Tank Girl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tank Girl - pochodząca z lat dziewięćdziesiątych angielska seria komiksowa autorstwa Jamiego Hewletta (rysunek) i Alana Martina (scenariusz). Jest to też imię głównej bohaterki komiksu.

Akcja pierwszych albumów rozgrywa się w niedalekiej przyszłości na kontynencie australijskim. Młoda, żądna przygód antybohaterka daje odpór przeciwnościom losu przy pomocy futurystycznej wersji czołgu M5A1 Stuart. Głównymi antagonistami na tym etapie historii są: totalitarne korporacje, najemni łowcy głów, sekty i wyznania religijne, półświatek przestępczy; jak również: ład, porządek, przeciętni ludzie, australijski styl bycia, media, przepisy ruchu drogowego. Po tym pierwszym, burzliwym okresie następuje czas sielanki, gdzie Tank Girl oddaje się romantycznym uniesieniom w towarzystwie kangura o imieniu Booga.

O sile tego komiksu decydują liczne powiązania międzykulturowe, znajdujemy w nim min. motywy zaczerpnięte z Odysei Homera, twórczości Jacka Kerouaca, wierzeń Aborygenów, serialu Starsky i Hutch. Ten fakt oraz miejscami antyspołeczny wyraz komiksu, plasują go w kategorii produkcji przeznaczonych dla dojrzałych odbiorców.

Do tej pory ukazały się:

  • Tank Girl: The Movie.
  • Tank Girl - The Odyssey.
  • Tank Girl - Apocalypse.
  • Tank Girl Graphic Novel.
  • Tank Girl

Po dwudziestu latach autor powrócił do tej bohaterki z nowymi pomysłami i w 2008 r. powstał Tank Girl: Visions of Booga.

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Komiks został zekranizowany w 1995 r. Reżyserem filmu była Rachel Talalay, a w obsadzie znaleźli się m.in. Lori Petty (Tank Girl), Naomi Watts (Jet Girl), Ice T (T Saint) i Malcolm McDowell (Kesslee).