Wigry Suwałki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SKS Wigry Suwałki
Ilustracja
Herb Wigier Suwałki
Pełna nazwa

Suwalski Klub Sportowy Wigry Suwałki

Przydomek

Biało-Niebiescy, Wigierki

Barwy

biało-niebieskie[1]

Data założenia

1947

Liga

IV liga (grupa podlaska)

Państwo

 Polska

Adres

Zarzecze 26
16-400 Suwałki

Stadion

Stadion Miejski w Suwałkach

Trener

Kamil Lauryn
Dariusz Koncewicz

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój
Strona internetowa

Suwalski Klub Sportowy Wigry Suwałki – polski piłkarski klub sportowy założony w 1947 roku w Suwałkach. Barwy klubu to biało-niebieskie. 8 czerwca 2014 roku Wigry Suwałki po raz pierwszy w swojej historii awansowały do I ligi. W sezonie 2023/2024 występuje w IV lidze (grupie podlaskiej)[2].

Dawniej w Wigrach poza piłką nożną działało osiem innych sekcji sportowych, w których klub osiągał sukcesy głównie na szczeblu regionalnym. Mimo to, niektórzy zawodnicy występowali w reprezentacji Polski w swoich dyscyplinach. Zawodnicy hokeja na trawie, którzy zdołali reprezentować kraj to: Tomasz Bacewicz, Dariusz Bolesta, Jacek Chrzanowski, Grzegorz Dziadkowski, Andrzej Kaszkiel, Artur Nowacki, Bogdan Pawłowski i Marek Sowulewski. W reprezentacji piłki ręcznej wystąpili Wojciech Baranowski, Krzysztof Szargiej oraz Stanisław Wiszowaty. Natomiast Ewa Darlukiewicz, Dorota Jańczuk-Bogusz, Beata Skibicka, Małgorzata Wołyniec-Majka oraz Ryszard Kaczyński i Krzysztof Olszewski wystąpili w siatkarskich reprezentacjach Polski[3].

Inne sekcje[edytuj | edytuj kod]

Mimo iż obecnie Wigry Suwałki są klubem wyłącznie piłkarskim, w swojej wieloletniej historii posiadały wiele innych sekcji sportowych, m.in.: boksu, brydża sportowego, hokeja na trawie, narciarstwa, piłki ręcznej kobiet i mężczyzn, piłki siatkowej kobiet i mężczyzn, strzelectwa sportowego i tenisa stołowego[4].

Sekcja tenisa stołowego w strukturach Wigier istniała przez 11 lat, od 1965 roku do 1976 roku. Według byłych zawodników sekcji, rozwiązanie jej nastąpiło m.in. z braku większych sukcesów drużyny. W późniejszych latach sekcję dwukrotnie próbowano reaktywować (w 1974 i 1976 roku), próby te jednak nie zakończyły się sukcesem[5].

Sekcje strzelecką oraz narciarską otwarto w 1974 roku. Strzelectwo klubowi zostało przekazane przez Ligę Obrony Kraju, która przedtem kierowała tym sportem w Suwałkach. Zawodnicy sekcji strzeleckiej odnosili sukcesy na szczeblu wojewódzkim, medalistami zostali: Wiesława Letkiewicz, Alina Regucka, Mirosław Litwiniuk, Adam Tabak, Adam Wądołowski. Sekcja trwała dwa lata i została rozwiązana jesienią 1976 roku[6]. Sekcja narciarstwa nizinnego przekazana Wigrom została przez Ludowe Zespoły Sportowe. Na wniosek ówczesnego kierownika sekcji Józefa Jasionowskiego nosiła ona nazwę „KS Wigry Sekcja Narciarska w Dowspudzie”. Działalność zawieszono w 1980 roku ze względu na brak szkoleniowców[7].

Sekcję bokserską otwarto w 1974 roku. Pierwszym kierownikiem został Antoni Żuk, zaś naborem kandydatów zajmował się Jan Sawicki. Brak profesjonalnego trenera, warunków oraz funduszy na zgrupowania i większą liczbę walk spowodowały zawieszenie działalności sekcji po kilku latach istnienia. W tym czasie w Wigrach pojawiło się kilku utalentowanych zawodników, m.in. Marek Galiński i Romuald Turonek, jednakże nie zdobyli oni większych sukcesów. Sekcję reaktywowano w 1988 roku i działała ona do 1994 roku. Był to okres największych sukcesów suwalskiego pięściarstwa, zawodnicy Wigier zdobywali medale i tytuły mistrzów okręgu. Najzdolniejszym pięściarzem suwalskiego klubu w tamtym czasie był Arkadiusz Kuś, który poza mistrzostwami okręgu odnotowywał także sukcesy na arenie ogólnopolskiej: brąz i srebro w juniorskich mistrzostwach Polski oraz zwycięstwa w turnieju O Puchar Mistrzów Olimpijskich[8].

Sekcję brydża sportowego otwarto w 1983 roku i grała w białostockiej klasie okręgowej. Kierownikiem drużyny był Ryszard Hajdak. Sekcję tę zamknięto w roku 1984[9].

Sekcję hokeja na trawie otwarto w 1986 roku. Drużyny które grały pod szyldem Wigier były to zespoły młodzieżowe i juniorskie. Jednym z największych sukcesów suwalskiej sekcji było zdobycie tytułu mistrza Polski w halowej odmianie hokeja na trawie w 1989 roku. Dobra postawa młodej suwalskiej drużyny zaowocowała epizodami niektórych zawodników w reprezentacji Polski. Sekcję rozwiązano w 1992 roku ze względu na problemy finansowe klubu. Jednak po krótkiej przerwie w rozgrywkach, trener tamtej drużyny – Roman Twerdyk, założył nowy zespół kontynuujący tradycje tamtej drużyny pod nazwą „UKS Orły”. Klub ten rozgrywa swoje mecze do tej pory i nazywa się Orły Suwałki[10].

