Tasiemiec kręćkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Taenia multiceps)
Tasiemiec kręćkowy
Taenia multiceps[1]
Leske, 1780
Ilustracja
Tasiemiec kręćkowy we francuskim atlasie parazytologii z 1901 roku
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Podkrólestwo

Bilateria

(bez rangi) pierwouste
Nadtyp

Platyzoa

Typ

płazińce

Nadgromada

Neodermata

Gromada

tasiemce

Rząd

Cyclophyllidea

Rodzina

taeniidae

Rodzaj

Taenia

Gatunek

tasiemiec kręćkowy

Synonimy
  • Multiceps multiceps

Tasiemiec kręćkowy (Taenia multiceps) – gatunek tasiemca (Cestoda) z rzędu Cyclophyllidea. Pasożyt wewnętrzny psa domowego i innych psowatych, wywołujący chorobę zwaną cenurozą (łac. coenurosis). Jest gatunkiem kosmopolitycznym, występującym głównie w rejonach hodowli owiec. Dojrzały osobnik dorasta do 1 metra długości i 3–5 mm szerokości. Jego taśma (strobila) składa się z 200–250 proglotydów (członów). Gruszkowata główka (scolex) ma cztery mięsiste przyssawki oraz podwójny wieniec 22–32 haczyków. Macica w proglotydach macicznych ma 18–26 prawie równoległych odgałęzień.

Formą inwazyjną dla żywiciela ostatecznego (pies) jest cerkoid typu cenur (coenurus), rozmnażający się bezpłciowo (wegetatywnie). Zakażenie następuje drogą pokarmową. Pasożyt dojrzewa w jelicie cienkim przez 8–72 dni, po których jego proglotydy maciczne są wydalane wraz z kałem, a następnie dostają się do organizmu żywiciela pośredniego (owca, koza domowa, muflon śródziemnomorski, rzadziej inni roślinożercy lub wszystkożercy). Znane są także pojedyncze przypadki z Europy, Afryki, Ameryki Południowej, USA i Australii, w których człowiek był żywicielem przypadkowym tego pasożyta. W organizmie żywiciela pośredniego (lub przypadkowego) onkosfery uwalniają się z proglotydów, a następnie wędrują do mózgowia lub rdzenia przedłużonego, gdzie przekształcają się w cenur, który osiąga pełną dojrzałość w 2–3 miesiące.

Cenurioza jest przyczyną trzęsawki (kołowacizny) u zakażonych zwierząt. Pierwsze objawy (zależne w dużej mierze od lokalizacji cenura w mózgowiu) pojawiają się zwykle po kilku latach od zakażenia i generalnie przypominają objawy guza mózgu. Zwykle obserwuje się również większą ilość komórek oraz białek w płynie mózgowo-rdzeniowym. Leczenie cenuriozy polega na chirurgicznym usunięciu pasożyta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Taenia multiceps, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Centers for Disease Control and Prevention (CDC): Coenurosis. 2019-06-14. [dostęp 2024-03-11]. (ang.).