Thalía

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy piosenkarki. Zobacz też: Renault Thalia.
Thalía
Ilustracja
Imię i nazwisko Ariadna Thalía Sodi Miranda
Data i miejsce urodzenia 26 sierpnia 1971
Meksyk
Gatunki pop
Zawód piosenkarka
Wytwórnie płytowe EMI, Fonovisa
Podpis Ariadna Thalía Sodi Miranda
Strona internetowa

Thalía, właśc. Ariadna Thalía Sodi Miranda (ur. 26 sierpnia 1971 w Meksyku[1]) – meksykańska piosenkarka, aktorka. Sprzedała na całym świecie ponad 40 milionów swoich płyt.[2][3][4]

Życiorys[edytuj]

Urodziła się 26 sierpnia 1971 roku jako najmłodsza z 5 córek meksykańskiego naukowca Ernesto Sodi Pallaresa i malarki Yolandy Mange. Ma 4 starsze siostry: Gabriele, Federicę, Laurę i Ernestinę. Swoje imię Thalía Ariadna zawdzięcza fascynacji matki kulturą grecką.

Już od najmłodszych lat rodzice skutecznie nakierowywali małą Thalíę na świat aktorstwa i muzyki zapisując ją na lekcje baletu i gry na fortepianie.W wieku 5 lat straciła ojca na skutek szoku nie mówiła przez rok. Związana kiedyś z Fernandem Colungą. Żona producenta Tommy'ego Mottoli (od 2000 r.) i matka urodzonej w październiku 2007 r. córeczki Sabriny Sakae.

Początki w świecie artystycznym[edytuj]

Od 1981 do 1984 bierze udział w festiwalu dziecięcym Juguemos a Cantar ("Gramy bawiąc się") w którym najpierw występuje jako część zespołu a potem jako solistka, śpiewając piosenkę Moderna Niña de Rock (Nowoczesna rockowa dziewczynka).

W 1984 wraz z matką ogląda w teatrze przedstawienie "Vaselina" (Grease). Po przedstawieniu wraz z matką idą za kulisy by dowiedzieć się w jaki sposób młoda Thalía mogłaby wziąć udział w przedstawieniu, Początkowo spotyka się z odmową jednak potem dostaje szansę wystąpienia w przedstawieniu. Początkowo odgrywa mało znaczące role jednak z czasem spełnia się jej marzenie i dostaje główną rolę."Sandy".

W 1986, jeden z członków Timbiriche opuszcza grupę i Thalía zostaje wybrana by go zastąpić. Od tej pory śpiewa, występuje i nagrywa płyty razem z zespołem, który składa się z: Eduarda Capetillo, Erick Rubína, Diego Schoening, Mariany Garza, Edith Márquez, Alix Bauer, Bibi Gaytán y Paulina Rubio. Wraz z zespołem nagrywa 4 płyty.

Jednocześnie dostaje propozycję zagrania w telenoweli La pobre señorita Limantour (Biedna panienka Limantour). Producentka meksykańska, Carla Estrada oferuje jej rolę w Quinceañera (Piętnastolatka). Thalía dostaje swoją pierwszą w życiu główną rolę. Telenowela odnosi sukces, który jednak nie zostaje powtórzony przez kolejną Luz y sombra. Potem Thalía na jakiś czas skupia się na karierze muzycznej, by w 1992 roku wrócić na mały ekran rolą w Maríi Mercedes. Telenowela ta odnosi tak ogromny sukces, że Thalía zostaje okrzyknięta królową telenowel. Potem w 1994 gra w Marimar i w 1996 w María la del barrio (Maria z przedmieścia), które odnoszą jeszcze większy sukces. Jako że we wszystkich tych 3 telenowelach bohaterka Thalíi miała na imię María zostają one nazwane mianem Trylogii 3 Marii. W 1999 roku Thalía gra główną rolę w telenoweli Rosalinda, która mimo niewielkiej oglądalności w rodzinnym Meksyku na świecie odnosi ogromny sukces.

Thalía jako solistka[edytuj]

W 1989 roku po opuszczeniu Timbiriche Thalía wraz z narzeczonym Alfredem Díazem Ordazem wyjeżdża do USA by rozpocząć przygotowania do swojej debiutanckiej płyty. Powraca w 1990 roku wraz z krążkiem "Thalía.

Rok później płytą Mundo de cristal umacnia swoją pozycję na rynku muzycznym. Potem Thalía wyjeżdża do Hiszpanii by wraz z Emilio Aragonem prowadzić i występować w programie w telewizji- VIP Noche.

W 1992 roku Thalía wydaje płytę Love. Zostaje za to uhonorowana platynową płytą.

Sukces poza granicami Meksyku przynosi jej wydane w 1995 roku album En Éxtasis, którego głównym producentem jest Emilio Estéfan Jr.

W 1997 roku zostaje wybrana by zaśpiewać po hiszpańsku i portugalsku piosenki do animowanego filmu Anastasia.

Nagrywa przeznaczoną na rynek filipiński płytę Nandito ako, na której śpiewa w języku tagalog (używanym na Filipinach), po hiszpańsku i angielsku.

Pod koniec roku 1997 na rynku pojawia się kolejna solowa płyta Amor a la mexicana.

W 2000 roku, po 3 latach przerwy Thalía nagrała płytę Arrasando, gdzie 9 z 12 piosenek zostało napisanych przez nią.

Dyskografia[edytuj]

Przypisy