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Historia Wigier Suwałki.

W 1946 roku przy 57. Pułku Piechoty powstał klub WKS Suwałki (Wojskowy Klub Sportowy Suwałki). Drużyna ta, zajęła trzecie miejsce w finale mistrzostw okręgu białostockiego (drugi stopień rozgrywek ligowych w Polsce). Rok później, zespół przyjął nazwę WKS Wigry Suwałki – tę datę dzisiaj przyjmuje się za oficjalne utworzenie klubu. Drużyna pod nowym szyldem wywalczyła drugie miejsce w A Klasie mistrzostw okręgu białostockiego (drugi stopień rozgrywek ligowych). Rok później zajęła miejsce czwarte i nie wywalczyła awansu ani do I ligi ani do startującej od przyszłego sezonu II ligi. Tym samym w kolejnym sezonie (1949) zespół grał dalej w A Klasie mistrzostw okręgu białostockiego, ale która stanowiła już trzeci stopień rozgrywek ligowych. Zespół zajął w tamtym sezonie czwarte miejsce[11].

Lata sześćdziesiąte XX w. to dla Wigier okres w którym były średniakiem ligi okręgowej (z początku III stopnia rozgrywek w kraju, od sezonu 1966/67 IV stopnia rozgrywek w kraju). Suwalczanie najczęściej notowali miejsca najczęściej poza podium ligowej klasyfikacji. Lepsze wyniki zaczęli osiągać dopiero pod koniec dekady, kiedy to dwukrotnie zwyciężyli w finale szczebla wojewódzkiego Pucharu Polski i zajęli drugie miejsce w lidze. Były zawodnik Wigier, Ryszard Sawicki w monografii z okazji 60-lecia klubu za brak satysfakcjonujących wyników w tamtym czasie obarczył działaczy klubu. Uważał, iż w klubie podejmowano zbyt dużo decyzji politycznych. Za niesłuszną uznał strategię obraną przez Wigry, która bazowała na połączeniu grupy suwalczan z zawodnikami odbywającymi w Suwałkach służbę wojskową. Według niego, za mało troski wykazywano wobec suwalczan[12].

Lata sześćdziesiąte to również okres pojawienia się w klubie utalentowanych zawodników. Największym z nich był Zbigniew Kwaśniewski – jeden z symboli Wigier. Wychowanek suwalskiego klubu słynął głównie z nienagannej techniki. Kwaśniewski po czterech sezonach spędzonych w Wigrach, przeniósł się do trzecioligowego Włókniarza Białystok, później do pierwszoligowej Gwardii Warszawa, a następnie do Odry Opole, gdzie był podopiecznym Antoniego Piechniczka. Selekcjoner kadry pozytywnie się o nim wypowiadał. Jego zdaniem, gdyby Kwaśniewski urodził się w większym mieście niż Suwałki i wcześniej wszedł na najwyższy piłkarski poziom, to zrobiłby bardziej owocną karierę i byłby czołową postacią w reprezentacji Polski. Pomimo tego, suwalczanin wystąpił w dwóch spotkaniach reprezentacji Polski. Innym zawodnikiem z którym Kwaśniewski występował we Włókniarzu Białystok, a wcześniej grał z nim w Wigrach był Ryszard Karalus. O obliczu suwalskiego zespołu w udanych wojewódzkich rozgrywkach PP stanowili: najlepszy suwalski strzelec Tadeusz Siejewicz oraz strzelający bramki w ważnych meczach Józef Eleksin[12].

W roku 196, swój epizod w barwach Wigier zaliczył utytułowany piłkarz Henryk Apostel, który zdobył m.in. mistrzostwo Polski (z Polonią Bytom w 1962 r.), Puchar Polski (z Legią Warszawa w 1964 r.) oraz debiut w reprezentacji kraju (w 1962 r.). Do suwalskiej jednostki wojskowej został zesłany z Legii Warszawa za karę. W barwach suwalskiego klubu wystąpił w kilku meczach[12].

Lata siedemdziesiąte XX w. uchodzą za najbardziej sprzyjające Wigrom. Klub wtedy się rozwijał, a na polskich boiskach został zapamiętany z ambitnych meczów w Pucharze Polski. Do Suwałk przyjeżdżały wtedy pierwszoligowe kluby Legia Warszawa i Gwardia Warszawa, czy drugoligowe: Zawisza Bydgoszcz, Motor Lublin, Ursus Warszawa i Górnik Wałbrzych[13].

25 czerwca 2022 roku zarząd klubu poinformował, że z przyczyn finansowych Wigry nie przystąpią do rozgrywek II ligi, i rozpoczną sezon 2022/2023 w IV lidze podlaskiej[2].

Kadra[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Wigier Suwałki.

Numery zastrzeżone[edytuj | edytuj kod]

Nr Poz. Piłkarz
7 PO Polska Rafał Trocki

Sztab szkoleniowy[edytuj | edytuj kod]

Funkcja Imię i nazwisko
Trener Polska Grzegorz Mokry
Asystent trenera Litwa Donatas Vencevičius
Asystent trenera Polska Arkadiusz Szczerbowski
Trener bramkarzy Polska Karol Salik
Kierownik drużyny Polska Zbigniew Kowalewski
Trener ds. przygotowania motorycznego Polska Adam Pomian
Fizjoterapeuta Polska Daniel Terlecki
Fizjoterapeuta Polska Rimas Lewkiewicz

Barwy, herb i przydomki[edytuj | edytuj kod]

Najpopularniejszym przydomkiem Wigier jest „biało-niebiescy”, pochodzący od barw noszonych przez suwalskich piłkarzy.

