The Brights

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

The Brights – ruch społeczny, którego celem jest promocja naturalistycznego punktu widzenia. Został założony w 2003 przez Paula Geiserta i Mynga Futrella. Wyraz "bright" (jasny, bystry) został wybrany przez Geiserta jako ogólne pojęcie, a Futrell zdefiniował je jako "osoba, której punkt widzenia jest naturalistyczny (wolny od nadprzyrodzonych i mistycznych elementów)".

Cele[edytuj | edytuj kod]

Trzy główne cele:

  1. Promocja tolerancji i szacunku dla naturalistycznego punktu widzenia, wolnego od nadprzyrodzonych i mistycznych elementów.
  2. Zdobycie zrozumienia w opinii publicznej faktu, że osoba o takich poglądach może pełnić funkcje publiczne.
  3. Społeczna akceptacja pełnego udziału takich osób w życiu obywatelskim.

Ruch powstał jako społeczność internetowa sformowana wokół The Brights' Net, każdy z uczestników ma pełną swobodę w wypowiadaniu się we własnym imieniu. Obecnym motto witryny jest Elevating the Naturalistic Worldview.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Paul Geisert był nauczycielem biologii w Chicago w latach 60., profesorem w latach 70., a przedsiębiorcą i pisarzem w latach 80. W latach 90. został współautorem materiałów edukacyjnych i stron internetowych związanych z nauczaniem religii w szkołach publicznych.

Przystąpił do "Marszu Bezbożnych Amerykanów na Waszyngton" (Godless Americans March on Washington) w 2002, ale nie podobała mu się etykieta "bezbożni" i postanowił znaleźć lepsze, pozytywnie brzmiące słowo. Pracując z współzałożycielem ruchu, Futrellem chciał doprowadzić do współpracy wielu niereligijnych osób, nienależących do żadnej z istniejących wtedy organizacji. Aby to osiągnąć, spopularyzował słowo "bright" oraz ideę społeczności obywatelskiej, która może łączyć ludzi za pośrednictwem Internetu.

Po pierwszych próbach na początku 2003 uruchomili stronę internetową 4 czerwca. Ruch stał się popularny dzięki artykułom Richarda Dawkinsa i Daniela Dennetta, w ciągu roku liczba członków wyrażała się pięciocyfrową liczbą. Coraz większą popularność zawdzięcza publicznej debacie wokół tzw. "nowego ateizmu" oraz całej serii książek, z których najważniejsze to: Bóg urojony, Odczarowanie. Religia jako zjawisko naturalne, Bóg nie jest wielki, Koniec wiary i List do chrześcijańskiego narodu. Do marca 2008 zarejestrowało się ponad 38 tysięcy członków ruchu należących do 148 narodów.

Ruch[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z definicją pojęcia "bright" wielu członków – choć nie wszyscy – identyfikuje się także jako ateiści, humaniści, świeccy humaniści, wolnomyśliciele, obiektywiści, racjonaliści, naturaliści, agnostycy, sceptycy itd. Jednym z celów ruchu jest właśnie wprowadzenie ogólnego pojęcia, z którym może się identyfikować tak rozumiana "społeczność rozumu". Ale celem jest połączenie działań wszystkich ludzi mających naturalistyczny światopogląd, dlatego termin "bright" jest z założenia szerszy niż te kategorie. Do ruchu należą nawet duchowni protestanccy. [potrzebny przypis]

Dawkins wyjaśniając to pojęcie pisze:

Gej to treściwe, podnoszące na duchu, pozytywne słowo, podczas kiedy homoseksualista jest obciążony negatywną konotacją, a ciota, pedał są obraźliwe. Ci z nas, którzy nie należą do żadnej z religii, którzy mają naturalistyczny pogląd i nie wierzą w cuda, radują się rzeczywistością i odrzucają fałszywy komfort zabobonów, potrzebują własnego określającego ich słowa, takiego właśnie jak gej. (...) Podobnie jak gej utworzonego od przymiotnika, w niewielkim stopniu zmieniając jego znaczenie, które podobnie jak gej musi być chwytliwym, łatwym do spopularyzowania memem. Podobnie jak gej to słowo powinno być pozytywne, serdeczne, jasne.

Pomimo oczywistej różnicy pomiędzy rzeczownikiem a przymiotnikiem, użycie tego słowa wywołało wiele komentarzy. Daniel Dennett zaproponował by ludzie o innym niż naturalistyczny poglądzie zaniepokojeni użyciem tego słowa znaleźli swoje o równie pozytywnym brzmieniu, jak np. "supers" (ang. "supernaturalism"). Twórcy pojęcia "bright" powołują się na skojarzenia ze słowem Oświecenie, oznaczającym epokę, która odznaczyła się szacunkiem dla nauki, swobodnego dociekania i duchem sceptycyzmu.

Do ruchu należą znani biolodzy tacy jak: Richard Dawkins i Richard J. Roberts, psycholog Steven Pinker, filozof Daniel Dennett, oraz iluzjoniści i demistyfikatorzy James Randi, Penn i Teller.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]