Tahini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tahini (w szklanej salaterce)
Tahini domowej roboty
Gotowa pasta dostępna w handlu

Tahini (rzad. tahina, arab. طحينة tahina), chiń. zhimajiang (芝麻醤), jap. neri-goma (ねりごま, 練りごま), pasta sezamowa – pasta na bazie nasion sezamu, używana do przygotowywania wielu potraw. W krajach Bliskiego Wschodu tahini robione jest z lekko podprażanych nasion sezamu (proces ten intensyfikuje aromaty). We wschodniej Azji tahini produkowane jest z niełuskanych nasion sezamu, przez co ma bardziej gorzki smak.

Tahini jest składnikiem bliskowschodnich potraw m.in. hummusu i baba ghanoush. Sprzedawana bywa w formie świeżej lub suszonej. Nadaje się do zamrożenia[1].

Pasty sezamowej używa się także w kuchni chińskiej, koreańskiej i japońskiej; jest też kluczowym dodatkiem do dań z prowincji Syczuan, np. makaronu dandan.

Pasta sezamowa neri-goma jest podobna do tahini i używana m.in. do dressingów i sosów. Neri-goma jest wytwarzana z niełuskanych nasion sezamu, a tahini z łuskanych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nadia Haris: How to Freeze Tahini. [w:] SF Gate: Healthy Eating (healthyeating.sfgate.com) [on-line]. Hearst Communications Inc.. [dostęp 2017-02-06]. (ang.).