Thalía

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy piosenkarki. Zobacz też: Renault Thalia.
Thalía
Ilustracja
Imię i nazwisko Ariadna Thalía Sodi Miranda
Data i miejsce urodzenia 26 sierpnia 1971
Meksyk
Gatunki pop
Zawód piosenkarka
Wydawnictwo EMI, Fonovisa
Podpis Ariadna Thalía Sodi Miranda
Strona internetowa

Thalía, właśc. Ariadna Thalía Sodi Miranda (ur. 26 sierpnia 1971 w Meksyku[1]) – meksykańska piosenkarka, aktorka. Sprzedała na całym świecie ponad 40 milionów swoich płyt.[2][3][4]

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 26 sierpnia 1971 roku jako najmłodsza z 5 córek meksykańskiego naukowca Ernesto Sodi Pallaresa i malarki Yolandy Mange. Ma 4 starsze siostry: Gabriele, Federicę, Laurę i Ernestinę. Swoje imię Thalía Ariadna zawdzięcza fascynacji matki kulturą grecką.

Już od najmłodszych lat rodzice skutecznie nakierowywali małą Thalíę na świat aktorstwa i muzyki zapisując ją na lekcje baletu i gry na fortepianie.W wieku 5 lat straciła ojca na skutek szoku nie mówiła przez rok. Związana kiedyś z Fernandem Colungą. Żona producenta Tommy'ego Mottoli (od 2000 r.) i matka urodzonej w październiku 2007 r. córeczki Sabriny Sakae.

Początki w świecie artystycznym[edytuj | edytuj kod]

Od 1981 do 1984 bierze udział w festiwalu dziecięcym Juguemos a Cantar ("Gramy bawiąc się") w którym najpierw występuje jako część zespołu a potem jako solistka, śpiewając piosenkę Moderna Niña de Rock (Nowoczesna rockowa dziewczynka).

W 1984 wraz z matką ogląda w teatrze przedstawienie "Vaselina" (Grease). Po przedstawieniu wraz z matką idą za kulisy by dowiedzieć się w jaki sposób młoda Thalía mogłaby wziąć udział w przedstawieniu, Początkowo spotyka się z odmową jednak potem dostaje szansę wystąpienia w przedstawieniu. Początkowo odgrywa mało znaczące role jednak z czasem spełnia się jej marzenie i dostaje główną rolę."Sandy".

W 1986, jeden z członków Timbiriche opuszcza grupę i Thalía zostaje wybrana by go zastąpić. Od tej pory śpiewa, występuje i nagrywa płyty razem z zespołem, który składa się z: Eduarda Capetillo, Erick Rubína, Diego Schoening, Mariany Garza, Edith Márquez, Alix Bauer, Bibi Gaytán y Paulina Rubio. Wraz z zespołem nagrywa 4 płyty.

Jednocześnie dostaje propozycję zagrania w telenoweli La pobre señorita Limantour (Biedna panienka Limantour). Producentka meksykańska, Carla Estrada oferuje jej rolę w Quinceañera (Piętnastolatka). Thalía dostaje swoją pierwszą w życiu główną rolę. Telenowela odnosi sukces, który jednak nie zostaje powtórzony przez kolejną Luz y sombra. Potem Thalía na jakiś czas skupia się na karierze muzycznej, by w 1992 roku wrócić na mały ekran rolą w Maríi Mercedes. Telenowela ta odnosi tak ogromny sukces, że Thalía zostaje okrzyknięta królową telenowel. Potem w 1994 gra w Marimar i w 1996 w María la del barrio (Maria z przedmieścia), które odnoszą jeszcze większy sukces. Jako że we wszystkich tych 3 telenowelach bohaterka Thalíi miała na imię María zostają one nazwane mianem Trylogii 3 Marii. W 1999 roku Thalía gra główną rolę w telenoweli Rosalinda, która mimo niewielkiej oglądalności w rodzinnym Meksyku na świecie odnosi ogromny sukces.

Thalía jako solistka[edytuj | edytuj kod]

W 1989 roku po opuszczeniu Timbiriche Thalía wraz z narzeczonym Alfredem Díazem Ordazem wyjeżdża do USA by rozpocząć przygotowania do swojej debiutanckiej płyty. Powraca w 1990 roku wraz z krążkiem "Thalía.

Rok później płytą Mundo de cristal umacnia swoją pozycję na rynku muzycznym. Potem Thalía wyjeżdża do Hiszpanii by wraz z Emilio Aragonem prowadzić i występować w programie w telewizji- VIP Noche.

W 1992 roku Thalía wydaje płytę Love. Zostaje za to uhonorowana platynową płytą.

Sukces poza granicami Meksyku przynosi jej wydane w 1995 roku album En Éxtasis, którego głównym producentem jest Emilio Estéfan Jr.

W 1997 roku zostaje wybrana by zaśpiewać po hiszpańsku i portugalsku piosenki do animowanego filmu Anastasia.

Nagrywa przeznaczoną na rynek filipiński płytę Nandito ako, na której śpiewa w języku tagalog (używanym na Filipinach), po hiszpańsku i angielsku.

Pod koniec roku 1997 na rynku pojawia się kolejna solowa płyta Amor a la mexicana.

W 2000 roku, po 3 latach przerwy Thalía nagrała płytę Arrasando, gdzie 9 z 12 piosenek zostało napisanych przez nią.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]