Kiriakos Mitsotakis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kiriakos Mitsotakis
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1968
Ateny
Zawód polityk
Stanowisko przewodniczący Nowej Demokracji (od 2016)
Partia Nowa Demokracja

Kiriakos Mitsotakis, gr. Κυριάκος Μητσοτάκης (ur. 4 marca 1968 w Atenach) – grecki polityk i menedżer, parlamentarzysta krajowy, minister w rządzie Andonisa Samarasa, od 2016 przewodniczący Nowej Demokracji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem Konstandinosa Mitsotakisa, premiera na początku lat 90., a także bratem Dory Bakojani. Gdy miał kilka miesięcy, jego rodzina wyemigrowała do Paryża, chroniąc się przed dyktaturą wojskową, do kraju powróciła w 1974.

Kiriakos Mitsotakis ukończył studia licencjackie z nauk społecznych na Harvard University (1990), uzyskał magisterium z zakresu stosunków międzynarodowych na Stanford University (1993), a także dyplom MBA na Harvard Business School (1995). W międzyczasie pracował jako analityk w sektorze bankowym w Londynie, odbył służbę wojskową w siłach powietrznych. Po powrocie z USA pracował w Wielkiej Brytanii w McKinsey & Company. W Grecji był zatrudniony w sektorze bankowym i doradczym na stanowiskach kierowniczych.

W 2004 po raz pierwszy z listy Nowej Demokracji został wybrany do Parlamentu Hellenów. Reelekcję uzyskiwał w 2007, 2009 oraz w maju i czerwcu 2012. Nie przeszedł do tworzonego przez siostrę Sojuszu Demokratycznego, który później powrócił do ND. W 2013 dołączył do rządu Andonisa Samarasa jako minister ds. reformy administracji i e-zarządzania. W styczniu i wrześniu 2015 w przegranych przez demokratów wyborach ponownie uzyskiwał mandat poselski.

W styczniu 2016 wygrał drugą turę wyborów na nowego przewodniczącego swojej partii, pokonując w niej Wangelisa Meimarakisa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kyriakos Mitsotakis elected as leader of Greek centre-right party (ang.). theguardian.com, 10 stycznia 2016. [dostęp 2016-01-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]