Tadeusz Piaczyński
Tadeusz Piaczyński (ur. 27 marca 1934 w Krotoszynie, zm. 6 lipca 2006 w Zaniemyślu[1]) – polski ksiądz katolicki, inicjator rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego księdza Aleksandra Woźnego.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Był synem Andrzeja i Marii z domu Jaśniak. Szkołę podstawową i Liceum im. Hugona Kołłątaja ukończył w Krotoszynie. Od 1952 do 1958 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu (Wydział Filozoficzno-Teologiczny). 31 maja[2] 1958 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka[1].
Jako wikariusz pracował kolejno w: Krotoszynie, Świerczynie i Poznaniu (parafie: św. Anny, św. Jana Kantego, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Michała Archanioła). W 1972 mianowano go proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Rogalinku koło Poznania, gdzie pozostawał do 1981[1].
Od 1 czerwca 1981 został proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Zaniemyślu. Położył tu szczególny nacisk na renowację świątyni parafialnej, jak również zainicjował budowę kaplicy w Lucinach. Po śmierci ks. prałata Aleksandra Woźnego był głównym inicjatorem rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego[1].
Zmarł w dniu, w którym miał powitać w Zaniemyślu pieszą pielgrzymkę do Częstochowy. Pogrzeb odbył się w Zaniemyślu 10 lipca 2006 z udziałem tłumu wiernych. Uroczystościom przewodniczył biskup Zdzisław Fortuniak[1]. Pochowany obok grobu ks. Antoniego Rybickiego, budowniczego kościoła parafialnego w Zaniemyślu[3].
Upamiętnienie
[edytuj | edytuj kod]Upamiętniony tablicą pamiątkową na zaniemyskim kościele odsłoniętą w lipcu 2014[2]. Pomysłodawcą i koordynatorem prac związanych z posadowieniem tablicy był Michał Marciniak - dawny wieloletni ministrant ks. Tadeusza Piaczyńskiego[3].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e art. zb., Kapłan zanurzony w Chrystusie, w: Przewodnik Katolicki, nr 32/2006, s.VI-VII (wkłądka: Metropolia Poznańska)
- ↑ a b Wielkopolscy księża od XVIII do XX wieku, Tadeusz Piaczyński
- ↑ a b Gazeta Średzka, Zaniemyśl: Tablica poświęcona