liszewski[228]
37 Sezon 2003-2004 Polska Grzegorz Szerszenowicz[229]
38 Sezon 2004-2005
Sezon 2005-2006 (1-9. kolejka)
Polska Marian Geszke[230][231]
39 Sezon 2005-2006 (10-28. kolejka)
Sezon 2006-2007 (1-15. kolejka)
Polska Zbigniew Kieżun[232]
40 Sezon 2006-2007 (16-30. kolejka) Polska Piotr Stokowiec[232]
41 Sezon 2007-2008
Sezon 2008-2009
Sezon 2009-2010
Polska Zbigniew Kaczmarek[233][234][235]
42 Sezon 2010-2011 (1-30. kolejka) Polska Marek Witkowski
43 Sezon 2010-2011 (31-34. kolejka)
Sezon 2011-2012
Litwa Donatas Vencevičius
44 Sezon 2015-2016

Sezon 2016-2017

Polska Dominik Nowak
45 Sezon 2017-2018 Polska Artur Skowronek
46 Sezon 2018-2019 (od 12 czerwca 2018) Polska Kamil Socha
47 Sezon 2018-2019 (od 5 listopada 2018) Polska Ariel Jakubowski
48 Sezon 2018-2019 (od 9 kwietnia 2019) Polska Mirosław Smyła
49 Sezon 2019-2020 Polska Adam Fedoruk


 • Tabela zawiera trenerów zespołu od sezonu 1971–1972, kiedy to został zatrudniony pierwszy profesjonalny szkoleniowiec.
 • Tabela nie zawiera trenerów z trzech sezonów (1972-73; 1973-74; 1974-75) kiedy to zespół grał w czwartej klasie rozgrywkowej.


Prezesi[edytuj | edytuj kod]

Obecnie[kiedy?] funkcję prezesa pełni Dariusz Mazur po tym, jak zmarł dotychczasowy prezes Grzegorz Wołągiewicz, który pełnił to stanowisko od grudnia 2005 roku[236].

Imię i nazwisko[237] Imię i nazwisko[237]
1 Polska Piotr Neska 10 Polska Stanisław Janowski
2 Polska Damazy Walicki 11 Polska Wojciech Malinowski
3 Polska Marian Dąbrowski 12 Polska Stefan Dojnikowski
4 Polska Roman Racz 13 Polska Jacek Kruchelski
5 Polska Stanisław Pawłowski 14 Polska Andrzej Jurewicz
6 Polska Eugeniusz Szoch 15 Polska Ryszard Truszkowski
7 Polska Tadeusz Kościuk 16 Polska Wiktor Raczkowski
8 Polska Longin Rosiński 17 Polska Adam Kasprzyk
9 Polska Jerzy Glazer 18 Polska Grzegorz Wołągiewicz

Reprezentanci Polski z Wigier Suwałki[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Wigier Suwałki.
Reprezentanci Polski w Wigrach Suwałki
Piłkarze Wigier
Gracz Obecny zespół Reprezentacja
Polska Patryk Małecki Turcja Eskişehirspor Kadra „A”
Polska Maciej Makuszewski Rosja Terek Grozny U-21
Polska Marcin Tarnowski Polska Wigry Suwałki U-19
Polska Paweł Baranowski Polska Stomil Olsztyn U-19
Polska Andrzej Niewulis Polska Stomil Olsztyn U-19
Polska Wojciech Kowalewski Koniec kariery Kadra „A”
Polska Jarosław Gierejkiewicz Koniec kariery Kadra „A”
Polska Jacek Bayer Koniec kariery Kadra „A”
Polska Zbigniew Kwaśniewski Koniec kariery Kadra „A”
Trenerzy Wigier
Gracz Obecny zespół Reprezentacja
Polska Zbigniew Kaczmarek Polska Stomil Olsztyn Kadra „A”

Rekordy klubu[edytuj | edytuj kod]

Najwyższe wygrane[edytuj | edytuj kod]

Rok Wynik Przeciwnik
1964 12:0 Tur Bielsk Podlaski
1970 11:1 Warmia Grajewo
1975 12:1 Pogoń Łapy
1996 10:0 Jagiellonia II Białystok

Najwyższe porażki[edytuj | edytuj kod]

Rok Wynik Przeciwnik
1956 0:12 Polonia Warszawa (piłka nożna)
1957 2:9 ŁKS Łomża
1976 0:8 AZS AWF Warszawa
2005 0:8 ŁKS Łomża

Klasyfikacja goli na 3. stopniu rozgrywek ligowych[edytuj | edytuj kod]

Czołówka klasyfikacji piłkarzy, którzy w barwach Wigier Suwałki strzelili najwięcej bramek w ramach 3. stopnia rozgrywek ligowych w Polsce o charakterze wyższym niż okręgowy/wojewódzki (w sezonach: 1953–1958, 1966/67–1972/73, 1976–2007/08 pod nazwą III liga, a od sezonu 2008/09 pod nazwą II liga)[238].

Z obecnie grających w barwach Wigier zawodników najwięcej bramek strzelił Daniel Olowniuk – 47*.

Nr Imię i nazwisko Liczba bramek
1 Polska Krzysztof Grzędziński Gol 85
2 Polska Henryk Śliwiński Gol 57
3 Polska Wawrzyniec Kropiwnicki Gol 55
4 Polska Romuald Wiszniewski Gol 54
5 Polska Daniel Ołowniuk* Gol 47
6 Polska Kamil Szarnecki Gol 38
7 Polska Krzysztof Ołowniuk Gol 34
8 Polska Zbigniew Serafin Gol 31
9 Polska Jarosław Bartosiak
Polska Sławomir Świstek
Polska Zbigniew Rańczuch
Gol 26

*Dane aktualne na okres po zakończeniu sezonu 2009/10.

