Tarangambadi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tarangambadi
ilustracja
Państwo

 Indie

Populacja (2006)
• liczba ludności


21621

Kod pocztowy

609313

Położenie na mapie Tamilnadu
Mapa konturowa Tamilnadu, po prawej znajduje się punkt z opisem „Tarangambadi”
Położenie na mapie Indii
Mapa konturowa Indii, na dole znajduje się punkt z opisem „Tarangambadi”
Ziemia11°01′48″N 79°50′24″E/11,030000 79,840000

Tarangambadi (tamilski: தரங்கம்பாடி - Taraṅkampāṭi - /ˈtʌrʌŋɡʌmˌbaːʈi/, kiedyś Tranquebar) – port historyczny z fortem Dansborg i okolicznymi wioskami rybackimi w dystrykcie Nagapattinam na południowo-wschodnim wybrzeżu Tamilnadu w Indiach.

W przeszłości było to ważne miasto handlowe, kolonia duńska znana jako Tranguebar. Posiadało własne monety i sławną drukarnię misjonarzy, w której drukowano literaturę w języku angielskim i tamilskim. w roku 1712 wydano tu także trzecie wydanie Nowego Testamentu z Biblii Almeidy.

Miasto było głównym ośrodkiem luterańskiego misjonarstwa w Tamil Nadu. W XX wieku przez jakiś czas - siedziba biskupstwa Tamilskiego Ewangelicznego Kościoła Luterańskiego (Tamil Evangelical Lutheran Church = Tamil Suvishesha Lutheran Tirusabai) z kościołem Nowego Jerusalem.

Tranquebar w 1845 r. zostało sprzedane przez Duńczyków Brytyjczykom.

Liczba mieszkańców miasta 21 621 (dane z 1 stycznia 2006).

Tsunami z 26 grudnia 2004 roku przeszło przez miasto niszcząc okoliczne wioski rybackie i przyczyniając się do śmierci wielu mieszkańców. Odbudowę miasta Tarangambadi i okolicznych wiosek finansują liczne organizacje pomocy z Indii i z zagranicy, a także kościoły współpracujące z miastem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]