Wigry posiadają barwy biało-niebieskie. Najprawdopodobniej pochodzą one od kolorystyki krajobrazu regionu z którego pochodzi klub – biel i odcienie błękitu nawiązują do licznych rzek i jezior (przede wszystkim największego – Wigry) znajdujących się na Suwalszczyźnie.

Herb Wigier ma kształt niebieskiego koła z białą, szeroką obwódką. Na niej znajduje się napis Suwalski Klub Sportowy „Wigry”, oraz rok założenia klubu – 1947. Na tle niebieskiego koła znajdują się trzy ciemnoniebieskie falujące pasy, oznaczające rzeki oraz dwa białe żagle. Trzy rzeki są nawiązaniem do trzech suwalskich rzek z herbu powiatu suwalskiego, żagle zaś do jeziora Wigry, tytularnego symbolu regionu z którego pochodzi klub. Na tle powyższych elementów, znajduje się wyrazista, granatowa litera „W” – inicjał nazwy klubu.

Najnowsza wersja herbu została zmieniona o napisy znajdujące się wokół głównego motywu. Dotychczasowy „Suwalski Klub Sportowy Wigry” zastąpiono „KS Wigry • Suwałki”. Data odnosząca się do roku założenia klubu, pozostała bez zmian.

Kibice i rywale[edytuj | edytuj kod]

Wigry są klubem który posiada kibiców jedynie w regionie. Największa ich liczba znajduje się w samych Suwałkach oraz pobliskich miejscowościach, między innymi: Olecko, Przebród, Szypliszki, Filipów, Jeleniewo, Stary Folwark, Nowa Wieś, Krzywe, Sobolewo, Mała Huta, Poddubówek, Tartak. Zorganizowane grupy kibicowskie, które działały na przestrzeni lat to „Vis Maior '99", "Blue Boys '22" i „Lucyfers '04"[14][15]

Kibice suwalskich Wigier przyjaźnią się z kibicami Granicy Kętrzyn[14][15]. Główni rywale Wigier nie zmieniali się na przestrzeni lat, są to kluby z regionu m.in.: Jagiellonia Białystok, ŁKS 1926 Łomża, Sparta Augustów i Mazur Ełk[14][15].

Stadion Miejski w Suwałkach[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Stadion Miejski w Suwałkach.
Stadion Miejski w Suwałkach
 • Nazwa: Stadion Miejski w Suwałkach[16]
 • Adres: ul. Zarzecze 26
 • Pojemność: 2910 (wszystkie miejsca siedzące)
 • Trybuna gości: 160 miejsc
 • Trybuna kryta: 910 miejsc
 • Oświetlenie: 1200 luksów
 • Boisko: 105 × 68 m

Stadion może pomieścić 2910 osób (wszystkie miejsca siedzące) w tym 200 miejsc VIP i 160 miejsc dla gości. Nowy stadion został oddany w 2011 roku a jego koszt budowy wyniósł ponad 23 mln zł. W ramach modernizacji zamontowano podgrzewaną murawę, telebim, oraz cztery trzydziestometrowe słupy oświetleniowe, a od strony ulicy Zarzecze powstała zadaszona trybuna mogąca pomieścić około tysiąca widzów. Budynek znajdujący się za nową trybuną przejął wszystkie funkcje starej siedziby klubu, która została przekształcona w hotel. Na początku września 2012 roku został oddany do użytkowania sektor gości który posiada 160 miejsc siedzących, trybuna została umiejscowiona w koronie stadionu, nieopodal sektora IV, czyli kibicowskiego „młyna”.

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Na początku drużyną kierowali najbardziej doświadczeni zawodnicy. Później trenerami zostawali zawodnicy którzy kończyli karierę, m.in. Roman Dziedziech i Zdzisław Wierżajtys. Pierwszym profesjonalnym trenerem był sprowadzony z Gorzowa Wielkopolskiego Tadeusz Sieja[17].

