Przejście graniczne Taba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przejście graniczne
Ejlat–Taba
Miejscowości graniczne Izrael Ejlat
Egipt Taba
Rodzaj przejścia drogowe
Rodzaj ruchu osobowy, towarowy, kontenery
http://www.iaa.gov.il/Rashat/en-US/Borders/Taba
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Ejlat
Ejlat
Położenie na mapie Afryki
Mapa lokalizacyjna Afryki
Ejlat
Ejlat
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
Ejlat
Ejlat
Ziemia29°29′27″N 34°54′11″E/29,490833 34,903056

Przejście graniczne Taba (ang. Taba Border Crossing; arab.معبر طابا; hebr. מעבר טאבה) – międzynarodowe egipsko-izraelskie drogowe przejście graniczne położone w południowej części pustyni Negew, w egipskiej muhafazie Synaj Południowy i izraelskim Dystrykcie Południowym, tuż przy czerwonomorskim północno-wschodnim brzegu zatoki Akaba. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się izraelskie miasto Ejlat i egipska miejscowość Taba.

Przejście graniczne jest administrowane przez Zarząd Izraelskich Portów Lotniczych (hebr. רשות שדות התעופה בישראל; ang. Israel Airports Authority) oraz władze Egiptu.

Historia[edytuj]

Wejście na przejście graniczne od strony Ejlatu

Terminal Taba został otwarty 26 kwietnia 1982, po wycofaniu wojsk izraelskich z półwyspu Synaj. Początkowo terminal składał się ze zwykłego namiotu, a następnie przyczepy kempingowej[1].

W marcu 1989 doszło do izraelsko-egipskiego porozumienia w sprawie przebiegu granicy w obszarze Taby. Na mocy zawartego porozumienia Izraelczycy przekazali Egiptowi publiczną plażę przy przejściu granicznym, wieś Rafi Nelson oraz Hotel Sonesta[1].

Zgodnie z warunkami porozumienia, Izraelczycy mogą odwiedzać wybrzeże Morza Czerwonego od Taby do Szarm el-Szejk (i okolice Góry Synaj) w ramach 14-dniowego pobytu bezwizowego. Wzrost ruchu turystycznego wymusił budowę nowego nowoczesnego terminalu, który został oddany do użytku we wrześniu 1995. Jego budowa kosztowała 3 mln USD. Jest to obecnie jedyne turystyczne przejście graniczne pomiędzy tymi krajami. W 1999 skorzystało z niego 1 038 828 podróżnych i 89 422 samochody.

Informacje podstawowe[edytuj]

Przejście graniczne obsługuje obywateli izraelskich i turystów zagranicznych, z wyjątkiem Palestyńczyków.

Jest to całodobowe przejście przeznaczone dla ruchu osobowego oraz towarowego. Terminal jest otwarty codziennie z wyjątkiem świąt: muzułmańskiego Eid ul-Adha i żydowskiego Jom Kippur.

Ilość podróżnych odprawianych na terminalu:


Źródło danych: Israel Airports Authority.

Ilość samochodów odprawianych na terminalu:


Źródło danych: Israel Airports Authority.

Plany rozwoju[edytuj]

Widok na izraelski terminal z Góry Tallul

Plany rozbudowy terminalu są mocno ograniczone przez położenie geograficzne przejścia granicznego. Terminal po stronie izraelskiej jest usytuowany u stóp stromej góry Tallul. Po jednej stronie jest granica egipska, a po drugiej stronie znajduje się wąski pas przybrzeżny, który objęto ochroną jako rezerwat przyrody. Z tego powodu przestrzeń terminalu jest ograniczona do wąskiego pasa ziemi o długości 200 metrów i szerokości 45 metrów[2].

Pomimo tych trudności istnieją plany rozbudowy terminalu, tak aby dobudować dwie kondygnacje i uzyskać nową powierzchnię użytkową o wielkości 4000 , co poprawi przepustowość przejścia granicznego[3].

Komunikacja[edytuj]

Po stronie izraelskiej z przejścia granicznego wychodzi droga ekspresowa nr 90 ISR-HW90.png (Taba-Metulla), a po stronie egipskiej droga Taba-Szarm el-Szejk.

Przypisy

  1. a b The History of the Terminal (ang.). W: Israel Airports Authority - Taba Border Terminal [on-line]. [dostęp 31 maja 2009].
  2. Terminal Information (ang.). W: Israel Airports Authority - Taba Border Terminal [on-line]. [dostęp 31 maja 2009].
  3. Development Plans (ang.). W: Israel Airports Authority - Taba Border Terminal [on-line]. [dostęp 31 maja 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj]