Taras Słoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Taras słoni, Angkor Thom, Kambodża.

Taras Słoni[1] (khm. លានជល់ដំរី) – część zrujnowanego miasta Angkor Thom w Kambodży[2]. Taras był używany przez króla Angkoru, Dżajawarmana VII, jako platforma, z której można było podziwiać jego zwycięską powracającą armię[3]. Jest częścią Phimeanakas – kompleksu, z którego pozostało tylko ruiny. Większość oryginalnej konstrukcji została wykonana z materiału organicznego i już się rozłożyła. Większość tego, co pozostaje, to platformy fundamentowe kompleksu. Nazwa tarasu pochodzi od rzeźb słoni na jego wschodniej ścianie[4].

Taras Słoni o długości 350 m był używany jako gigantyczna trybuna przeglądowa podczas ceremonii publicznych i służył jako sala audiencyjna[3]. Środkową część muru oporowego zdobią naturalnej wielkości garudy i lwy; na obu końcach znajdują się dwie części słynnej parady słoni wraz z khmerskimi kornakami.

Płaskorzeźba na tarasie słoni

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim uchwalony na 102. posiedzeniu Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP.
  2. Terrace of Elephants – Angkor Archeological Park – Angkor Wat Guide – What to See in Cambodia – Cambodia Major Attractions | Tourism Cambodia [online], www.tourismcambodia.com [dostęp 2023-05-07] (ang.).
  3. a b Royal Terraces – Terrace of the Elephants & Terrace of the Leper King [online], www.renown-travel.com [dostęp 2023-05-07].
  4. Elephant Terrace [online], ANGKOR TEMPLES IN CAMBODIA [dostęp 2023-05-07] (ang.).