Tadeusz Bochenek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Bochenek
Data i miejsce urodzenia 22 sierpnia 1913
Pietrzejowa
Data śmierci ?
Poseł VI kadencji Sejmu PRL
Okres od 19 marca 1972
do 19 marca 1976
Przynależność polityczna Stronnictwo Demokratyczne
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi

Tadeusz Józef Bochenek (ur. 22 sierpnia 1913 w Pietrzejowej, zm. ?) – polski działacz państwowy i regionalny, wieloletni radny rad narodowych różnego szczebla, poseł na Sejm PRL VI kadencji (1972–1976).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Józefa i Łucji. W Polsce przedwojennej ukończył szkołę średnią w Dębicy, po czym (od 1937) pracował w skarbowości w Rzeszowie i Tarnobrzegu. Po II wojnie światowej powrócił do pracy w „skarbówce” (m.in. w Jarosławie i Przeworsku). W latach 1950–1956 zasiadał w prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Przeworsku. W 1956 uzyskał zatrudnienie w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Rzeszowie jako kierownik Wydziału Finansowego.

Od połowy lat 60. związany z Oddziałem Wojewódzkim PZU w Rzeszowie, najpierw jako jego wicedyrektor (do 1971), później dyrektor. Był również zastępcą przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej oraz Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu. W 1972 uzyskał nominację Stronnictwa Demokratycznego, którego był działaczem od 1947 (pełnił m.in. obowiązki przewodniczącego PK w Przeworsku i WK w Rzeszowie, a także członka CK i CKR) na posła do Sejmu VI kadencji w okręgu Krosno. Był członkiem Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów oraz wiceprzewodniczącym Komisji Komunikacji i Łączności.

Po odejściu z parlamentu związany działalnością społeczną z Krosnem. W 1981 wszedł w skład Społeczny Komitet Modernizacji Budynku na Muzeum Rzemiosła w Krośnie, pomagał w gromadzeniu pamiątek, był również darczyńcą na rzecz Muzeum[1].

Odznaczony m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]