Okres urzędowania Imię i nazwisko
1 Sezon 1971–1972 Polska Tadeusz Sieja[18]
2 Sezon 1972–1973 brak danych o trenerze
3 Sezon 1973–1974 brak danych o trenerze
4 Sezon 1974–1975 brak danych o trenerze
5 Sezon 1975–1976 (mistrzostwa okręgu + 1-3. kolejka eliminacji o awans do II ligi) Polska Bogusław Malec[19]
6 Sezon 1975–1976 (4-6. kolejka eliminacji o awans do II ligi)
Sezon 1976–1977 (1-22. kolejka)
Polska Józef Polkowski[19][20]
7 Sezon 1976–1977 (23-26. kolejka)
Sezon 1977–1978 (1-9. kolejka)
Polska Krzysztof Bedyński[20][21]
8 Sezon 1977–1978 (10-26. kolejka)
Sezon 1978–1979
Polska Józef Polkowski[21][22]
9 Sezon 1979–1980
Sezon 1980–1981
Polska Janusz Michalczyk[23][24]
10 Sezon 1981–1982 (1-11. kolejka) Polska Jerzy Szaławiga[25]
11 Sezon 1981–1982 (12-26. kolejka)
Sezon 1982–1983 (1-16. kolejka)
Polska Józef Polkowski[25][26]
12 Sezon 1982–1983 (17-26. kolejka)
Sezon 1983–1984 (1-6. kolejka)
Polska Kazimierz Lewandowski[26][27]
13 Sezon 1983–1984 (7-13. kolejka) Polska Wiesław Rykaczewski[27]
14 Sezon 1983–1984 (14-26. kolejka)
Sezon 1984–1985 (1-13. kolejka)
Polska Grzegorz Szerszenowicz[27][28]
15 Sezon 1984–1985 (14-26. kolejka) Polska Zbigniew Serafin[28]
16 Sezon 1985–1986
Sezon 1986–1987 (1-23. kolejka)
Polska Emil Gleń[29][30]
17 Sezon 1986–1987 (24-26. kolejka) Polska Wiesław Rykaczewski[30]
18 Sezon 1987–1988
Sezon 1988−1989
Sezon 1989–1990 (1-18. kolejka)
Polska Stefan Liszewski[31][32][33]
19 Sezon 1989–1990 (19-36. kolejka) Polska Janusz Michalczyk[33]
20 Sezon 1990–1991 Polska Józef Kawałko[34]
21 Sezon 1991–1992
Sezon 1992–1993 (1-6. kolejka)
Polska Stefan Liszewski[35][36]
22 Sezon 1992–1993 (7-30. kolejka)
Sezon 1993−1994
Polska Henryk Śliwiński[36][37]
23 Sezon 1994–1995 (1-15. kolejka) Rosja Anatolij Kozłow[38]
24 Sezon 1994–1995 (16-30. kolejka) Polska Wiesław Rykaczewski[38]
25 Sezon 1995–1996 (1-29. kolejka) Polska Wojciech Niedźwiedzki[39]
26 Sezon 1995–1996 (30. kolejka) Polska Czesław Niewiarowski[39]
27 Sezon 1996–1997
Sezon 1997–1998
Polska Grzegorz Szerszenowicz[40][41]
28 Sezon 1998−1999 Polska Stefan Liszewski[42]
29 Sezon 1999–2000 (1-24. kolejka) Polska Henryk Śliwiński[43]
30 Sezon 1999–2000 (25-34. kolejka) Polska Romuald Wiszniewski[43]
31 Sezon 2000–2001 Polska Stefan Liszewski[44]
32 Sezon 2001–2002 Polska Jan Złomańczuk[45]
33 Sezon 2002–2003 (1-8. kolejka) Polska Henryk Śliwiński[46]
34 Sezon 2002–2003 (9-11. kolejka) Polska Jacek Machiński[46]
35 Sezon 2002–2003 (12-15. kolejka) Polska Henryk Leonowicz[46]
36 Sezon 2002–2003 (16-30. kolejka) Polska Stefan Liszewski[46]
37 Sezon 2003–2004 Polska Grzegorz Szerszenowicz[47]
38 Sezon 2004–2005
Sezon 2005−2006 (1-9. kolejka)
Polska Marian Geszke[48][49]
39 Sezon 2005−2006 (10-28. kolejka)
Sezon 2006–2007 (1-15. kolejka)
Polska Zbigniew Kieżun[50]
40 Sezon 2006–2007 (16-30. kolejka) Polska Piotr Stokowiec[50]
41 Sezon 2007–2008
Sezon 2008–2009
Sezon 2009–2010
Polska Zbigniew Kaczmarek[51][52][53]
42 Sezon 2010–2011 (1-30. kolejka) Polska Marek Witkowski
43 Sezon 2010–2011 (31-34. kolejka)
Sezon 2011–2012
Litwa Donatas Vencevičius
44 Sezon 2015–2016

Sezon 2016–2017

Polska Dominik Nowak
45 Sezon 2017–2018 Polska Artur Skowronek
46 Sezon 2018–2019 (od 12 czerwca 2018) Polska Kamil Socha
47 Sezon 2018–2019 (od 5 listopada 2018) Polska Ariel Jakubowski
48 Sezon 2018–2019 (od 9 kwietnia 2019) Polska Mirosław Smyła
49 Sezon 2019–2020 Polska Adam Fedoruk
 • Tabela zawiera trenerów zespołu od sezonu 1971–1972, kiedy to został zatrudniony pierwszy profesjonalny szkoleniowiec.
 • Tabela nie zawiera trenerów z trzech sezonów (1972-73; 1973-74; 1974-75) kiedy to zespół grał w czwartej klasie rozgrywkowej.

Prezesi[edytuj | edytuj kod]

Obecnie[kiedy?] funkcję prezesa pełni Dariusz Mazur po tym, jak zmarł dotychczasowy prezes Grzegorz Wołągiewicz, który pełnił to stanowisko od grudnia 2005 roku[54].

Imię i nazwisko[55] Imię i nazwisko[55]
1 Polska Piotr Neska 10 Polska Stanisław Janowski
2 Polska Damazy Walicki 11 Polska Wojciech Malinowski
3 Polska Marian Dąbrowski 12 Polska Stefan Dojnikowski
4 Polska Roman Racz 13 Polska Jacek Kruchelski
5 Polska Stanisław Pawłowski 14 Polska Andrzej Jurewicz
6 Polska Eugeniusz Szoch 15 Polska Ryszard Truszkowski
7 Polska Tadeusz Kościuk 16 Polska Wiktor Raczkowski
8 Polska Longin Rosiński 17 Polska Adam Kasprzyk
9 Polska Jerzy Glazer 18 Polska Grzegorz Wołągiewicz

