Tabor Domu Tańca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tabor Domu Tańca – odbywający się latem w jednej z miejscowości Polski centralnej tygodniowy cykl warsztatów, wykładów, koncertów i potańcówek z muzyką ludową danego regionu. Wzorowany jest na letnich taborach węgierskich domów tańca. Uczestnicy taboru przyjeżdżają aby wspólnie przez kilka dni grać, tańczyć i uczyć się od zaproszonych muzykantów, śpiewaczek i tancerzy wiejskich.

Cechą różniącą Tabor od typowych Festiwali jest brak konwencjonalnego podziału na artystów i publiczność, podejście alternatywne wobec konsumenckiego charakteru imprez związanych z popkulturą. Założeniem twórców Taboru jest czynny udział słuchaczy we wszystkich wydarzeniach poprzez taniec, naukę śpiewu, gry i rzemiosła. Mogą w nim uczestniczyć całe rodziny - dla dzieci przeznaczone są specjalne zajęcia w ramach tzw. Małego Taboru.

Tabor organizowany jest od 2002 roku przez warszawskie stowarzyszenie Dom Tańca. W ramach cyklu odbyło się 19 edycji, nie licząc pierwszej nieoficjalnej edycji z 1998 r. w Małomierzycach koło Iłży (Świętokrzyskie). Muzycy wywodzący się ze środowiska Domu Tańca organizowali w ramach innych stowarzyszeń festiwale o charakterze taboru: Akademię Muzyków Wędrownych czyli Tabor Lirnicki w Narolu (2012, 2013)[1][2] oraz Tabor Rodzinny w Zawadce Rymanowskiej, Beskid Niski (2014,2015,2016)[3].

Wydawnictwo In Crudo wydało trzy niskonakładowe płyty, dokumentujące Tabory w Chlewiskach i w Szczebrzeszynie[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]