Teodoros Skilakakis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teodoros Skilakakis
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 października 1959
Ateny
Zawód polityk, ekonomista
Stanowisko poseł do Parlamentu Europejskiego

Teodoros Skilakakis, gr. Θεόδωρος Σκυλακάκης (ur. 18 października 1959 w Atenach) – grecki polityk i ekonomista, urzędnik państwowy i samorządowy, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1981 studia na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ateńskiego, uzyskał następnie dyplom MBA na City University w Londynie. Był dyrektorem generalnym centrum naukowego, doradcą greckiego premiera i ministra obrony narodowej. W latach 2003–2006 pełnił funkcję zastępcy burmistrza Aten ds. finansów, odpowiadał m.in. za organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich 2004. Od 2005 do 2006 kierował jednocześnie miejską organizacją na rzecz rozwoju gospodarczego i turystyki. W 2006 został sekretarzem generalnym ds. rozwoju współpracy i międzynarodowych stosunków gospodarczych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych[1].

W wyborach w 2009 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego (z ramienia Nowej Demokracji). Przystąpił do grupy Europejskiej Partii Ludowej (później przeszedł do ALDE), a także do Komisji Kontroli Budżetowej oraz Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności[2]. W 2010 był jednym z organizatorów Sojuszu Demokratycznego, a w 2012 stanął na czele partii Akcja.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]