Reprezentanci Polski z Wigier Suwałki[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Wigier Suwałki.
Wojciech Kowalewski
Reprezentanci Polski w Wigrach Suwałki
Piłkarze Wigier
Gracz Reprezentacja
Polska Patryk Małecki Kadra „A”
Polska Maciej Makuszewski U-21
Polska Marcin Tarnowski U-19
Polska Paweł Baranowski U-19
Polska Andrzej Niewulis U-19
Polska Wojciech Kowalewski Kadra „A”
Polska Jarosław Gierejkiewicz Kadra „A”
Polska Jacek Bayer Kadra „A”
Polska Zbigniew Kwaśniewski Kadra „A”
Trenerzy Wigier
Gracz Reprezentacja
Polska Zbigniew Kaczmarek Kadra „A”

Rekordy klubu[edytuj | edytuj kod]

Ważne daty w historii klubu[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki z udziałem klubu[edytuj | edytuj kod]

Historia Suwalskich Wigier składa się z balansowania między ligą III a IV, ze zdecydowaną przewagą na tę pierwszą. Klub powstał w 1947 roku. Osiem lat później suwalczanie mogli świętować pierwszy w historii awans do III ligi. W roku 1971 klub zanotował swój pierwszy spadek do niższej klasy rozgrywkowej (IV liga). Pięć lat później Wigry znów odnotowują awans do III ligi i rozgrywają baraże o II ligę z Olimpią Elbląg. Przegrywają je. Po 20 latach gry w III lidze, Wigry w roku 1996 spadają ponownie do IV ligi. Ale już w następnym sezonie po koncertowej grze całego zespołu, Wigry powracają do III ligi z pierwszego miejsca. W roku 2003 klub znów spada do IV ligi, lecz dwa sezony później klub powraca do grona III-ligowców. W roku 2008 po zreorganizowaniu klas rozgrywkowych w Polsce, Wigry awansowały do nowej II ligi (grupa wschodnia). W 2022 roku Wigry wycofały się z rozgrywek II ligi, ogłaszając, że w sezonie 2022/2023 przystąpią do rozgrywek czwartej ligi (piątego poziomu)[2] – to najniższy poziom w historii klubu z Suwałk.

