Tambura (instrument)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
bułgarska tambura ośmiostrunowa

Tamburainstrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Wykonywana jest z drewna, posiada zwykle cztery struny, obecnie najczęściej metalowe. Instrumenty ośmiostrunowe strojone są unisono parami, podobnie jak np. w mandolinie.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Jej nazwa indyjska (dewanagari: तम्पूरा trl. tampūrā) prawdopodobnie wywodzi się z perskiego pandura i dalej arabskiego dambura. Podobny źródłosłów ma mandolina, której zwłoszczona nazwa łacińskiego mandora brzmi mandola, przybrała ostateczną, zdrobniałą formę mandolina.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tambura w zachodniej kulturze kojarzona jest z hinduską muzyką medytacyjną, gdyż w istocie często towarzyszy wykonywaniu pieśni raga. Obok takich instrumentów jak: sarangi, tabla, sitar jest klasycznym instrumentem muzyki indyjskiej. Indyjska tambura w odróżnieniu od sitaru nie posiada progów.

W Europie znana jest (w nieco odmiennej od azjatyckich instrumentów formie) z Bałkanów, głównie z Bułgarii, gdzie pełni rolę instrumentu ludowego lub instrumentu solowego w utworach "klasycznych" inspirowanych muzyką ludową.

Irański setar, zasadniczo tożsamy z tamburą

Podobne instrumenty[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]