Przejdź do zawartości

Tapiranga maskowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Arturo24 (dyskusja | edycje) o 17:31, 13 cze 2013. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Tapiranga maskowa
Ramphocelus sanguinolentus[1]
(Lesson, 1831)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Nadrząd

neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

tanagry

Rodzaj

Ramphocelus

Gatunek

tapiranga maskowa

Synonimy
  • Tanagra (Tachyphonus) sanguinolentus Lesson, 1831
Podgatunki
  • R. s. sanguinolentus (Lesson, 1831)
  • R. s. apricus (Bangs, 1908)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Tapiranga maskowa (Ramphocelus sanguinolentus) – gatunek małego ptaka śpiewającego z rodziny tanagr (Thraupidae). Zamieszkuje Amerykę Środkową, w tym tereny Panamy, Kostaryki, Nikaragui, Hondurasu, Gwatemali i Meksyku.

Systematyka

Badania genetyczne sugerują, że jest najmniej spokrewnionym gatunkiem z innymi z rodziny Thraupidae. Taksonomicznie najbliższym mu jest Ramphocelus nigrogularis. Łacińska nazwa sanguinolentus, oznacza zakrwawiony, co nawiązuje do czerwonych fragmentów upierzenia tych ptaków. Wyróżniono dwa podgatunki[3][4]:

  • R. sanguinolentus sanguinolentus – południowo-wschodni Meksyk do Hondurasu.
  • R. sanguinolentus apricus – wschodni Honduras do północno-zachodniej Panamy.

Charakterystyka

Dorosłe osobniki są czarne, z czerwoną obwódką obejmującą szyję, kark i pierś (przypomina wyglądem samicę Rhodothraupis celaeno, z rodziny Cardinalidae). Ponadto, czerwony jest także ogon. Samice są zazwyczaj ciemniejsze, ale trudne do odróżnienia. Dziób jest blado niebieski, a nogi niebiesko-szare. Młode, tuż po urodzeniu są podobne, mają jedynie ciemnoczerwony kark, a czarne elementy upierzenia są poprzetykane brązowymi piórami, a pierś jest czerwona z czarnymi kropkami. Młode ptaki mają także ciemniejsze dzioby. Po osiągnięciu dojrzałości osiągają około 20 cm długości.

Występowanie

Gatunek ten występuje głównie na obrzeżach wiecznie zielonych lasów deszczowych i na terenach pół-otwartych do wysokości 1100 metrów. Zamieszkuje głównie wyższe poziomy lasów.

Gatunek ten występuje na bardzo dużym terenie, obejmującym 235 000 kilometrów kwadratowych terenów w Ameryce Środkowej. Występuje od południa stanu Veracruz i północy Oaxaca w Meksyku do wyżyn w zachodniej Panamie.

Tryb życia

W ciągu roku, tanagry te są obserwowane głównie w parach, ale mogą tworzyć małe grupy w trakcie okresu godowego. Gniazda budują z materiałów takich jak mech, kawałki dużych liści i małych gałęzi. Zakładają je w połowie wysokości drzew na skraju lasu. Samice składają zwykle dwa jasnoniebieskie, z ciemnymi plamkami jaja.

Status, zagrożenie i ochrona

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych tapiranga maskowa ma status LC[2], czyli niższego ryzyka. Tendencja populacyjna wydaje się stabilna, nie zaobserwowano żadnych przesłanek świadczących o zagrożeniach tego gatunku. Populacja jest bardzo duża, ale trudna do oszacowania, przewiduje się, że żyje od 50 000 do nawet 500 000 osobników[5].

Zobacz też

  1. Ramphocelus sanguinolentus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Ramphocelus sanguinolentus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Frank Gill, David Donsker: Family Thraupidae. IOC World Bird List: Version 3.3. [dostęp 2013-06-13]. (ang.).
  4. Crimson-collared Tanager (Ramphocelus sanguinolentus). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2013-06-13]. (ang.).
  5. Crimson-collared Tanager Ramphocelus sanguinolentus. BirdLife International. [dostęp 2013-06-13].
{{Przypisy}} Nieprawidłowe pola: przypisy.

Bibliografia

Linki zewnętrzne