Przejście graniczne Taba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przejście graniczne Ejlat-Taba
Ilustracja
Wejście na przejście graniczne od strony Ejlatu
Państwo  Izrael
Miejscowość Ejlat
Państwo  Egipt
Miejscowość Taba
Rodzaj przejścia drogowe
Rodzaj ruchu osobowy, towarowy, kontenery
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Przejście graniczne Ejlat-Taba
Przejście graniczne Ejlat-Taba
Położenie na mapie Afryki
Mapa lokalizacyjna Afryki
Przejście graniczne Ejlat-Taba
Przejście graniczne Ejlat-Taba
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
Przejście graniczne Ejlat-Taba
Przejście graniczne Ejlat-Taba
Ziemia29°29′27″N 34°54′11″E/29,490833 34,903056
Strona internetowa

Przejście graniczne Taba (ang. Taba Border Crossing; arab.معبر طابا; hebr. מעבר טאבה) – międzynarodowe egipsko-izraelskie drogowe przejście graniczne położone w południowej części pustyni Negew, w egipskiej muhafazie Synaj Południowy i izraelskim Dystrykcie Południowym, tuż przy czerwonomorskim północno-wschodnim brzegu zatoki Akaba. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się izraelskie miasto Ejlat i egipska miejscowość Taba.

Przejście graniczne jest administrowane przez Zarząd Izraelskich Portów Lotniczych (hebr. רשות שדות התעופה בישראל; ang. Israel Airports Authority) oraz władze Egiptu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Terminal Taba został otwarty 26 kwietnia 1982, po wycofaniu wojsk izraelskich z półwyspu Synaj. Początkowo terminal składał się ze zwykłego namiotu, a następnie przyczepy kempingowej[1].

W marcu 1989 doszło do izraelsko-egipskiego porozumienia w sprawie przebiegu granicy w obszarze Taby. Na mocy zawartego porozumienia Izraelczycy przekazali Egiptowi publiczną plażę przy przejściu granicznym, wieś Rafi Nelson oraz Hotel Sonesta[1].

Zgodnie z warunkami porozumienia, Izraelczycy mogą odwiedzać wybrzeże Morza Czerwonego od Taby do Szarm el-Szejk (i okolice Góry Synaj) w ramach 14-dniowego pobytu bezwizowego. Wzrost ruchu turystycznego wymusił budowę nowego nowoczesnego terminalu, który został oddany do użytku we wrześniu 1995. Jego budowa kosztowała 3 mln USD. Jest to obecnie jedyne turystyczne przejście graniczne pomiędzy tymi krajami. W 1999 skorzystało z niego 1 038 828 podróżnych i 89 422 samochody.

Informacje podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Przejście graniczne obsługuje obywateli izraelskich i turystów zagranicznych, z wyjątkiem Palestyńczyków.

Jest to całodobowe przejście przeznaczone dla ruchu osobowego oraz towarowego. Terminal jest otwarty codziennie z wyjątkiem świąt: muzułmańskiego Eid ul-Adha i żydowskiego Jom Kipur.

Ilość podróżnych odprawianych na terminalu:


Źródło danych: Israel Airports Authority.

Ilość samochodów odprawianych na terminalu:


Źródło danych: Israel Airports Authority.

Plany rozwoju[edytuj | edytuj kod]

Widok na izraelski terminal z Góry Tallul

Plany rozbudowy terminalu są mocno ograniczone przez położenie geograficzne przejścia granicznego. Terminal po stronie izraelskiej jest usytuowany u stóp stromej góry Tallul. Po jednej stronie jest granica egipska, a po drugiej stronie znajduje się wąski pas przybrzeżny, który objęto ochroną jako rezerwat przyrody. Z tego powodu przestrzeń terminalu jest ograniczona do wąskiego pasa ziemi o długości 200 metrów i szerokości 45 metrów[2].

Pomimo tych trudności istnieją plany rozbudowy terminalu, tak aby dobudować dwie kondygnacje i uzyskać nową powierzchnię użytkową o wielkości 4000 , co poprawi przepustowość przejścia granicznego[3].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Po stronie izraelskiej z przejścia granicznego wychodzi droga ekspresowa nr 90 ISR-HW-90.svg (Taba-Metulla), a po stronie egipskiej droga Taba-Szarm el-Szejk.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The History of the Terminal (ang.). W: Israel Airports Authority - Taba Border Terminal [on-line]. [dostęp 31 maja 2009].
  2. Terminal Information (ang.). W: Israel Airports Authority - Taba Border Terminal [on-line]. [dostęp 31 maja 2009].
  3. Development Plans (ang.). W: Israel Airports Authority - Taba Border Terminal [on-line]. [dostęp 31 maja 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]