Klasyfikacja występów na 3. stopniu rozgrywek ligowych[edytuj | edytuj kod]

Czołówka klasyfikacji piłkarzy, którzy w barwach Wigier Suwałki rozegrali najwięcej meczów w ramach 3. stopnia rozgrywek ligowych w Polsce o charakterze wyższym niż okręgowy/wojewódzki (w sezonach: 1953–1958, 1966/67–1972/73, 1976–2007/08 pod nazwą III liga, a od sezonu 2008/09 pod nazwą II liga)[238].

Z obecnie grających w barwach Wigier zawodników najwięcej spotkań rozegrał Tomasz Bajko – 176*.

Nr Imię i nazwisko Liczba występów
1 Polska Jarosław Bartosiak 408
2 Polska Andrzej Spura 378
3 Polska Wawrzyniec Kropiwnicki 256
4 Polska Zbigniew Kowalewski 268
5 Polska Henryk Śliwiński
Polska Marek Bołądź
232
7 Polska Krzysztof Grzędziński 225
8 Polska Tomasz Siłkowski 214
9 Polska Romuald Wiszniewski 194
10 Polska Daniel Omilianowicz 188

*Dane aktualne na okres po zakończeniu sezonu 2009/10.

Ważne daty w historii klubu[edytuj | edytuj kod]


Mecz z Sokołem Sokółka w sezonie 2009/10
Mecz ze Stalą Rzeszów w sezonie 2009/10
Mecz sparingowy Wigier Suwałki przeciw Sokołowi Sokółka przed sezonem 2010/2011
Mecz sparingowy Wigier Suwałki przeciw Sokołowi Sokółka przed sezonem 2010/2011

Rozgrywki z udziałem klubu[edytuj | edytuj kod]

Historia Suwalskich Wigier składa się z balansowania między ligą III a IV, ze zdecydowaną przewagą na tę pierwszą. Klub powstał w 1947 roku. Osiem lat później suwalczanie mogli świętować pierwszy w historii awans do III ligi. W roku 1971 klub zanotował swój pierwszy spadek do niższej klasy rozgrywkowej (IV liga). Pięć lat później Wigry znów odnotowują awans do III ligi i rozgrywają baraże o II ligę z Olimpią Elbląg. Przegrywają je. Po 20 latach gry w III lidze, Wigry w roku 1996 spadają ponownie do IV ligi. Ale już w następnym sezonie po koncertowej grze całego zespołu, Wigry powracają do III ligi z pierwszego miejsca. W roku 2003 klub znów spada do IV ligi, lecz dwa sezony później klub powraca do grona III-ligowców. W roku 2008 po zreorganizowaniu klas rozgrywkowych w Polsce, Wigry awansują do nowej II ligi (grupa wschodnia).

Poziomy rozgrywkowe Sezony, opis
I II III IV V VI VII Sezon Liga Poz. Pkt. Bramki Z/R/P Uwagi Nazwa
MP MO 1946 Mistrzostwa
Okręgu
1
(3)
11
(0)
20-14
(0-12)
5/1/2
(0/0/4)
Przegrane baraże. WKS
MP A B C 1947 Klasa A 2 10 20-21 5/0/3 WKS
1 A B C 1948 Klasa A 4 11 17-17 5/1/4 WKS Wigry
1 2 A B C 1949 Klasa A 4 7 17-24 3/1/5 WKS Wigry
1 2 A B C 1949/50 Klasa A 3 12 25-19 5/2/3 WKS Wigry
1 2 KW KP 1951 Kl. Wojewódzka (gr.II) (4) (0) (5-19) (0/0/4) Brak danych 2 meczów. WKS Wigry
1 2 1KW 2KW 1952 I Klasa Woj. (gr.IV) b.d. b.d. b.d. b.d. WKS
1 2 3 A B C 1953 Klasa A 5 12 36-30 6/0/8 Budowlani
1 2 3 A B C 1954 Klasa A 4 15 26-26 5/5/4 Budowlani
1 2 3 A B C 1955 Klasa A 1 37 83/20 17/3/2 Increase2.svg Wigry
1 2 3 A B C 1956 III Liga Decrease2.svg Wigry
1 2 3 A B C 1957 Klasa A 7 23 48-54 10/3/9 Wigry
1 2 3 A B C 1958 Klasa A 5 25 60-40 12/1/8 Increase2.svg Wigry
1 2 O A B C 1959 Klasa Okręgowa 3 17 37-29 8/1/5 Decrease2.svg [239] Wigry
1 2 O A B C 1960 Klasa A 1 22 38-15 b.d. Increase2.svg Wigry
1 2 O A B C 1960/61 Klasa Okręgowa 3 24 47-25 11/2/5 Wigry
1 2 O A B C 1961/62 Klasa Okręgowa 5 16 42-41 6/4/8 Wigry
1 2 O A B C 1962/63 Klasa Okręgowa 9 20 55-56 9/2/11 Wigry
1 2 O A B C 1963/64 Klasa Okręgowa 3 23 44-42 8/8/6 [240] Wigry
1 2 O A B C 1964/65 Klasa Okręgowa 8 15 41-35 6/3/9 Wigry
1 2 O A B C 1965/66 Klasa Okręgowa 4 20 25-25 8/4/6 Wigry
1 2 3 O A B 1966/67 Klasa Okręgowa 3 29 38-21 11/7/4 Wigry
1 2 3 O A B 1967/68 Klasa Okręgowa 4 23 27-29 10/3/9 Wigry
1 2 3 O A B 1968/69 Klasa Okręgowa 3 24 37-37 11/2/9 Wigry
1 2 3 O A B 1969/70 Klasa Okręgowa 2 32 48-19 13/6/3 Wigry
1 2 3 O A B 1970/71 Klasa Okręgowa 1 35 39-11 14/7/1 Increase2.svg Wigry
1 2 3 O A B 1971/72 III Liga (gr.III) 15 20 21/48 6/8/16 Decrease2.svg Wigry
1 2 3 O A B 1972/73 Klasa Okręgowa 2 38 68-17 17/4/1 Increase2.svg Wigry
1 2 O A B 1973/74 Klasa Okręgowa 2 35 48-26 15/5/6 Wigry
1 2 KW KMP KP 1974/75 Kl. Wojewódzka 3 30 42-20 13/4/5 Wigry
1 2 KW KMP KP 1975/76 Kl. Wojewódzka 1 38 62-8 17/4/1 Increase2.svg Reorganizacja ligi po sezonie. Wigry
1 2 3 A B C 1976/77 III Liga (gr.III) 4 36 34-25 13/10/3 Wigry
1 2 3 A B C 1977/78 III Liga (gr.II) 5 29 36-26 11/7/8 Wigry
1 2 3 A B C 1978/79 III Liga (gr.II) 3 32 36-28 13/6/7 Wigry
1 2 3 A B C 1979/80 III Liga (gr.II) 5 34 38-21 13/8/7 Wigry
1 2 3 O A B 1980/81 III Liga (gr.II) 10 24 40-40 8/8/10 Wigry
1 2 3 O A B 1981/82 III Liga (gr.II) 13 16 21-44 4/8/14 Wigry
1 2 3 O A B 1982/83 III Liga (gr.III) 5 26 37-27 9/8/9 Wigry
1 2 3 O A B 1983/84 III Liga (gr.III) 7 25 40-41 11/3/12 Wigry
1 2 3 O A B 1984/85 III Liga (gr.III) 3 33 41-27 13/7/6 Wigry
1 2 3 O A B 1985/86 III Liga (gr.III) 4 33 45-29 13/7/6 Wigry
1 2 3 O A B 1986/87 III Liga (gr.III) 3 33 39-26 11(2)/9/6 Wigry
1 2 3 O A B 1987/88 III Liga (gr.III) 7 27 27-25 8(1)/11/7(1) Wigry
1 2 3 O A B 1988/89 III Liga (gr.III) 5 30 27-20 10(3)/7/7 Wigry
1 2 3 O A B 1989/90 III Liga (gr.II) 15 25 33-54 9(2)/9/18(4) Wigry
1 2 3 O A B 1990/91 III Liga (gr.III) 6 28 29-31 12/5/9 Wigry
1 2 3 O A B 1991/92 III Liga (gr.V) 5 32 47-31 12/8/10 Wigry
1 2 3 O A B 1992/93 III Liga (gr.IV) 12 28 37-42 9/10/11 Wigry
1 2 3 O A B 1993/94 III Liga (gr.II) 8 30 35-40 14/2/14 Wigry
1 2 3 O A B 1994/95 III Liga (gr.II) 12 25 26-35 7/11/12 Wigry
1 2 3 O A B 1995/96 III Liga (gr.II) 11 44 45-37 13/5/12 Decrease2.svg Wigry
1 2 3 4 O A B 1996/97 IV Liga (makroreg.) 2 67 61-21 21/4/5 Increase2.svg Wigry
1 2 3 4 O A B 1997/98 III Liga (gr.VII) 4 66 63/47 21/3/10 Wigry
1 2 3 4 O A B 1998/99 III Liga (gr.IV) 9 48 46-57 14/6/14 Wigry
1 2 3 4 O A B 1999/00 III Liga (gr.I) 14 39 35-43 10/9/15 Wigry
1 2 3 4 O A B 2000/01 III Liga (gr.I) 14 51 47-44 14/9/15 Wigry
1 2 3 4 O A B 2001/02 III Liga (gr.I) 8 49 46-40 13/10/11 Wigry
1 2 3 4 O A B 2002/03 III Liga (gr.I) 14 30 31-43 8/6/16 Decrease2.svg Wigry
1 2 3 4 O A B 2003/04 IV Liga (podlaska) 2 50 48-19 14/8/2 Wigry
1 2 3 4 O A B 2004/05 IV Liga (podlaska) 1 74 74-19 24/2/4 Increase2.svg Wigry
1 2 3 4 O A B 2005/06 III Liga (gr.I) 9 33 27-52 10/3/15 Wigry
1 2 3 4 O A B 2006/07 III Liga (gr.I) 12 34 35-39 9/7/14 Wigry
1 2 3 4 O A B 2007/08 III Liga (gr.I) 3 58 40-17 17/7/6 Po tym sezonie zmieniono nazewnictwo poszczególnych szczebli rozgrywek Wigry
E 1 2 3 4 O A 2008/09 II Liga (gr.wsch.) 9 53 41-35 15/8/11 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2009/10 II Liga (gr.wsch.) 8 56 56-34 15/11/8 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2010/11 II Liga (gr.wsch.) 12 41 38-38 8/17/9 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2011/12 II Liga (gr.wsch.) 12 34 27-33 9/7/14 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2012/13 II Liga (gr.wsch.) 10 39 36-39 11/6/17 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2013/14 II Liga (gr.wsch.) 1 62 50-31 17/11/6 Increase2.svg Wigry
E 1 2 3 4 O A 2014/15 I Liga 9 47 36-37 12/11/11 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2015/16 I Liga 10 45 41-35 12/9/13 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2016/17 I Liga 9 52 51-45 15/7/12 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2017/18 I Liga 6 52 40-37 15/7/12 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2018/19 I Liga 15 37 40-56 9/10/15 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2019/20 I Liga 18 26 27-57 7/5/22 Decrease2.svg Wigry
E 1 2 3 4 O A 2020/21 II Liga Wigry

