Tatra V570

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tatra V570
Ilustracja
Producent

Tatra

Projektant

Hans Ledwinka

Miejsce produkcji

Czechosłowacja:
Kopřivnice

Dane techniczne
Typy nadwozia

2-drzwiowy sedan

Silniki

B4 854 cm³

Skrzynia biegów

4-biegowa manualna

Napęd

tylny

Długość

3800 mm

Szerokość

1400 mm

Wysokość

1440 mm

Rozstaw osi

2320 mm

Dane dodatkowe
Pokrewne

Tatra 97
Volkswagen Garbus

Tatra V570 – prototyp samochodu osobowego o aerodynamicznym nadwoziu, projektu autorstwa Hansa Ledwinki opracowany w latach 1931-1933.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]


Aerodynamiczne Tatry

V 570 miał być napędzany chłodzonym powietrzem dwucylindrowym bokserem o pojemności 854 cm³ i mocy 18 KM z rozdziałem OHV umieszczonym za tylną osią. Silnik wraz ze sprzęgłem jednotarczowym, czterobiegową skrzynią biegów i skrzynią rozdzielczą są częścią jednej jednostki, napędzana jest tylna oś. Maksymalna prędkość samochodu to 75-80 km/h. Powietrze chłodzące wpadało do komory silnika przez żebrowane szczeliny za tylnymi szybami. Samochód miał być produkowany zarówno w wersji zamkniętej, jak i otwartej.

V 570 ma opływowe nadwozie, z wystającymi reflektorami i opadającą zarówno przednią, jak i tylną częścią nadwozia. Samochód posiada stalowe nadwozie z drewnianą ramą. Drzwi otwierają się w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Szkielet podwozia spawany był z rur. Pojazd posiada hamulce mechaniczne.

Opływowe nadwozie V 570 jest pod wieloma względami podobne do późniejszego VW Garbusa. Hans Ledwinka i Ferdinand Porsche znali się osobiście i konsultowali swoje doświadczenia i sugestie.

Dalsze losy[edytuj | edytuj kod]

Z wielu powodów do seryjnej produkcji V 570 nigdy nie doszło, ale prototyp posłużył jako wzór dla samochodu Tatra 77 z ośmiocylindrowym silnikiem produkowanego od 1934 roku.

Tatra V 570 znajduje się obecnie w Muzeum Tatry w Kopřywnicy, do którego po 30 latach codziennego użytkowania został przekazany przez prywatnego właściciela, który po testach odkupił go od firmy. Nie jest jednak w stanie pierwotnym.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Schmarbeck, Wolfgang: Tatra - Die Geschichte der Tatra-Automobile, Verlag des Internationalen Auto- und Motorrad-Museums Deutschland, Bad Oeynhausen (1977)
  • Automobil 3/1979, skan na www.tatraportal.sk: [1] a [2]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]