The Times of India

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Times of India
Częstotliwość dziennik
Państwo Indie
Adres 7 Bahadur Shah Zafar Marg, Nowe Delhi, Delhi 110002
Wydawca The Times Group
Rodzaj czasopisma społeczno-polityczny
Pierwsze wydanie 3 listopada 1838
Redaktor naczelny Jaideep Bose
Średni nakład 3 400 000 egz.
Format dziennik
Strona internetowa

The Times of India (TOI) - indyjski dziennik wydawany w języku angielskim o konserwatywnym profilu zajmujący pierwszą pozycję w Indiach pod względem nakładu i sprzedaży wśród dzienników anglojęzycznych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

The Times of India został założony 3 listopada 1838 r. jako The Bombay Times and Journal of Commerce w Bombaju podczas panowania brytyjskiego w Indiach[2] przez Raobahadura Narayana Dinanatha Velkara. Publikowany w każdą sobotę i niedzielę The Bombay Times and Journal of Commerce zawierał wiadomości zarówno z Wysp Brytyjskich i świata jak i subkontynentu. W 1850 zadecydowano o zmianie częstotliwości wydawania na dziennik, natomiast w 1861 zmieniono nazwę na obecną The Times of India. Od 1892 r. TOI należy od kompanii Bennett, Coleman & Co Ltd kiedy właściciel i redaktor Thomas Bennett proponuje współpracę Colemanowi. Od 1902 r. redakcja gazety mieści się w budynku naprzeciwko Chhatrapati Shivaji Terminus (dawniej Victoria Terminus) jakkolwiek obecnie główna redakcja znajduje się w Delhi, a w Mumbaju jedynie redakcja regionalna. Po uzyskaniu przez Indie niepodległości pismo przechodzi w indyjskie ręce, a linia polityczna zmienia się na nacjonalistyczną, ale mimo to gazeta bywała złośliwie nazywana przez krytyków "ostatnią forpocztą Imperium"[2] W 1996 otworzono portal internetowy timesofindia.com, który stał się najpopularniejszym tego typu portalem w indyjskim internecie[3].

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

The Times of India jest publikowany przez The Times Group. Grupa ta oprócz The Times of India wydaje również The Economic Times, Mumbai Mirror, Pune Mirror, Bangalore Mirror, Ahmedabad Mirror, the Navbharat Times (dziennik w języku hindi ), the Maharashtra Times (dziennik w języku marathi). Gazeta posiada wiele regionalnych edycji w największych miastach kraju m.in: w Ahmedabadzie, w Bangalurze, w Ćennaj, w Delhi, w Hajdarabadzie, w Jaipurze, w Kalkucie, w Lucknow, w Mumbaju i w Pune. Najpoważniejszymi rywalami na rynku dzienników anglojęzycznych w Indiach są The Hindu i The Hindustan Times.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Indian Readership Survey (ang.). [dostęp 26 kwietnia 2012].
  2. a b Artykuł na portalu TelevisionPoint (ang.). 26 kwietnia 2006. [dostęp 26 kwietnia 2012].
  3. Ranking najpopularniejszych stron wśród indyjskich internautów (ang.). [dostęp 26 kwietnia 2012].