Podsumowanie występów na 3. stopniu rozgrywek ligowych[edytuj | edytuj kod]

Podsumowanie występów Wigier Suwałki dotyczy 3. stopnia rozgrywek ligowych w Polsce o charakterze wyższym niż okręgowy/wojewódzki: w sezonach 1953–1958, 1966/67–1972/73, 1976/77–2007/08 pod nazwą III liga, od sezonu 2008/09 pod nazwą II liga. Niniejsza statystyka podana jest według stanu do sezonu 2009/10 włącznie[238].

Punkty Bramki Mecze Zw/Rem/Por W sezonach
(liczba startów)
Wigry Suwałki 1133 1232–1231 962 366/239/357 1956 – 2009/10 (33)


Podsumowanie występów w Pucharze Polski na szczeblu okręgowym (wojewódzkim)[edytuj | edytuj kod]

Podsumowanie występów Wigier Suwałki dotyczy oficjalnych edycji okręgowego/wojewódzkiego Pucharu Polski we wszystkich okręgach których klub brał udział, tj. OZPN Białystok (edycje: 1950, 1952-1975/76), OZPN Suwałki (1976/77-1999/2000) i Podlaskiego ZPN (w sezonach 2000/01-2006/07)[241].

Klasyfikacja przedstawia tzw. miejsca „medalowe” zajmowane przez Wigry.


Ogółem 1m-2m-3m W edycjach OZPN Białystok 1m-2m-3m OZPN Suwałki 1m-2m-3m Podlaski ZPN 1m-2m-3m
Wigry Suwałki 16-4-12 1955 – 2006/07 2-1-5 13-3-5 1-0-2

Wigry II Suwałki[edytuj | edytuj kod]

Liga[edytuj | edytuj kod]

 • Sezon 2010/11 – Klasa B gr. podlaska II – 1. miejsce (awans)
 • Sezon 2011/12 – Klasa A gr. podlaska – 3. miejsce (awans)
 • Sezon 2012/13 – Klasa okręgowa gr. podlaska – 6. miejsce
 • Sezon 2013/14 – Klasa okręgowa gr. podlaska – 2. miejsce (awans)
 • Sezon 2014/15 – IV liga gr. podlaska

Puchar Polski (Podlaski ZPN)[edytuj | edytuj kod]

 • Sezon 2010/11 – 1/8 finału
 • Sezon 2011/12 – 1/8 finału
 • Sezon 2012/13 – 1/8 finału
 • Sezon 2013/14 – II runda
 • Sezon 2014/15 – IV runda
 • Sezon 2015/16 - 1/4 finału

Puchar Polski (OZPN Suwałki)[edytuj | edytuj kod]

 • Sezon 1979/80 – 2. miejsce
 • Sezon 1994/95 – 2. miejsce

W obu meczach finału Pucharu Polski (OZPN Suwałki) Wigry II Suwałki mierzyły się z pierwszą drużyną Wigier.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Wigry Suwałki są jednym z nielicznych klubów w II lidze, który posiada własną telewizję internetową[242].
 • Paweł Baranowski jest pierwszym suwalczaninem zaproszonym na testy do klubu w Wielkiej Brytanii (na przełomie listopada i grudnia 2007 w West Bromwich Albion)[243].
 • Anatolij Kozłow z Rosji był pierwszym zagranicznym trenerem Wiger. Suwalski klub prowadził w rundzie jesiennej 1995/1996[243]. Obecnie Wigry prowadzi jako drugi trener szkoleniowiec z zagranicy – Litwin Donatas Vencevičius.
 • Jedynym wychowankiem Wigier który zdobył gola w meczu międzypaństwowym był Marek Krzywicki (23 kwietnia 1992 roku z Litwą 1:0 w Suwałkach)[243].
 • 20 czerwca 2000 w meczu przeciw Płomieniu Ełk wygranym przez Wigry 4:0, w drużynie suwalczan wystąpiła para ojciec-syn. Byli to: ówczesny 41-letni kapitan zespołu Jarosław Bartosiak i 19-letni Łukasz Bartosiak[244].
 • Puchar Polski – OZPN Białystok – 1968/69, 1969/70
 • Puchar Polski – OZPN Suwałki – 1978/79, 1979/80, 1981/82, 1984/85, 1987/88, 1988/89, 1990/91, 1991/92, 1992/93, 1994/95, 1995/96, 1998/99, 1999/00
 • Puchar Polski – Podlaski ZPN – 2000/01

