Taba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taba
طابا
Egipsko-izraelskie przejście graniczne Taba-Ejlat
Egipsko-izraelskie przejście graniczne Taba-Ejlat
Państwo  Egipt
Muhafaza Synaj Południowy
Populacja (2006)
• liczba ludności

4680
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
Taba
Taba
Ziemia 29°30′N 34°53′E/29,500000 34,883333
Hotel Taba Hilton
Część Taba Heights

Taba (arab. طابا, heb. טאבה) – miejscowość turystyczna ‒ beduińska ‒ w Egipcie, w północnej części czerwonomorskiej Zatoki Akaba (Riwiera Morza Czerwonego) w protektoracie Taba, ok. 8 km od Ejlatu w Izraelu, 15 km od Akaby w Jordanii i 230 km na północny wschód od Szarm el-Szejk. Administracyjnie należy do muhafazy Synaj Południowy. W 2006 roku populacja miejscowości z przyległymi osadami beduińskimi wynosiła ok. 4680 osób. Ze względu na swoje położenie nazywana jest często „Bramą na Synaj”.

Opis miejscowości[edytuj | edytuj kod]

W Tabie działa przejście graniczne z Izraelem (przejście graniczne Taba-Ejlat), przez które przechodzi najwięcej ludzi podróżujących pomiędzy oboma krajami. W przystani morskiej znajduje się również turystyczne przejście graniczne dla turystów udających sie katamaranem do jordańskiej Akaby. Jest również pętla autobusowa oraz zajezdnia i luksusowy hotel Taba Hilton z kasynem, kompleks wybudowany został przez Izrael, a należał do Rafi Nelsona jako Nelson's Village Rafi, który był centrum życia cyganerii artystycznej od końca lat 60. do lat 80. XX w.

W Tabie przeważnie są obsługiwani turyści z Izraela przed dalszą podróżą w głąb Egiptu. Miejscowość jest przede wszystkim jednym z ulubionych weekendowych miejsc wypoczynkowych obywateli Izraela, zarówno jako miejsce spokojnego urlopu na plaży, jak i do nurkowania. W Tabie istnieje ok. 20 centrów nurkowych.

Taba to centrum turystyczne wysunięte najbardziej na wschód Egiptu z około 10 hotelami-resortami nad brzegiem morza. W tym luksusowej południowej dzielnicy wypoczynkowej Taba Heigths. W Tabie znajduje się 8,3% wszystkich miejsc noclegowych w muhafazie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Taba była po stronie egipskiej po podpisaniu porozumienia rozejmowego pomiędzy walczącymi stronami w 1949 r. i została po stronie egipskiej również, kiedy Izrael się wycofał z półwyspu Synaj w 1957 r. po kampanii sueskiej.

Kiedy Izrael ponownie zajął półwysep Synaj, w Tabie wybudowano 400-pokojowy hotel. Podczas wspólnych negocjacji pomiędzy Egiptem i Izraelem co do dokładnego miejsca granicy; strona izraelska podała argument, że Taba była częścią Imperium Osmańskiego, na granicy z wówczas kolonizowanym przez Brytyjczyków Egiptem. W mniemaniu Izraelczyków, przyznanie wioski Egiptowi w poprzednich dwóch porozumieniach pokojowych było błędem.

Traktat pokojowy z 1979 r. nie rozwiązał kwestii przynależności Taby do jednego lub drugiego państwa. Po długiej walce dyplomatycznej problem został powierzony komisji międzynarodowej składającej się z jednego Izraelczyka, jednego Egipcjanina i trzech osób spoza tych krajów. W 1988 r. komisja stanęła po stronie Egiptu, w wyniku czego Izrael zwrócił Tabę Egiptowi w tym samym roku.

Jeden warunek, który został przedstawiony podczas porozumienia z 1988 r., był taki, że izraelskim podróżnikom wolno zwiedzać Tabę bez wizy w czasie nieprzekraczającym 48 godzin. Pierwsza konsekwencja była taka, że Taba stała się popularna wśród turystów.

W 2005 roku otwarto ‒ około 15 km na południe od kurortu Taba ‒ duży kompleks o nazwie Taba Heights. W kurorcie skoncentrowano pięć luksusowych hoteli ‒ resortów, każdy z prywatną plażą. Ośrodek turystyczny Taba Heights zawiera też solidne infrastrukturę rekreacyjną, m.in. 18-dołkowe pole golfowe w stylu pustynnym, położone między górami a morzem. Znajduje sie tutaj centrum wakeboardinguTaba Waterworld.

Zabytki, miejsca historyczne i obiekty przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Zamachy bombowe w Tabie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Zamach w Tabie, 2004.

7 października 2004 miała tam miejsce seria 3 ataków bombowych hotelu Hilton. Zginęły 34 osoby, 171 zostało rannych; większość zabitych była obywatelami Izraela. 24 godz. później dochodzenie przeprowadzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Egiptu zakończyło się stwierdzeniem, iż zamachowcy nie otrzymali pomocy zza granicy, lecz ze strony Beduinów zamieszkujących półwysep Synajski, w związku z tym aresztowano wiele osób w miejscowości Arisz na północy Synaju[1] [2].

Infrastruktura transportowa[edytuj | edytuj kod]

W związku z tym, że Taba do tej pory była wioską beduinów, nigdy nie było prawdziwej infrastruktury transportowej. Dopiero od kilku lat działa międzynarodowy port lotniczy w Tabie (ar.: مطار طاب الدولي), który obsługuje tanie linie lotnicze, pomimo że izraelski port lotniczy w Ejlacie znajduje się zaledwie 10 km stąd. Masa turystów wjeżdża do Taby przez przejście graniczne z Izraelem. Na południowym krańcu miejscowości znajduje się przystań morska, z której wypływa prom do Akaby w Jordanii.

Przypisy