Telewizja Wielkopolska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TV Wielkopolska
TV Wielkopolska
Data startu 20 czerwca 2012
Format obrazu 16:9
Właściciel WTI sp. z o.o.

(Tadeusz Wawrzyniak)

Systemy
emisji sygnału
analogowy, cyfrowy (w zasięgu INEA)
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Siedziba ul. Kleczewska 37
62-510 Konin
Zastąpił Telewizja Konin
Strona internetowa

Telewizja Wielkopolska (Wielkopolska Telewizja Informacyjna, TV Wielkopolska) - całodobowy kanał informacyjny, dostępny w jakości SDTV (kanał 812) i HDTV[1] (kanał 800). Stacja jest dostępna m.in. w ofercie sieci kablowej INEA. Nadawcą programu jest należąca do konińskiego przedsiębiorcy Tadeusza Wawrzyniaka firma WTI sp. z o.o. Łączna ilość gospodarstw domowych, do których dociera sygnał Telewizji Wielkopolska, to 500 tysięcy abonentów, co daje blisko półtora miliona potencjalnych widzów w całym województwie. Program transmitowany jest także w internecie. Redaktorem naczelnym stacji jest Piotr Czmil. TV Wielkopolska porusza tematy związane przede wszystkim z życiem codziennym mieszkańców województwa wielkopolskiego.

Historia i target[edytuj]

TV Wielkopolska powstała na bazie emitującej przez dziesięć lat swój program Telewizji Konin, która z kolei powstała przy wsparciu dziennikarzy i pracowników handlowych nieistniejącego już Radia 66, którego historia sięga rozłamu w Radio Konin.

Program w całości montowany jest w Koninie. Redakcja oraz serwer emisyjny znajdują się w budynku biurowym, na terenie centrum logistycznego Ekspress Polska. Stamtąd program w jakości HD trafia do stacji czołowej w Poznaniu, za pomocą światłowodu, skąd emitowany jest mieszkańcom województwa.

Program TV Wielkopolska skierowany jest do mieszkańców powiatów i gmin, a niekiedy niewielkich sołectw. Materiały TV Wielkopolska oglądać można również online na stronie internetowej nadawcy.

Historyczne korzenie stacji[edytuj]

Program Telewizji Wielkopolska tworzony jest w historycznym dla konińskich mediów miejscu - budynku przy ulicy Kleczewskiej 37, tuż przy dawnym elewatorze na konińskim Zatorzu. W pomieszczeniach, gdzie dziś powstaje i skąd przesyłany jest do Poznania program Telewizji Wielkopolska, dawniej istniało konińskie Radio 66, Telewizja Konin (należące do Sławomira Papiery) oraz Radio 99,6 FM Konin, Radio FLASH Konin, Radio Planeta FM (należące do grup Ad.Point, a później Eurozet i będące wynikiem sprzedaży Radia 66 grupie Ad.Point przez Sławomira Papierę - właściciela Radia 66 Konin. Dziś rozgłośnia funkcjonuje dwa piętra niżej - na parterze budynku i nadaje pod nazwą Radio Zet Gold.

Telewizja Wielkopolska jest jedyną regionalną stacją telewizyjną o zasięgu wojewódzkim, która swoją tematyką sięga czasem tak szczegółowych i niszowych tematów, dostrzegając w nich sprawy istotne dla mieszkańców, że informuje np. o otwarciu drogi lub nowej remizy strażackiej wraz ze świetlicą wiejską w jednym w niewielkich, wielkopolskich sołectw. Telewizja Wielkopolska bez wstydu promuje to, co lokalne. Lokalnych twórców i ich dzieła, kulturę, sztukę, regionalne obyczaje i smaki. Pokazuje relacje z dożynek gminno-parafialnych, wigilijnych spotkań opłatkowych, strażackich zawodów. Zespół Telewizji Wielkopolska każdego dnia tworzy serwis informacyjny składający się z 15-20 informacji o długości do 3,5 minuty, reportaże, relacje i koncerty o długości 10-120 minut oraz filmy komercyjne, realizowane na zamówienie firm i instytucji z województwa i kraju. Reporterzy terenowi odpowiadają za zrealizowanie zdjęć do materiałów oraz przeprowadzenie rozmów; następnie materiał, za pomocą sieci internetowych, trafia do Konina, gdzie opracowywany jest przez zespół dziennikarzy, skąd następnie trafia do działu montażu, a stamtąd na portal internetowy www.wielkopolska.tv oraz na serwer emisyjny, znajdujący się w serwerowni w budynku TV Wielkopolska. Sygnał następnie trafia światłowodem sieci kablowych. Od początku nadawania program TV Wielkopolska realizowany jest przy wykorzystaniu cyfrowych kamer HD w formacie 16:9.

Pracownicy tworzący program TV Wielkopolska[edytuj]

Redaktor naczelny: Piotr Czmil. Wydawca programu: Monika Juzala. Dziennikarze: Greta Kaczmarek, Emilia Grądziel, Monika Juzala, Piotr Czmil, Marcin Cieślik. Montażyści: Adrian Gutowski, Szymon Guźniczak, Marek Deręgowski. Reporterzy: Gerard Marchewka, Grzegorz Kamiński, Adrian Byczyk. Prezesem zarządu TV Wielkopolska i właścicielem WTI sp. z o.o. jest Tadeusz Wawrzyniak.

Ramówka TV Wielkopolska[edytuj]

Program TV Wielkopolska oparty jest na serwisach informacyjnych "Ekspres Wielkopolski" (premierowe wydanie o godz. 17:30), w których prezentowane są informacje z wielkopolskich powiatów, gmin, sołectw. Na antenie TV Wielkopolska zobaczyć można również relacje z konferencji, spotkań, wydarzeń sportowych, koncerty, reportaże, wywiady i programy cykliczne o charakterze lifestylowym.

Ciekawostki[edytuj]

Twórczą TV Konin oraz TV Wielkopolska był dziennikarz Sławomir Papiera. W 2016 roku nadawcę telewizji, spółkę Wielkopolska Telewizja Informacyjna sp. z o.o. przejął w całości koniński przedsiębiorca Tadeusz Wawrzyniak.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Strona internetowa kanału

Przypisy