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. suwalki24.pl: Skarb Kibica – Suwalski Klub Sportowy „Wigry” (pol.). [dostęp 21 czerwca 2010].
 2. Moćkun 2007 ↓, Wychowankowie Wigier, reprezentanci Polski w innych niż piłka nożna dyscyplinach, s. 70.
 3. Moćkun 2007 ↓, Nie tylko piłka nożna, s. 53.
 4. Moćkun 2007 ↓, Tenis stołowy, s. 55.
 5. Moćkun 2007 ↓, Strzelectwo sportowe, narciarstwo, s. 54.
 6. Moćkun 2007 ↓, Sekcja narciarska, s. 55.
 7. Moćkun 2007 ↓, Boks, s. 56–58.
 8. Moćkun 2007 ↓, Brydż, s. 53.
 9. Moćkun 2007 ↓, Hokej na trawie, s. 59–60.
 10. Moćkun 2007 ↓, Od Wojskowego Klubu Sportowego do Suwalskiego Klubu Sportowego Wigry, s. 6–9.
 11. a b c Moćkun 2007 ↓, Lata sześćdziesiąte: Cywilno-Wojskowa mieszanka, s. 10–13.
 12. Moćkun 2007 ↓, Złote lata siedemdziesiąte: Plejada Gwiazd, s. 14–21.
 13. 90minut.pl: III liga 2001/2002, grupa: 1 (Warmia i Mazury, Podlasie, Łódzkie, Mazowsze) (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 14. 90minut.pl: Puchar Polski 2001/2002, grupa: Podlaski ZPN (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 15. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki – 2002/03 – Strzelcy (pol.). [dostęp 17 września 2010].
 16. wspolczesna.pl: Wyniki 10. kolejki (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 17. 90minut.pl: III liga 2002/2003, grupa: 1 (Warmia i Mazury, Podlasie, Łódzkie, Mazowsze) (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 18. 90minut.pl: III liga 2002/2003, grupa: 1 (Warmia i Mazury, Podlasie, Łódzkie, Mazowsze) – Strzelcy (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 19. gazeta.pl: Kierunek Suwałki (pol.). [dostęp 9 maja 2009].
 20. sport.pl: Sparingi III- i IV-ligowców (pol.). [dostęp 6 czerwca 2009].
 21. gazeta.pl: Zmiany personalne w Wigrach Suwałki (pol.). [dostęp 7 czerwca 2009].
 22. wspolczesna.pl: IV LIGA: BEZ FAWORYTA (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 23. 90minut.pl: IV liga 2003/2004, grupa: podlaska (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 24. 90minut.pl: IV liga 2003/2004, grupa: podlaska – Strzelcy (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 25. 90minut.pl: Puchar Polski 2003/2004, grupa: Podlaski ZPN (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 26. a b wspolczesna.pl: Z Chicago nad Hańczę (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 27. a b gazeta.pl: Marian Geszke został trenerem Wigier Suwałki (pol.). [dostęp 19 czerwca 2009].
 28. a b c d e f 90minut.pl: IV liga 2004/2005, grupa: podlaska (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 29. a b wspolczesna.pl: Sparingi, sparingi (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 30. 90minut.pl: IV liga 2004/2005, grupa: podlaska – Strzelcy (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 31. 90minut.pl: Puchar Polski 2004/2005, grupa: Podlaski ZPN (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 32. a b wspolczesna.pl: Wzmocnienia i osłabienia Wigier (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 33. wspolczesna.pl: Warmia – Wigry 4:1 (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 34. wspolczesna.pl: Wigry – ŁKS 1:4 (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 35. wspolczesna.pl: Wigry – Znicz 3:0. W ataku szalał Strzeliński (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 36. wspolczesna.pl: Magia prysła (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 37. wspolczesna.pl: Wigry – Gra o wszystko (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 38. wspolczesna.pl: Pożarci przez smoka (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 39. wspolczesna.pl: Wigry wygrywają (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 40. wspolczesna.pl: Przygotowania podlaskich trzecioligowców (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 41. wspolczesna.pl: PŁKS i Wigry znowu trenują (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 42. wspolczesna.pl: Inne Wigry (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 43. wspolczesna.pl: Mocna Korona (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 44. wspolczesna.pl: ŁKS, Mlekovita, Wigry zagrają tydzień później (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 45. 90minut.pl: III liga 2005/2006, grupa: 1 (Warmia i Mazury, Podlasie, Łódzkie, Mazowsze) (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 46. 90minut.pl: III liga 2005/2006, grupa: 1 (Warmia i Mazury, Podlasie, Łódzkie, Mazowsze) – Strzelcy (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 47. wspolczesna.pl: Puchar Polski: Wissa – Wigry 3:0 (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 48. 90minut.pl: Stokowiec odchodzi z Wigier (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 49. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki – 2007/08 (pol.). [dostęp 17 września 2010].
 50. sport.pl: Wigry Suwałki pertraktują z Piotrem Stokowcem (pol.). [dostęp 2 września 2010].
 51. wspolczesna.pl: Wigry świętują i szukają trenera (pol.). [dostęp 2 września 2010].
 52. futbolnews.pl: Wigry chcą I ligi. Marzenie spełni Zbigniew Kaczmarek? (pol.). [dostęp 2 września 2010].
 53. 90minut.pl: Zbigniew Kaczmarek trenerem Wigier (pol.). [dostęp 3 września 2010].
 54. a b poranny.pl: Potrzeba chwili (pol.). [dostęp 2 września 2010].
 55. wspolczesna.pl: W III lidze zagrają tylko Warmia z Orłem (pol.). [dostęp 3 września 2010].
 56. wspolczesna.pl: Udany start Freskovity i Wigier (pol.). [dostęp 3 września 2010].
 57. poranny.pl: Co znaczy rutyna (pol.). [dostęp 3 września 2010].
