Matapan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Tajnaron)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Matapan
Tenaron
Państwo  Grecja
Wydarzenia historyczne bitwa morska pod Nauplionem w 1770 roku,
Bitwa u przylądka Matapan w 1941 roku
Rodzaj obiektu przylądek
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Matapan
Matapan
Ziemia 36°23′06″N 22°28′58″E/36,385000 22,482778

Matapan (gr. Ματαπάς, Matapas), Tenaron (gr. Ταίναρο, Tenaro; staroż. Tajnaron) – najdalej na południe wysunięty przylądek Peloponezu, w Grecji.

Miejsce stacjonowania wojsk najemnych w czasie wojny lamijskiej, które dowodzone przez Leosthenesa w październiku 323 roku p.n.e. rozpoczęły działania zbrojne przeciwko Macedonii, a po połączeniu sił z wojskami etolskimi zajęły Termopile. W 1717 roku miała tu miejsce militarnie nierozstrzygnięta, wszakże spożytkowana przez Turcję dla zatrzymania całości Peloponezu, bitwa morska VIII wojny wenecko-tureckiej. W 1941 roku niedaleko przylądka miała miejsce największa bitwa morska na Morzu Śródziemnym, stoczona w okresie II wojny światowej.

Przylądek jest także wymieniany w kulturze i mitologii antycznej jako ostatni etap wędrówki Heraklesa, związany z próbą unicestwienia go przez króla Eurysteusza, który z obawy przed niezwykłą siłą bohatera zlecił mu wykonanie 12 prac niewykonalnych dla zwykłego śmiertelnika, znanych pod nazwą „dwunastu prac Heraklesa”. Na przylądku bohater stanął w poszukiwaniu wejścia do Hadesu – krainy zmarłych. Miał stamtąd sprowadzić Cerbera – psa o trzech głowach, strzegącego, by dusze zmarłych nie wydostały się z otchłani do świata żywych i jednocześnie wykonać w ten sposób ostatnie zadanie. Gdy bohaterowi udało się zejść do podziemi, Charon nie odważył się żądać zapłaty i przewiózł herosa na drugi brzeg Styksu. Herakles nie bał się otaczających go zewsząd cieni i odważnie przeszedł przez krainę umarłych. Stając przed Hadesem i Persefoną poprosił ich o możliwość wykonania ostatniego zadania. Hades zgodził się, pod warunkiem, że Herakles nie użyje żadnej broni. Herakles chwycił mocno bestię i mimo że Cerber chłostał go wężowatym ogonem, wyciągnął go na powierzchnię. Wrócił ze zwierzęciem do Myken, gdzie go wypuścił. Usłyszał wtedy od przerażonego Eurysteusa, że wypełnił zadania i staje się człowiekiem wolnym.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]