Poziomy rozgrywkowe Sezony, opis
I II III IV V VI VII Sezon Liga Poz. Pkt. Bramki Z/R/P Uwagi Nazwa
MP MO 1946 Mistrzostwa
Okręgu
1
(3)
11
(0)
20-14
(0-12)
5/1/2
(0/0/4)
Przegrane baraże. WKS
MP A B C 1947 Klasa A 2 10 20-21 5/0/3 WKS
1 A B C 1948 Klasa A 4 11 17-17 5/1/4 WKS Wigry
1 2 A B C 1949 Klasa A 4 7 17-24 3/1/5 WKS Wigry
1 2 A B C 1949/50 Klasa A 3 12 25-19 5/2/3 WKS Wigry
1 2 KW KP 1951 Kl. Wojewódzka (gr.II) (4) (0) (5-19) (0/0/4) Brak danych 2 meczów. WKS Wigry
1 2 1KW 2KW 1952 I Klasa Woj. (gr.IV) b.d. b.d. b.d. b.d. WKS
1 2 3 A B C 1953 Klasa A 5 12 36-30 6/0/8 Budowlani
1 2 3 A B C 1954 Klasa A 4 15 26-26 5/5/4 Budowlani
1 2 3 A B C 1955 Klasa A 1 37 83/20 17/3/2 Wigry
1 2 3 A B C 1956 III Liga Wigry
1 2 3 A B C 1957 Klasa A 7 23 48-54 10/3/9 Wigry
1 2 3 A B C 1958 Klasa A 5 25 60-40 12/1/8 Wigry
1 2 O A B C 1959 Klasa Okręgowa 3 17 37-29 8/1/5 [57] Wigry
1 2 O A B C 1960 Klasa A 1 22 38-15 b.d. Wigry
1 2 O A B C 1960/61 Klasa Okręgowa 3 24 47-25 11/2/5 Wigry
1 2 O A B C 1961/62 Klasa Okręgowa 5 16 42-41 6/4/8 Wigry
1 2 O A B C 1962/63 Klasa Okręgowa 9 20 55-56 9/2/11 Wigry
1 2 O A B C 1963/64 Klasa Okręgowa 3 23 44-42 8/8/6 [58] Wigry
1 2 O A B C 1964/65 Klasa Okręgowa 8 15 41-35 6/3/9 Wigry
1 2 O A B C 1965/66 Klasa Okręgowa 4 20 25-25 8/4/6 Wigry
1 2 3 O A B 1966/67 Klasa Okręgowa 3 29 38-21 11/7/4 Wigry
1 2 3 O A B 1967/68 Klasa Okręgowa 4 23 27-29 10/3/9 Wigry
1 2 3 O A B 1968/69 Klasa Okręgowa 3 24 37-37 11/2/9 Wigry
1 2 3 O A B 1969/70 Klasa Okręgowa 2 32 48-19 13/6/3 Wigry
1 2 3 O A B 1970/71 Klasa Okręgowa 1 35 39-11 14/7/1 Wigry
1 2 3 O A B 1971/72 III Liga (gr.III) 15 20 21/48 6/8/16 Wigry
1 2 3 O A B 1972/73 Klasa Okręgowa 2 38 68-17 17/4/1 Wigry
1 2 O A B 1973/74 Klasa Okręgowa 2 35 48-26 15/5/6 Wigry
1 2 KW KMP KP 1974/75 Kl. Wojewódzka 3 30 42-20 13/4/5 Wigry
1 2 KW KMP KP 1975/76 Kl. Wojewódzka 1 38 62-8 17/4/1 Reorganizacja ligi po sezonie. Wigry
1 2 3 A B C 1976/77 III Liga (gr.III) 4 36 34-25 13/10/3 Wigry
1 2 3 A B C 1977/78 III Liga (gr.II) 5 29 36-26 11/7/8 Wigry
1 2 3 A B C 1978/79 III Liga (gr.II) 3 32 36-28 13/6/7 Wigry
1 2 3 A B C 1979/80 III Liga (gr.II) 5 34 38-21 13/8/7 Wigry
1 2 3 O A B 1980/81 III Liga (gr.II) 10 24 40-40 8/8/10 Wigry
1 2 3 O A B 1981/82 III Liga (gr.II) 13 16 21-44 4/8/14 Wigry
1 2 3 O A B 1982/83 III Liga (gr.III) 5 26 37-27 9/8/9 Wigry
1 2 3 O A B 1983/84 III Liga (gr.III) 7 25 40-41 11/3/12 Wigry
1 2 3 O A B 1984/85 III Liga (gr.III) 3 33 41-27 13/7/6 Wigry
1 2 3 O A B 1985/86 III Liga (gr.III) 4 33 45-29 13/7/6 Wigry
1 2 3 O A B 1986/87 III Liga (gr.III) 3 33 39-26 11(2)/9/6 Wigry
1 2 3 O A B 1987/88 III Liga (gr.III) 7 27 27-25 8(1)/11/7(1) Wigry
1 2 3 O A B 1988/89 III Liga (gr.III) 5 30 27-20 10(3)/7/7 Wigry
1 2 3 O A B 1989/90 III Liga (gr.II) 15 25 33-54 9(2)/9/18(4) Wigry
1 2 3 O A B 1990/91 III Liga (gr.III) 6 28 29-31 12/5/9 Wigry
1 2 3 O A B 1991/92 III Liga (gr.V) 5 32 47-31 12/8/10 Wigry
1 2 3 O A B 1992/93 III Liga (gr.IV) 12 28 37-42 9/10/11 Wigry
1 2 3 O A B 1993/94 III Liga (gr.II) 8 30 35-40 14/2/14 Wigry
1 2 3 O A B 1994/95 III Liga (gr.II) 12 25 26-35 7/11/12 Wigry
1 2 3 O A B 1995/96 III Liga (gr.II) 11 44 45-37 13/5/12 Wigry
1 2 3 4 O A B 1996/97 IV Liga (makroreg.) 2 67 61-21 21/4/5 Wigry
1 2 3 4 O A B 1997/98 III Liga (gr.VII) 4 66 63/47 21/3/10 Wigry
1 2 3 4 O A B 1998/99 III Liga (gr.IV) 9 48 46-57 14/6/14 Wigry
1 2 3 4 O A B 1999/00 III Liga (gr.I) 14 39 35-43 10/9/15 Wigry
1 2 3 4 O A B 2000/01 III Liga (gr.I) 14 51 47-44 14/9/15 Wigry
1 2 3 4 O A B 2001/02 III Liga (gr.I) 8 49 46-40 13/10/11 Wigry
1 2 3 4 O A B 2002/03 III Liga (gr.I) 14 30 31-43 8/6/16 Wigry
1 2 3 4 O A B 2003/04 IV Liga (podlaska) 2 50 48-19 14/8/2 Wigry
1 2 3 4 O A B 2004/05 IV Liga (podlaska) 1 74 74-19 24/2/4 Wigry
1 2 3 4 O A B 2005/06 III Liga (gr.I) 9 33 27-52 10/3/15 Wigry
1 2 3 4 O A B 2006/07 III Liga (gr.I) 12 34 35-39 9/7/14 Wigry
1 2 3 4 O A B 2007/08 III Liga (gr.I) 3 58 40-17 17/7/6 Po tym sezonie zmieniono nazewnictwo poszczególnych szczebli rozgrywek Wigry
E 1 2 3 4 O A 2008/09 II Liga (gr.wsch.) 9 53 41-35 15/8/11 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2009/10 II Liga (gr.wsch.) 8 56 56-34 15/11/8 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2010/11 II Liga (gr.wsch.) 12 41 38-38 8/17/9 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2011/12 II Liga (gr.wsch.) 12 34 27-33 9/7/14 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2012/13 II Liga (gr.wsch.) 10 39 36-39 11/6/17 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2013/14 II Liga (gr.wsch.) 1 62 50-31 17/11/6 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2014/15 I Liga 9 47 36-37 12/11/11 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2015/16 I Liga 10 45 41-35 12/9/13 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2016/17 I Liga 9 52 51-45 15/7/12 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2017/18 I Liga 6 52 40-37 15/7/12 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2018/19 I Liga 15 37 40-56 9/10/15 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2019/20 I Liga 18 26 27-57 7/5/22 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2020/21 II Liga 4 64 51-35 18/10/8 Przegrane baraże o awans Wigry
E 1 2 3 4 O A 2021/22 II Liga 4 60 58-38 18/6/10 Przegrane baraże o awans, wycofanie z ligi po sezonie Wigry
E 1 2 3 4 O A 2022/23 IV Liga (podlaska) 4 72 95-45 22/6/6 Wigry
E 1 2 3 4 O A 2023/24 IV Liga (podlaska) Wigry

Podsumowanie występów na 3. stopniu rozgrywek ligowych[edytuj | edytuj kod]

Podsumowanie występów Wigier Suwałki dotyczy 3. stopnia rozgrywek ligowych w Polsce o charakterze wyższym niż okręgowy/wojewódzki: w sezonach 1953–1958, 1966/67–1972/73, 1976/77–2007/08 pod nazwą III liga, od sezonu 2008/09 pod nazwą II liga. Niniejsza statystyka podana jest według stanu do sezonu 2009/10 włącznie[56].