 58. 90minut.pl: OKS 1945 Olsztyn 1 – 1 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 59. sport.pl: Wigry i Freskovita rozegrają zaległy mecz w III lidze (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 60. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 1 Ruch Wysokie Mazowieckie (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 61. 90minut.pl: III liga: Wigry 0-1 Ruch W. M. (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 62. wspolczesna.pl: Wigry zawiodły w obronie (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 63. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 1 Dolcan Ząbki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 64. 90minut.pl: III liga: Wigry 0-1 Dolcan (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 65. 90minut.pl: Wigry Suwałki 2 – 1 Olimpia Elbląg (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 66. 90minut.pl: III liga: Radomiak 0-1 Wigry (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 67. 90minut.pl: UKS SMS Łódź 0 – 3 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 68. 90minut.pl: Wigry Suwałki 3 – 0 Orzeł Kolno (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 69. 90minut.pl: Warmia Grajewo 1 – 1 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 70. a b 90minut.pl: Warmia ukarana za mecz z Wigrami (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 71. gazeta.pl: IV runda okręgowego Pucharu Polski (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 72. 90minut.pl: Puchar Polski 2007/2008, grupa: Podlaski ZPN (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 73. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 0 Concordia Piotrków Trybunalski (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 74. 90minut.pl: Drwęca Nowe Miasto Lubawskie 0 – 3 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 75. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 0 Mazowsze Grójec (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 76. wspolczesna.pl: Cenny remis Wigier (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 77. 90minut.pl: Nadnarwianka Pułtusk 1 – 2 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 78. a b 90minut.pl: Wigry Suwałki 1 – 0 Świt Nowy Dwór Mazowiecki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 79. sport.pl: Wigry Suwałki po rundzie jesiennej III ligi (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 80. 90minut.pl: Tomasz Bajko na testach w Lechu (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 81. a b c sport.pl: Bez rewolucji w klubach III ligi (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 82. a b sport.pl: Piłkarski raport trzecioligowy (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 83. 90minut.pl: Piotr Rybkiewicz piłkarzem Wigier (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 84. 90minut.pl: Plan przygotowań Wigier Suwałki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 85. sport.pl: W weekend wznawiają grę piłkarze III ligi (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 86. 90minut.pl: Ruch Wysokie Mazowieckie 2 – 0 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 87. 90minut.pl: Sokół Aleksandrów Łódzki 2 – 1 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 88. sport.pl: Wigry przegrywają w Aleksandrowie Łódzkim (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 89. sport.pl: Wigry Suwałki zagrają z wiceliderem (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 90. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 0 OKS 1945 Olsztyn (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 91. 90minut.pl: Dolcan Ząbki 1 – 0 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 92. sport.pl: Porażka lidera w III lidze (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 93. 90minut.pl: Wigry Suwałki 2 – 1 Radomiak Radom (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 94. sport.pl: Wigry w końcu zwycięskie (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 95. 90minut.pl: Olimpia Elbląg 2 – 1 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 96. sport.pl: Wigry i Orzeł za pucharową burtą (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 97. 90minut.pl: Wigry Suwałki 1 – 0 UKS SMS Łódź (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 98. 90minut.pl: Orzeł Kolno 1 – 2 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 99. 90minut.pl: Wigry Suwałki 1 – 0 Warmia Grajewo (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 100. 90minut.pl: Concordia Piotrków Trybunalski 0 – 0 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 101. sport.pl: Freskovita podejmie Olimpię Elbląg (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 102. 90minut.pl: Mazowsze Grójec 1 – 3 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 103. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 0 Nadnarwianka Pułtusk (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 104. 90minut.pl: Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1 – 2 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 105. sport.pl: Wigry w II lidze (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 106. sport.pl: Przedostania kolejka III ligi (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 107. a b 90minut.pl: Strzelcy (pol.). [dostęp 10 września 2010].
 108. sport.pl: Rozczarowania i plusy w III lidze (pol.). [dostęp 10 września 2010].
 109. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki – 2008/09 (pol.). [dostęp 17 września 2010].
 110. interia.pl: Niewulis ma szansę na ekstraklasę (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 111. wiadomosci24.pl: Rafał Trocki, piłkarz klubu Wigry Suwałki, zginął w wypadku samochodowym (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 112. wspolczesna.pl: Konie spowodowały wypadek (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 113. wspolczesna.pl: W piątek pożegnamy Rafała Trockiego (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 114. sport.pl: Porażka Wigier w sparingu (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 115. gazeta.pl: Pierwsza kolejka II ligi po zimowej przerwie (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 116. gazeta.pl: Punkt piłkarzy Wigier wywalczony u lidera. Kolejna porażka ŁKS-u (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 117. wigry.suwalki.pl: Oświadczenie zarządu Suwalskiego Klubu Sportowego „Wigry” z dnia 14 maja 2009 roku. (pol.). [dostęp 15 maja 2009].
 118. 90minut.pl: Strzelcy (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 119. wspolczesna.pl: Sparingi drugoligowców (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 120. wspolczesna.pl: Freskovita czyści kadrę (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 121. 90minut.pl: II liga 2008/2009, grupa: wschodnia (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 122. 90minut.pl: II liga 2008/2009, grupa: wschodnia – Strzelcy (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 123. wigry.suwalki.pl: Kadra – Jesień 2009 (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 124. wigry.suwalki.pl: Kadra – Wiosna 2010 (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 125. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki – 2009/10 (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 126. wigry.suwalki.pl: Trener zostaje, odejdzie kilku piłkarzy (pol.). [dostęp 2 lipca 2009].
 127. wigry.suwalki.pl: Piłkarze wznowili treningi (pol.). [dostęp 4 lipca 2009].
