Tanith Lee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tanith Lee
Esther Garber, Judas Garbah
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 września 1947
Londyn, Wielka Brytania

Data i miejsce śmierci

24 maja 2015
East Sussex, Wielka Brytania

Narodowość

brytyjska

Język

angielski

Dziedzina sztuki

fantastyka naukowa, fantasy, horror

Nagrody
 • World Fantasy Award: Najlepsza miniatura literacka, 1983 The Gorgon, 1984 Elle Est Trois, (La Mort), Osiągnięcia życia, 2013
Strona internetowa

Tanith Lee (ur. 19 września 1947 w Londynie, zm. 24 maja 2015) – brytyjska pisarka science fiction, horroru oraz fantasy.

Urodzona w Londynie, córka tancerzy Bernarda i Hyldy Lee. Ukończyła średnią szkołę plastyczną. Żona Johna Kaiine'a. Mieszkała w południowej Anglii.

Jej pierwsze opowiadanie zatytułowane Eustace wydano w 1968, zaś pierwszą powieść (dla dzieci) The Dragon Hoard w 1971. Zdobywczyni wielu nagród, między innymi August Derleth Award w 1980, nagrody World Fantasy Convention Award za opowiadania The Gorgon w 1983 oraz Elle Est Trois (La Mort) w 1984.

Tanith Lee była autorką bardzo płodną. Napisała 95 powieści, 230 opowiadań oraz wiele wierszy[1]. Autorka scenariuszy serialu science fiction Blake's Seven.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jej prace to gatunkowo fantastyka dla dorosłych, dzieci, science fiction, horror, horror gotycki, romans gotycki, i powieść historyczna. Styl i atmosfera opowieści jest być może bliska Jackowi Vance’owi, który podobnie, nie jest związany z jednym gatunkiem[2].

Cykl związanych ze sobą opowieści pt. Opowieści z Płaskiej Ziemi, zaczynających się od Demon ciemności i później Demon śmierci zawiera alegoryczne treści, np. motyw demonicznego stworzenia, które porywa i odmienia pięknego chłopca i oddziela go od smutku rzeczywistego świata. Ostatecznie chłopiec chce wiedzieć więcej o „świecie” i prosi żeby go oddać z powrotem.

Wiele z jej prac jest alegorycznych z natury, nawet w sensie biblijnym, w sposobie przedstawienia obcych mitycznych światów, nacechowana wrażliwością seksualną, nieczęsto spotykaną w literaturze fantastycznej.

Jej styl jest bardziej „klimatyczny” niż intymny. Przenosi czytelnika do dziwnych światów, które jednocześnie wydają się znajome. Tak jak ma to miejsce w The Castle of Dark lub w surrealistycznym świecie Prince on a White Horse. W obu przypadkach, zarówno czytelnik jak jego bohater nie jest świadomy, gdzie się znajduje, ale obydwaj są wciągnięci razem w bieg wydarzeń i utożsamiają się nawzajem.

W powieści SF pt. Four-BEE, Tanith Lee interesuje się kulturą młodych ludzi (młodzieży) i ich tożsamością w społeczeństwie, która daje wiecznie młodym nastolatkom pełną wolność, nawet możliwość bycia zabitym i otrzymania później nowego ciała, otrzymania nawet nowej płci, i to wielokrotnie.

Istnieje również powieść osadzona w realiach historycznych Rewolucji Francuskiej pt. The Gods are Thirsty.

Znaczna część jej prac to literatura dla dzieci, która obejmuje prace od Dragon Hoard (w 1971), Animal Castle, Princess Hynchatti & Some Other Surprises (1972), Companions on the Road (1975) i Prince on a White Horse (1982). Ostatnio także The Claidi Journals, zawierający opowiadania Wolf Tower, Wolf Star, Wolf Queen i Wolf Wing (późne lata 90. i wczesne lata 2000).

Książki (wydane w Polsce)[edytuj | edytuj kod]

Cykl Opowieści z Płaskiej Ziemi (dwie powieści z pięciu):

 • Demon CiemnościNight's Master (wyd. ang. 1978)
 • Demon ŚmierciDeath's Master (wyd. ang. 1979)

Trylogia Krwawa opera:

 • (tom I) Mroczny taniecDark Dance (wyd. ang. 1992)
 • (tom II) Mroczne duszePersonal Darkness (wyd. ang. 1993)
 • (tom III) Zwycięstwo mrokuDarkness, I (wyd. ang. 1994)

Pozostałe powieści:

 • Czarnoksiężnik z VolkyanuVolkhavaar (wyd. ang. 1977) (wyd. pol. 1991)
 • Serce bestiiHeart-Beast (wyd. ang. 1992)
 • Zabójca umarłychKill the Dead (wyd. ang. 1980)
 • Na Wschód o PółnocyEast of Midnight (wyd. ang. 1977) (książka wydana po polsku w niewielu egzemplarzach przez jeden z klubów miłośników fantastyki)
 • Piratika - Piratica (wyd. ang. 2003) i druga część Piratika: Kierunek Papuzia Wyspa - Piratica II: Return to Parrot Island (wyd. ang. 2005)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Orbital 2008 - Guests of Honour, www.orbital2008.org [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2008-07-24] (ang.).
 2. Sekcja „Twórczość” w całości jest tłumaczeniem z wersji angielskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]