Punkty Bramki Mecze Zw/Rem/Por W sezonach
(liczba startów)
Wigry Suwałki 1133 1232–1231 962 366/239/357 1956 – 2009/10 (33)


Podsumowanie występów w Pucharze Polski na szczeblu okręgowym (wojewódzkim)[edytuj | edytuj kod]

Podsumowanie występów Wigier Suwałki dotyczy oficjalnych edycji okręgowego/wojewódzkiego Pucharu Polski we wszystkich okręgach których klub brał udział, tj. OZPN Białystok (edycje: 1950, 1952-1975/76), OZPN Suwałki (1976/77-1999/2000) i Podlaskiego ZPN (w sezonach 2000/01-2006/07)[59].

Klasyfikacja przedstawia tzw. miejsca „medalowe” zajmowane przez Wigry.


Ogółem 1m-2m-3m W edycjach OZPN Białystok 1m-2m-3m OZPN Suwałki 1m-2m-3m Podlaski ZPN 1m-2m-3m
Wigry Suwałki 16-4-12 1955 – 2006/07 2-1-5 13-3-5 1-0-2

Wigry II Suwałki[edytuj | edytuj kod]

Liga[edytuj | edytuj kod]

 • Sezon 2010/11 – Klasa B gr. podlaska II – 1. miejsce (awans)
 • Sezon 2011/12 – Klasa A gr. podlaska – 3. miejsce (awans)
 • Sezon 2012/13 – Klasa okręgowa gr. podlaska – 6. miejsce
 • Sezon 2013/14 – Klasa okręgowa gr. podlaska – 2. miejsce (awans)
 • Sezon 2014/15 – IV liga gr. podlaska

Puchar Polski (Podlaski ZPN)[edytuj | edytuj kod]

 • Sezon 2010/11 – 1/8 finału
 • Sezon 2011/12 – 1/8 finału
 • Sezon 2012/13 – 1/8 finału
 • Sezon 2013/14 – II runda
 • Sezon 2014/15 – IV runda
 • Sezon 2015/16 – 1/4 finału

Puchar Polski (OZPN Suwałki)[edytuj | edytuj kod]

 • Sezon 1979/80 – 2. miejsce
 • Sezon 1994/95 – 2. miejsce

W obu meczach finału Pucharu Polski (OZPN Suwałki) Wigry II Suwałki mierzyły się z pierwszą drużyną Wigier.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Wigry Suwałki są jednym z nielicznych klubów w II lidze, który posiada własną telewizję internetową[60].
 • Paweł Baranowski jest pierwszym suwalczaninem zaproszonym na testy do klubu w Wielkiej Brytanii (na przełomie listopada i grudnia 2007 w West Bromwich Albion)[61].
 • Anatolij Kozłow z Rosji był pierwszym zagranicznym trenerem Wiger. Suwalski klub prowadził w rundzie jesiennej 1995/1996[61]. Obecnie Wigry prowadzi jako drugi trener szkoleniowiec z zagranicy – Litwin Donatas Vencevičius.
 • Jedynym wychowankiem Wigier który zdobył gola w meczu międzypaństwowym był Marek Krzywicki (23 kwietnia 1992 roku z Litwą 1:0 w Suwałkach)[61].
 • 20 czerwca 2000 w meczu przeciw Płomieniu Ełk wygranym przez Wigry 4:0, w drużynie suwalczan wystąpiła para ojciec-syn. Byli to: ówczesny 41-letni kapitan zespołu Jarosław Bartosiak i 19-letni Łukasz Bartosiak[62].
 • Puchar Polski – OZPN Białystok – 1968/69, 1969/70
 • Puchar Polski – OZPN Suwałki – 1978/79, 1979/80, 1981/82, 1984/85, 1987/88, 1988/89, 1990/91, 1991/92, 1992/93, 1994/95, 1995/96, 1998/99, 1999/00
 • Puchar Polski – Podlaski ZPN – 2000/01