 128. wigry.suwalki.pl: Przyjedzie dziewięciu nowych piłkarzy (pol.). [dostęp 4 lipca 2009].
 129. wigry.suwalki.pl: Znicz Pruszków- Wigry Suwałki 2:0 (pol.). [dostęp 4 lipca 2009].
 130. wigry.suwalki.pl: Wigry- FC Alytus 3:1 (pol.). [dostęp 4 lipca 2009].
 131. wigry.suwalki.pl: Vetra Wilno – Wigry Suwałki 2:0 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 132. wigry.suwalki.pl: Przemysław Masłowski opuszcza Wigry (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 133. wigry.suwalki.pl: Jagiellonia udzieliła Wigrom lekcji futbolu (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 134. wigry.suwalki.pl: Suduva – Wigry 4:1 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 135. wigry.suwalki.pl: Wigry – Tur 2:0 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 136. wigry.suwalki.pl: Pewna wygrana w ostatnim sparingu (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 137. wigry.suwalki.pl: Porażka na inaugurację (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 138. wigry.suwalki.pl: Wigry odpadły z Pucharu Polski (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 139. wigry.suwalki.pl: Bezbramkowa inauguracja w Suwałkach (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 140. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 0 LKS Nieciecza (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 141. wigry.suwalki.pl: Michael Sanni w kadrze na najbliższy mecz (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 142. wigry.suwalki.pl: Freskovita – Wigry 1:0 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 143. wigry.suwalki.pl: Maciej Makuszewski zostaje w Wigrach (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 144. 90minut.pl: Vitālijs Ziļs piłkarzem Wigier (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 145. a b wigry.suwalki.pl: Wigry mają nowego napastnika (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 146. 90minut.pl: Wigry Suwałki 1 – 1 Pelikan Łowicz (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 147. wigry.suwalki.pl: Wigry Suwałki 3 – 2 Kolejarz Stróże (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 148. wigry.suwalki.pl: Wigry rozgromiły Krypniankę Krypno (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 149. 90minut.pl: Okocimski KS Brzesko 2 – 1 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 150. 90minut.pl: LKS Nieciecza 2 – 0 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 151. wigry.suwalki.pl: Oto najlepsi piłkarze Wigier rundy jesiennej (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 152. wigry.suwalki.pl: Pierwsze ruchy kadrowe w Wigrach (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 153. wigry.suwalki.pl: Jakub Kowalski zostaje w Wigrach (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 154. a b wigry.suwalki.pl: Wigry wznowiły treningi (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 155. wigry.suwalki.pl: Makarewicz dłużej w Wigrach (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 156. wigry.suwalki.pl: Maciej Makuszewski zostaje w Wigrach! (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 157. wigry.suwalki.pl: Grazvydas Mikulenas w Wigrach! (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 158. poranny.pl: Wigry mają gwiazdę. To Grażvydas Mikulenas. (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 159. suwalki24.pl: Grazvydas Mikulenas w Wigrach, film z prezentacji zawodnika (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 160. wigry.suwalki.pl: Euroregion Niemen Cup 2010 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 161. wigry.suwalki.pl: Wigry w finale Euroregion Niemen Cup 2010 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 162. wigry.suwalki.pl: Suduva najlepsza w Euroregion Niemen Cup 2010 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 163. wigry.suwalki.pl: Ostatni dzień zgrupowania (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 164. wigry.suwalki.pl: Porażka w Białymstoku (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 165. wigry.suwalki.pl: Litewskie wzmocnienia Wigier (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 166. wigry.suwalki.pl: Tym razem zwycięstwo (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 167. wigry.suwalki.pl: Remis z FBK Kowno (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 168. wigry.suwalki.pl: Pewne zwycięstwo w kolejnym sparingu (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 169. wigry.suwalki.pl: Kolejna wygrana z Litwinami (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 170. wigry.suwalki.pl: Suduva znowu lepsza (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 171. wigry.suwalki.pl: Remis z liderem III ligi (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 172. wigry.suwalki.pl: Michael Sanni w Romincie Gołdap (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 173. wigry.suwalki.pl: Wigry gromią w ostatnim sparingu (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 174. wigry.suwalki.pl: Mecz z Pelikanem odwołany! (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 175. wigry.suwalki.pl: Przebojowy początek wiosny! (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 176. 90minut.pl: Kolejarz Stróże 1 – 1 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 177. 90minut.pl: Wigry Suwałki 1 – 0 Jeziorak Iława (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 178. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 2 Ruch Wysokie Mazowieckie (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 179. 90minut.pl: Pelikan Łowicz 2 – 0 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 180. 90minut.pl: Start Otwock 3 – 4 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 181. 90minut.pl: Wigry Suwałki 4 – 4 Stal Rzeszów (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 182. 90minut.pl: GKS Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój) 0 – 0 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 183. 90minut.pl: Wigry Suwałki 1 – 1 Sokół Aleksandrów Łódzki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 184. 90minut.pl: Concordia Piotrków Trybunalski 1 – 2 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 185. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 1 Okocimski KS Brzesko (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 186. 90minut.pl: Hetman Zamość wycofał się z rozgrywek drugiej ligi (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 187. 90minut.pl: OKS 1945 Olsztyn 0 – 4 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 188. 90minut.pl: Wigry Suwałki 3 – 0 Świt Nowy Dwór Mazowiecki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 189. wigry.suwalki.pl: Resovia 3 – 2 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 190. 90minut.pl: Strzelcy (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 191. gazeta.pl: Wigry Suwałki zaczynają treningi (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 192. gazeta.pl: Duży ruch w Wigrach (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 193. gazeta.pl: Obaj II-ligowcy chcą wiosną powalczyć o awans (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 194. krs-online.com.pl: Suwalski Klub Sportowy „Wigry” (pol.). [dostęp 21 czerwca 2010].
