Szubianka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szubianka
Ilustracja
Zbiornik wodny na szczycie Szubianki
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Góry Kamienne
Góry Krucze
Wysokość 513 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Szubianka
Szubianka
Ziemia50°46′26,00″N 16°01′26,06″E/50,773889 16,023906

Szubianka (niem. Galgen Berg, 513 m n.p.m.) – szczyt w Górach Kruczych.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Szubianka wyrasta na południe od centrum Kamiennej Góry, nad Bobrem, opływającym jej zachodnie podnóża, natomiast od wschodu, pod szczytem Szubianki biegnie szosa nr 371 z Kamiennej Góry do Lubawki, a u północnego zbocza prowadziła dawna linia kolejowa do Okrzeszyna. Roztaczają się z jej zboczy widoki na miasto i otoczenie Kotliny Kamiennogórskiej.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie jest zbudowane z górnokarbońskich piaskowców i zlepieńców, z tzw. warstwami białokamieńskimi i žacleřskimi, w których występują drobne pokłady węgla kamiennego. U zachodniego podnóża są niewielkie skałki, tworzące urwisko.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Wzgórze pokrywają łąki i zagajniki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szubianka, wraz z sąsiednią Sądową, są związane ze średniowiecznym wymiarem sprawiedliwości w Kamiennej Górze, który obejmował prawa sądownicze. Nazwa wskazuje, że miasto miało prawo karania na gardle. Prawdopodobnie właśnie tu stała szubienica miejska, wymagano bowiem, aby była z dala widoczna.

Podczas II wojny światowej w Kamiennej Górze istniały obozy pracy - filie Gross-Rosen, których więźniowie byli zatrudniani przy różnych pracach, m.in. przy wykuwaniu sztolni dla podziemnych fabryk. Jedną z takich sztolni (nieukończoną) wykonywali w zboczu Szubianki od strony Bobru i ul. Wiejskiej. Nie znane są jej wymiary i przeznaczenie. Wiadomo natomiast, że obóz znajdował się nad rzeką.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]