Teofil Wyssogota-Zakrzewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teofil Wyssogota-Zakrzewski
Data urodzenia

1809

Data i miejsce śmierci

16 grudnia 1881
Poznań

Zawód, zajęcie

wojskowy

Odznaczenia
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Grobowiec w Gryżynie

Teofil Wyssogota-Zakrzewski herbu Wyskota (ur. 1809, zm. 16 grudnia 1881 w Poznaniu[1]) – polski wojskowy, oficer, powstaniec listopadowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się jako trzeci syn Karola Wyssogoty-Zakrzewskiego. Był oficerem armii pruskiej. Po wybuchu powstania listopadowego przedostał się do Królestwa kongresowego. Służył jako podporucznik w korpusie artylerii (bateria Chórzewskiego). Za bohaterską postawę podczas wypierania moskali z okopów na Woli w Warszawie odznaczono go Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Po upadku powstania wyemigrował do Anglii. Prusacy skazali go zaocznie na śmierć za dezercję i rozstrzelali symbolicznie jego kukłę, ale wrócił do Polski po amnestii. Osiedlił się w Janówcu, gdzie mieszkał wraz z angielską małżonką Heleną Dickens. Pochowano go przy kościele w Gryżynie[1].

Grobowiec rodzinny w Gryżynie, został przez Instytut Pamięci Narodowej wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod numerem 4621[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Teofil Wyssogota-Zakrzewski h. Wyskota, Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej i Gmina Kościan, tablica informacyjna przy grobowcu w Gryżynie
  2. T. G., Intencje mszalne i ogłoszenia - Gryżyna -12 -18.12.2022 [online], Parafia pw. Św. Stanisława Kostki w Racocie. [dostęp 2023-06-13] (pol.).
  3. Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, Wyssogota-Zakrzewski [online], Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [dostęp 2023-06-13] (pol.).