 195. a b c polscykibice.com: Polscy Kibice – informacje – Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 19 czerwca 2010].
 196. a b c 2liga.info.pl: Ekipy Grupy Wschodniej (pol.). [dostęp 19 czerwca 2010].
 197. pamiatkiwigier.pl.tl: Pamiątki Wigier (pol.). [dostęp 8 czerwca 2010].
 198. Stadion Miejski w Suwałkach na wigrysuwalki.eu/pl
 199. wigry.suwalki.pl: Dotychczasowi trenerzy (pol.). [dostęp 7 czerwca 2010].
 200. Jerzy Górko: Sezon 1971/72: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 486. ISBN 978-83-61418-03-0.
 201. a b Jerzy Górko: Sezon 1975/76: Mistrzostwa Okręgu Białostockiego – Liga Wojewódzka i Eliminacje o Awans do II Ligi. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 495-497. ISBN 978-83-61418-03-0.
 202. a b Jerzy Górko: Sezon 1976/77: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 500. ISBN 978-83-61418-03-0.
 203. a b Jerzy Górko: Sezon 1977/78: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 506. ISBN 978-83-61418-03-0.
 204. Jerzy Górko: Sezon 1978/79: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 511. ISBN 978-83-61418-03-0.
 205. Jerzy Górko: Sezon 1979/80: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 516. ISBN 978-83-61418-03-0.
 206. Jerzy Górko: Sezon 1980/81: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 522. ISBN 978-83-61418-03-0.
 207. a b Jerzy Górko: Sezon 1981/82: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 527. ISBN 978-83-61418-03-0.
 208. a b Jerzy Górko: Sezon 1982/83: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 532. ISBN 978-83-61418-03-0.
 209. a b c Jerzy Górko: Sezon 1983/84: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 539. ISBN 978-83-61418-03-0.
 210. a b Jerzy Górko: Sezon 2084/85: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 545. ISBN 978-83-61418-03-0.
 211. Jerzy Górko: Sezon 1985/86: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 551. ISBN 978-83-61418-03-0.
 212. a b Jerzy Górko: Sezon 1986/87: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 556. ISBN 978-83-61418-03-0.
 213. Jerzy Górko: Sezon 1987/88: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 562. ISBN 978-83-61418-03-0.
 214. Jerzy Górko: Sezon 1988/89: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 566. ISBN 978-83-61418-03-0.
 215. a b Jerzy Górko: Sezon 1989/90: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 572. ISBN 978-83-61418-03-0.
 216. Jerzy Górko: Sezon 1990/91: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 576. ISBN 978-83-61418-03-0.
 217. Jerzy Górko: Sezon 1991/92: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 582. ISBN 978-83-61418-03-0.
 218. a b Jerzy Górko: Sezon 1992/93: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 588. ISBN 978-83-61418-03-0.
 219. Jerzy Górko: Sezon 1993/94: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 594. ISBN 978-83-61418-03-0.
 220. a b Jerzy Górko: Sezon 1994/95: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 600. ISBN 978-83-61418-03-0.
 221. a b Jerzy Górko: Sezon 1996/97: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 605. ISBN 978-83-61418-03-0.
 222. Jerzy Górko: Sezon 1997/98: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 621. ISBN 978-83-61418-03-0.
 223. Jerzy Górko: Sezon 1996/97: IV Liga Makroregionalna. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 613. ISBN 978-83-61418-03-0.
 224. Jerzy Górko: Sezon 1998/99: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 629. ISBN 978-83-61418-03-0.
 225. a b Jerzy Górko: Sezon 1999/2000: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 638. ISBN 978-83-61418-03-0.
 226. Jerzy Górko: Sezon 2000/01: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 650. ISBN 978-83-61418-03-0.
 227. Jerzy Górko: Sezon 2001/02: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 654. ISBN 978-83-61418-03-0.
 228. a b c d Jerzy Górko: Sezon 2002/03: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 657. ISBN 978-83-61418-03-0.
 229. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2003/04 (pol.). [dostęp 6 czerwca 2010].
 230. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2004/05 (pol.). [dostęp 6 czerwca 2010].
 231. Jerzy Górko: Sezon 2005/06: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 670. ISBN 978-83-61418-03-0.
 232. a b Jerzy Górko: Sezon 2006/07: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 675. ISBN 978-83-61418-03-0.
 233. Jerzy Górko: Sezon 2007/08: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 681. ISBN 978-83-61418-03-0.
 234. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2008/09 (pol.). [dostęp 6 czerwca 2010].
 235. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2009/10 (pol.). [dostęp 6 czerwca 2010].
 236. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2005/06 (pol.). [dostęp 8 czerwca 2010].
 237. a b wigry.suwalki.pl: Dotychczasowi prezesi (pol.). [dostęp 8 czerwca 2010].
 238. a b c Jerzy Górko: 3 Stopień Rozgrywek Ligowych w Polsce – Podsumowanie. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 703-714. ISBN 978-83-61418-03-0.
 239. [Decyzją władz OZPN Wigry Suwałki z powodu braku drużyny juniorów zostały przesunięte do klasy A.]
 240. [Za nieuregulowane składki odjęto Wigrom 1 pkt.]
 241. Jerzy Górko: Puchar Polski Na Szczeblu Okręgowym (Wojewódzkim) – Podsumowanie. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 775-780. ISBN 978-83-61418-03-0.
 242. wigrytv.pl: WigryTV (pol.). [dostęp 8 czerwca 2010].
 243. a b c Moćkun 2007 ↓.
 244. wyborcza.pl: Wigry z pucharem (pol.). [dostęp 7 maja 2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Tadeusz Moćkun: 60 lat Wigry Suwałki (1947–2007). Suwałki: nakład własny autora, 2007. ISBN 978-83-926837-0-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]