Przejdź do zawartości

Tehuantepec (przesmyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przesmyk Tehuantepec

Istmo de Tehuantepec (ang. Isthmus of Tehuantepec) – przesmyk leżący w południowej części Meksyku pomiędzy zatoką Campeche (część Zatoki Meksykańskiej) na północy a zatoką Tehuantepec (część Oceanu Spokojnego) na południu[1][2].

W najwęższym miejscu przesmyk ma 220 km długości od zatoki do zatoki (natomiast brzeg zatoki Campeche jest oddalony o 193 km od Laguna Superior – małej odnogi zatoki Tehuantepec).

Klimat w tym miejscu jest gorący i wilgotny (malaryczny) z rocznymi opadami sięgającymi 3960 mm i 35 °C, z wyjątkiem otwartych przestrzeni nad Pacyfikiem, gdzie wiatr łagodzi te warunki. Teren jest płaskowyżem, w jego północnej części występuje gęsta dżungla i bagniste tereny, południowa część jest bardziej sucha. Okresami poprzez przesmyk w kierunku od Zatoki Meksykańskiej do Pacyfiku wieje silny i porywisty wiatr nazywany Tehuano.

W 1907 r. została otwarta kolej łącząca porty: Coatzacoalcos nad Atlantykiem i Salina Cruz nad Oceanem Spokojnym. Zarzucono natomiast plany przekopania kanału łączącego dwa oceany. W 1998 rząd Meksyku podjął decyzję o budowie autostrady łączącej oceany z obu stron przesmyku[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Isthmus of Tehuantepec, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2018-05-01] (ang.).
  2. a b The Megaproject of the Isthmus of Tehuantepec: Globalization and Social and Environmental Deterioration. World Rainforest Movement. [dostęp 2018-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-01)]. (ang.).