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. suwalki24.pl: Skarb Kibica – Suwalski Klub Sportowy „Wigry”. [dostęp 2010-06-21]. (pol.).
 2. a b c Komunikat Zarządu Klubu Wigry Suwałki [online], wigrysuwalki.eu, 25 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-25].
 3. Moćkun 2007 ↓, Wychowankowie Wigier, reprezentanci Polski w innych niż piłka nożna dyscyplinach, s. 70.
 4. Moćkun 2007 ↓, Nie tylko piłka nożna, s. 53.
 5. Moćkun 2007 ↓, Tenis stołowy, s. 55.
 6. Moćkun 2007 ↓, Strzelectwo sportowe, narciarstwo, s. 54.
 7. Moćkun 2007 ↓, Sekcja narciarska, s. 55.
 8. Moćkun 2007 ↓, Boks, s. 56–58.
 9. Moćkun 2007 ↓, Brydż, s. 53.
 10. Moćkun 2007 ↓, Hokej na trawie, s. 59–60.
 11. Moćkun 2007 ↓, Od Wojskowego Klubu Sportowego do Suwalskiego Klubu Sportowego Wigry, s. 6–9.
 12. a b c Moćkun 2007 ↓, Lata sześćdziesiąte: Cywilno-Wojskowa mieszanka, s. 10–13.
 13. Moćkun 2007 ↓, Złote lata siedemdziesiąte: Plejada Gwiazd, s. 14–21.
 14. a b c polscykibice.com: Polscy Kibice – informacje – Wigry Suwałki. [dostęp 2010-06-19]. (pol.).
 15. a b c 2liga.info.pl: Ekipy Grupy Wschodniej. [dostęp 2010-06-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 lipca 2010)]. (pol.).
 16. Stadion Miejski w Suwałkach. wigrysuwalki.eu. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-09)]. na wigrysuwalki.eu/pl
 17. wigry.suwalki.pl: Dotychczasowi trenerzy. [dostęp 2010-06-07]. (pol.).
 18. Jerzy Górko: Sezon 1971/72: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 486. ISBN 978-83-61418-03-0.
 19. a b Jerzy Górko: Sezon 1975/76: Mistrzostwa Okręgu Białostockiego – Liga Wojewódzka i Eliminacje o Awans do II Ligi. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 495-497. ISBN 978-83-61418-03-0.
 20. a b Jerzy Górko: Sezon 1976/77: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 500. ISBN 978-83-61418-03-0.
 21. a b Jerzy Górko: Sezon 1977/78: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 506. ISBN 978-83-61418-03-0.
 22. Jerzy Górko: Sezon 1978/79: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 511. ISBN 978-83-61418-03-0.
 23. Jerzy Górko: Sezon 1979/80: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 516. ISBN 978-83-61418-03-0.
 24. Jerzy Górko: Sezon 1980/81: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 522. ISBN 978-83-61418-03-0.
 25. a b Jerzy Górko: Sezon 1981/82: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 527. ISBN 978-83-61418-03-0.
 26. a b Jerzy Górko: Sezon 1982/83: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 532. ISBN 978-83-61418-03-0.
 27. a b c Jerzy Górko: Sezon 1983/84: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 539. ISBN 978-83-61418-03-0.
 28. a b Jerzy Górko: Sezon 2084/85: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 545. ISBN 978-83-61418-03-0.
 29. Jerzy Górko: Sezon 1985/86: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 551. ISBN 978-83-61418-03-0.
 30. a b Jerzy Górko: Sezon 1986/87: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 556. ISBN 978-83-61418-03-0.
 31. Jerzy Górko: Sezon 1987/88: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 562. ISBN 978-83-61418-03-0.
 32. Jerzy Górko: Sezon 1988/89: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 566. ISBN 978-83-61418-03-0.
 33. a b Jerzy Górko: Sezon 1989/90: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 572. ISBN 978-83-61418-03-0.
 34. Jerzy Górko: Sezon 1990/91: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 576. ISBN 978-83-61418-03-0.
 35. Jerzy Górko: Sezon 1991/92: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 582. ISBN 978-83-61418-03-0.
 36. a b Jerzy Górko: Sezon 1992/93: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 588. ISBN 978-83-61418-03-0.
 37. Jerzy Górko: Sezon 1993/94: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 594. ISBN 978-83-61418-03-0.
 38. a b Jerzy Górko: Sezon 1994/95: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 600. ISBN 978-83-61418-03-0.
 39. a b Jerzy Górko: Sezon 1996/97: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 605. ISBN 978-83-61418-03-0.
 40. Jerzy Górko: Sezon 1997/98: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 621. ISBN 978-83-61418-03-0.
 41. Jerzy Górko: Sezon 1996/97: IV Liga Makroregionalna. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 613. ISBN 978-83-61418-03-0.
 42. Jerzy Górko: Sezon 1998/99: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 629. ISBN 978-83-61418-03-0.
 43. a b Jerzy Górko: Sezon 1999/2000: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 638. ISBN 978-83-61418-03-0.
 44. Jerzy Górko: Sezon 2000/01: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 650. ISBN 978-83-61418-03-0.
 45. Jerzy Górko: Sezon 2001/02: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 654. ISBN 978-83-61418-03-0.
 46. a b c d Jerzy Górko: Sezon 2002/03: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 657. ISBN 978-83-61418-03-0.
 47. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2003/04. [dostęp 2010-06-06]. (pol.).
 48. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2004/05. [dostęp 2010-06-06]. (pol.).
 49. Jerzy Górko: Sezon 2005/06: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 670. ISBN 978-83-61418-03-0.
 50. a b Jerzy Górko: Sezon 2006/07: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 675. ISBN 978-83-61418-03-0.
 51. Jerzy Górko: Sezon 2007/08: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 681. ISBN 978-83-61418-03-0.
 52. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2008/09. [dostęp 2010-06-06]. (pol.).
 53. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2009/10. [dostęp 2010-06-06]. (pol.).
 54. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2005/06. [dostęp 2010-06-08]. (pol.).
 55. a b wigry.suwalki.pl: Dotychczasowi prezesi. [dostęp 2010-06-08]. (pol.).
 56. a b c Jerzy Górko: 3 Stopień Rozgrywek Ligowych w Polsce – Podsumowanie. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 703-714. ISBN 978-83-61418-03-0.
 57. [Decyzją władz OZPN Wigry Suwałki z powodu braku drużyny juniorów zostały przesunięte do klasy A.]
 58. [Za nieuregulowane składki odjęto Wigrom 1 pkt.]
 59. Jerzy Górko: Puchar Polski Na Szczeblu Okręgowym (Wojewódzkim) – Podsumowanie. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 775-780. ISBN 978-83-61418-03-0.
 60. wigrytv.pl: WigryTV. [dostęp 2010-06-08]. (pol.).
 61. a b c Moćkun 2007 ↓.
 62. wyborcza.pl: Wigry z pucharem. [dostęp 2009-05-07]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Tadeusz Moćkun: 60 lat Wigry Suwałki (1947–2007). Suwałki: nakład własny autora, 2007. ISBN 978-83-926837-0-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]