Tarudant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tarudant
‏تارودانت‎
Ilustracja
Mury obronne w Tarudant
Państwo

 Maroko

Region

Sus-Masa-Dara

Wysokość

238 m n.p.m.

Populacja (2006)
• liczba ludności


72 797

Kod pocztowy

83000

Położenie na mapie Maroka
Mapa konturowa Maroka, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Tarudant”
Ziemia30°28′N 8°52′W/30,466667 -8,866667
Strona internetowa

Tarudant (arab. تارودانت, fr. Taroudant) – miasto w południowym Maroku, w dolinie Wadi Sus na wschód od Agadiru, ok. 73 tys. mieszkańców (stan na 2006 rok).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W ciągu niemal całej swojej historii miasto odgrywało ważną rolę polityczną i handlową. Dogodne położenie w urodzajnej dolinie rzeki Sus sprawiało, że następujące kolejno po sobie marokańskie dynastie dążyły w pierwszej kolejności do jego opanowania. W pierwszej połowie XVI wieku Tarudant był ośrodkiem władzy Saadytów – ówczesną stolicą Maroka. Z tamtego okresu pochodzi wiele budynków medyny i mury obronne. Współczesne miasto jest ważnym ośrodkiem handlowym kraju. Działają tu także liczne garbarnie.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

W mieście zachował się zespół murów obronnych i bastionów, otaczających starą medynę. W obrębie medyny osobną, ufortyfikowaną częścią miasta jest kasba, będąca pierwotnie pałacem zimowym Saadytów. Na jej terenie zachowały się ruiny fortecy wzniesionej przez alawickiego sułtana Mulaja Ismaila.

Oprócz zabytków do atrakcji turystycznych miasta zaliczają się także suki, na których kupić można między innymi tradycyjne arabskie dywany i biżuterię, wyrabiane w wioskach w Antyatlasie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maroko. Przewodnik Pascala. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2006, s. 517-521.