Szparag Sprengera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szparag Sprengera
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd szparagowce
Rodzina szparagowate
Rodzaj szparag
Gatunek szparag Sprengera
Nazwa systematyczna
Asparagus densiflorus (Kunth) Jessop
Bothalia 9: 65 1966[2]
Synonimy
  • Asparagopsis densiflora Kunth
  • Asparagus sprengeri Regel
  • Asparagus myriocladus Baker[2][3]

Szparag Sprengera (Asparagus densiflorus (Kunth) Jessop) – gatunek rośliny z rodziny szparagowatch. Pochodzi z południowej Afryki, jednak jest szeroko rozpowszechniony jako roślina ozdobna, w niektórych rejonach o ciepłym klimacie dziczeje (np. w Chinach)[3].

Odmiana 'Meyeri'

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Roślina wieloletnia o pędach drewniejących w dolnej części stąd zaliczana do półkrzewów. Pędy rozgałęziają się, osiągają do 1 m długości i wspinają się po podporach. Z węzłów wyrastają pęczki 1–5 kladodiów – spłaszczonych pędów o długości 1–3 cm i szerokości 1,5–2,5 mm[3].
Liście
Zredukowane, łuskowate, z ostrogą zmienioną w cierń o długości do 5 mm[3].
Kwiaty: Rozwijają się cały rok po rozwinięciu wiązek kladodiów. Zebrane są w groniaste kwiatostany o długości do 2,5 cm, wyrastające pojedynczo lub parami. Kwiaty osadzone są na szypułkach o długości ok. 2 mm. Okwiat jest biały, a jego listki podługowato-jajowate o długości do 2 mm. Pręciki są krótsze od okwiatu i zwieńczone są bardzo drobnymi pylnikami[3].
Owoce
Czerwone jagody o średnicy 8–10 mm, zawierające 1 lub 2 nasiona[3].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Roślina ozdobna – jest przede wszystkim używany do jako tzw. zieleń do bukietów i wiązanek kwiatów ciętych. Często uprawiany w mieszkaniach jako roślina doniczkowa. Rozpowszechnione są dwie odmiany – 'Sprengeri' (rzadziej kwitnie od odmiany typowej) oraz 'Meyeri' (zwarty, gęsty pokrój, pędy wzniesione)[4].

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Rozmnażanie
Z nasion, przy czym zaleca się używanie nasion z zakładów nasiennych znajdujących się w rejonach cieplejszych, dostarczających nasion większych i dających rozsadę silniej rosnącą. Nasiona wysiewa się jesienią lub na początku zimy, po uprzednim ich namoczeniu. Po wysiewie przykryć je należy ziemią. Młode rośliny wymagają ciepła, wilgoci i częstego zasilania[4].
Wymagania
Gatunek ma duże wymagania nawozowe i wymaga utrzymywania podłoża w stanie wilgotnym, choć znosi okresowe susze dzięki bulwkom na korzeniach. Zimą podlewanie należy ograniczać. W okresie zimowym roślinom zapewnić należy natomiast jak najwięcej światła. Najbardziej odpowiedni zakres temperatur to w okresie zimowym 16–18 °C, latem cieplej. Co roku w okresie wiosenno-letnim zalecane jest przesadzanie roślin[4].
Choroby i szkodniki
Podczas uprawy w suchym powietrzu rośliny atakowane są przez tarczniki. W celu uniknięcia problemów zaleca się rośliny zraszać co kilka dni, najlepiej rano, tak by rośliny zdążyły wyschnąć do nocy. Czasem rośliny atakowane są także przez mszyce, miseczniki i wciornastki. Szkodniki zwalczać można opryskując odpowiednimi środkami chemicznymi, jednak stosować należy ich minimalne dawki, bowiem szparag ten, podobnie jak inni przedstawiciele rodzaju jest bardzo wrażliwy na opryski takimi środkami[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2014-05-06].
  2. a b Asparagus densiflorus (Kunth) Jessop. W: The Plant List (2013). Version 1.1. [on-line]. [dostęp 2014-05-06].
  3. a b c d e f Asparagus densiflorus (Kunth) Jessop. W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2014-05-06].
  4. a b c d Zbigniew Haber: Doniczkowe rośliny ozdobne. Poznań: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1992, s. 266-272. ISBN 83-09-01571-2.